Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TILLBAKA

SMÅLANDS FRIIDROTTSFÖRBUNDS FÖRTJÄNSTPLAKETT

Nr: Innehavare: Klubb/Förbund: År: Motivering:
         
1 Lennart Lundgren IFK Växjö 1969 För utmärkta insatser inom sin förening och förande den framåt.
2 Hans Fagher Wärnamo SK 1970 För utmärkta insatser inom sin förening och förande den framåt.
3 Herbert Jobäcker IK Vista/Sm FIF 1970 För utmärkta insatser såsom distriktets ungdomsombud och mångårigt arbete inom sin förening.
4 Gösta Eklöf IK Hakarpspojk./ Sm FIF 1971 För mångårigt framgångsrikt arbete som sekreterare och kassör i Sm FIF och inom sin förening.
5 Curt Johansson Wärnamo SK 1972 För mångårig insats i Smålands "triangellag" såsom aktiv och förnäma insatser vid SM genom åren.
6 Margareta Holm Jönköpings AIF/
Hovslätts IK/Sm FIF
1977 För mångårigt arbete för Småländsk friidrott i förbundet och sin förening. Damombudsinsats och förbundskassör.
7 Tage Alqvist Vimmerby IF/Sm FIF 1977 För mångårigt arbete för den Småländska friidrotten inom förbundet och sin förening, främst då på instruktionssidan.
8 Egon Pettersson Villstads GIF/Sm FIF 1977 För mångårigt framgångsrikt ordförandeskap i förbundet och ledararbete i sin förening, förande friidrotten framåt på många sätt.
9 Vanja Davidsson Villstads GIF/Sm FIF 1981 För sina framgångsrika insatser såsom aktiv och mångårigt ledarskap inom sin förening.
10 Ann Axelsson Hovslätts IK 1984 För mångårigt framgångsrikt aktivt tävlingsframträdande, erövrat SM i häck 100m, och för ledarskap i sin förening.
11 Gunnar Kilvéus Målilla GIF/Sm FIF 1985 För mångårigt nedlagt idogt arbete inom Sm FIF:s styrelse och tävlingskommitté, lagledare för distriktslag mm.
12 Bengt Thaung IFK Växjö 1985 För mångårigt arbete för friidrott inom sin förening, instruktionsarbete och såsom "mannen bakom" 1984 års Stora SM inom distriktet och IFK Växjö.
13 Nils-Erik Athler IK Sisu, Nässjö 1986 För mångårigt och framgångsrikt arbete inom sin förening såsom klubbledare och instruktör.
14 Per-Ivar Karlsson IK Hinden/Sm FIF 1986 För mångårigt och framgångsrikt arbete för friidrott inom Småland och föreningar.
15 Åke Willenheimer IFK Växjö 1986 För mångårigt arbete och tillskyndare av ekonomisk art i första hand genom sin förenings fleråriga arrangemang av Växjöloppet, som gett pengar till sin förening och Smålands friidrott.
16 Håkan Lind Södra Vi IF/Sm FIF 1987 För mångårigt arbete inom sin förening och i Sm FIF.
17 Arne Svensson FIK Färjestaden 1988 För mångårigt arbete inom sin förening och såsom instruktör inom Sm FIF.
18 Gösta Nilsson Emådalens SK/Sm FIF 1988 För mångårigt arbete inom sin förening och i Sm FIF:s styrelse.
19 Ove Davidsson Alvesta FI/Sm FIF 1989 För mångårigt arbete inom sin förening och styrelsearbete inom Sm FIF.
20 Gösta Gustavsson Skruvs IF/Sm FIF 1989 För mångårigt arbete inom sin förening och arbete inom Sm FIF.
21 Börje Larsson Wärnamo SK/ Sm FIF 1989 För mångårigt arbete inom sin förening och Sm FIF:s valberedning.
22 Icke Svensson Ölands-Sm. IK/ Sm FIF 1990 För mångårigt arbete inom sin förening och arbete inom Sm FIF:s ungdomskommitté.
23 Rune Ohlsson Alvesta GIF/Sm FIF 1990 För bla 13 år såsom Sm FIF:s ordförande och många års arbete inom sin förening.
24 Gösta Johansson Ljungby FIK/Sm FIF 1990 För arbete inom sin förening samt utbildningsledare inom Sm FIF.
25 Sven Broström IFK Växjö/Sm FIF 1990 Tränararbete inom sin förening samt arbete i Sm FIF:s utbildningskommitté såsom kursledare mm.
26 Carl-Gustaf Nilsson Högby IF 1991 För mångårigt ledarskap och aktiva insatser i sin förening Högby IF, samt för tillskyndande av ny allvädersarena i Högby.
27 Mats Svensson Alvesta FI/Sm FIF 1991 För ett framgångsrikt utbildningsarbete i Sm FIF och för deltagande vid tillskynande av ny allvädersbana i Alvesta.
28 Kjell Ahnstedt Wärnamo SK 1991 För mångårigt ledararbete i Wärnamo SK, speciellt såsom tävlingsledare vid SM-tävlingar och GP-tävlingar under flera år.
29 Peter Widén IFK Växjö 1992 För stora friidrottsframgångar genom åren med kulmen 1991, då han placerade sig som 5:a vid VM i Japan med resultatet 5.75 i stav, innebärande inte bara nytt distriktsrekord, utan också svenskt och nordiskt rekord. Peter blev också svensk mästare och finnkampssegrare.
30 Anette Karlsson IFK Växjö 1992 Många friidrottsframgångar genom åren med bla SM-segrar. Pricken över i-et satte hom genom sin seger på 1500m vid finnkampen som innebar nytt distriktsrekord.
31 Patrik Johansson IFK Växjö 1993 För stora framgångar under 1992 med landskamps- och SM-segrar och tre nya distriktsrekord på sträckorna 800m, 1000m och 1500m.
32 Arne Gustavsson IK Hakarpspojkarna 1993 För mångåriga insatser för friidrott, bla valberednings- och revisorsuppdrag i förbundet och mångårigt föreningsarbete och dito speakeruppdrag i friidrott.
33 Tommy Ursby IFK Växjö/Sm FIF 1993 För insatser i förbundet och i sin förening, främst sysslande med utbildning och tävlingsledning, och en av pionjärerna i eltidtagningens olika detaljer.
34 Per Karlsson IFK Växjö 1994 För seger i slägga i finnkampen 1993.
35 Ingvar Thomsson Kalmar SK/Sm FIF 1994 För över tioårigt ledarskap och stora insatser för friidrotten i Sm FIF och dess ordförande sedan 1987 och i Kalmar SK såsom ledare.
36 Conny Jörneklint IFK Stockaryd/ Sm FIF 1994 För stora ledarinsatser i Sm FIF:s styrelse och i sin förening under flera år.
37 Hans Andersson Skruvs IF 1994 För framgångsrika ledarinsatser i sin förening med bla tillskynandet av permanenta banor på idrottsplatsen och ordförandeskap i flera år samt insatser i Sm FIF:s valberedning.
38 Lennart Johansson Skillingaryds FK 1994 För mångårigt ledarskap inom sin förening, där han sedan 39 år tillbaka varit friidrottens kontaktman gentemot Sm FIF. Ett rekord i sitt slag.
39 Siv Dahlgren Tranås AIF FIF 1995 Mångårigt föreningsarbete. Bla medverkande till ny idrottsplats i Tranås med permanentbanor och dessutom tränararbete, främst på ungdomssidan.
40 Arne Olsson Skruvs IF/Sm FIF 1995 För utomordentligt gott utbildningsarbete som bla förde Smålands distrikt till poängbäst i landet 1994, samt flerårigt föreningsarbete.
41 Olle Assarsson Jönköpings AIF 1995 För föreningsarbete, främst på lagledarsidan plus träningsarbete under en följd av år.
42 Thomas Lindén Kalmar SK/Sm FIF 1995 För mångårigt föreningsarbete och ledararbete för distriktslag på juniorsidan.
43 Ari Turunen Skruvs IF 1995 Framgångsrikt föreningsarbete med träning och lagledarskap förande fram sin förening till bland de främsta i landet på ungdomssidan.
44 Rune Bladh Oskarshamns SK 1995 Mångårigt ledarskap i sin förening.
45 Georg Johansson Alvesta FI 1995 Mångårigt ledarskap i sin förening.
46 Cai Bolö IFK Växjö/FIG Växjö 1996 Mångårig insats som tränare och ledare för Småländsk friidrottsungdom.
47 Agne Bergvall IFK Växjö 1996 Mångårig insats som tränare och ledare för Småländsk friidrottsungdom.
48 Jan Bengtson IFK Växjö/FIG Växjö 1996 Mångårig insats som tränare och ledare för Småländsk friidrottsungdom.
49 Kent Claesson Skillingaryds FK 1997 För seger i finnkampen 5000m och två SM-segrar och Smålandsrekord.
50 Allan Henriksson Lekeryd-Svarttorp SK 1997 Mångårigt ledarskap i sin förening.
51 Stig-Roland Johansson Skillingaryds FK 1997 Mångårigt ledarskap i sin förening.
52 Camilla Johansson IFK Växjö 1998 För utomordentliga aktiva insatser såsom bla SM-seger i längd inomhus och samma i finnkampen.
53 Bo Björkholm Kalmar SK/Sm FIF 1998 För statistikarbete i förbundet och mångårigt föreningsarbete.
54 Anders Andersson Villstads GIF 1998 För mångårigt arbete inom sin förening.
55 Hans Sundewall Kalmar SK 1998 För tränar- och konsulentarbete inom förbundet och mångårigt arbete inom sin förening.
56 Jessica Carlberg Oskarshamns SK 1999 För utomordentliga insatser under året som SM-seger och nytt svenskt juniorrekord på 5000m.
57 Henrik Skoog Villstads GIF 1999 För utomordentliga insatser under året med bla SM-seger inomhus och nytt distriktsrekord  i hinderlöpning samt representant i landslaget.
58 Claes-Göran Petersson Alvesta FI/Sm FIF 1999 För ungdoms- och statistikarbete inom förbundet och mångårigt arbete inom sin förening.
59 Thomas Borglin Wärnamo SK/ Sm FIF 1999 För valberedningsarbete inom förbundet och mångårigt arbete inom sin förening.
60 Kettie Gustavsson Skruvs IF/Sm FIF 2000 För mångårigt statistikarbete mm i Sm FIF och i sin förening.
61 Ronny Krönvall Wärnamo SK 2000 För mångårigt arbete inom sin förening.
62 Greger Melin Bottnaryds IF 2000 För mångårigt arbete inom sin förening.
63 AnnLis Hellsten Oskarsh. SK/Sm FIF 2001 Flerårigt arbete inom sin förening och Sm FIF.
64 Marina Olsson Sm FIF 2001 Flerårigt arbete inom Sm FIF
65 Carolina Klüft IFK Växjö 2001 För utomordentliga aktiva insatser under året såsom JVM-seger i sjukamp.
66 Rolf-Inge Torstensson Eksjö Södra IK/ Sm FIF 2002 För mångårigt arbete inom sin förening och Sm FIF.
67 Göran Graberg Stensjöns IF 2002 För mångårigt arbete inom sin förening.
68 Leif Samuelsson IFK Växjö 2002 För flerårigt tävlingsledande mm inom sin förening.
69 Erica Mårtensson IFK Växjö 2002 För utomordentliga tävlingsinsatser med bla SM-seger på 400m häck.
70 Hanna-Mia Persson Kalmar SK 2002 För utomordentliga tävlingsinsatser med bla svenskt rekord i stav och SM-seger.
71 Malin Öhrn IFK Växjö 2002 För utomordentliga tävlingsinsatser med bla SM- och finnkampssegrar.
72 Ingrid Bjelm Hovslätts IK 2003 Flerårigt arbete inom sin förening och som ordförande i Jönköpings Friidrottskrets.
73 Thomas Karlsson Oskarshamns SK 2003 Flerårigt arbete inom sin förening
74 Bertil Thinnert FIK Färjestaden 2003 Flerårigt arbete inom sin förening
75 Ida Nilsson Högby IF 2003 För utomordentliga tävlingsinsatser, SM- och Finnkampssegrar.
76 Stefan Carlsson Hovslätts IK 2004 Flerårigt arbete inom Hovslätts IK och Sm FIF:s statistikkommitté
77 Jonas Mellbom IFK Växjö 2004 Flerårigt instruktörsarbete inom IFK Växjö, FC Växjö och FIG Växjö
78 Kristian Pettersson IFK Växjö 2004 Fleråriga tävlingsaktiva insatser med bla SM-guld och landslagsrepresentation
79 Nicklas Wiberg FIK Färjestaden 2004 För JEM-seger i tiokamp 2003
80 Fredrik Ahlström IFK Växjö/FC Växjö 2005 För flerårigt arbete inom IFK Växjö och FC Växjö
81 Stefan Fredriksson Södra Vi IF 2005 För flerårigt arbete inom Södra Vi IF
82 Arnold Gustafsson Wärnamo SK 2005 För flerårigt arbete inom Wärnamo SK
83 Göran Holst Bottnaryds IF 2005 För flerårigt arbete inom Bottnaryds IF
84 Mats Karlsson IFK Växjö 2005 För flerårigt arbete inom IFK Växjö och Sm FIF:s utbildning
85 Katarina Nilsson Högby IF 2005 För flerårigt arbete inom Högby IF
86 Tony Petersson IK Hakarpspojkarna 2005 För flerårigt arbete inom IK Hakarpspojkarna
87 Tommy Stodell Skruvs IF 2005 För flerårigt arbete inom Skruvs IF
88 Gunilla Stodell Skruvs IF 2005 För flerårigt arbete inom Skruvs IF
89 Jan Svensson Lekeryd-Svarttorp SK 2005 För flerårigt arbete inom Lekeryd-Svarttorp SK samt styrelse/ungdomsarbete inom Sm FIF
90 Håkan Widlund IFK Växjö 2005 För flerårigt arbete inom IFK Växjö och utbildningsarbete inom Sm FIF/FC Växjö
91 Linda Persson IFK Växjö 2005 För Finnkampsseger och SM-seger i stav.
92 Gaspar Balogh Wärnamo SK 2006 Mångårigt tränararbete inom sin förening.
93 Roger Didrick Eksjö Södra IK 2006 Mångårigt ledar- och tränararbete inom sin förening.
94 Peter Fritz IK Sisu 2006 Mångårigt ledararbete inom sin förening.
95 Roland Gustafsson Eksjö Södra IK 2006 Mångårigt ledararbete inom sin förening.
96 Ingela Nilsson IFK Växjö 2006 Mångårigt ledar- och tränararbete inom sin förening.
97 Gun Rothén Villstads GIF 2006 Mångårigt ledararbete inom sin förening.
98 Jan Sandberg IFK Växjö 2006 Mångårigt ledararbete inom sin förening.
99 Johanna Nilsson Högby IF 2006 Aktiva insatser vid int. och nat. tävlingar.
100 Christer Freij Oskarshamns SK 2007 Mångårigt ledar o tränararbete inom sin förening
101 Evert Kvist Alvesta FI 2007 Mångårigt ledar o tränararbete inom sin förening
102 Dan-Filip Lundberg Ljungby FIK 2007 Mångårigt ledararbete inom sin förening
103 Anders Nykvist Tranås AIF FI 2007 Mångårigt ledararbete inom sin förening
104 Christer Persson Oskarshamns SK 2007 Mångårigt ledararbete inom sin förening
105 Christer Persson Högby IF 2007 Mångårigt ledararbete inom sin förening
106 Johnny Klüft IFK Växjö 2008 Mångårigt ledararbete inom sin förening
107 Bengt Hesslekrans OK Njudung 2008 Mångårigt ledararbete inom sin förening
108 Åke Persson Väckelsångs IK 2008 Mångårigt ledararbete inom sin förening
109 Reino Thapper Målilla-Mörlunda SK 2008 För utomordentliga insatser
110 Ingvar Lundberg Gnosjö FK 2009 För utomordentliga insatser
111 Eskil Ljunggren Wärnamo SK 2009 För utomordentliga insatser
112 Marcus Nilsson Högby IF 2011 För JVM-brons och svenskt juniorrekord i tiokamp
113 Anders Andersson Hultsfreds LK 2011 För mångårigt arbete i Hultsfreds LK
114 Ingela Nilsson IFK Växjö 2011 Många års arbete för både IFK Växjö, Småland och Svensk friidrott
115 Jan Rudolfsson Eksjö Södra IK 2015 För många års friidrottsarbete i Småland
116 Ann-Katrin Larsson Eksjö Södra IK 2015 För många års friidrottsarbete i Småland
117 Anders Grönvall IK Hakarpspojkarna 2017 För 10 års statistik-arbete i Småland, även många års arbete i IKHP o Jkpg-kretsen
118 Michael Ostrelius Habo FIF-04 o SmFIF 2018 För stora insatser inom Habo Friidrott och Smålands utbildning
119 Lasse Elfgaard Habo FIF-04 o SmFIF 2018 För stora insatser inom Habo Friidrott och Smålands utbildning