Resultat, Rosenbomspelen 16-17 Juni 2018

 

 

 

 

Arrangör: KA 2 IF, Tävlingsplats: Västra Mark IP Karlskrona

 

 

 

 

Tävlingsledare: Mikael Hofström, Teknisk Ledare: Joakim Mattisson

 

 

 

 

Sekretariat: Mikael Hofström, Lars Hafsbrandt

 

 

 

 

 

Eltid Finish Lynx: Håkan Körling, Mats Olander

 

 

 

 

 

Löpledare: Linda Lindell, Jim Kardell

 

 

 

 

 

Längdledare: Håkan Grahn, Daniel Blomgren

 

 

 

 

 

Höjdledare: Elin Delvéus

 

 

 

 

 

Kastledare: Joakim Mattisson Johan Swahn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M 100 M

 

Vind +0,0

 

2018-06-16

1

Oscar Hjerm -97

KA 2 IF

11,13

 

 

2

Oskar Bengtsson -02

IF Udd

11,43

 

 

3

Niklas Lundberg -84

KA 2 IF

11,94

 

 

4

Andreas Jönsson -02

Malmö AI

12,08

 

 

5

Melvin Mathisson -03

Ka2if

12,25

 

 

6

Krishna KDN -95

KA 2 IF

12,65

 

 

7

Hugo Larsson Wilhelmsson -02

Åhus FIK

12,69

 

 

8

Quentin Qaisergues -92

Åhus FIK

12,71

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M 100 M Extralopp

 

Vind +3,2

 

2018-06-16

1

Oscar Hjerm -97

KA 2 IF

11,08w

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M 200 M

HEAT 1

Vind +1,6

 

2018-06-17

1

Krishna KDN -95

KA 2 IF

25,87

 

 

2

Quentin Qaisergues -92

Åhus FIK

25,89

 

 

3

Lennart Offrell -52

KA 2 IF

31,89

 

 

4

Folke Lindskog -37

Alvesta FI

1.41,43

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M 200 M

HEAT 2

Vind +2,2

 

 

1

Oskar Bengtsson -02

IF Udd

22,94w

 

 

2

Isak Lindbom -91

Upsala IF

23,07w

 

 

3

Andreas Jönsson -02

Malmö AI

24,05w

 

 

4

Erik Dahlin -76

IF Udd

25,85w

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M 200 M

SAMLAD LISTA

 

 

 

1

Oskar Bengtsson -02

IF Udd

22,94w

 

 

2

Isak Lindbom -91

Upsala IF

23,07w

 

 

3

Andreas Jönsson -02

Malmö AI

24,05w

 

 

4

Erik Dahlin -76

IF Udd

25,85w

 

 

5

Krishna KDN -95

KA 2 IF

25,87

 

 

6

Quentin Qaisergues -92

Åhus FIK

25,89

 

 

7

Lennart Offrell -52

KA 2 IF

31,89

 

 

8

Folke Lindskog -37

Alvesta FI

1.41,43

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M 400 M

 

 

 

2018-06-16

1

Isak Lindbom -91

Upsala IF

52,45

 

 

2

Andreas Jönsson -02

Malmö AI

52,80

 

 

3

Biniam Habtom -01

Åhus FIK

56,07

 

 

4

Zakaria Aatti -68

KA 2 IF

58,72

 

 

5

Hugo Larsson Wilhelmsson -02

Åhus FIK

60,30

 

 

6

Erik Lindberg -02

Åhus FIK

64,01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M 1500 M

 

 

 

2018-06-16

1

Olle Meijer -98

Malmö AI

4.21,70

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M 3000 M

 

 

 

2018-06-17

1

Yassin Abdi -99

Hässelby

8.59,93

 

 

2

Olle Meijer -98

Malmö AI

9.03,23

 

 

3

Abdi Khader -00

KA 2 IF

9.16,59

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M STAV

 

 

 

2018-06-16

1

Rasmus Carlsson -88

KFUM Örebro

4,85

 

 

2

Tom Johansson -99

KFUM Örebro

4,85

 

 

3

Dennis Fransson Bergetoft -92

KFUM Örebro

4,65

 

 

4

Henrik Johansson -85

FIF Gnistan

4,00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M LÄNGD

 

 

 

2018-06-17

1

Jens Mattisson -85

Vittsjö GIK

6,33w

+2,9 -

 

2

Niklas Lundberg -84

KA 2 IF

5,84w

+5,1 -

 

3

Erik Dahlin -76

IF Udd

5,45w

+3,1 5,16 +0,6

 

 

 

 

 

 

 

 

M KULA

 

 

 

2018-06-16

1

Mikael Persson -86

UF Contact

11,61

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M DISKUS

 

 

 

2018-06-16

1

Mikael Persson -86

UF Contact

32,48

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M SLÄGGA

 

 

 

2018-06-17

1

Mikael Persson -86

UF Contact

37,83

 

 

2

Thobias Thorwid -91

Stockholm Snipers

26,76

 

 

-

Rune Persson -47

UF Contact

25,22

u tävl M70 4,0

 

-

Håkan Grahn -66

KA 2 IF

23,18

u tävl M50 6,0

 

 

 

 

 

 

 

 

M SPJUT

 

 

 

2018-06-17

1

Thobias Thorwid-91

Stockholm Snipers

27,87

 

 

-

Håkan Grahn -66

KA 2 IF

21,08

u tävl M50 700g

 

 

 

 

 

 

 

 

P17 100 M HÄCK 91,4

 

Vind +2,8

 

2018-06-16

1

Anton Hermansson -02

Högby IF

15,89w

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P17 300 M HÄCK 84,0

 

 

 

2018-06-16

1

Anton Hermansson -02

Högby IF

41,57

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P17 KULA 5,0

 

 

 

2018-06-16

1

Danijel Milenkovic -01

FIF Gnistan

17,00

 

 

2

Leo Janén -02

IFK Växjö

14,92

 

 

3

Erik Lindberg -02

Åhus FIK

8,96

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P17 DISKUS 1,5

 

 

 

2018-06-16

1

Danijel Milenkovic -01

FIF Gnistan

49,83

 

 

2

Leo Janén -02

IFK Växjö

49,10

 

 

3

Milton Danielsson -01

Kalmar SK

36,02

 

 

4

Erik Lindberg -02

Åhus FIK

27,95

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P15 KULA 4,0

 

 

 

2018-06-16

1

Hugo Karsamo -04

Skruvs IF

12,31

 

 

2

Alexander Karlsson -04

Skruvs IF

11,41

 

 

3

Ted Lennartsson -04

Kalmar SK

9,71

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P15 DISKUS 1,0

 

 

 

2018-06-16

1

Hugo Karsamo -04

Skruvs IF

39,72

 

 

2

Alexander Karlsson-04

Skruvs IF

34,99

 

 

3

Ted Lennartsson -04

Kalmar SK

27,73

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P15 SLÄGGA 4,0

 

 

 

2018-06-17

1

Alexander Karlsson -04

Skruvs IF

30,93

 

 

2

Hugo Karsamo -04

Skruvs IF

28,11

 

 

-

Gustav Karlström -05

Åhus FIK

29,10

u tävl P13 3,0

 

 

 

 

 

 

 

 

P15 SPJUT 600

 

 

 

2018-06-17

1

Hugo Karsamo -04

Skruvs IF

45,87

 

 

2

Alexander Karlsson-04

Skruvs IF

29,68

 

 

3

Ted Lennartsson -04

Kalmar SK

22,20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 60m

HEAT 1

Vind +1,2

 

2018-06-17

1

Gabriel Darin -05

IF Udd

8,41

Final

 

2

Erik Neander -06

FIF Gnistan

8,86

Final

 

3

Carl Svensson Harrsjö -05

IF Udd

8,87

Final

 

4

Oliver Mostert -06

KA 2 IF

9,36

Final

 

5

Erik Karsson -06

Skruvs IF

9,63

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 60m

HEAT 2

Vind +1,4

 

 

1

James Mostert -05

KA 2 IF

7,92

Final

 

2

Emil Aronsson -06

KA 2 IF

8,95

Final

 

3

Valter Gustafsson -06

KA 2 IF

9,14

Final

 

4

Hugo Frisesdal -05

KA 2 IF

9,40

Final

 

5

Alex Yngve -05

Kyrkhults SK

9,49

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 60m

FINAL

Vind +1,8

 

2018-06-17

1

James Mostert -05

KA 2 IF

7,90

 

 

2

Gabriel Darin -05

IF Udd

8,30

 

 

3

Erik Neander -06

FIF Gnistan

8,81

 

 

4

Carl Svensson Harrsjö -05

IF Udd

8,91

 

 

5

Emil Aronsson -06

KA 2 IF

8,99

 

 

6

Valter Gustafsson -06

KA 2 IF

9,24

 

 

7

Oliver Mostert -06

KA 2 IF

9,49

 

 

8

Hugo Frisesdal -05

KA 2 IF

9,53

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 600 M

 

 

 

2018-06-17

1

Emil Aronsson -06

KA 2 IF

1.48,53

 

 

2

Linus Lindberg -06

Åhus FIK

1.55,55

 

 

3

Oliver Mostert -06

KA 2 IF

2.04,75

 

 

4

Erik Karsson -06

Skruvs IF

2.13,28

 

 

-

James Mostert -05

KA 2 IF

ej start

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 60 M HÄCK 76,2

 

Vind -0,9

 

2018-06-16

1

Ture Lindell -06

KA 2 IF

12,48

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 HÖJD

 

 

 

2018-06-17

1

Carl Svensson Harrsjö -05

IF Udd

1,45

 

 

2

Hugo Frisesdal -05

KA 2 IF

1,36

 

 

3

Alex Yngve -05

Kyrkhults SK

1,33

 

 

4

Linus Lindberg -06

Åhus FIK

1,30

 

 

5

Gustav Karlström -05

Åhus FIK

1,25

 

 

6

Erik Karsson -06

Skruvs IF

1,20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 STAV

 

 

 

2018-06-16

1

Gustav Karlström -05

Åhus FIK

2,02

 

 

2

Ture Lindell -06

KA 2 IF

1,52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 LÄNGD ZON

 

 

 

2018-06-17

1

James Mostert -05

KA 2 IF

5,28w

+5,1 -

 

2

Gabriel Darin -05

IF Udd

4,63w

+3,9 -

 

3

Erik Neander -06

FIF Gnistan

4,52w

+3,7 -

 

4

Carl Svensson Harrsjö -05

IF Udd

4,18w

+3,2 -

 

5

Linus Lindberg -06

Åhus FIK

4,08w

+5,5 -

 

6

Erik Karsson -06

Skruvs IF

4,02w

+4,5 -

 

7

Hugo Frisesdal -05

KA 2 IF

3,99w

+3,4 -

 

8

Alex Yngve -05

Kyrkhults SK

3,80w

+5,4 -

 

9

Lucas Persson -05

KSK

3,59w

+3,7 -

 

10

David Åkesson -05

KA 2 IF

3,29w

+5,0 -

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 TRESTEG ZON

 

 

 

2018-06-16

1

Hugo Frisesdal -05

KA 2 IF

8,94w

+2,2 8,90 +1,1

 

2

Edvin Persson -07

Högby IF

8,92w

+2,2 8,46 +0,5

 

3

Erik Sethsson -07

IK Sisu

8,85w

+5,3 8,56 +1,4

 

4

Ture Lindell -06

KA 2 IF

8,67w

+3,7 8,48 +0,3

 

5

David Åkesson -05

KA 2 IF

7,07

+3,1 -

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 KULA 3,0

 

 

 

2018-06-16

1

James Mostert -05

KA 2 IF

12,45

 

 

2

Max Persson -05

FIF Gnistan

9,98

 

 

3

John Brovall -05

Kyrkhults SK

7,91

 

 

4

Gustav Karlström -05

Åhus FIK

7,56

 

 

5

Ture Lindell -06

KA 2 IF

7,06

 

 

6

Dante Lennartsson -06

Kalmar SK

6,79

 

 

7

Hugo Frisesdal -05

KA 2 IF

6,43

 

 

8

Erik Karsson -06

Skruvs IF

5,59

 

 

9

David Åkesson -05

KA 2 IF

5,45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 DISKUS 0,6

 

 

 

2018-06-16

1

Gustav Karlström -05

Åhus FIK

29,64

 

 

2

Lucas Persson -05

Kyrkhults SK

25,57

 

 

3

Max Persson -05

FIF Gnistan

25,04

 

 

4

Hugo Frisesdal -05

KA 2 IF

21,61

 

 

5

Dante Lennartsson -06

Kalmar SK

19,44

 

 

6

Ture Lindell -06

KA 2 IF

17,60

 

 

7

David Åkesson -05

KA 2 IF

14,21

 

 

8

Edvin Mattsson -08

Kalmar SK

13,27

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 SPJUT 400

 

 

 

2018-06-17

1

Max Persson -05

FIF Gnistan

28,78

 

 

2

Carl Svensson Harrsjö -05

IF Udd

27,22

 

 

3

Linus Lindberg -06

Åhus FIK

25,16

 

 

4

Lucas Persson -05

Kyrkhults SK

25,05

 

 

5

Hugo Frisesdal -05

KA 2 IF

23,00

 

 

6

Erik Sethsson -07

IK Sisu

18,46

 

 

7

Dante Lennartsson -06

Kalmar SK

16,37

 

 

8

David Åkesson -05

KA 2 IF

15,01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P11 60m

HEAT 1

Vind -0,8

 

2018-06-16

1

Uno Stål -08

KA 2 IF

9,15

Final

 

2

Edvin Persson -07

Högby IF

9,73

Final

 

3

Adam Lindahl -07

KA 2 IF

10,78

Final

 

4

Nemo Nerg -07

KA 2 IF

11,03

Final

 

5

Rasmus Johansson -08

IF Udd

11,46

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P11 60m

HEAT 2

Vind +0,7

 

 

1

Erik Sethsson -07

IK Sisu

9,31

Final

 

2

Simon Johansson -07

KA 2 IF

9,62

Final

 

3

Gustav Odebjer -08

KA 2 IF

10,22

Final

 

4

Max Ebenhart -08

KA 2 IF

10,48

Final

 

5

Sixten Persson -08

KA 2 IF

11,04

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P11 60m

FINAL

Vind +1,4

 

2018-06-16

1

Uno Stål -08

KA 2 IF

8,88

 

 

2

Erik Sethsson -07

IK Sisu

9,22

 

 

3

Edvin Persson -07

Högby IF

9,52

 

 

4

Simon Johansson -07

KA 2 IF

9,57

 

 

5

Gustav Odebjer -08

KA 2 IF

10,42

 

 

6

Max Ebenhart -08

KA 2 IF

10,45

 

 

7

Adam Lindahl -07

KA 2 IF

10,63

 

 

8

Nemo Nerg -07

KA 2 IF

11,10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P11 600 M

 

 

 

2018-06-17

1

Erik Sethsson -07

IK Sisu

1.51,86

 

 

2

Uno Stål -08

KA 2 IF

1.55,19

 

 

3

Emil Jacobsson -07

KA 2 IF

2.07,61

 

 

4

Milo Rugland -08

Kalmar SK

2.08,97

 

 

5

Max Ebenhart -08

KA 2 IF

2.09,71

 

 

6

Edvin Persson -07

Högby IF

2.10,70

 

 

7

Sixten Persson -08

KA 2 IF

2.11,82

 

 

8

Malte Jacobsson -09

KA 2 IF

2.11,85

 

 

9

Gustav Odebjer -08

KA 2 IF

2.13,00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P11 HÖJD

 

 

 

2018-06-17

1

Edvin Persson -07

Högby IF

1,33

 

 

2

Erik Sethsson -07

IK Sisu

1,25

 

 

3

Emil Jacobsson -07

KA 2 IF

1,05

 

 

4

Max Ebenhart -08

KA 2 IF

1,05

 

 

5

Nemo Nerg -07

KA 2 IF

0,90

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P11 LÄNGD ZON

 

 

 

2018-06-16

1

Erik Sethsson -07

IK Sisu

4,33

-1,1

 

2

Uno Stål -08

KA 2 IF

4,28

+0,4

 

3

Edvin Persson -07

Högby IF

4,05

-1,2

 

4

Simon Johansson -07

KA 2 IF

3,46

-2,8

 

5

Adam Lindahl -07

KA 2 IF

3,40

+0,1

 

6

Max Ebenhart -08

KA 2 IF

3,27

-1,0

 

7

Gustav Odebjer -08

KA 2 IF

3,20

+0,0

 

8

Emil Jacobsson -07

KA 2 IF

3,08

+0,5

 

9

Hugo Alstad -07

KA 2 IF

2,95

-0,2

 

10

Nemo Nerg -07

KA 2 IF

2,91

-0,9

 

11

Rasmus Johansson -08

IF Udd

2,89w

+3,2 2,66 -2,5

 

12

Sixten Persson -08

KA 2 IF

2,84w

+2,5 2,81 +1,4

 

 

 

 

 

 

 

 

P11 KULA 2,0

 

 

 

2018-06-16

1

Edvin Persson -07

Högby IF

7,47

 

 

2

Uno Stål -08

KA 2 IF

6,88

 

 

3

Emil Jacobsson -07

KA 2 IF

5,94

 

 

4

Max Ebenhart -08

KA 2 IF

5,84

 

 

5

Nemo Nerg -07

KA 2 IF

5,71

 

 

6

Edvin Mattsson -08

Kalmar SK

5,32

 

 

7

Rasmus Johansson -08

IF Udd

4,55

 

 

8

Sixten Persson -08

KA 2 IF

4,20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P11 5x60 M

 

 

 

2018-06-16

1

KA 2 IF

 

51,87

 

 

 

Sixten Persson -08, Gustav Odebjer -08, Felix Wiklund-09, Max Ebenhart-08, Uno Ståhl -08

 

 

 

2

KA 2 IF

 

53,57

 

 

 

Adam Lindahl -07, Nemo Nerg -07, Emil Jacobsson -07, Hugo Alstad-07, Simon Johansson-07

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P9 60m

HEAT 1

Vind +1,5

 

2018-06-16

1

Melvin Håkansson -09

Kalmar SK

9,98

Final

 

2

Felix Wiklund -09

KA 2 IF

10,30

Final

 

3

Konstanty Piontek -09

KA 2 IF

10,32

Final

 

4

Valter Krantz -10

KA 2 IF

10,93

 

 

5

Malte Jacobsson -09

KA 2 IF

10,95

 

 

6

Arvid Johansson -10

Skruvs IF

12,94

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P9 60m

HEAT 2

Vind +1,6

 

 

1

Oscar Molin -09

IF Udd

9,76

Final

 

2

Sigge Strandberg -09

KA 2 IF

9,90

Final

 

3

Zacharias Kakoulidis -09

Kalmar SK

10,21

Final

 

4

Oscar Hertzberg -09

KA 2 IF

10,65

Final

 

5

Anton Pousette -09

FIF Gnistan

10,74

Final

 

6

Svante Hjalmarsson -10

KA 2 IF

10,86

 

 

7

Aldo Lennartsson -11

Kalmar SK

11,48

 

 

8

Agust Lindberg -12

KA 2 IF

13,22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P9 60m

FINAL

Vind +0,0

 

2018-06-16

1

Melvin Håkansson -09

Kalmar SK

9,77

 

 

2

Oscar Molin -09

IF Udd

9,79

 

 

3

Zacharias Kakoulidis -09

Kalmar SK

10,00

 

 

4

Sigge Strandberg -09

KA 2 IF

10,01

 

 

5

Felix Wiklund -09

KA 2 IF

10,20

 

 

6

Konstanty Piontek -09

KA 2 IF

10,21

 

 

7

Anton Pousette -09

FIF Gnistan

10,68

 

 

8

Oscar Hertzberg -09

KA 2 IF

10,68

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P9 600 M

 

 

 

2018-06-16

1

Zacharias Kakoulidis -09

Kalmar SK

2.11,12

 

 

2

Malte Jacobsson -09

KA 2 IF

2.12,49

 

 

3

Valter Krantz -10

KA 2 IF

2.26,89

 

 

4

Svante Hjalmarsson -10

KA 2 IF

5.05,53

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P9 LÄNGD ZON

 

 

 

2018-06-16

1

Oscar Molin -09

IF Udd

3,81

+0,9

 

2

Olle Carlsson -09

Kyrkhults SK

3,68w

+4,1 -

 

3

Konstanty Piontek -09

KA 2 IF

3,47w

+3,0 3,23 +1,2

 

4

Zacharias Kakoulidis -09

Kalmar SK

3,44

+4,1 -

 

5

Sigge Strandberg -09

KA 2 IF

3,40w

+3,4 - 2:a 3,35w -

 

6

Melvin Håkansson -09

Kalmar SK

3,40w

+3,1 - 2:a 3,34w -

 

7

Felix Wiklund -09

KA 2 IF

3,31

+1,2

 

8

Anton Pousette -09

FIF Gnistan

3,13w

+3,4 -

 

9

Valter Krantz -10

KA 2 IF

3,01w

+2,1 2,59 +2,0

 

10

Malte Jacobsson -09

KA 2 IF

2,98

+2,0

 

11

Aldo Lennartsson -11

Kalmar SK

2,69w

+5,0 -

 

12

Svante Hjalmarsson -10

KA 2 IF

2,43

+1,5

 

13

Arvid Johansson -10

Skruvs IF

1,82w

+3,4 1,81 +1,3

 

 

 

 

 

 

 

 

P9 KULA 2,0

 

 

 

2018-06-16

1

Oscar Hertzberg -09

KA 2 IF

5,97

 

 

2

Konstanty Piontek -09

KA 2 IF

5,76

 

 

3

Alex Smolka -09

Kyrkhults SK

5,73

 

 

4

Felix Wiklund -09

KA 2 IF

5,63

 

 

5

Melvin Håkansson -09

Kalmar SK

5,55

 

 

6

Malte Jacobsson -09

KA 2 IF

4,41

 

 

7

Aldo Lennartsson -11

Kalmar SK

3,84

 

 

8

Arvid Johansson -10

Skruvs IF

3,62

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K 100 M

HEAT 1

Vind +2,3

 

2018-06-16

1

Jonna Lindén -96

Kalmar SK

12,40w

Final

 

2

Maja Pettersson -02

FIF Gnistan

12,86w

Final

 

3

Hannah Hansson -00

Åhus FIK

12,90w

Final

 

4

Clara Johansson -02

KA 2 IF

13,40w

Final

 

 

 

 

 

 

 

 

K 100 M

HEAT 2

Vind +3,2

 

 

1

Freja Andersdotter -01

Malmö AI

12,28w

Final

 

2

Nikki Berglund -94

FIK Färjestaden

12,39w

Final

 

3

Vanja Blomberg -98

Klippans FK

12,49w

Final

 

4

Hanna Falck -01

KA 2 IF

12,98w

Final

 

-

Madeleine Borg -96

UF Contact

ej start

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K 100 M

FINAL

Vind +0,9

 

2018-06-16

1

Freja Andersdotter -01

Malmö AI

12,31

 

 

2

Nikki Berglund -94

FIK Färjestaden

12,35

 

 

3

Jonna Lindén -96

Kalmar SK

12,41

 

 

4

Vanja Blomberg -98

Klippans FK

12,65

 

 

5

Hannah Hansson -00

Åhus FIK

12,80

 

 

6

Maja Pettersson -02

FIF Gnistan

12,82

 

 

7

Hanna Falck -01

KA 2 IF

13,23

 

 

8

Clara Johansson -02

KA 2 IF

13,32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K 200 M

 

Vind +1,9

 

2018-06-17

1

Freja Andersdotter -01

Malmö AI

25,05

 

 

2

Nikki Berglund -94

FIK Färjestaden

25,78

 

 

3

Vanja Blomberg -98

Klippans FK

26,06

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K 400 M

 

 

 

2018-06-16

1

Nadja Rugland -01

Kalmar SK

58,97

 

 

2

Juni Rugland -03

Kalmar SK

61,31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K 800 M

 

 

 

2018-06-17

1

Nadja Rugland -01

Kalmar SK

2.18,62

 

 

2

Isa Teglund -98

IF Udd

2.22,24

 

 

3

Klara Öberg -02

Högby IF

2.39,28

 

 

4

Jannike Åkesson -82

Team Blekinge

2.42,19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K 100 M HÄCK 84,0

 

Vind +0,8

 

2018-06-16

1

Jonna Lindén -96

Kalmar SK

14,49

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K HÖJD

 

 

 

2018-06-17

1

Clara Johansson -02

KA 2 IF

1,60

 

 

2

Tova Wickell -02

KA 2 IF

1,51

 

 

3

Ellen Blomgren -01

KA 2 IF

1,44

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K STAV

 

 

 

2018-06-16

1

Angelica Bengtsson -93

Hässelby

4,47

 

 

2

Hanna Jansson -95

Ullevi FK

4,22

 

 

3

Ellen Olsson -97

Wärnamo SK

4,22

 

 

4

Malin Dahlström -89

Örgryte IS

4,02

 

 

5