Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

SMÅLANDSREKORD
T.o.m. utomhussäsongen 2016.

Smålandsrekorden uppdateras i slutet av varje år.
En blankett för rekordanmälan behöver inte längre skickas in.

Förbättringar 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07 | 06
Historisk utveckling
(t.o.m. 2007) | Veteranrekord


MÄN          
100m 10.30   Alexander Brorsson IFK Växjö 2013
200m 21.06   Alexander Brorsson Atleticum Växjö SK 2014
400m 46.29   Anders Faager Wärnamo SK 1972
800m 1:48.75   Patrik Johansson IFK Växjö 1992
1000m 2:20.98   Patrik Johansson IFK Växjö 1993
1500m 3:40.91   Patrik Johansson IFK Växjö 1993
1 mile 4:01.72   Patrik Johansson IFK Växjö 1994
3000m 7:59.20   Kent Claesson Skillingaryds FK 1999
5000m 13:31.54   Kent Claesson Skillingaryds FK 1998
10000m 28:53.6   Nils Bertil Karlsson Västerviks IF 1973 
Halvmarathon 1:04:11   David Nilsson Högby IF 2015
Marathon 2:17:19   David Nilsson Högby IF 2015
  2:17:19   Carl-Johan Olofsgård Södra Vi IF 1991
100km 9:02:42   Kenneth Forsberg Kalmar SK 1999
110mH 13.86   Alexander Brorsson Atleticum Växjö SK 2014
400mH 51.41   Niclas Åkerström IFK Växjö 2011
3000mH 8:34.89   Henrik Ahnström Brittatorps TK 2005
Höjd 2.22   Stefan Karlsson IK Sisu 1981
Stav 5.75   Peter Widén IFK Växjö 1991
Längd 7.62   Peter Widén IFK Växjö 1987
Tresteg 15.71   Daniel Lennartsson IFK Växjö 2009
Kula 19.74   Kristian Pettersson IFK Växjö 1994
Diskus 62.58   Kristian Pettersson IFK Växjö 1994
Slägga 75.78   Per Karlsson IFK Växjö 2000
Spjut 76.16   Andreas Wulff IFK Växjö 2005
Vikt 21.76   Per Karlsson IFK Växjö 1993
Tiokamp 8.406e   Nicklas Wiberg FI Kalmarsund 2009
4x100m 41.10   Alexander Brorsson, Niclas Åkerström,
Victor Ivarsson, Hannes Kvist Wirdmo
IFK Växjö 2013
4x200m 1:28.2   Stefan Norder, Curt Johansson,
Sven-Olof Bystedt, Anders Faager
Wärnamo SK 1969
4x400m 3:14.4   Sven-Olof Bystedt, Joel Svensson,
Curt Johansson, Anders Faager
Wärnamo SK 1971
4x800m 7:29.25   Stefan Pettersson, Lars Pettersson,
Magnus Sjövik, Patrik Johansson
IFK Växjö 1991
4x1500m 15:33.50   Frederic Karlsson, Kent Claesson,
Mikael Andersson, Patrik Johansson
IFK Växjö 1993
Staf. 1000m 1:54.7   Owe Jonsson, Stefan Barck,
Tore Hedner, Carl-Gustaf Johansson
IFK Växjö 1961
4x100m 42.83   Robert Eliasson, Noah Likhaya,
Michael Silander, David Nillnor
Distriktslag 1991
4x400m 3:24.10   Jerker Asplund, Jan-Åke Karlsson,
Magnus Gustavsson, Frans Hällqvist
Distriktslag 1992
Staf. 1000m 1:55.7   Lars-Åke Norberg, Joel Svensson,
Curt Johansson, Anders Faager
Distriktslag 1971
           
Inomhus          
60m 6.73   Alexander Brorsson IFK Växjö 2013
200m 21.28   Alexander Brorsson IFK Växjö 2014
400m 48.26   Niclas Åkerström IFK Växjö 2011
800m 1:50.14   Patrik Johansson IFK Växjö 1994
1500m 3:45.95   Kent Claesson Skillingaryds FK 1997
1 mile 4:15.5   Peter Fallenius OK Njudung 1988
3000m 7:48.44   Kent Claesson Skillingaryds FK 1997
60mH 7.73   Alexander Brorsson IFK Växjö 2013
Höjd 2.21   Stefan Karlsson IK Sisu 1981
Stav 5.70   Peter Widén IFK Växjö 1996
Längd 7.63   Nicklas Wiberg FI Kalmarsund 2009
Tresteg 15,48   Daniel Lennartsson IFK Växjö 2009
Kula 18.22   Kristian Pettersson IFK Växjö 2002
Vikt 19.39   Daniel Nyman IFK Växjö 2014
Sjukamp 5.760e   Marcus Nilsson Högby IF 2014
4x200m 1:29.53   Daniel Gyuricsko, Björn Gunnarsson,
Joakim Larsson, David Nillnor
IFK Växjö 1991
           
KVINNOR          
100m 11.48   Carolina Klüft IFK Växjö 2004
200m 22.98   Carolina Klüft IFK Växjö 2003
400m 53.17   Carolina Klüft IFK Växjö 2002
800m 2:04.48   Monica Magnusson Jönköpings AIF 1986
1500m 4.10.72   Johanna Nilsson Högby IF 2003
1 mile 4:54.13   Annika Fasth IFK Växjö 1994
3000m 9:01.01   Ida Nilsson Högby IF 2006
5000m 15:33.18   Ida Nilsson Högby IF 2004
10000m 33:37.65   Malin Öhrn IFK Växjö 2002
Halvmarathon 1:14.34   Monica Signahl IFK Växjö 1991
Marathon 2:42.27   Monica Signahl IFK Växjö 1991
100km 9:46:38   Jennie Karlsson Hultsfreds LK 2008
100mH 13.15   Carolina Klüft IFK Växjö 2005
400mH 57.05   Erica Mårtensson IFK Växjö 2003
3000mH 9:39.24   Ida Nilsson Högby IF 2006
Höjd 1.95   Carolina Klüft IFK Växjö 2007
Stav 4.40   Linda Persson IFK Växjö 2006
Längd 6.97   Carolina Klüft IFK Växjö 2004
Tresteg 14.29   Carolina Klüft IFK Växjö 2008
Kula 17.58   Fanny Roos Atleticum Växjö SK 2016
Diskus 52.39   Fanny Roos Atleticum Växjö SK 2015
Slägga 62.15   Rebecka Kvist Alvesta FI 2007
Spjut 61.42   Anna Wessman IFK Växjö 2016
Vikt 12.78   Anna Ek IK Hakarpspojkarna 2012
Sjukamp 7.032e   Carolina Klüft IFK Växjö 2007
4x100m 45.62   Stina Smibacker, Carolina Klüft,
Emma Magnusson, Ulrika Johansson
IFK Växjö 2007
4x200m 1:42.56   Karin Wibring, Eva Johansson,
Anneli Wahl, Ann Axelsson
Hovslätts IK 1982
4x400m 3:38.92   Emma Magnusson, Ulrika Johansson,
Stina Smibacker, Carolina Klüft
IFK Växjö 2007
4x800m 9:02.53   Annica Gunnarsson, Annika Fasth,
Malin Johansson, Anette Karlsson
IFK Växjö 1993
3x1500m 13:57.43   Malin Öhrn, Hanna Holst,
Jessica Gylfe
IFK Växjö 2002
Staf. 1000m 2:12.42   Janna Abrahamsson, Lina Hansson,
Linda Flygare, Jenny Järgren
IFK Växjö 1993
4x100m 48.12   Hanna Adriansson, Ida Carlsson,
Rebecca Moyo, Gabriella Nykvist
Distriktslag 2008
4x400m 4:21.41   Åsa Ahlstrand, Jenny Kjellman,
Malin Johansson, Camilla Johansson
Distriktslag 1992
Staf. 1000m 2:15.0   Eva Johansson, Cathrin Landholm,
Ann Fransson, Vanja Davidsson
Distriktslag 1978
           
Inomhus          
60m 7.40   Carolina Klüft IFK Växjö 2005
200m 24.12   Carolina Klüft IFK Växjö 2003
400m 52.98   Carolina Klüft IFK Växjö 2008
800m 2:07.50   Johanna Nilsson Högby IF 2000
1500m 4:19.86   Anette Karlsson IFK Växjö 1992
1 mile 4:32.49   Johanna Nilsson Högby IF 2003
3000m 9.06.61   Johanna Nilsson Högby IF 2006
60mH 8.19   Carolina Klüft IFK Växjö 2003
Höjd 1.93   Carolina Klüft IFK Växjö 2005
Stav 4.40   Linda Berglund IFK Växjö 2007
Längd 6.92   Carolina Klüft IFK Växjö 2004
Tresteg 14.12   Camilla Johansson IFK Växjö 2000
Kula 17.20   Fanny Roos Atleticum Växjö SK 2016
Vikt 16.62   Rebecka Kvist Alvesta FI 2011
Femkamp 4.984e   Carolina Klüft IFK Växjö 2005
           
MÄN 22 (Högst 22 år)
100m 10.37   Alexander Brorsson IFK Växjö 2012
200m 21.26   Leif Jonsson Habo IF 1987
400m 47.40   Jeffrey Pedersen Eksjö Södra IK 1995
800m 1:48.75   Patrik Johansson IFK Växjö 1992
1500m 3:40.91   Patrik Johansson IFK Växjö 1993
5000m 13:45.23   Henrik Ahnström Brittatorps TK 2003
110mH 13.98   Alexander Brorsson IFK Växjö 2012
400mH 51.75   Hampus Widlund IFK Växjö 2015
2000mH 5:33.00   Henrik Skoog Villstads GIF 2000
Höjd 2.20   Stefan Karlsson IK Sisu 1980
Stav 5.60   Peter Widén IFK Växjö 1989
Längd 7.62   Peter Widén IFK Växjö 1992
Tresteg 15,71   Daniel Lennartsson IFK Växjö 2009
Kula 18.69   Bengt Bendéus IFK Växjö 1966
Diskus 56.44   Kristian Pettersson IFK Växjö 1993
Slägga 71.14   Anders Eriksson Hovslätts IK 2016
Spjut 74.41   Nicklas Wiberg FIK Kalmarsund 2007
Tiokamp 7.883e   Nicklas Wiberg FIK Kalmarsund 2006
4x100m 41.36   Daniel Gyuricsko, Björn Gunnarsson,
Joakim Larsson, David Nillnor
IFK Växjö 1990
3x400m Vakant   -    
4x400m 3:17.95   Gert Jönsson, Michael Ericson,
Paul Lundberg, Mikael Johansson
IFK Växjö 1981
3x800m 5:40.97   Anders Johansson, Björn Ahlepil,
Jacob Cedertun
Eksjö Södra IK 1999
           
KVINNOR 22 (Högst 22 år)
100m 11.48   Carolina Klüft IFK Växjö 2004
200m 22.98   Carolina Klüft IFK Växjö 2003
400m 53.17   Carolina Klüft IFK Växjö 2002
800m 2:04.48   Monica Magnusson Jönköpings AIF 1986
1500m 4:10.72   Johanna Nilsson Högby IF 2003
3000m 9:15.1   Jessica Carlberg Oskarshamns SK 1998
5000m 15:51.17   Jessica Carlberg Oskarshamns SK 1998
100mH 13.15   Carolina Klüft IFK Växjö 2005
400mH 57.54   Erica Mårtensson IFK Växjö 2001
2000mH 6:35.30   Ida Nilsson Högby IF 2001
Höjd 1.94   Carolina Klüft IFK Växjö 2003
Stav 4.37   Angelica Bengtsson IFK Växjö 2009
Längd 6.97   Carolina Klüft IFK Växjö 2004
Tresteg 13.87   Carolina Klüft IFK Växjö 2004
Kula 17.58   Fanny Roos Atleticum Växjö SK 2016
Diskus 52.39   Fanny Roos Atleticum Växjö SK 2015
Slägga 61.43   Rebecka Kvist Alvesta FI 2005
Spjut 57.09   Anna Wessman IFK Växjö 2011
Sjukamp 7.001e   Carolina Klüft IFK Växjö 2003
4x100m 47.39   Linda Flygare, Linda Hansson,
Jenny Järgren, Johanna Henriksson
IFK Växjö 1993
3x400m Vakant   -    
4x400m 3:56.8   Eva Junefjäll, Maritha Larsson,
Karin Bertilsson, Kristina Bertilsson
Jönköpings AIF 1975
3x800m 6:57.93   Jessica Gylfe, Jessica Gunnarsson,
Erica Mårtensson
IFK Växjö 1998
           
POJKAR 19 (Högst 19 år)
100m 10.54   Christofer Ohlsson IFK Växjö 1996
200m 21.26   Leif Jonsson Habo IF 1987
400m 47.40   Jeffrey Pedersen Eksjö Södra IK 1995
800m 1:49.48   Johan Svensson FI Kalmarsund 2008
1500m 3:45.02   Patrik Johansson IFK Växjö 1991
5000m 14:20.30   Kent Claesson Skillingaryds FK 1990
110mH (100) 14.16   Hannes Kvist Wirdmo IFK Växjö 2013
300mH (91,4) 36.89   Frans Hällqvist Skruvs IF 1990
2000mH 5:45.41   Johan Swärdh Eksjö Södra IK 1991
Höjd 2.14   Emil Svensson IFK Växjö 2007
Stav 5.15   Gustaf Hultgren Kalmar SK 2002
Längd 7.46   Kent Nygren IK Hakarpspojkarna 1982
Tresteg 15.15   Urban Håkansson IFK Växjö 1988
Kula (6,0) 17.43   Per Rosell FIK Kalmarsund 2005
Diskus (1,75) 56.39   Per Rosell FIK Kalmarsund 2006
Slägga (6,0) 70.70   Anders Eriksson Hovslätts IK 2012
Spjut (800) 69.38   Nicklas Wiberg FIK Färjestaden 2004
Tiokamp 7.751e   Marcus Nilsson Högby IF 2010
4x100m 43.00   Olle Svensson, Christofer Ohlsson,
Niklas Hansén, Riccard Svensson
IFK Växjö 1994
4x400m 3:21.69   Tobias Karlsson, Alex Johansson,
Anders Lennartsson, Jerker Asplund
IFK Växjö 1991
3x800m 5:48.66   Anders Lennartsson, Alex Johansson,
Jerker Asplund
IFK Växjö 1991
Staf. 1000m 1:59.72   Daniel Krösner, Tobias Karlsson,
Jan-Åke Karlsson, Martin Joabsson
Distriktslag 1992
           
FLICKOR 19 (Högst 19 år)
100m 11.69   Carolina Klüft IFK Växjö 2002
200m 23.71   Carolina Klüft IFK Växjö 2002
400m 53.17   Carolina Klüft IFK Växjö 2002
800m 2:04.48   Monica Magnusson Jönköpings AIF 1986
1500m 4:17.99   Johanna Nilsson Högby IF 2001
3000m 9:15.1   Jessica Carlberg Oskarshamns SK 1998
100mH (84,0) 13.33   Carolina Klüft IFK Växjö 2002
300mH (76,2) 41.22   Carolina Klüft IFK Växjö 2000
2000mH (76,2) 6:58.79   Linn Bengtsson IFK Växjö 2015
Höjd 1.92   Carolina Klüft IFK Växjö 2002
Stav 4.37   Angelica Bengtsson IFK Växjö 2009
Längd 6.48   Carolina Klüft IFK Växjö 2002
Tresteg 12.51   Kajsa Levin Tranås AIF 2002
Kula (4,0) 16.29   Fanny Roos Ljungby FIK 2014
Diskus (1,0) 49.04   Fanny Roos Ljungby FIK 2014
Slägga (4,0) 55.12   Rebecka Kvist Alvesta FI 2002
Spjut (600) 54.12   Anna Wessman IFK Växjö 2008
Sjukamp 6.542e   Carolina Klüft IFK Växjö 2002
4x100m 47.59   Ulrika Johansson, Linda Hansson,
Jenny Järgren, Johanna Henriksson
IFK Växjö 1992
4x400m 3:57.22   Marina Olsson, Viveka Jeppson,
Ulrika Jeppson, Karin Andersson
Skruvs IF 1986
3x800m 7:04.2   Annelie Persson, Marie Johansson,
Ingela Karlsson
IFK Växjö 1983
Staf. 1000m 2:12.42   Janna Abrahamsson, Linda Hansson,
Linda Flygare, Jenny Järgren
IFK Växjö 1993
Staf. 1000m 2:15.78   Åsa Steen, Johanna Henriksson,
Linda Hansson, Jenny Järgren
Distriktslag 1992
           
POJKAR 17 (Högst 17år)
100m 10.63   Leif Jonsson Habo IF 1987
200m 21.26   Leif Jonsson Habo IF 1987
400m 47.92   Leif Jonsson Habo IF 1987
800m 1.53.08   Johan Svensson FIK Kalmarsund 2006
1500m 3:54.03   Patrik Johansson Brittatorps TK 1989
3000m 8:31.30   Kent Claesson Skillingaryds FK 1988
110mH (91,4) 14.06   Hannes Kvist-Wirdmo IFK Växjö 2011
300mH (84,0) 38.31   Hampuz Widlund IFK Växjö 2010
2000mH 5:47.76   Jacob Cedertun Eksjö Södra IK 1999
Höjd 2.04   Mikael Kronqvist Tranås AIF 1980
2.04   Johnny Granath Hovslätts IK 1982
Stav 4.82   Marcus Fransson IFK Växjö 1989
Längd 7.39   Fredrik Joabsson Skruvs IF 1989
Tresteg 14.14   Mattias Olander Högby IF 2009
Kula (5,0) 17.97   Emil Svensson IFK Växjö 2006
Diskus (1,5) 55.83   Erik Romberg Högby IF 2007
Slägga (5,0) 70.32   Anders Eriksson Hovslätts IK 2011
Spjut (700) 74.10   Isak Oskarsson Stensjöns IF 2013
Tiokamp 7.269p   Nicklas Wiberg FIK Färjestaden 2002
4x100m 43.95   Odd Wiking, Anton Barck,
Erik Karlsson, Erik Lundvik
IFK Växjö 2002
      Johan Andersson, Hampuz Widlund,
Viktor Ivarsson, Hannes Qvist Wirdmo
IFK Växjö 2010
3x800m 6:01.58   Camilo Karlström, Anders Nihlstedt,
Johan Svensson
FIK Kalmarsund 2006
Staf. 1000m 2:01.47   Camilo Karlström, Adam Björling,
Anders Nihlstredt, Johan Svensson
FIK Kalmarsund 2006
4x100m 43.41   Mikael Storm, Didrik Andersson,
Johan Lindh, Dennis Carlsson
Distriktslag 2007
           
FLICKOR 17 (Högst 17år)
100m 11.86   Anette Broselid FIK Färjestaden 2004
200m 24.07   Anette Broselid FIK Färjestaden 2004
400m 55.35   Elin Wiik Sommenbygdens SK 2002
800m 2:06.41   Anette Karlsson IFK Växjö 1986
1500m 4:21.08   Monica Magnusson Jönköpings AIF 1985
4:21.08   Anette Karlsson IFK Växjö 1986
3000m 9:29.54   Anette Karlsson IFK Växjö 1986
100mH (76,2) 13.51   Emilia Rundqvist FIK Kalmarsund 2005
300mH (76,2) 41.22   Carolina Klüft IFK Växjö 2000
1500mH (76,2) 4.49.11   Linn Bengtsson IFK Växjö 2013
Höjd 1.85   Carolina Klüft IFK Växjö 2000
Stav 4.37   Angelica Bengtsson IFK Växjö 2009
Längd 6.23   Carolina Klüft IFK Växjö 2000
Tresteg 12.43   Emilia Hammarström Wärnamo SK 2013
Kula (3,0) 17.01   Fanny Roos Ljungby FIK 2012
Diskus (1,0) 46.96   Fanny Roos Ljungby FIK 2012
Slägga (3,0) 59.63   Cecilia Larsson IFK Växjö 2016
Spjut (500) 50.49 (600)   Anna Wessman IFK Växjö 2006
Sjukamp 5.825p   Carolina Klüft IFK Växjö 1999
4x100m 47.59   Anette Broselid, Jasmine Andersson,
Malin Wiberg, Emilia Runqvist
FIK Kalmarsund 2005
3x800m 7:06.04   Helena Johansson, Louise Berglund,
Hanna Holst
IFK Växjö 2002
Staf. 1000m 2:17.45   Sofia Wiberg, Malin Citess,
Sofia Andersson, Elin Tornhed
IFK Växjö 2012
4x100m 48.12   Hanna Adriansson, Ida Carlsson,
Rebecca Moyo, Gabriella Nykvist
Distriktslag 2008
           
POJKAR 16 (Högst 16år)
100 m 10.87   Leif Jonsson Habo IF 1986
200 m 21.95   Leif Jonsson Habo IF 1986
400 m 49.12   Leif Jonsson Habo IF 1986
800 m 1.55.46   Martin Svensson Glasrikets RC 1997
1500 m 4.02.76   Jesper Skantz Vaggeryds SOK 1988
3000 m 8.35.45   Kent Claesson Skillingaryds FK 1987
110mH (91,4) 14.42   Hannes Kvist-Wirdmo IFK Växjö 2010
300mH (84,0) 38.73   Johan Brasch Wärnamo SK 2014
2000mH (91,4) 5.47.76   Jacob Cedertun Eksjö Södra IK 1998
Höjd 2.04   Mikael Kronqvist Tranås AIF 1980
Stav 4.40   Petter Edfeldt IFK Växjö 1989
Längd 6.87   Olof Östenberg IFK Växjö 2013
Tresteg 14.11   Mattias Olander Högby IF 2008
Kula (5,0) 17.00   Emil Svensson IFK Växjö 2005
Diskus (1,5) 57.77   Olof Östenberg IFK Växjö 2013
Slägga (5,0) 65.53   Stefan Kvist Alvesta FI 2003
Spjut (700) 65.81   Theodor Ahlström IFK Växjö 2014
Tiokamp 7.139p   Olof Östenberg IFK Växjö 2013
4x100m 45.16*   Daniel Bergqvist, Andreas Johansson,
Daniel Krösner, Stefan Högberg
IFK Växjö 1991
3x800m 6.08.38*   Alex Johansson, Jerker Asplund,
Mikael Johansson
IFK Växjö 1989
Staf. 1000m 2.06.79*   Robert Sumberac, David Nillnor,
Magnus Averin, Mats Fredriksson
IFK Växjö 1984
           
FLICKOR 16 (Högst 16år)
100 m 11.86   Anette Broselid Kalmar SK 2004
200 m 24.07   Anette Broselid Kalmar SK 2004
400 m 56.75   Annika Eriksson FIK Färjestaden 1998
800 m 2.07.45   Johanna Nilsson Högby IF 1999
1500 m 4.21.32   Johanna Nilsson Högby IF 1999
3000 m 9.45.53   Johanna Nilsson Högby IF 1999
100mH (76,2) 13.98   Carolina Klüft IFK Växjö 1999
300mH (76,2) 42.32   Jenny Järgren IFK Växjö 1991
1500mH (76,2) 4.49.11   Linn Bengtsson IFK Växjö 2013
Höjd 1.83   Carolina Klüft IFK Växjö 1999
Stav 4.37   Angelica Bengtsson IFK Växjö 2009
Längd 6.19   Lovisa Karlsson Högby IF 2016
Tresteg 12.24   Lovisa Karlsson Högby IF 2016
  12.24   Emilia Hammarström Wärnamo SK 2012
Kula (3,0) 15.75   Fanny Roos Ljungby FIK 2011
Diskus (1,0) 44.40   Fanny Roos Ljungby FIK 2011
Slägga (3,0) 56.92   Cecilia Larsson IFK Växjö 2015
Spjut (500) 47.30 (600)   Anna Wessman IFK Växjö 2005
Sjukamp 5.825p   Carolina Klüft IFK Växjö 1999
4x100m 48.60*   Maria Elmkvist, Linda Hansson,
Jenny Järgren, Cecilia Fredholm
IFK Växjö 1991
3x800m 7.19.3*   Anita Andersson, Maria Andersson,
Ann Josephsson
IK Sisu 1977
Staf. 1000m 2.20.42   Eva-Karin Eriksson, Ulrika Jepsson,
Marina Olsson, Karin Andersson
Skruvs IF 1984
           
POJKAR 15 (Högst 15år)
80m 9.28   Christoffer Karlsén IK Hinden 2014
300m 36.58   Anton Barck IFK Växjö 2002
800m 1:57.54   Carl-Johan Hermansson FIK Färjestaden 1994
2000m 5:42.22   Omar Mohammed IFK Växjö 2016
80mH (84,0) 10.92   Johan Claeson Tranås AIF 2016
300mH (76,2) 38.21   Robert Widetoft Wärnamo SK 1989
1500mH (76,2) 4:25.31   Jacob Cedertun Eksjö Södra IK 1997
Höjd 1.97   Adam Peterson Wärnamo SK 2000
Stav 4.25   Petter Edfeldt IFK Växjö 1988
Längd 6.59   Hans Svensson IFK Växjö 1999
Tresteg 13.52   Mattias Olander Högby IF 2007
Kula (4,0) 17.38   Olof Östenberg IFK Växjö 2012
Diskus (1,0) 64.30   Olof Östenberg IFK Växjö 2012
Slägga (4,0) 67.65   Stefan Kvist Alvesta FI 2002
Spjut (600) 66.40   Isak Oskarsson Stensjöns IF 2011
Åttakamp 5.410p   Marcus Nilsson Högby IF 2006
4x80m 38.18   Henrik Björkholm, Andreas Künne,
Micael Wendell, Ola Karlsson
Kalmar SK 1992
3x800m 6.23.24   Markus Johansson, Oskar Thor,
Marcus Nilsson
Högby IF 2006
           
FLICKOR 15 (Högst 15år)
80m 10.12   Jenny Lindqvist IK Hinden 1989
300m 39.67   Rebecca Eriksson Södra Vi IF 2006
800m 2:11.97   Anette Karlsson IFK Växjö 1984
2000m 6:27.38   Sandra Fransson IFK Växjö 2003
80mH (76,2) 11.63   Julia Seigerroth IK Hakarpspojkarna 2012
300mH (76,2) 44.12   Linn Bengtsson IFK Växjö 2012
1500mH (76,2) 5.08.30   Linn Bengtsson IFK Växjö 2012
Höjd 1.82   Susanne Svensson IFK Växjö 1980
Stav 4.12   Angelica Bengtsson IFK Växjö 2008
Längd 5.83   Lovisa Karlsson Högby IF 2015
Tresteg 12.23   Carolina Klüft IFK Växjö 1998
Kula (3,0) 15.01   Fanny Roos Ljungby FIK 2010
Diskus (0,75) 45.47   Ida Wåhlstrand IFK Växjö 2015
Slägga (3,0) 51.96   Cecilia Larsson IFK Växjö 2014
Spjut (500) 42.74 (600)   Anna Wessman IFK Växjö 2004
Sexkamp 4.128p   Lovisa Karlsson Högby IF 2015
4x80m 41.08   Jenny Danielsson, Linda Bergqvist,
Anna Möllerberg, Åsa Änghede
IFK Växjö 1982
3x800m 7:22.4   Carita Hagberg, Lise-Lotte Bengtsson,
Tina Frisk
IFK Växjö 1974
           
POJKAR 14 (Högst 14år)
80m 9.50   Christer Nilsson IK Sisu 1987
300m 38.16   Anton Persson Högby IF 2008
800m 2:03.98   Henrik Skoog Villstads GIF 1993
2000m 5:57.68   Henrik Skoog Villstads GIF 1993
80mH (84,0) 11.38   Magnus Hammarstedt Nybro IF 1987
300mH (76,2) 41.74   Johan Claeson Tranås AIF 2015
1500mH (76,2) 4:39.84   Omar Mohammed IFK Växjö 2015
Höjd 1.88   Edvard Carp Villstads GIF 1992
Stav 4.10   Emil Carlsson IFK Växjö 2016
Längd 6.21   Mattias Olander Högby IF 2006
Tresteg 12.90   Mattias Olander Högby IF 2006
Kula (4,0) 16.31   Johan Pyrell IFK Växjö 1989
Diskus (1,0) 52.61   Olof Östenberg IFK Växjö 2011
Slägga (4,0) 61.14   Stefan Kvist Alvesta FI 2001
Spjut (600) 52.57   Alex Wisme IFK Växjö 2014
Åttakamp 4.809p   Marcus Nilsson Högby IF 2005
           
FLICKOR 14 (Högst 14år)
80m 10.12   Jenny Lindqvist IK Hinden 1989
300m 41.28   Frida Simfors IK Hakarpspojkarna 2005
800m 2:14.48   Anette Sjöwall Nybro IF 1978
2000m 6:33.42   Johanna Nilsson Högby IF 1997
80mH (76,2) 11.77   Karin Andersson Skruvs IF 1982
300mH (76,2) 44.50   Frida Simfors IK Hakarpspojkarna 2005
1500mH (76,2) 5:15.25   Linn Bengtsson IFK Växjö 2011
Höjd 1.73   Susanne Svensson IFK Växjö 1979
Stav 3.90   Angelica Bengtsson IFK Växjö 2007
Längd 5.53   Susanne Svensson IFK Växjö 1979
Tresteg 11.57   Rebecca Eriksson Södra Vi IF 2005
Kula (3,0) 14.08   Fanny Roos Ljungby FIK 2009
Diskus (0,75) 36.85   Ida Wåhlstrand IFK Växjö 2014
Slägga (3,0) 44.25   Fanny Roos Ljungby FIK 2009
Spjut (500) 38.28   Rebecca Nishiura Wärnamo SK 2014
Sexkamp 3.906p   Tova Österberg FIK Färjestaden 2008
           
POJKAR 13 (Högst 13år)
60m 7.78   Marcus Grafenauer Wärnamo SK 1987
200m 24.65   Christoffer Karlsén IK Hinden 2012
600m 1:30.72   Marcus Nilsson Högby IF 2004
1500m 4:33.29   Marcus Nilsson Högby IF 2004
60mH (76,2) 8.85   Christoffer Karlsén IK Hinden 2012
200mH (68,6) 27.59   Johan Claeson Tranås AIF 2014
Höjd 1.75   Ulf Widlund Skruvs IF 1978
1.75   Edvard Carp Villstads GIF 1991
Stav 3.47   Gustaf Hultgren Kalmar SK 1996
Längd (zon) 6.01   Christoffer Karlsén IK Hinden 2012
Tresteg (zon) 12.65   Mattias Olander Högby IF 2005
Kula (3,0) 15.76   Robert Nilsson Oskarshamns SK 2007
Diskus (0,6) 49.86   Simon Bjärnlöf Segerlind Eksjö Södra IK 2013
Slägga (3,0) 47.18 (4,0)   Stefan Kvist Alvesta FI 2000
Spjut (400) 52.13   Adam Björling Kalmar SK 2003
Femkamp 5.101e   Jan Jakoubek IK Hinden 2010
5x60m 40.76   Håkan Petersson, Jan Andersson, Jimmy
Rosengren, Andreas Künne, Henrik Björkholm
Kalmar SK 1990
3x600m 5:10.32   Marcus Nilsson, Robin Slättengren,
Oskar Thor
Högby IF 2004
           
FLICKOR 13 (Högst 13år)
60m 8.14   Wilma Svensson Oskarshamns SK 2016
200m 25.82   Frida Simfors IK Hakarpspojkarna 2004
600m 1:38.14   Fanny Hagberg IFK Växjö 2008
1500m 4:47.45   Åsa Ljungblad Västerviks OK 1989
60mH (68,6) 9.41 (76,2)   Elin Lindeblad Högby IF 2008
200mH (68,6) 29.43 (76,2)   Julia Seigerroth IK Hakarpspojkarna 2010
Höjd 1.65   Amanda Gabrielsson Wärnamo SK 2009
Stav 3.40   Angelica Bengtsson IFK Växjö 2006
Längd (zon) 5.48   Frida Simfors IK Hakarpspojkarna 2004
Tresteg (zon) 11.11   Ida Nilsson Hovslätts IK 2011
Kula (2,0) 16.10   Fanny Roos Ljungby FIK 2008
Diskus (0,6) 40.58   Hanna Bjärkvik Hovslätts IK 2005
Slägga (2,0) 42.43   Marika Andersson Stensjöns IF 2008
Spjut (400) 40.46   Isabel Savic Habo IF 1996
Femkamp 5.049e   Hedvig Nykvist Tranås AIF 2008
5x60m 40.80   Thea Holmén, Felicia Åberg, Alice Wallesjö,
Johanna Emanuelsson, Thea Hammarström
Villstads GIF 2016
3x600m 5:27.07   Anna Herrmann, Lina Samuelsson,
Linn Bengtsson
IFK Växjö 2010
           
POJKAR 12 (Högst 12år)
60m 7.78   Marcus Grafenauer Wärnamo SK 1987
200m 26.16   Christoffer Karlsén IK Hinden 2011
600m 1:35.68   Abdigani Abdi IFK Växjö 2002
1500m 4:40.6   Nicklas Wiberg FIK Färjestaden 1997
60mH (76,2) 9.50   Christoffer Karlsén IK Hinden 2011
200mH (68,6) 29.87   Svante Leijon IFK Växjö 2015
Höjd 1.66   Jacob Thelander Ljungby FIK 2015
  1.66   Per-Anders Sääf Villstads GIF 1977
1.66   Ulf Widlund Skruvs IF 1977
Stav 3.30   Gustaf Hultgren Kalmar SK 1995
Längd (zon) 5.41   Daniel Berggren Bottnaryds IF 1991
Tresteg (zon) 11.35   Mattias Olander Högby IF 2004
Kula (3,0) 14.67   Joakim Johansson FIK Färjestaden 1998
Diskus (0,6) 38.56   Örn Östenberg IFK Växjö 2010
Slägga (3,0) 31.64   Jacob Sjödin Stensjöns IF 2007
Spjut (400) 41.53   Jacob Sjödin Stensjöns IF 2007
Femkamp 4.762e   Christoffer Karlsén IK Hinden 2011
           
FLICKOR 12 (Högst 12år)
60m 8.23   Emmelie Sjökvist Emådalens SK 1991
200m 27.10   Frida Simfors IK Hakarpspojkarna 2003
600m 1:43.91   Fanny Hagberg IFK Växjö 2007
1500m 5:00.1   Ida Nilsson Högby IF 1993
5:00.1   Johanna Nilsson Högby IF 1995
60mH (68,6) 9.50   Linnéa Svanhall FIK Färjestaden 2016
200mH (68,6) 32.49   Celie Hellsaeus IFK Sävsjö 2015
Höjd 1.60   Linnéa Svanhall FIK Färjestaden 2016
Stav 3.10   Angelica Bengtsson IFK Växjö 2005
Längd (zon) 5.23   Alice Petersson Kalmar SK 2007
Tresteg (zon) 10.45   Amanda Hjalmarsson Hovslätts IK 2009
Kula (2,0) 13.73   Fanny Roos Ljungby FIK 2007
Diskus (0,6) 37.15   Hanna Bjärkvik Hovslätts IK 2004
Slägga (2,0) 35.65   Axelina Johansson Hovslätts IK 2012
Spjut (400) 36.35   Fanny Roos Ljungby FIK 2007
Femkamp 4.591   Linnéa Svanhall FIK Färjestaden 2016

INOFFICIELLA REKORD
Manuell tidtagning (om bättre än eltid) m.m.

M22, P19 100m 10.3   Leif Jonsson Habo IF 1987
M 200m 20.7   Owe Jonsson IFK Växjö 1962
M 400m 46.1   Anders Faager Wärnamo SK 1972
M Spjut äldre 80.32   Jan-Olof Damgren Jönköpings AIF 1976
M Castorama 3.354   Robert Melin Bottnaryds IF 2009
K Castorama 3.422   Fanny Roos Atleticum Växjö SK 2015
P14 Spjut äldre 60.44   Thomas Petersson Kalmar SK 1969
Förening Castorama 30.890 IFK Växjö 1992
 
INOMHUS
M 60m 6.6   Curt Johansson Wärnamo SK 1966

- Upp