Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

PRISER

Det finns flera priser att tävla om:
- Eric Walls vandringspris
- Sprinterpokal, "Fabbe Biörcks" (Män) och "Villstads-Vanjas" (Kvinnor)
- Wärnamo SK:s kastpokal för Män och Kvinnor
- Skillingaryds FK:s vandringspris
- Växjö LK:s vandringspris
- "Villstads-Egons" vandringspris
- Rune Ohlssons vandringspris


Kastpokal - Kvinnor WÄRNAMO SK:s KASTPOKAL
Kastpokal - MänFör Män (t.v.) och Kvinnor (t.h.).
Avgörs vid Stora DM.
Alla kast ingår och de två bästa resultaten poängmässigt sammanräknas. IAAFs gamla poängtabeller gäller, 1961 för män och 1971 för kvinnor. För kvinnor slägga som inte finns i tabellen ges samma poäng som för spjut.



  2017          
  Män Kula Diskus Slägga Spjut Summa
1. Marcus Nilsson-91, Högby IF 13,85 719p 44,47 771p     1.490p
2. Alexander Sjögren-99, Kalmar SK 12,84 654p 40,53 696p 45,81 743p   1.439p
3. Rasmus Elfgaard-94, Habo FIF-04 10,85 522p 35,65 597p   51,85 657p 1.254p
4. Filip Larsson-93, Eksjö Södra IK 11,88 591p 36,75 620p 36,20 595p 43,96 549p 1.215p
5. Peter Fritz-74, IK Sisu 11,30 552p   29,46 479p   1.031p
             
  Kvinnor Kula Diskus Slägga Spjut Summa
1. Matilda Elfgaard-92, Habo FIF-04 11,84 709p     44,68 837p 1.546p
2. Hanna Larsson-88, Eksjö Södra IK 8,77 503p 30,51 554p 34,05 669p   1.223p
3. Elma Fältmars-99, IK Sisu   29,57 535p   32,04 635p 1.170p
             
  2016          
  Män Kula Diskus Slägga Spjut Summa
1. Sebastian Thörngren-93, IFK Växjö     50,92 816p 63,93 809p 1.625p
2. Filip Larsson-93, Eksjö Södra IK 11,52 567p 36,17 608p 34,22 562p 47,97 605p 1.213p
3. Peter Fritz-74, IK Sisu 12,20 612p 26,60 394p 29,21 474p   1.086p
             
  Kvinnor Kula Diskus Slägga Spjut Summa
1. Anna Ek-73, IK Hakarpspojkarna 9,69 568p 32,56 596p 38,03 735p 24,44 493p 1.331p
2. Gabriella Nykvist-92, Tranås AIF   30,44 553p 34,75 681p   1.234p
3. Hanna Larsson-88, Eksjö Södra IK 8,35 472p 27,95 501p 32,81 648p   1.149p
4. Maria Jonasson-68, Wärnamo SK 8,65 494p 23,52 403p 27,39 550p   1.044p
             
  2015          
  Män Kula Diskus Slägga Spjut Summa
  Ingen deltog i två grenar.          
             
  Kvinnor Kula Diskus Slägga Spjut Summa
1. Elin Rubin-95, Hovslätts IK 9,29 540p 39,93 733p 34,10 670p 21,40 431p 1.403p
2. Maja Eklund-94, IFK Växjö 8,63 493p   48,33 890p   1.383p
3. Saga Thornberg-92, FIK Färjestaden 9,52 556p 28,07 504p 35,88 700p   1.256p
4. Maria Jonasson-68, Wärnamo SK 8,98 518p   26,92 542p   1.060p
5. Lisa Johansson-96, Kalmar SK 9,28 539p 25,84 456p   16,76 325p 995p
6. Lovisa Nyman-98, Kalmar SK 7,52 409p     23,68 478p 887p
7. Klara Alvelid-96, Kalmar SK 6,59 333p     21,17 425p 758p
             
  2014          
  Män Kula Diskus Slägga Spjut Summa
1 Pontus Bjärkvik-90, Hovslätts IK 12,54 635p 38,51 656p   61,69 782p 1.438p
2 Oskar Nordborg-93 FIK F-staden 11,07 537p     48,20 608p 1.145p
3 Peter Fritz-74, IK Sisu 12,43 628p 28,74 445p 30,81 503p   1.131p
4 Filip Larsson-93, Eksjö Södra IK 11,48 564p 32,25 524p   43,18 538p 1.104p
             
  Kvinnor Kula Diskus Slägga Spjut Summa
1 Matilda Elfgaard-92, Habo FIF-04 11,22 670p   30,46 607p 48,24 889p 1.559p
2 Hanna Erlandsson-90, Hovslätts IK 11,34 677p 40,01 735p   37,39 724p 1.459p
3 Gabriella Nykvist-92, Tranås AIF 10,22 604p 33,13 607p 40,03 735p 32,39 641p 1.376p
4 Amanda Gabrielson-96, Wärnamo 9,29 540p 31,58 576p   39,52 759p 1.335p
             
  2013          
  Män Kula Diskus Slägga Spjut Summa
1 Nicklas Wiberg-85, Kalmar SK 13,82 717p 34,47 635p     1.352p
             
  Kvinnor Kula Diskus Slägga Spjut Summa
1 Matilda Elfgaard-92, Habo FIF-04 10,95 652p   DNF 41,89 795p 1.447p
2 Elin Rubin-95, Hovslätts IK 9,34 544p 36,18 665p 31,54 626p   1.291p
3 Emma Persson-93, Högby IF 8,63 493p 25,44 447p 22,66 457p   950p
4 Alice Petersson-95, Kalmar SK 8,12 455p     15,80 302p 757p
             
  2012          
  Män Kula Diskus Slägga Spjut Summa
1 Anders Eriksson-94, Hovslätts IK   38.96 665p 48.51 782p   1.447p
2 Stefan Holst-82, Bottnaryds IF 8.78 368p 27.59 418p 48.96 788p   1.206p
             
  Kvinnor Kula Diskus Slägga Spjut Summa
1 Anna Ek-73, IK Hakarpspojkarna   30.15 547p 35.20 689p   1.236p
             
  2011          
  Män Kula Diskus Slägga Spjut Summa
- Ingen deltog i två kastgrenar          
             
  Kvinnor Kula Diskus Slägga Spjut Summa
1 Moa Eskilsson-93 Villstads GIF 12.57 754p 43.27 791p     1.545p
2 Katherine Karlström-91 Högby IF   21.36 352p   30.22 603p 955p
3 Elin Iwarsson-91 FI Kalmarsund   15.10 187p   23.52 475p 662p
             
  2010          
  Män Kula Diskus Slägga Spjut Summa
1 Peter Fritz-74, IK Sisu 11.85 589p   28.12 454p   1.043p
2 Marcus Juhlin-95, FI Kalmarsund 8.60 353p   30.36 495p   848p
             
  Kvinnor Kula Diskus Slägga Spjut Summa
1 Rebecka Kvist-83, Alvesta FI 10.69 635p   51.59 936p   1.571p
2 Rebecka Karlsson-79, Alvesta FI     27.71 556p 32.54 644p 1.200p
             
  2009          
  Män Kula Diskus Slägga Spjut Summa
1 Christian Hermansson, IK Sisu 10.66 508p 32.95 539p 40.67 666p   1.205p
2 Stefan Holst, Bottnaryds IF   27.18 408p 47.49 767p   1.175p
3 Peter Fritz, IK Sisu 12.35 622p 28.96 450p 31.15 509p   1.131p
             
  Kvinnor Kula Diskus Slägga Spjut Summa
1 Rebecka Karlsson, Alvesta FI     34.37 675p 36.05 703p 1.378p
2 Moa Eskilsson, Villstad GIF 10.69 635p 28.13 505p     1.140p
3 Magdalena Persson, Högby IF 9.38 546p 27.58 494p     1.040p
4 Emma Persson, Högby IF 8.76 502p 22.89 388p     890p
             
  2008          
  Män Kula Diskus Slägga Spjut Summa
1 Mikael Johansson, IK Sisu 12.75 649p 41.55 716p     1.365p
2 Marcus Nilsson, Högby IF 11.65 576p 33.20 545p   49.97 632p 1.206p
3 Stefan Holst, Bottnaryds IF   27.37 413p 45.97 745p   1.158p
             
  Kvinnor Kula Diskus Slägga Spjut Summa
1 Hanna Bjärkvik, Hovslätts IK 11.97 717p 36.06 663p     1.380p
2 Matilda Elfgaard, Habo FIF-04 10.17 601p     38.36 740p 1.341p
3 Gabriella Sundin, Hovslätts IK 9.94 585p 24.27 490p   31.68 629p 1.014p
4 Jasmine Andersson, FI K-sund 9.81 576p 21.40 353p     929p
             
  2007          
  Män Kula Diskus Slägga Spjut Summa
1 Mikael Johansson, IK Sisu 12.97 663p 43.35 750p 33.53 550p 42.96 534p 1.413p
2 Christian Hermansson, IK Sisu   37.62 636p 42.42 693p   1.329p
3 Adam Petersson, Alvesta FI 11.64 575p 39.36 671p     1.246p
4 Stefan Holst, Bottnaryds IF   29.33 459p 48.25 778p   1.237p
5 Peter Fritz, IK Sisu 13.04 667p 41.43 512p     1.179p
             
  Kvinnor Kula Diskus Slägga Spjut Summa
1 Hanna Erlandsson, Hovslätts IK 12.80 768p 38.20 702p     1.470p
2 Hanna Bjärkvik, Hovslätts IK   31.80 581p   35,14 688p 1.269p
3 Lowa Göransson, Tranås AIF FI   26.53 471p 32.86 679p   1.120p
4 Loise Josefsson, IK Sisu   26.69 474P 30.,41 606p   1.080p
5 Hanna Larsson, Eksjö Södra IK   26.82 477p 28.48 571p   1.048p

De bästa 2006  
  Män Kvinnor
1. Christian Hermansson, Sisu (1.257p) Marie Barenfeld, IFK Växjö (1.464p)
2. David Hällgren, Eksjö Södra (1.219p) Rebecka Karlsson, Alvesta FI (1.438p)
3. Johan Rogö, Habo FIF-04 (1.170p) Hanna Erlandsson, Hovslätts IK (1.341p)

Alla inteckningar
  Män   Kvinnor  
2017 Marcus Nilsson, Högby IF 1.490p Matilda Elfgaard, Habo FIF-04 1.546p
2016 Sebastian Thörngren, IFK Växjö 1.625p Anna Ek, IK Hakarpspojkarna 1.331p
2015 Ingen deltog i två kastgrenar   Elin Rubin Hovslätts IK 1.403p
2014 Pontus Bjärkvik, Hovslätts IK 1.438p Matilda Elfgaard, Habo FIF-04 1.559p
2013 Nicklas Wiberg, Kalmar SK 1.352p Matilda Elfgaard, Habo FIF-04 1.447p
2012 Anders Eriksson, Hovslätts IK 1.447p Anna Ek, IK Hakarpspojkarna 1.236p
2011 Ingen deltog i två kastgrenar   Moa Eskilsson, Villstads GIF 1.545p
2010 Peter Fritz, IK Sisu 1.043p Rebecka Kvist, Alvesta FI 1.571p
2009 Christian Hermansson, IK Sisu 1.205p Rebecka Karlsson, Alvesta FI 1.378p
2008 Mikael Johansson, IK Sisu 1.365p Hanna Bjärkvik, Hovslätts IK 1.380p
2007 Mikael Johansson, IK Sisu 1.413p Hanna Erlandsson, Hovslätts IK 1.470p
2006 Christian Hermansson, IK Sisu 1.257p Marie Barenfeld, IFK Växjö 1.464p
2005 Mikael Johansson, IK Sisu 1.169p Rebecka Karlsson, Alvesta FI 1.534p
2004 Robert Melin, Bottnaryds IF 1.720p Rebecka Karlsson, IK Hinden 1.611p
2003 Stefan Fredriksson, Södra Vi 1.281p Rebecka Karlsson, IK Hinden 1.474p
2002 Anton Leion, IFK Växjö 1.549p Rebecka Karlsson, IK Hinden 1.449p
2001 Anton Leion, IFK Växjö 1.500p Anna-Karin-Svensson, FIK F-stad. 1.558p
2000 Johan Pyrell, IFK Växjö 1.593p Anna-Karin-Svensson, FIK F-stad. 1.476p
1999 Mikael Nordin, IFK Växjö 1.565p Anna-Karin-Svensson, FIK F-stad. 1.510p
1998 Mikael Nordin, IFK Växjö 1.605p Anna-Karin-Svensson, FIK F-stad. 1.369p
1997 Mikael Nordin, IFK Växjö 1.578p Anna-Karin-Svensson, FIK F-stad. 1.345p
1996 Pär Wisme, IFK Växjö 1.445p Christin Abrahamsson, Kalmar SK 1.352p
1995 Mikael Olander, Jönköpings AIF 1.664p Anna Ek, Jönköpings AIF 1.295p
1994 Pär Wisme, IFK Växjö 1.391p Anna Ingemarsson, Tranås AIF 1.320p
1993 Gyula Szabo, IFK Växjö 1.385p Christine Abrahamsson, Kalmar SK 1.358p
1992 Gyula Szabo, IFK Växjö 1.491p Christine Abrahamsson, Kalmar SK 1.383p
1991 Per Karlsson, IFK Växjö 1.782p Anne Olsson, IFK Växjö 1.506p
1990 Håkan Karlberg, IK Hakarpspojk. 1.794p Anne Olsson, IFK Växjö 1.520p
1989 Håkan Karlberg, IK Hakarpspojk. 1.697p Anne Olsson, IFK Växjö 1.554p
1988 Per Karlsson, IFK Växjö 1.676p Linda Knutsson, IFK Växjö 1.444p
1987 Per Karlsson, IFK Växjö 1.667p Linda Knutsson, IFK Växjö 1.427p
1986 Per Karlsson, IFK Växjö 1.626p Ann-Lie Drottman, FIK Färjestaden 1.578p
1985 Harald Hamacher, IFK Växjö 1.549p Ann-Lie Drottman, FIK Färjestaden 1.451p
1984 Harald Hamacher, IFK Växjö ? Ann-Lie Drottman, Emådalens SK ?