Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


I BLÅGUL DRÄKT

Aktiva från Småland som av Svenska Friidrottsförbundet blivit uttagna att representera Sverige i mästerskap och landskamper med notering om resultat och placering. Självanmälan/veteraner längre ner på sidan.

Gå till år: 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2019

Nordenkampen SWE-NOR-FIN, 10 feb i Baerum, Norge
M 3000m 3 David Nilsson-87 Högby IF 8:08,33
K Kula 1 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven SK 17,94
           
IEM, 1-3 mars i Glasgow, GBR
K Kula 6 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven SK 18,21
           
Europacup i kast, 10 mars i Samorin, Slovakien
K Kula 1 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven SK 18,44
M22 Diskus 4 Jakob Gardenkrans-97 Athletics 24Seven SK 55,91
           
SWE-FIN-EST o JNM-UNM mångkamp, 8-9 juni i Uppsala
M Tiokamp 7 Rasmus Elfgaard-94 Athletics 24Seven SK 6.219p
K Sjukamp 7 Lisa Linnell-91 Athletics 24Seven SK 5.447p
K22 Sjukamp 4 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 5.170p
F19 Sjukamp 1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 5.430p
P17 Tiokamp 7 Jacob Thelander Ljungby FIK 6.132p
F17 Sjukamp 8 Tilde Gudmundsson IFK Växjö 4.990p
           
Lag-EM mångkamp, 5-7 juli i Madeira, POR
M Tiokamp 13 Rasmus Elfgaard-94 Athletics 24Seven SK 7.017p
K Sjukamp 5 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 5.477p
    10 Lisa Linnell-91 Athletics 24Seven SK 5.369p
           
Europacupen 10.000m, 6 juli i London, GBR
M 10.000m 25 David Nilsson-87 Högby IF 30:40,84
           
Junior-EM 22 år, 11-14 juli i Gävle
M22 Diskus 5 Jakob Gardenkrans-97 Athletics 24Seven SK 57,86
K22 3000mH Julia Samuelsson-99 Högby IF 10:54,53
  Stav kv Ellen Olsson-97 Wärnamo SK 3,90
           
Junior-EM 19 år, 18-21 juli i Borås
P19 3000mH 2 Omar Nuur-01 IFK Växjö 8:58,79
F19 Längd kv Lovisa Karlsson-00 Högby IF 5,83
  Sjukamp 9 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 5,406p
           
European Youth Olympic Festival, 20-28 juli i Baku, Azerbadjan
P17 Stav 9 Emil Carlsson-02 IFK Växjö 4,55
  Diskus 7 Leo Janén-02 IFK Växjö 55,11
F17 3000m 6 Tilde Axelsson Fröjdenlund-03 IFK Växjö 9:57,30
           
Lag-EM, 9-11 aug i Bydgoszcz, POL
M 400mH 11 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 51,16
K Kula 2 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven SK 18,54
  Spjut 10 Anna Wessman-89 IFK Växjö 51,39
           
Nordiska Juniorlandskampen 19år, 17-18 aug i Kristiansand, NOR
P19 1500m 4 Omar Ismail-00 Högby IF 4:06,70
  5000m 1 Omar Nuur-01 IFK Växjö 14:17,11
  3000mH 1 Omar Nuur-01 IFK Växjö 9:06,16
F19 100mH - Lovisa Karlsson-00 Högby IF bröt
  Längd 3 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 5,98
           
Finnkampen, 24-25 aug i Stockholm
M 5000m 3 David Nilsson-87 Högby IF 14:09,57
  110mH 2 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 13,94
  400mH 2 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 51,51
  Spjut 6 Sebastian Törngren-93 IFK Växjö 72,39
K Kula 1 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven SK 18,00
  Diskus 2 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven SK 56,40
  Spjut 3 Anna Wessman-89 IFK Växjö 52,30
P17 Stav 2 Emil Carlsson-02 IFK Växjö 4,73
  Diskus 2 Leo Janén-02 IFK Växjö 54,00
  Slägga 2 Hampus Wallin-02 Hovslätts IK 61,42
F17 200m 3 Wilma Svensson-03 Oskarshamns SK 25,10
  3000m 1 Tilde Axelsson Fröjdenlund-03 IFK Växjö 9:53,05
  1500mH 4 Nelly Össmar-03 Högby IF 5:36,43
  Stav 3 Matilda Honeth-02 IFK Växjö 3,75
  Diskus 4 Nina Pyrell-02 IFK Växjö 38,38
           
Europa-USA, 9-10 sep i Minsk, Vitryssland
K Kula 2 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven SK 19,06
           
VM, 29 sep - 6 okt, Doha, QAT
K Kula kv Fanny Roos-95 Athletics 24Seven SK 18,01
           
NM-JNM terräng, 10 nov, Vierumäki, FIN
M 9km 1 David Nilsson-87 Högby IF 27:07
  Lag (1) David Nilsson-87 Högby IF  
P19 6km 4 Omar Nuur-01 IFK Växjö 18:21
F19 4,5km - Tilde Axelsson Fröjdenlund-03 IFK Växjö återbud
           
EM-JEM terräng, 8 dec i Lissabon, POR
P19 6,2km   Omar Ismail-00 Högby IF  
      Omar Nuur-01 IFK Växjö  
           

Veteraner, självanmälan.

IVVM, 24-30 mars i Torun, POL
M60 Femkamp 7 Bengt Aikdahl-56 Alvesta FI 3.346p
M70 Sägga 5 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 40,01
  Vikt 7 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 14,90
M75 200m 5 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 33,12
  Diskus 6 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 30,40
  Vikt 5 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 14,46
K45 Sägga 5 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 38,93
  Vikt 4 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 12,98
K50 200m semi Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 28,34
           
VEM, 5-15 sep i Venedig, ITA
M45 Halvmara 23 Christer Svensson-69 Växjö AIS 1:36:22
M60 Slägga 10 Evert Kvist-56 Alvesta FI 37,72
M75 Diskus 3 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 34,93
  Vikt 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 15,40
  Kastmångk 3 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 4.281p
      (slä 36,49 - kula 11,01 - disk 32,77 - spjut 33,68 vikt 16,22)
K35 Slägga 6 Rebecka Kvist-83 Alvesta FI 48,40
K45 Kastmångk 2 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 3.291p
      (slä 37,07 - kula 9,51 - disk 28,78 - spjut 25,05 vikt 10,97)
K60 Diskus 15 Birgitta Eriksson-57 Hovslätts IK 18,13
  Slägga 16 Birgitta Eriksson-57 Hovslätts IK 23,14
  Spjut 12 Birgitta Eriksson-57 Hovslätts IK 15,49
  Kastmångk 14 Birgitta Eriksson-57 Hovslätts IK 2.598p
      (slä 23,14 - kula 6,72 - disk 17,60 - spjut 15,19 vikt 10,40)