Eric Walls vandringspris 2017

Föreningarnas poäng vid var och en av årets DM-tävlingar.

DM-tävlingar under året
1 8/1 IVDM
2 4-5/2 Stora IDM-helgen
3 11-12/3 IDM Mångkamp 15år - sen
4 4/3 IDM Vikt
5 1-2/4 IUDM Mångkamp 12-14år
6 23/4 Terräng-DM
7 6/5 DM, UDM stafett
8 27-28/5 DM, JDM, UDM Mångkamp
9 3-4/6 Stora DM 12år - senior
10 ? Stora VDM
11 16/7 DM 5000m m.m.
12 28/7 DM, VDM 10.000m
13 5/8 DM, VDM Marathon
14 2/9 DM, VDM halvmarathon
15 9/9 VDM kastmångkamp
16 16/9 Lag-DM
17 17/9 Lag-UDM, final
18 17/9 DM lång terräng
19 SFIF-period DM Castorama
Poängberäkning enligt följande
  1a 2a 3a 4a 5a 6a
DM 6 5 4 3 2 1
JDM 19 5 4 3 2 1  
UDM 15-17 4 3 2 1    
UDM 12-14 3 2 1      
VDM 2          
             
Lag-DM/UDM 5 ggr poängen ovan
Lag terr/staf/cast 2 ggr poängen ovan
Ensamstart 0,5 ggr poängen ovan

Plac Förening 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Summa
1 IFK Växjö   367,5 18   11 36 8 6 261,5                     708
2 Högby IF   142 2     137,5 128 4,5 79                     493
3 Kalmar SK   146       17 24 6 142                     335
4 Eksjö Södra IK   29     3 4   13 141,5                     190,5
5 Hovslätts IK 1 85             102,5                     188,5
6 IK Sisu 8 24 2     22   4 123,5                     183,5
7 Habo FIF-04   49,5             128,5                     178
8 IK Hakarpspojkarna 12 54,5     3 11     89                     169,5
9 Ljungby FIK   50,5   5 8     27 43                     133,5
10 Wärnamo SK 4 46,5       1     60                     111,5
                                           
11 FIK Färjestaden   68     6     3 30,5                     107,5
12 Oskarshamns SK 11 20       7,5 16   23,5                     78
13 Tranås AIF 3 23             28                     54
14 Villstads GIF   18             34                     52
15 Skruvs IF   9     2       18                     29
16 Södra Vi IF   6             14,5                     20,5
17 IK Hinden   6,5             11,5                     18
18 SK Graal   7       5     4                     16
19 Stensjöns IF 13 1                                   14
20 Lekeryd Svarttorp SK 12                                     12
  Athletics 24Seven   6   6                               12
                                           
22 Bottnaryds IF 6               5                     11
23 Alvesta FI 6 3       1                           10
24 IFK Sävsjö                 9                     9
25 Ocab RC   2       3                           5
26 Björkshults IF   2       2                           4
  Ålems OK           4                           4
28 OK Njudung   3                                   3
  Kalmar RC Triathlon           3                           3
  Växjö LK   3                                   3
                                           
31 Markaryds FK           2                           2
  Tjust Bike & RC           2                           2
  OK Norrvirdarna           2                           2
  Växjö AIS   2                                   2
35 Apladalens LK 1                                     1
  Glasrikets RC Nybro   1                                   1
  Skillingaryds FK                 1                     1