Eric Walls vandringspris 2018

Föreningarnas poäng vid var och en av årets DM-tävlingar.

DM-tävlingar under året
1 14/1 IVDM
2 3-4/2 Stora IDM-helgen
3 10-11/2 IDM Mångkamp 15år - sen
4 17-18/3 IUDM Mångkamp 12-14år
5 28/4 Terräng-DM
6 26-27/5 DM, JDM, UDM Mångkamp
7 2-3/6 Stora DM 12år - senior
8 9-10 Stora VDM
9 8/7 DM 5000m m.m.
10 4/8 DM, VDM Marathon
11 25/8 VDM kastmångkamp
12 1/9 DM, VDM halvmarathon
13 9/9 Lag-UDM, final
14 15/9 Lag-DM
15 16/9 DM lång terräng
16 22/9 DM, VDM 10.000m
17 SFIF-period DM Castorama
Poängberäkning enligt följande
  1a 2a 3a 4a 5a 6a
DM 6 5 4 3 2 1
JDM 19 5 4 3 2 1  
UDM 15-17 4 3 2 1    
UDM 12-14 3 2 1      
VDM 2          
             
Lag-DM/UDM 5 ggr poängen ovan
Lag terr/staf/cast 2 ggr poängen ovan
Ensamstart 0,5 ggr poängen ovan

Plac Förening 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 Summa
1 IFK Växjö   363 24 21,5 20 19 277,5                                 725
2 Högby IF   177,5 17 2 125 11 68,5 23                               424
3 Hovslätts IK   94,5         85 4                               183,5
4 Eksjö Södra IK   12     26 11,5 120                                 169,5
5 IK Sisu 6 50 4   18 4 65,5 10                               157,5
6 Kalmar SK   71   1 11 3,5 69                                 155,5
7 Wärnamo SK 9 25         97 23                               154
8 Ljungby FIK   55 9 2   12 49                                 127
9 IK Hakarpspojkarna 23 40         19 25                               107
10 Skruvs IF   23   4   4 54                                 85
                                                   
11 Athletics 24Seven   75 5                                         80
12 FIK Färjestaden   73 2,5                                         75,5
13 Habo FIF-04   25,5 3       37 1                               66,5
14 Villstads GIF   28         20                                 48
15 Södra Vi IF   21,5   1     20 4                               46,5
16 Lekeryd Svarttorp SK 16 3           14                               33
17 Oskarshamns SK 9 3     2     18                               32
18 Alvesta FI 7           12 9                               28
19 Stensjöns IF 6             19                               25
20 Apladalens LK 3 12     8     1                               24
                                                   
21 Tranås AIF   1     2   5 13                               21
22 IFK Sävsjö         2 3 14 1                               20
23 SK Graal   7     5   4                                 16
24 IK Hinden   10         3                                 13
25 Glasrikets RC Nybro         5   5                                 10
  Bottnaryds IF 4             6                               10
27 OK Njudung               4                               4
  Anderstorps OK         2     2                               4
29 Hultsfreds LK         2                                     2
  OK Norrvirdarna         2                                     2
  Gamleby OK               2                               2
                                                   
32 Björkshults IF         1                                     1
  IK Vista 1                                             1
  Persnäs AIF         1                                     1
  Växjö Löparklubb               1                               1