Eric Walls vandringspris 2019

Föreningarnas poäng vid var och en av årets DM-tävlingar.

DM-tävlingar under året
1 13/1 IVDM
2 2-3/2 Stora IDM-helgen
3 2-3/2 IDM Mångkamp 15år - sen
4 30-31/3 IUDM Mångkamp 12-14år
5 28/4 Terräng-DM
6 18-19/5 DM, JDM, UDM Mångkamp
7 8-9/6 Stora DM 12år - senior
8 29/6 DM, VDM halvmarathon
9 6-7/7 Stora VDM
10 13/7 DM 5000m m.m.
11 3/8 DM, VDM Marathon
12 1/9 Lag-UDM
13 15/9 Lag-DM
14 22/9 DM lång terräng
15 ? DM, VDM 10.000m
16 SFIF-period DM Castorama
Poängberäkning enligt följande
  1a 2a 3a 4a 5a 6a
DM 6 5 4 3 2 1
JDM 19 5 4 3 2 1  
UDM 15-17 4 3 2 1    
UDM 12-14 3 2 1      
VDM 2          
             
Lag-DM/UDM 5 ggr poängen ovan
Lag terr/staf/cast 2 ggr poängen ovan
Ensamstart 0,5 ggr poängen ovan

Plac Förening 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 Summa
1 IFK Växjö   327,5 2 10   21 310                     670,5
2 Högby IF   106 5,5 3 132 9,5 195 33 58 50,5               592,5
3 Kalmar SK   94       4 185,5 5 3                 291,5
4 Hovslätts IK 3 58 2,5     2,5 133                     199
5 IK Sisu 4 68,5   2 10,5 1,5 67 1 4 8               164,5
6 IK Hakarpspojkarna 15 96,5   5   1     14                 131,5
7 Ljungby FIK   48 2 4   12 64,5                     130,5
8 Eksjö Södra IK   46     5 6 58   1                 116
9 Wärnamo SK 13 29,5         32   32                 106,5
10 Skruvs IF   22 3 1   4 65                     95
                                       
11 Oskarshamns SK 9 17,5     19,5   13 2 23 2               86
12 FIK Färjestaden   27 4     3 46   4                 84
13 IK Hinden   30   3     22                     55
14 Habo FIF-04 2 29,5   1     22                     54,5
15 Athletics 24Seven   20 11     3 16                     50
16 Södra Vi IF   23   1     15                     39
17 SK Graal   19     12   6                     37
18 Glasrikets RC Nybro   1     21   3   4 7               36
19 Apladalens LK 4 21,5           5                   29,5
20 Tranås AIF 7 15     4       2                 28
                                       
21 Lekeryd Svarttorp SK 9               18                 27
22 Stensjöns IF 4               17                 21
  Alvesta FI 8 2             11                 21
24 Villstads GIF   12                               12
25 IFK Sävsjö 1 5         5                     11
26 Växjö Löparklubb   3             4                 7
27 Kalmar RC Triathlon               6                   6
  Gamleby OK               6                   6
29 Bottnaryds IF 4                                 4
  Markaryds FK   2       2                       4
  Skillingaryds FK   4                               4
  Ålems OK         2     2                   4
                                       
33 Björkshults IF   1     2                         3
  Målilla-Mörlunda SKI               1   2               3
35 338 Småland ToMSF   2                               2
  Brittatorps TK   2                               2
  Emmaboda Verda OK         2                         2
  Mörbylånga GoIF               2                   2
  Hultsfreds LK               2                   2
  Hillerstorps GoIF                   2               2