Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

 Utbildning/läger

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

 Veteranhemsida

   Arkiv

   Historik

   Länkar

ÖSTSVENSKA FRIIDROTTSFÖRBUNDET

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


TÄVLINGSPROGRAM 2023   Till år: 23 | 22 | 21 | 20 | 19 | 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07

Östsvenska Friidrottsförbundets tävlingsprogram, kompletterat med det centrala och ytterligare aktuella tävlingar. Förkortningar längst ner på sidan.

För resultatlistor hänvisas numera till www.friidrottsstatistik.se | Info resultatmall excel

Sanktionsansökningar görs i FRIDA under maj-juni för inomhus kommande säsong och september för utomhus kommande säsong. Utanför ordinarie ansökningsperioder mailar man till markus.andersson@smfif.se senast 8 dagar innan. Läs mer om sanktionsansökan på friidrott.se

Senast uppdaterad 2022-07-24.
Än så länge enbart inomhus, centrala tävlingar + sökt sanktion.
Om arr saknar datum är det fjolårets som ligger kvar i väntan på besked.


NOV-22      FRIDA Länk till ev. hemsida Inbj Res Arrangör
11-13 fr-sö   Sävedalen Inomhus, UT+, arena inomhus     Sävedalens AIK
19   Vinterspelen, UT+, arena inomhus     Glanshammars IF
19-20 lö-sö   Första Chansen, UT, arena inomhus     Huddinge AIS
19-20 lö-sö   Adventsspelen, UT, arena inomhus     Utby IK
26 F Folkungaspelen, UT, arena inomhus     Linköpings GIF
26   Julbockspelen, UT+, arena inomhus     Varbergs GIF
             
DECEMBER          
3   Julklappsspelen, UT, arena inomhus     Råby-Rekarne FIF
3-4 lö-sö   Julklappsjakten, UT+, arena inomhus     Göteborgs KIK
3-4 lö-sö   SAYO Indoor, UT+, arena inomhus     Turebergs FK
  fr-sö   PRT, NT, C, arena inomhus 100km, 24h, 12h, 6h     Växjö LK
9-11 fr-sö   Luciaspelen, UT+, arena inomhus     IFK Lidingö
10-11 lö-sö   Julruschen, UT+, arena inomhus     IF Kville
11 F Tomtepelen, UT+, arena inomhus     KA 2 IF
14 on F Luciasprintern, C, UT+, arena inomhus     IFK Växjö
18   Julgröten, UT+, arena inomhus     Ullevi, Viking, Falköp.
             
JANUARI          
6 fr F Surbulle Indoor, C, UT+, arena inomhus     Tjalve FI Norrköping
14-15 lö-sö F KA 2-spelen, C, NT+, arena inomhus     KA 2 IF
14-15 lö-sö   Örebro Indoor Games, UT+, arena inomhus     KFUM Örebro
20-22 fr-sö F Quality Hotel Games, C, UT+, arena inne     IFK Växjö
20-22 fr-sö   Täby Vinterspel, UT+, arena inomhus     Täby IS
27-29 fr-sö   Scandic Indoor Games, UT+, arena inomhus     Huddinge AIS
28-29 lö-sö   Pallasspelen, NT+, arena inomhus     Flera i Malmö
             
FEBRUARI          
4-5 lö-sö   ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP     IFK Växjö
4-5 lö-sö   IDM, IJDM P19, IUDM 17,15 mångkamp   Inlagt ovan?
4-5 lö-sö F Wexio Indoor Games, C, UT+, arena inomhus     IFK Växjö
12   SWE-FIN-NOR-DEN/ISL      
12 F Platen Indoor Games, C, UT+, arena inomhus     Motala AIF, Linköp.LK
17-19 fr-sö   STORA ISM     Malmö AI
18 F Sunna Open, UT+, arena inomhus     KA 2 IF
18   VM-JVM TERRÄNG     Bathurst, AUS
25-26 lö-sö   STORA IJSM 19-22, IUSM 17     IF Göta Karlstad
25-26 lö-sö   MAIK Indoor, UT+, arena inomhus     Mölndals AIK
26   Tybblelundsspelen, UT+, arena inomhus     KFUM Örebro
      IDM    
      IVDM    
      IDM 1500m 15-17-sen-vet      
      IDM, IVDM 3000m    
      Jönköpings Kretsmästerskap seniorer & veteraner     Jkpg Friidr.krets
      Jkpg KrM 8, 9, 11 år, D, inne     Jkpg Friidr.krets
    IVSM FEMKAMP      
             
MARS            
2-5 to-sö   IEM     Istanbul, TUR
4-5 lö-sö   STORA IUSM 15-16     Västerås FK
4-5 lö-sö F Växjö Inomhuskast, C, UT+, arena inne     IFK Växjö
11   Vintersportspelen, UT+, arena inomhus     Nyköpings BIS
18-19 lö-sö F Växjömångkampen, C, UT, arena inomhus     IFK Växjö
18-19 lö-sö   IUDM 12,13,14 mångkamp     Inlagt ovan
11-12 lö-sö   EUROPACUPEN KAST     Leiria, POR
17-19 fr-sö   IVM     Nanjing, CHN
18-19 lö-sö   IGM 13-14 ÅR | Östsvenska-inbjudan/info      
25-26 lö-sö F Kalmar Sundsspelen, C, UT, arena inomhus     KSK, Högby, F-stad
  fr-sö   STORA IVSM     Västerås FK
25-26 lö-sö   Sista Chansen, UT, arena inomhus     Huddinge AIS
25-26 lö-sö   Marsspelen, UT+, arena inomhus     Åsbro, Stocksäter
    ISM PARAFRIIDROTT      
    KRAFTMÄTNINGEN 17ÅR, INOMHUS      
    Vårcupen, D, UT, arena inomhus     Tranås AIF
             
APR            
1   Ungdomsspelen, UT, arena inomhus     Råby-Rekarne FIF
      Campuskampen, C, UT, arena inomhus     Linköpings GIF
      Uddhoppet, stående höjd/längd, D, arena inomhus     IF Udd
             

FÖRKORTNINGAR I TÄVLINGSPROGRAMMET

VM Världsmästerskap U Ungdom
EM Europamästerskap UT Ungdomstävling uteslutande avsedd för juniorer/ungdomar
NM Nordiskt mästerskap UT+ Ungdomstävling med vissa seniorgrenar
SM Svenskt mästerskap VT Veterantävling
JSM Svenskt juniormästerskap FGP Folksam Grand Prix
USM Svenskt ungdomsmästerskap V Vägtävling
VSM Svenskt veteranmästerskap T Terrängtävling
DM, JDM, UDM, VDM Distriktsmästerskap efter samma princip som ovan. (C) Centralt sanktionerad tävling
Ett "I" Före anger inomhus (D) Distriktssanktionerad tävling
LM Länsmästerskap V-T Väg- och/eller terrängtävling
KRM Kretsmästerskap M Män, Seniorer
IT Internationell tävling K Kvinnor, Seniorer
NT Nationell tävling med uteslutande seniorgrenar J Juniorer, Män och Kvinnor
NT+ Nationell seniortävling med vissa grenar också för juniorer/ungdomar och/eller veteraner P Pojkar
SEN Seniorer F Flickor