Eric Walls vandringspris 2018

Föreningarnas poäng vid var och en av årets DM-tävlingar.

DM-tävlingar under året
1 14/1 IVDM
2 3-4/2 Stora IDM-helgen
3 10-11/2 IDM Mångkamp 15år - sen
4 17-18/3 IUDM Mångkamp 12-14år
5 28/4 Terräng-DM
6 26-27/5 DM, JDM, UDM Mångkamp
7 2-3/6 Stora DM 12år - senior
8 9-10 Stora VDM
9 8/7 DM 5000m m.m.
10 4/8 DM, VDM Marathon
11 25/8 VDM kastmångkamp
12 1/9 DM, VDM halvmarathon
13 9/9 Lag-UDM, final
14 15/9 Lag-DM
15 16/9 DM lång terräng
16 22/9 DM, VDM 10.000m
17 SFIF-period DM Castorama
Poängberäkning enligt följande
  1a 2a 3a 4a 5a 6a
DM 6 5 4 3 2 1
JDM 19 5 4 3 2 1  
UDM 15-17 4 3 2 1    
UDM 12-14 3 2 1      
VDM 2          
             
Lag-DM/UDM 5 ggr poängen ovan
Lag terr/staf/cast 2 ggr poängen ovan
Ensamstart 0,5 ggr poängen ovan

Plac Förening 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 Summa
1 IFK Växjö   363 24 21,5 20 19 277,5         6 75     9   815
2 Högby IF   177,5 17 2 125 11 68,5 23 66,5 14   22   50 60 8   644,5
3 Hovslätts IK   94,5         85 4     1   5 50       239,5
4 IK Sisu 6 50 4   18 4 65,5 10         5 40 9 5   216,5
5 Eksjö Södra IK   12     26 11,5 120           15     2   186,5
6 IK Hakarpspojkarna 23 40         19 25     5 1 40 20   11   184
7 Ljungby FIK   55 9 2   12 49           30 15       172
8 Wärnamo SK 9 25         97 23     2             156
9 Kalmar SK   71   1 11 3,5 69                     155,5
10 Habo FIF-04   25,5 3       37 1         5 20   4   95,5
                                       
11 Skruvs IF   23   4   4 54                     85
12 Athletics 24Seven   75 5                             80
13 FIK Färjestaden   73 2,5                             75,5
14 Apladalens LK 3 12     8     1   12   17       2   55
15 Södra Vi IF   21,5   1     20 4 5                 51,5
16 Villstads GIF   28         20                     48
17 Oskarshamns SK 9 3     2     18   1   10     1     44
18 Lekeryd Svarttorp SK 16 3           14     5             38
19 Alvesta FI 7           12 9                   28
  Stensjöns IF 6             19   1 1 1           28
                                       
21 Tranås AIF   1     2   5 13                   21
22 IFK Sävsjö         2 3 14 1                   20
23 SK Graal   7     5   4                     16
  Glasrikets RC Nybro         5   5                 6   16
25 IK Hinden   10         3                     13
26 Bottnaryds IF 4             6     1             11
27 Anderstorps OK         2     2               5   9
28 Gamleby OK               2             6     8
29 OK Njudung               4                   4
  Mörbylånga GoIF                   4               4
  Tjust Bike and RC                       4           4
                                       
32 Växjö Löparklubb               1       2       2   5
33 Björkshults IF         1       1             2   4
34 Jönköpings OK                       3           3
35 Hultsfreds LK         2                         2
  OK Norrvirdarna         2                         2
  Persnäs AIF         1       1                 2
  Målilla Mörlunda SKI                               2   2
39 IK Vista 1                                 1
  Hillerstorps GoIF                 1                 1