Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND


ORGANISATION

Styrelse mm    Kommittéer    Repr i SFIF    Tränare   

Förbund    Domare    Funktionärer    FC Växjö


TRÄNARE

CERTIFIERAD COACH 45 poäng, Central utb.
Urban Andersson, Norra Esplanaden 22 E, 352 31 VÄXJÖ, tel. 070-343 52 77
Ingemar Hedin, Ekstigen 1, 575 35 EKSJÖ, 0381-165 95, 070-322 53 23, ing.hedin@telia.com
Helena Jonsson Sjökvist, Vänsterkroken 14, 382 37 Nybro, 070-204 01 53, 185jonsson@telia.com

ELITTRÄNARUTBILDNING 15 poäng, Central utb.
Fredrik Ahlström Skogsgatan 24, 352 35, VÄXJÖ, tel 0470/256 79
Urban Andersson
, Norra Esplanaden 22 E, 352 31 VÄXJÖ, tel. 070-343 52 77
Thomas Lindén
Skorstensvägen 150, 393 63 KALMAR, tel 0480/47 50 06 (Mångkamp)
Ingela Nilsson Evedalsv. 94, 352 63 VÄXJÖ, tel 0470-62740, 0703-49 92 77, ingelanilsson56@hotmail.com
David Stridfeldt
, Österleden 52F, 352 42 VÄXJÖ, tel 0470-79 69 12, 0701-70 05 41, david.stridfeldt@katedral.vaxjo.se
Håkan Widlund Sågmästarevägen 26, 352 50 VÄXJÖ, tel 0470/605 22 (Sprint/Häck)

SENIORTRÄNARUTBILDNING Central utb.
Fredrik Ahlström Skogsgatan 24, 352 35, VÄXJÖ, tel 0470/256 79
Anders Andersson
St. Skog, 333 93 SKEPPSHULT, tel 0371/212 61 (Kast)
Kjell Andersson Bläcksvampgatan 2, 386 32 FÄRJESTADEN, tel 0485/301 88,
0705/65 40 77 (Sprint, häck, medel, lång, hopp, kast)
Urban Andersson, Norra Esplanaden 22 E, 352 31 VÄXJÖ, tel. 070-343 52 77
Nils-Erik Athler
Wilhelm Petris väg 16 B, 574 32 VETLANDA, tel 0383/175 29 (Hopp)
Agne Bergvall Rödhakev. 8, 352 50 VÄXJÖ, 0470/696 96, fax 0470/696 90, (Mångkamp)
Jan Bengtsson Gamla vägen 29, 352 40 VÄXJÖ, tel 0470/403 54 (Medel/lång)
Cai Bolö Fatbursvägen 2, 352 62 VÄXJÖ, tel 0470/646 99 (Sprint/häck)
Göran Graberg, Svalöv. 7 B, 571 73 STENSJÖN, tel/fax 0380/914 11, tel 910 45, (Löpning)
Peter Hackenschmidt Kastellv. 4, 554 66 JÖNKÖPING, tel 036/615 02 (Kast)
Anders Holmberg Gröndalsgatan 4, 352 46 VÄXJÖ, tel 0470/365 65 (Medel/lång)
Gösta Johansson Töllösegatan 13, 341 34 LJUNGBY, tel 0372/862 99 (Löpning)
Thomas Lindén Skorstensvägen 150, 393 63 KALMAR, tel 0480/47 50 06 (Mångkamp)
Jonas Mellblom Södrabogränd 1, 352 51 VÄXJÖ, tel 0470/72 95 18 (Kast)
Ingela Nilsson Evedalsv. 94, 352 63 VÄXJÖ, tel 0470-62740, 0703-49 92 77, ingelanilsson56@hotmail.com
David Stridfeldt
, Österleden 52F, 352 42 VÄXJÖ, tel 0470-79 69 12, 0701-70 05 41, david.stridfeldt@katedral.vaxjo.se
Hans Sundewall
Nybrovägen 8, 394 70 KALMAR, tel 0480/47 17 51 (Spjut)
Arne Svensson Blodriskegatan 4, 386 32 FÄRJESTADEN, tel 0485/300 47 (Hopp/Löpning, Slägga/Mångkamp)
Håkan Widlund Sågmästarevägen 26, 352 50 VÄXJÖ, tel 0470/605 22 (Sprint/Häck)

JUNIORTRÄNARUTBILDNING Central utb.
Johan Ahl, Kastanjevägen 10, 341 39 LJUNGBY, tel. 0372-789 319
Ann Axelsson Värnamovägen 34, 553 39 JÖNKÖPING, tel. 036/12 17 43
Gaspar Balogh Kvarnängsgatan 19, 331 34 VÄRNAMO, tel 0370/467 58, 070/684 72 63
Mats Björling Magistratsgatan 2, 392 35 KALMAR, tel 0480/866 55, (Hopp, mångkamp)
Peter Dagerhem, Dalviksringen 10, 554 45 JÖNKÖPING, tel. 070-624 37 55
Mats Jismyr
, Hemmansgatan 46, 573 38 TRANÅS, tel. 070-213 26 23, 076-774 39 81
Evert Kvist Sländevägen 16, 342 33 ALVESTA, tel 0472/103 31
Dan Filip Lundberg, Ulvabäcksgatan 5, 341 31 LJUNGBY, tel. 0372-789 313
Carl-Gustaf Nilsson Vädursvägen 2, 393 51 KALMAR, tel 0480/285 39, 070-444 31 02, nilsson.calle@tele2.se
Ingela Nilsson Evedalsv. 94, 352 63 VÄXJÖ, tel 0470-62740, 0703-49 92 77, ingelanilsson56@hotmail.com
Anders Nyqvist, Svartåvägen 10, 573 34 TRANÅS, tel 0140/31 13 55
Mats Olsson, Syrenvägen 11, 352 50 VÄXJÖ, tel 0470/669 55
Christer Persson, Plöjarevägen 2, 393 54 KALMAR, tel 0480/255 41
Kjell Svensson, Högliden 17, 570 80 VIRSERUM, tel. 0495-303 59, 073-837 91 79
Niclas Svensson, Hovslätts IK/Jkpg, tel. 0732-00 12 44, 036167608@telia.com

UNGDOMSTRÄNARUTBILDNING eller dyligt Central utb.
Fredrik Ahlström Skogsgatan 24, 352 35, VÄXJÖ, tel 0470/256 79
Siv Dahlgren Ringvägen 25, 573 41 TRANÅS, tel/fax 0140/135 31
Jan-Olof Damgren Sjöåkravägen 107, 564 31 BANKERYD, tel 036/37 13 77
Roger Didrick Stenbergsgatan 20, 575 35 EKSJÖ, tel 0381/140 66

INSTRUKTÖRER VID SmFIF:S BARN- o UNGDOMSUTBILDNINGAR
Owe Andersson, Linv. 8, 388 94 VASSMOLÖSA, tel 0480/378 87
Henrik Björkholm, Drottning Kristinas väg 6 B, 392 38 KALMAR, tel 0480/49 12 16
Lasse Elfgaard, Klevstugevägen 28, 564 36 BANKERYD, tel. 076-323 21 39, elfgaardlasse@hotmail.com
Matilda Elfgaard, Södra Lyckevägen 1, 352 35 VÄXJÖ, 076-783 14 13, elfgaard@hotmail.com
Carina o Ulf Garpmo
, Harvarev. 11, 382 39 NYBRO, tel 0481/177 18
Mikael Johansson, Södra vägen 46 B, 572 51, OSKARSHAMN, tel 072-745 75 22, mickeosk@hotmail.com
Emma Lagerqvist, Lillgårdsvägen 1, 352 50 VÄXJÖ, tel. 070-149 34 38, e.lagerqvist@hotmail.com
Elin Nilsson
, Evedalsvägen 94, 352 63 VÄXJÖ, tel. 073-509 13 81
Ingela Nilsson
Evedalsv. 94, 352 63 VÄXJÖ, tel 0470-62740, 0703-49 92 77, ingelanilsson56@hotmail.com
Mikael Nordin, Forutåväg 27 C, 352 54 VÄXJÖ, tel 0470/625 45
Daniel Nyman Mandelblomsvägen 3, 512 52 SVENLJUNGA, tel 073-230 78 80
Anders Nyqvist
, Svartåvägen 10, 573 34 TRANÅS, tel 0140/31 13 55
Terese Sandberg, Fackelgatan 20, 561 33 HUSKVARNA, tel 070-423 27 63
Mikaela Wieslander, Håkan Sjögrens väg 1 B, 352 39 VÄXJÖ, tel 0470/298 37
Ulf Wiik, Järpvägen 4, 573 61 SOMMEN, tel 0140/306 51

UNGDOMSTRÄNARUTBILDNING 14-17 år, del 1 o 2, tre grenar, Regional utb.
Johan Ahl, Kastanjevägen 10, 341 39 LJUNGBY, tel. 0372-789 319
Leif Andreasson
, Gröna gat. 4, 575 33 EKSJÖ, tel 0381/158 77
Sonny Bodén, Emmagatan 4, 382 41 NYBRO, tel. 0481-162 36
Peter Fritz
, Mellangatan 43, 571 42 NÄSSJÖ, tel 0380/141 49, 0736/8119 99
Anna-Karin Gabrielsson, 0370-126 03, 0708-40 22 86, annakarin61@hotmail.com
Carina Garpmo, Harvarev. 11, 382 39 NYBRO, tel. 0481-177 18
Ulf Garpmo
, Harvarev. 11, 382 39 NYBRO, tel. 0481-177 18
Anders Grönvall
, Igelkottsv. 10, 553 07 JÖNKÖPING, 036/18 44 77
Carita Hagberg-Lantz, Hordavägen 4, 352 50, VÄXJÖ, tel. 0470-66798, 076-161 10 51
Christian Hermansson, Bryggareg. 8, 571 41 NÄSSJÖ,tel 0380/758 03
Dan Filip Lundberg, Ulvabäcksgatan 5, 341 31 LJUNGBY, tel. 0372-789 313
Ivo Romè, V. Parkg. 8, 576 32 SÄVSJÖ, tel 0382/137 71
Jan Svensson, HUSKVARNA
Katarina Söderbäck, Hasselstigen 10B, 386 30 FÄRJESTADEN, tel. 0485-321 38
Susanne Wiberg, Blodriskegatan 1, 38632 FÄRJESTADEN, tel. 0485-342 63

UNGDOMSTRÄNARE MED GENOMGÅNGEN G- ALT. BASKURS
Ove Andersson, Jakob Smålänningsgatan 10, 392 37 KALMAR, tel 0480/378 87
Irmgard Davidsson Bofinksvägen 21, 556 25 JÖNKÖPING, tel 036/758 25
Dennis Fagerberg Husaren 6B, 575 35 EKSJÖ, tel 0381/163 44
Carl-Gustaf Nilsson Vädursvägen 2, 393 51 KALMAR, tel 0480/285 39, 070-444 31 02, nilsson.calle@tele2.se
Ingela Nilsson Evedalsv. 94, 352 63 VÄXJÖ, tel 0470-62740, 0703-49 92 77, ingelanilsson56@hotmail.com
Urban Persson Oxelgatan 8, 561 38 HUSKVARNA, tel 036/14 14 77
Gunnar Svensson Västerlånggatan 13A, 392 33 KALMAR, tel 0480/172 41

INSTRUKTÖRER VID SmFIF:S LÖPLEDARUTBILDNINGAR
Jessica Gylfe, 070-960 38 60, jessica.gylfe@gmail.com
Daniel Evaldsson, SK Graal/Ingelstad, 070-640 51 54, daniel@dekada.se
Helena Jonsson Sjökvist, Glasrikets RC/Nybro, 070-204 01 53, 185jonsson@telia.com
Maria Lundgren, Växjö, 072-241 18 38, marialundgren1972@gmail.com
Anders Petersson, 0708-67 86 24, anders.petersson@kungsfoto.se
Martin Söderberg, Blekinge, 073-204 33 74, martin.soderberg@bth.se

INSTRUKTÖRER vid SmFIFs Organisationsledarutb. Central utb.
Michael Ostrelius, 070-458 06 70, michael.ostrelius@gmail.com