Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

PRISER

Det finns flera priser att tävla om:
- Eric Walls vandringspris
- Sprinterpokal, "Fabbe Biörcks" (Män) och "Villstads-Vanjas" (Kvinnor)
- Wärnamo SK:s kastpokal för Män och Kvinnor
- Skillingaryds FK:s vandringspris
- Växjö LK:s vandringspris
- "Villstads-Egons" vandringspris
- Rune Ohlssons vandringspris


SPRINTERPOKAL
Fabbe Biörcks Sprinterpokal - MänVillstad-Vanjas Sprinterpokal - Kvinnor"Fabbe Biörcks" (t.v.) och "Villstads-Vanjas" (t.h.) sprinterpokal för Män resp Kvinnor.
Avgörs vid Stora DM, 100m, 200m och 400m.
De två bästa sträckorna poängmässigt sammanräknas.
IAAFs gamla poängtabeller gäller, 1961 för män och 1971 för kvinnor. Vid eltid får man poäng för 0,3s bättre tid på 100m och 200m. 0,2s på 400m. T.ex. 11,33 på 100m får poäng för 11,03.


2017

  Män 100m 200m 400m Summa
1. Filip La Fleur-97, IFK Växjö   23,16 754p 53,06 684p 1.438p
2. Albin Månsson-99, IFK Växjö 11,56 719p 23,61 709p   1.428p
- Mikael Storm 91 Eksjö Södra IK   25,26 560p Bröt -
           
  Kvinnor 100m 200m 400m Summa
1. Gabriella Nykvist-92, Tranås AIF 13,29 674p 27,03 705p   1.379p

2016

  Män 100m 200m 400m Summa
1. Axel Nykvist-98, Tranås AIF 11,52 752p 23,84 687p   1.439p
2. Per Karlberg-93, IFK Växjö 11,51 754p 24,02 670p   1.424p
3. Simon Assarsson-91, IFK Växjö 11,60 733p 24,48 628p   1.361p
4. Mikael Storm-91, Tranås AIF   24,20 654p 53,27 676p 1.330p
5. Adam Kjellnäs-96, Kalmar SK 12,19 603p 24,92 589p   1.192p
6. Sandy Bengtsson-63, Oskarshamns SK 13,18 408p 26,43 460p   868p
           
  Kvinnor 100m 200m 400m Summa
1. Klara Wolmerdal-96, Hovslätts IK 12,83w 761p 26,53 744p   1.505p

2015

  Män 100m 200m 400m Summa
1. Jacob Folkesson-96, Oskarshamns SK 11,65 721p 23,40 730p   1.451p
2. Mikael Storm-91, Tranås AIF   23,58 712p 54,18 640p 1.352p
3. Adam Kjellnäs-96, Kalmar SK 12,67 507p 25,56 535p   1.042p
           
  Kvinnor 100m 200m 400m Summa
1. Elina Gunnarsson-94, Hovslätts IK 12,86 755p 25,36 841p   1.596p
2. Ofelia Karlsson-96, Högby IF 13,28 676p 26,39 755p   1.431p
3. Hedvig Nykvist-95, Tranås AIF 13,20 691p 26,72 729p   1.420p
4. Maria Jonasson-68, Wärnamo SK 13,39 656p 26,87 717p   1.373p

2014

  Män 100m 200m 400m Summa
1 Mikael Storm-91, Tranås AIF   23,43 727p 52,55 705p 1.432p
2 Ken Slättengren-95, Högby IF 12,38 564p 24,70 609p   1.173p
           
  Kvinnor 100m 200m 400m Summa
1 Gabriella Nykvist-92, Tranås AIF 12,80w 767p 26,28 764p   1.531p
2 Ofelia Karlsson-96, Högby IF 13,37w 660p 27,29 685p   1.345p
3 Ingela Carlsson-69, Tranås AIF 15,00w 407p 30,74 454p   861p

2013

  Män 100m 200m 400m Summa
1 Filip Nilsson-92, Kalmar SK 11,60 733p   52,38 712p 1.445p
2 Mikael Storm-91, Eksjö Södra IK 11,94 657p 23,85 686p   1.343p
3 Abel Fistume-95, Hovslätts IK 12,33 574p   55,44 593p 1.167p
4 Victor Hardefelt-93, Hovslätts IK DQ 25,31 556p 58,00 503p 1.059p
5 Andreas Davidsson-95, IFK Växjö   25,59 533p 57,47 521p 1.054p
           
  Kvinnor 100m 200m 400m Summa
1 Josefin Nilsson-94, Kalmar SK 12,77 773p 25,70 812p   1.585p
2 Gabriella Nykvist-92, Tranås AIF 13,05 719p 26,47 749p   1.468p
3 Elina Gunnarsson-94, Hovslätts IK 13,17 696p 26,49 747p   1.443p
4 Alice Petersson-95, Kalmar SK 13,79 587p 28,38 606p   1.193p

2012

  Män 100m 200m 400m Summa
1 Mikael Storm-91, Eksjö Södra IK 11.25 817p 22.57w 815p   1.632p
2 Simon Ekström-92 Hovslätts IK 11.44 771p 22.74w 797p   1.568p
3 Eric Larsson-93 IK Hakarpspojkarna 11.61 731p 22.74w 797p   1.528p
4 Jan Erlandsson-72, Villstads GoIF   23.28w 742p 53.38 671p 1.413p
5 Niklas Bergqvist-93, IK Hakarpspojkarna 12.14 614p 23.89w 683p   1.297p
6 Alfred Sandell-93, Hovslätts IK 12.47 540p 24.24w 650p   1.190p
7 Jesper Stark-93, IK Hakarpspojkarna   25.52w 538p 55.48 591p 1.129p
           
  Kvinnor 100m 200m 400m Summa
1 Gabriella Nykvist-92, Tranås AIF 12.61w 805p 25.70 812p   1.617p
2 Elina Gunnarsson 94 Hovslätts IK 12.70w 786p 26.17w 773p   1.559p
3 Emma Ulfberg 90 IK Hakarpspojkarna   26.34 759p 60.16 777p 1.536p

2011

  Män 100m 200m 400m Summa
1 Mikael Storm-91, Eksjö Södra IK 11.19w 831p 23.08w 762p   1.593p
2 Alfred Sandell-93 Hovslätts IK 11.80w 687p 24.54w 623p   1.310p
3 Tobias Juhlin-92, Högby IF 12.03w 637p 24.43w 633p   1.270p
4 Pontus Eriksson-90, FI Kalmarsund 11.85w 676p   55.86 577p 1.253p
5 Victor Hardefelt-93 Hovslätts IK 12.00w 644p 24.81w 599p   1.243p
 
  Kvinnor 100m 200m 400m Summa
1 Hanna Adriansson-92 Wärnamo SK 11.72w 998p 24.94w 878p   1.876p
2 Alice Petersson-95, FI Kalmarsund 12.29w 871p 26.44w 751p   1.622p
3 Lisa Nyström-89, FI Kalmarsund 12.52w 823p 26.57w 741p   1.564p
4 Katherine Karlström-91, Högby IF   28.94w 568p 71.35 484p 1.052p

2010

  Män 100m 200m 400m Summa
1 Oskar Nordborg-93, FI Kalmarsund 11.92 661p 23.87 684p   1.345p
2 Andreas Nyberg-87, IK Hakarpspojkarna 11.94 657p 23.90 682p (55.1m 599p) 1.339p
3 Pontus Eriksson-90, FI Kalmarsund 12.28 585p   56.4m 552p 1.137p
4 Tobias Juhlin-92, FI Kalmarsund 12.71 482p 25.67 526p   1.008p
5 Jesper Stark-93, IK Hakarpspojkarna 13.11 426p   61.5m 387p 813p
 
  Kvinnor 100m 200m 400m Summa
1 Emma Ulfberg-90, IK Hakarpspojkarna   26.36 757p 60.56 764p 1.521p
2 Olivia Danell-93, IK Hakarpspojkarna 13.03 723p 26.00 787p   1.510p
3 Alice Petersson-95 FI Kalmarsund 12.88 751p 26.45 750p   1.501p

2009

  Män 100m 200m 400m Summa
1 Mikael Storm, Eksjö Södra IK 11.52 728p 23.40 730p 51.80 736p 1.466p
2 Andreas Nyberg, IK Hakarpspojkarna   24.20 654p 52.77 696p 1.350p
3 Adam Wretström, SK Graal   24.73 606p 53.17 680p 1.286p
 
  Kvinnor 100m 200m 400m Summa
1 Gabriella Nykvist, Tranås AIF FI 12.74 779p 26.26 765p   1.544p
2 Jasmine Andersson, FI Kalmarsund 12.67 792p 26.54 743p   1.535p
3 Tove Karlsson, FI Kalmarsund 12.94 740p 26.87 717p   1.457p
4 Frida Rosén Hagert, Hovslätts IK 13.39 656p 28.55 595p   1.251p

2008

  Män 100m 200m 400m Summa
1 Fredrik Ottosson, Alvesta FI 11.01 802p 22.35 806p   1.608p
2 Mikael Storm, Eksjö Södra IK 11.45 699p 22.76 764p 51.57 737p 1.490p
3 Anders Jonsson, Alvesta FI 11.60 665p 23.28 712p   1.377p
4 Axel Fredriksen, Hovslätts IK 11.90 601p 23.88 655p   1.256p
5 Adam Björling, FI Kalmarsund 11.81 620p   54.16 633p 1.253p
6 Hannes Assarsson, IK Sisu 12.79 426p   57.41 516p 942p
 
  Kvinnor 100m 200m 400m Summa
1 Malin Johansson, IK Sisu 12.60 747p 26.72 706p   1.453p
2 Gabriella Nykvist, Tranås AIF FI 12.81 707p 26.40 730p   1.437p
3 Jasmine Andersson, FI Kalmarsund 12.70 728p 26.79 700p   1.428p
4 Tove Karlsson, FI Kalmarsund 12.65 738p 27.10 677p   1.415p
5 Olivia Danell, IKHP 12.89 693p 26.51 722p   1.415p
6 Josefine Gabrielsson, O-hamns SK   27.63 638p 60.66 755p 1.393p
7 Emilie Gabrielsson, O-hamns SK   28.38 586p 61.21 737p 1.323p
8 Evelina Dahlberg, Högby IF   27.86 622p 63.03 685p 1.307p
9 Jessica Bloodworth, Tranås AIF FI 13.39 604p 27.91 618p   1.222p

2007

  Män 100m 200m 400m Summa
1 Martin Rogemark, IK Hakarpsp. 11.10 780p 22.62 778p 50.44 786p 1.566p
2 Daniel Rogemark, IK Hakarpsp, 11.53 681p 23.18 722p 50.15 798p 1.520p
3 Mikael Storm, Eksjö Södra IK 11.26 742p 22.70 770p   1.512p
4 Johan Lindh, Hovslätts IK 11.49 693p 23.47 694p 52.38 703p 1.397p
 
  Kvinnor 100m 200m 400m Summa
1 Frida Simfors, IK Hakarpsp. 12.96 680p 26.21 745p 59.58 739p 1.534p
2 Linnéa Larsson, IK Hakarpsp. 12.80 709p 26.25 742p   1.451p
3 Malin Johansson, IK Sisu 12.80 709p 26.93 690p   1.399p
4 Gabriella Nykvist, Tranås AIF FI 12.96 680p 26.81 699p   1.379p
5 Julia Knutsson, IK Sisu 13.36 609p 27.79 627p 63.12 682p 1.309p

2006

  Män Kvinnor
1. John Lundvik, IFK Växjö (1.589p) Rebecca Eriksson, Södra Vi IF (1.673p)
2. Niclas Hesselgren, IK Sisu (1.539p) Jasmine Andersson, Kalmarsund (1.466p)
3. Martin Rogemark, Hakarpsp. (1.491p) Frida Simfors, IK Hakarpsp. (1.418p)

Alla inteckningar

  Män       Kvinnor    
2017 Filip La Fleur IFK Växjö 1.438p   Gabriella Nykvist Tranås AIF 1.379p
2016 Axel Nykvist Tranås AIF 1.439p   Klara Wolmerdal Hovslätts IK 1.505p
2015 Jacob Folkesson Oskarshamns SK 1.451p   Elina Gunnarsson Hovslätts IK 1.596p
2014 Mikael Storm Eksjö Södra IK 1.432p   Gabriella Nykvist Tranås AIF 1.531p
2013 Filip Nilsson Kalmar SK 1.445p   Josefin Nilsson Kalmar SK 1.585p
2012 Mikael Storm Eksjö Södra IK 1.632p   Gabriella Nykvist Tranås AIF 1.617p
2011 Mikael Storm Eksjö Södra IK 1.593p   Hanna Adriansson Wärnamo SK 1.876p
2010 Oskar Nordborg FI Kalmarsund 1.345p   Emma Ulfberg IK Hakarpspojk. 1.521p
2009 Mikael Storm Eksjö Södra IK 1.466p   Gabriella Nykvist Tranås AIF 1.544p
2008 Fredrik Ottosson Alvesta FI 1.608p   Malin Johansson IK Sisu 1.453p
2007 Martin Rogemark IK Hakarpspojk. 1.566p   Frida Simfors IK Hakarpspojk. 1.534p
2006 John Lundvik IFK Växjö 1.589p   Rebecca Eriksson Södra Vi IF 1.673p
2005 Camilio Karlström Högby IF 1.424p   Nathalie Lundborg IK Sisu 1.323p
2004 ---       Emilia Rundqvist Kalmar SK 1.505p
2003 Nicklas Wiberg FIK F-staden 1.472p   Emilia Rundqvist Kalmar SK 1.493p
2002 David Holmqvist Eksjö Södra IK 1.484p   Linda Olsson Kalmar SK 1.385p
2001 Niclas Hesselgren IK Sisu 1.553p   Anna Wadsten FIK F-staden 1.211p
2000 Niclas Hesselgren IK Sisu 1.414p   Annika Eriksson FIK F-staden 1.396p
1999 Steven Jones IFK Växjö 1.514p   Theresia Jonsson Kalmar SK 1.590p
1998 Ulf Jonsson J-köpings AIF 1.727p   Charlotta Ceder-W. Tranås AIF 1.674p
1997 Steven Jones IFK Växjö 1.511p   Camilla Johansson IFK Växjö 1.751p
1996 Noah Likhaya J-köpings AIF 1.621p   Emma Frostensson Ljungby FIK 1.651p
1995 Martin Joabsson Skruvs IF 1.547p   Janna Abrahamsson IFK Växjö 1.528p
1994 Martin Joabsson Skruvs IF 1.542p   Emma Frostensson Ljungby FIK 1.516p
1993 Noah Likhaya J-köpings AIF 1.680p   Werona Hummel Skruvs IF 1.436p
1992 Frans Hällqvist Skruvs IF 1.707p   Marina Olsson IFK Växjö 1.481p
1991 Frans Hällqvist Skruvs IF 1.621p   Jenny Kjellman Oskarshamns SK 1.431p
1990 Frans Hällqvist Skruvs IF 1.713p   Karin Andersson Skruvs IF 1.654p
1989 Joacim Larsson IFK Växjö 1.637p   Gunvor Bergqvist Hovslätts IK 1.574p
1988 Joakim Larsson IFK Växjö 1.643p   Cilla Nemeth IFK Växjö 1.565p
1987 Leif Jonsson Habo IF 1.684p   Elisabeth Appelqvist FIK Färjestaden 1.548p
1986 Leif Jonsson Habo IF 1.606p   Ulrika Jeppsson Skruvs IF 1.557p
1985 Stefan Bengtsson IFK Växjö 1.789p   Åsa Karlsson IFK Växjö 1.727p
1984 Jeff Yale IFK Växjö 1.572p   Anneli Wahl Hovslätts IK 1.586p
1983 Michael Johansson IFK Växjö 1.604p   Anneli Wahl Hovslätts IK 1.743p
1982 Mikael Ericsson IFK Växjö 1.508p   Anneli Wahl Hovslätts IK 1.566p
1981 Magnus Andersson Högby IF 1.446p   Maria Olsson Ölmstads IS 1.615p
1980 Michael Johansson IK Hakarpspojk. 1.574p   Ann Fransson Hovslätts IK 1.647p
1979 Lars Danielsson Wärnamo SK 1.563p   Ann Fransson Hovslätts IK ?
1978 Peter Löfstedt IFK Växjö 1.559p   -    
1977 Per-Olof Sjöberg IFK Växjö 1.703p        
1976 Peter Löfstedt IFK Växjö 1.590p        
1975 Yngve Vesik Södra Vi IF 1.690p        
1974 Yngve Vesik Södra Vi IF 1.626p        
1973 Curt Johansson Wärnamo SK 1.584p        
1972 Curt Johansson Wärnamo SK 1.666p        
1971 Anders Faager Wärnamo SK ?        
1970 Curt Johansson Wärnamo SK          
1969 Curt Johansson Wärnamo SK          
1968 Curt Johansson Wärnamo SK          
1967 Curt Johansson Wärnamo SK          
1966 Curt Johansson Wärnamo SK          
1965 Curt Johansson Wärnamo SK          
1964 Ulf Carlsson Tranås AIF          
1963 Lars Arvidsson IFK Växjö          
1962 Sune Kristerdal Oskarshamns SK          
1961 Owe Jonsson IFK Växjö          
1960 Owe Jonsson IFK Växjö          
1959 Owe Jonsson IFK Växjö          
1958 Owe Jonsson IFK Växjö