Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND


ORGANISATION

Styrelse mm    Kommittéer    Repr i SFIF    Tränare   

Förbund    Domare    Funktionärer    FC Växjö


TRÄNARE

CERTIFIERAD COACH 45 poäng, Central utb.
Urban Andersson, Växjö, tel. 070-343 52 77
Ingemar Hedin, Eksjö, tel. 070-322 53 23, ekstigen1@gmail.com
Helena Jonsson Sjökvist, Nybro, tel. 070-204 01 53, 185jonsson@telia.com
Tobias Olsson, Växjö, tel. 0703-28 20 61, tobbeo@atleticum.net
Hans Sundevall, Kalmar, tel. 070-552 17 51, hasse.sundevall@gmail.com
Maria Jonasson, Värnamo, tel. 076-848 39 33, maria.jonasson.jonas@spray.se
Adam Petersson, Värnamo, tel. 076-803 51 49, adampetersson@live.se
Josef Sandberg, Värnamo, tel. 0768-24 08 50, josefsandberg@hotmail.com
Karl Peter Percy Petersson, Växjö, tel. 0703-75 39 42
Pär Wisme, Växjö, tel. 070-919 72 06, pelle@wisme.se

ELITTRÄNARUTBILDNING 15 poäng, Central utb.
Fredrik Ahlström, Växjö, tel. 0470-256 79, fredrik.ahlstrom@ifkvaxjo.se
Urban Andersson, Växjö, tel. 070-343 52 77
Thomas Lindén
, Kalmar, tel. 0480-47 50 06, tomas.linden@telia.com (Mångkamp)
Ingela Nilsson, Växjö, tel. 0703-49 92 77, ingelanilsson56@hotmail.com
David Stridfeldt
, Växjö, tel. 070-493 31 31, david.stridfeldt@gmail.com
Håkan Widlund
, Växjö, tel. 0703-695 320, hakan.widlund@vaxjo.se (Sprint/Häck)

SENIORTRÄNARUTBILDNING Central utb.
Fredrik Ahlström, Växjö, tel. 0470-256 79, fredrik.ahlstrom@ifkvaxjo.se
Anders Andersson
, Skeppshult, tel. 073-962 83 87, anders@betexsport.nu (Kast)
Kjell Andersson, Färjestaden, tel. 0485-301 88, 0705-65 40 77 (Sprint, häck, medel, lång, hopp, kast)
Urban Andersson, Växjö, tel. 070-343 52 77
Agne Bergvall
, Växjö, 0734-20 04 64, agne@hpcsweden.com (Mångkamp)
Jan Bengtsson, Växjö, tel. 0470-403 54, jan.bengtsson@ifkvaxjo.se (Medel/lång)
Cai Bolö, Växjö, tel. 070-399 12 54, cai.bolo@vaxjo.se (Sprint/häck)
Göran Graberg, Stensjön, tel. 0380-262 43, goran@sifidrott.se (Löpning)
Peter Hackenschmidt, Jönköping, tel. 0707-35 25 40, phacken@bredband.net (Kast)
Anders Holmberg, Växjö, tel. 0470-365 65 (Medel/lång)
Gösta Johansson, Ljungby, tel. 0372-862 99 (Löpning)
Thomas Lindén, Kalmar, tel. 0480-47 50 06, tomas.linden@telia.com (Mångkamp)
Jonas Mellblom, Växjö, tel. 0470-72 95 18, jmellis86@hotmail.com (Kast)
Ingela Nilsson, Växjö, tel. 0703-49 92 77, ingelanilsson56@hotmail.com
David Stridfeldt, Växjö, tel. 070-493 31 31, david.stridfeldt@gmail.com
Hans Sundewall
, Kalmar, tel. 0480-47 17 51 (Spjut)
Arne Svensson, Färjestaden, tel. 0485-300 47, arne.svens@hotmail.se (Hopp/Löpning, Slägga/Mångkamp)
Håkan Widlund, Växjö, tel. 0703-695 320, hakan.widlund@vaxjo.se (Sprint/Häck)

JUNIORTRÄNARUTBILDNING Central utb.
Johan Ahl, Ljungby, tel. 0372-789 319
Ann Axelsson, Jönköping, tel. 0733-10 40 16, ann.axel@telia.com
Mats Björling, Kalmar, tel. 0480-866 55, (Hopp, mångkamp)
Peter Dagerhem, Jönköping, tel. 070-624 37 55
Mats Jismyr
, Tranås, tel. 070-213 26 23, 076-774 39 81
Evert Kvist, Alvesta, tel. 0472-103 31, info@alvestafriidrott.se
Dan Filip Lundberg, Ljungby, tel. 0372-78 93 13
Carl-Gustaf Nilsson, Kalmar, tel. 070-444 31 02, carlgustafnils@gmail.com
Ingela Nilsson, Växjö, tel. 0703-49 92 77, ingelanilsson56@hotmail.com
Anders Nyqvist, Tranås, tel. 070-230 25 00, nypan58@telia.com
Mats Olsson, Växjö, tel. 0470-669 55
Christer Persson, Kalmar, tel. 070-799 16 26, christer.persson@kalmarhem.se
Kjell Svensson, Virserum, tel. 0495-303 59, 073-837 91 79
Niclas Svensson, Jönköping, tel. 0732-00 12 44, 036167608@telia.com

UNGDOMSTRÄNARUTBILDNING +14 ÅR
Johan Ahl, Ljungby, tel. 0372-789 319
Fredrik Ahlström
, Växjö, tel. 0470-256 79, fredrik.ahlstrom@ifkvaxjo.se
Ove Andersson, Kalmar, tel. 0480-378 87
Leif Andreasson, Eksjö, tel. 0381-158 77
Sonny Bodén, Nybro, tel. 0481-162 36, sonny.boden@ikhinden.se
Siv Dahlgren, Tranås, tel. 0140-135 31, siwtaif@telia.com
Jan-Olof Damgren, Bankeryd, tel. 036-37 13 77
Irmgard Davidsson, Jönköping, tel. 036-758 25
Roger Didrick, Eksjö, tel. 070-561 89 60, r.didrick@telia.com
Dennis Fagerberg, Eksjö, tel. 0381-163 44
Peter Fritz, Nässjö, tel. 0736-81 19 99, sisupeter21@hotmail.com
Anna-Karin Gabrielsson, Värnamo, tel. 0708-40 22 86, annakarin61@hotmail.com
Carina o Ulf Garpmo, Nybro, tel. 0481-177 18, ulf.garpmo@gmail.com
Anders Grönvall
, Jönköping, tel. 070-952 47 94, a.gronvall@telia.com
Carita Hagberg-Lantz, Växjö, tel. 0470-667 98, 076-161 10 51
Christian Hermansson, Nässjö, tel 0380-758 03
Dan Filip Lundberg, Ljungby, tel. 0372-78 93 13
Carl-Gustaf Nilsson, Kalmar, tel. 070-444 31 02, carlgustafnils@gmail.com
Ingela Nilsson, Växjö, tel. 0703-49 92 77, ingelanilsson56@hotmail.com
Urban Persson, Huskvarna, tel. 036-14 14 77
Ivo Romè, Sävsjö, tel 0382-137 71
Gunnar Svensson, Kalmar, tel. 0480-172 41
Jan Svensson, Huskvarna
Katarina Söderbäck, Färjestaden, tel. 0485-321 38
Susanne Wiberg, Färjestaden, tel. 0485-342 63, suzanne.wiberg@hotmail.com

INSTRUKTÖRER VID SmFIF:S BARN- o UNGDOMSUTBILDNINGAR
Owe Andersson, Vassmolösa, tel. 0480-378 87
Henrik Björkholm, Kalmar, tel. 0480-49 12 16, henrik.bjorkholm@gmail.com
Lasse Elfgaard, Bankeryd, tel. 072-371 18 82, elfgaardlasse@hotmail.com
Matilda Elfgaard, Växjö, 076-783 14 13, elfgaard@hotmail.com
Ingemar Hedin, Eksjö, tel. 070-322 53 23, ekstigen1@gmail.com
Christian Hedman, Växjö, tel. 076-161 25 19, hedmanchristian6@gmail.com
Mikael Johansson
, Oskarshamn, tel. 072-745 75 22, mickeosk@hotmail.com
Elin Nilsson
, Växjö, tel. 073-509 13 81
Ingela Nilsson, Växjö, tel. 0703-49 92 77, ingelanilsson56@hotmail.com
Anders Nihlstedt, Färjestaden, tel. 076-246 13 96
Mikael Nordin, Växjö, tel. 0470-625 45
Daniel Nyman, Svenljunga, tel. 073-230 78 80
Kristian Nyman
, Växjö, tel. 070-650 00 05, kristian_nyman@yahoo.se
Anders Nyqvist
, Tranås, tel. 070-230 25 00, nypan58@telia.com
Terese Sandberg, Huskvarna, tel. 070-423 27 63
Martin Söderberg, Blekinge, tel. 073-204 33 74, martin.soderberg@bth.se
Maria Tell, Kalmar, tel. 073-815 69 63
Mikaela Wieslander
, Växjö, tel. 0470-298 37, mikaela@ifkvaxjo.se
Ulf Wiik, Sommen, tel. 0140-306 51

INSTRUKTÖRER VID SmFIF:S LÖPLEDARUTBILDNINGAR
Daniel Evaldsson, SK Graal/Ingelstad, tel. 070-640 51 54, daniel@dekada.se
Jessica Gylfe, Växjö, tel. 070-960 38 60, jessica.gylfe@gmail.com
Helena Jonsson Sjökvist, Nybro, tel. 070-204 01 53, 185jonsson@telia.com
Maria Lundgren, Växjö, tel. 072-241 18 38, marialundgren1972@gmail.com
Anders Petersson, Växjö, tel. 0708-67 86 24, anders.petersson@kungsfoto.se
Martin Söderberg, Blekinge, tel. 073-204 33 74, martin.soderberg@bth.se

INSTRUKTÖRER vid SmFIFs Organisationsledarutb. Central utb.
Michael Ostrelius, Bankeryd, tel. 070-458 06 70, michael.ostrelius@gmail.com