Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


SM-PLACERINGAR

Tas med gör resultat bland de 8 bästa på arena ute/inne, de 12 bästa vid väg/terräng, 3 bästa vid Skol-SM. Veteraner 3 bästa, väg/terräng 6.

Gå till år: 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2017

3-5 feb, IVSM, Borås. Arr: IK Ymer
M35 60m 2 Daniel Ringbom-81 Oskarshamns SK 7,76
  400m 3 Stefan Johansson-80 IK Sisu 59,52
  1500m 2 Ola Grauers-80 Habo Friidrott 04 4:24,81
  60mH 1 Mikael Hernberg-82 IK Sisu 9,96
  Längd 1 Tobias Lundqvist-80 IK Sisu 6,19
    2 Stefan Johansson-80 IK Sisu 5,18
  Tresteg 1 Tobias Lundqvist-80 IK Sisu 13,14
    3 Stefan Johansson-80 IK Sisu 11,51
  Kula 1 Roger Stridh-80 Bottnaryds IF 12,30
    2 Mikael Hernberg-82 IK Sisu 11,70
  Vikt 1 Mikael Hernberg-82 IK Sisu 10,69
M40 1500m 3 Tobias Ingvarsson-76 Högby IF 4:36,35
  Kula 3 Peter Fritz-74 IK Sisu 11,20
M45 800m 2 Jörgen Almqvist-72 OK Njudung 2:15,25
  Stav 3 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 3,40
M50 400m 3 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 60,18
  3000m 2 Magnus Åhsberg-67 Apladalens LK 10:04,56
  60mH 3 Jan-Olof Åkesson-67 Lekeryd-Svarttorp SK 10,42
  Tresteg 3 Jan-Olof Åkesson-67 Lekeryd-Svarttorp SK 9,10
M60 800m 1 Lars Lundqvist-55 IK Sisu 2:32,91
  1500m 1 Lars Lundqvist-55 IK Sisu 5:30,38
    3 Dan Zakrisson-54 IK Sisu 5:56,68
  3000m 1 Lars Lundqvist-55 IK Sisu 11:35,64
    3 Dan Zakrisson-54 IK Sisu 12:25,64
  60mH 1 Peter Danneman-55 Stensjöns IF 11,47
    2 Stefan Julsgård-57 Lekeryd-Svarttorp SK 12,20
  Höjd 1 Håkan Josefsson-57 Stensjöns IF 1,60
  Stav 1 Stefan Julsgård-57 Lekeryd-Svarttorp SK 2,20
  Längd 2 Stefan Julsgård-57 Lekeryd-Svarttorp SK 4,31
  Tresteg 1 Bengt Ajkdahl-56 Alvesta FI 10,08
    3 Stefan Julsgård-57 Lekeryd-Svarttorp SK 8,62
  Kula 2 Håkan Josefsson-57 Stensjöns IF 12,26
M65 400m 1 Hans Södergren-51 Oskarshamns SK 67,25
  1500m 1 Hans Södergren-51 Oskarshamns SK 5:35,06
  Vikt 2 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 13,51
M70 200m 3 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 33,92
  400m 2 Gunnar Nilsson-44 Alvesta FI 81,00
  Höjd 2 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 1,24
  Stav 3 Arne Svensson-46 FIK Färjestaden 2,40
  Längd 2 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 3,14
  Vikt 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 16,90
    2 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 16,80
M75 Höjd 2 Paul Winblad-42 IFK Sävsjö 1,26
K35 Höjd 2 Hanna Lundqvist-78 IK Sisu 1,37
K40 Längd 3 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 4,49
  Kula 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 10,09
  Vikt 2 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 12,86
K45 3000m 1 Karin Spjuth-72 IK Hakarpspojkarna 11:10,68
  Höjd 2 Ingela Carlsson-69 Tranås AIF 1,31
  Kula 2 Ingela Carlsson-69 Tranås AIF 8,50
  Vikt 3 Satu Nyberg Schoug-68 Wärnamo SK 6,28
K50 800m 2 Anna-Stina Wanby-64 Högby IF 2:58,39
  1500m 3 Anna-Stina Wanby-64 Högby IF 6:00,15
  3000m 3 Anna-Stina Wanby-64 Högby IF 12:56,94
K55 Kula 2 Siv Tornegård-60 Högby IF 8,31
  Vikt 3 Siv Tornegård-60 Högby IF 5,89
K60 3000m 1 Ann-Katrin Lundqvist-54 IK Sisu 12:50,22
  Kula 3 Birgitta Eriksson-57 Hovslätts IK 6,71
  Vikt 3 Birgitta Eriksson-57 Hovslätts IK 9,57
K65 60m 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 12,20
  Höjd 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 1,00
  Stav 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 1,40
  Längd 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 2,61
  Kula 2 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 6,37
  Vikt 3 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 7,72
K70 Kula 1 Marianne Ek-47 IK Hakarpspojkarna 6,73
  Vikt 2 Marianne Ek-47 IK Hakarpspojkarna 7,54
MV 4x200m 2 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 1:48,72
      Sandy Bengtsson-63    
      Hans Södergren-51    
      Daniel Ringbom M35    
           
11-12 feb, ISM-IJSM-IUSM Mångkamp, Uddevalla. Arr: IK Orient, Bohus-Dal. FIF
P19 Sjukamp 4 Theodor Ahlström-98 IFK Växjö 4.409p
P16 Sjukamp 4 Otto Nilsson-01 IK Sisu 4.345p
K Femkamp 4 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 3.650p
    6 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 3.507p
K22 Femkamp 2 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 3.650p
F19 Femkamp 3 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 3.507p
F17 Femkamp 2 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 4.240p
F15 Femkamp 6 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 3.234p
           
12 feb, IVSM femkamp, Nyköping. Arr: Nyköpings BIS
M60 Femkamp 1 Bengt Aikdahl-56 Alvesta FI 3.422p
    2 Stefan Julsgård-57 Lekeryd-Svarttorp SK 2.160p
M70 Femkamp 1 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 2.080p
K40 Femkamp 2 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 2.908p
K45 Femkamp 1 Ingela Carlsson-69 Tranås AIF 2.986p
           
18-19 feb, IJSM 19-22, IUSM 17, Göteborg. Arr: Örgryte IS & IK Vikingen
P19 60m 4 Jonatan Hirsh-98 Habo Friidrott 04 7,07
  400m 4 Johan Brasch-98 Wärnamo SK 51,11
  60mH 4 Anton Bertilsson-99 Habo Friidrott 04 8,20
    7 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 8,88
  Höjd 8 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 1,90
  Stav 5 Emil Östergren-98 IFK Växjö 4,35
    8 Chakkrit Chanprakhon-99 FIK Färjestaden 3,93
  Tresteg 3 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 13,37
  Kula 3 Theodor Ahlström-98 IFK Växjö 15,49
    6 Alexander Sjögren-99 Kalmar SK 13,05
P17 60m 5 Andrés Vera-00 Wärnamo SK 7,28
  1500m 1 Omar Mohammed Ismael-00 Högby IF 4:04,96
    3 Ludvig Bjurelid-00 Högby IF 4:07,40
  60mH 4 Anton Winroth-00 IFK Växjö 8,67
  Kula 4 Alex Wisme-00 IFK Växjö 14,94
    5 John Nguyen-00 Wärnamo SK 13,29
  Vikt 4 John Nguyen-00 Wärnamo SK 15,10
K22 60m 3 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 7,73
  1500m 6 Ellen Persson-97 Högby IF 4:40,85
  60mH 6 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 8,86
  Stav 3 Ellen Olsson-97 Wärnamo SK 3,66
  Längd 4 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 5,82
    6 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 5,38
    7 Elin Lindeblad-95 Kalmar SK 5,34
    8 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 5,28
  Tresteg 3 Amanda Hjalmarsson-97 IFK Växjö 12,16
    6 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 11,75
  Kula 1 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven SK 17,20
    3 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 14,04
  Vikt 3 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven SK 16,72
F19 60m 4 Ida Nilsson-98 Hovslätts IK 7,77
  1500m 3 Sara Dädeby-99 Hovslätts IK 4:46,03
    5 Amanda Ekblad-98 Oskarshamns SK 4:59,15
    6 Julia Samuelsson-99 Högby IF 5:01,99
  Höjd 4 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 1,69
    5 Moa Sjödell-99 IK Hakarpspojkarna 1,66
  Stav 4 Filippa Miller-99 Hovslätts IK 3,33
    5 Ebba Carlsson-99 IK Hinden 3,33
  Kula 5 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 12,25
F17 1500m 6 Lisa Wilhelmsson-00 IFK Växjö 5:05,83
  60mH 1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 8,54
  Höjd 2 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 1,71
  Längd 1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 5,84
    6 Emma Joabsson-00 IFK Växjö 5,25
  Tresteg 1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 12,39
  Kula 1 Axelina Johansson-00 Hovslätts IK 17,39
    8 Wilma Lundberg-00 IFK Växjö 12,48
           
25-26 feb, ISM, Växjö. Arr: IFK Växjö
M 60mH 1 Alexander Brorsson-90 Athletics 24Seven SK 7,77
    5 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 8,11
    7 Hannes Kvist Wirdmo-94 Athletics 24Seven SK 8,24
  Höjd 5 Yuan-Zhong Wu-91 IFK Växjö 2,01
  Stav 3 Simon Assarsson-91 IFK Växjö 5,01
    6 Micael Fagö-94 Kalmar SK 4,92
K 60m 7 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 7,72
  400m 4 Lisa Linnell-91 Athletics 24Seven SK 56,26
  Höjd 4 Matilda Nilsson-93 IK Hakarpspojkarna 1,79
  Längd 8 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 5,79
  Tresteg 7 Amanda Hjalmarsson-97 IFK Växjö 12,11
  Kula 1 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven SK 17,88
    4 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 13,83
    5 Axelina Johansson-00 Hovslätts IK 13,75
           
4-5 mars, IUSM 15-16, Uppsala. Arr: Upsala IF
P16 400m 3 Johan Claeson-01 Tranås AIF 51,88
  1500m 1 Omar M. Nuur-01 IFK Växjö 4:07,66
  60mH 2 Johan Claeson-01 Tranås AIF 8,30
  Höjd 8 Johan Claeson-01 Tranås AIF 1,75
  Kula 8 Rasmus Nygren-01 IFK Växjö 11,39
P15 60mH 1 Edvin Månsson-02 IFK Växjö 8,58
  Stav 1 Emil Carlsson-02 IFK Växjö 4,30
  Tresteg 8 Adam Sobczyk-02 Hovslätts IK 11,21
F16 Höjd 4 Vendela Oltmans-01 Hovslätts IK 1,59
    7 Alexandra Klasson-01 Habo FIF-04 1,55
  Vikt 6 Amanda Myhrman-01 IK Hakarpspojkarna 12,97
F15 1000m 3 Alma Freij-02 IK Sisu 3:06,71
  Höjd 3 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 1,57
  Stav 3 Tilda Fischer-02 Habo FIF-04 2,85
    5 Matilda Honeth-02 IFK Växjö 2,79
  Tresteg 5 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 11,02
           
21 maj, SM halvmarathon, Göteborg. Arr: Göteborgs FIF
M Halvmara 9 Anton Rehn-92 Högby IF 1:09:39
K Halvmara 12 Ellinor Sterner-91 OK Njudung 1:24:07
           
27-28 maj, SM-JSM-USM stafett, Malmö. Arr: Malmö AI
M22 3x800m 3 Erik Karlsson-98, Högby IF 6:09,91
      Ken Slättengren-95, Andreas Davidsson-95  
P19 4x100m 6 Albin Månsson-99, IFK Växjö 45,06
      Viktor Kjellsson-98, Theodor Ahlström-98, Emil Östergren-98
P17 3x800m 4 Simon Carrington-01, Högby IF 6:13,46
      Ludvig Bjurelid-00, Omar Mohammed Ismael-00  
F19 4x100m 3 Hanna Bellenby-99, IFK Växjö 49,19
      Julia Frisk-99, Frida Bergvall-99, Hanna Westhoff-99
  St. 1000m 4 Hanna Bellenby-99, IFK Växjö 2:22,14
      Frida Bergvall-99, Hanna Westhoff-99, Julia Frisk-99
F15 4x80m 4 Laura Iversen-02 IFK Växjö 41,69
      Ellen Pettersson-03, Tilde Bengtsson-02, Mathilda Honeth-02
           
3 juni, SM marathon, Stockholm. Arr: Hässelby SK, Spårvägens FK
M Marathon 11 Fredrik Lundqvist-77 IK Sisu Nässjö 2:34:13
           
15 juni, SM, JSM 22, VSM 10km väg, Stockholm. Arr: Hässelby SK, Spårvägens FK
M60 10km 4 Dag Nilsson-57 Växjö Löparklubb 40:32
    5 Lars Lundqvist-55 IK Sisu Nässjö 41:50
K 10km 3 Ida Nilsson-81 Högby IF 35:43
K22 10km 3 Ellen Persson-97 Högby IF 38:06
K35 10km 1 Ida Nilsson-81 Högby IF 35:43
K60 10km 1 Ann-Katrin Lundqvist-54 IK Sisu Nässjö 46:51
           
7 juli, Lag-SM, Borås. Arr: IK Ymer
K Lag 6 IFK Växjö (Hanna Bellenby-99, Julia Fridh-99, Frida 44p
      Bergvall-99, Beatrice Lantz-97, Julia Frisk-99, Elin Tornhed-95,
      Mimmi Andersson-00, Lisa Wilhelmsson-00, Rebecca Arnesson-92,
      Linn Bengtsson-97 Alexia Lillhav-98, Louis Persson-91, Amanda
      Hjalmarsson-97, Ida Wåhlstrand-00, Cecilia Larsson-99)
           
11-13 aug, Stora JSM 19-22, USM 17, Gävle. Arr: Gefle IF
M22 800m 8 Ken Slättengren-95 Högby IF 2:01,87
  1500m 8 Ken Slättengren-95 Högby IF 4:04,44
K22 5000m 5 Ellen Persson-97 Högby IF 17:48,12
  100mH 4 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 14,65
    7 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 15,07
  Stav 1 Ellen Olsson-97 Wärnamo SK 3,91
  Längd 7 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 5,63
  Kula 1 Fanny Roos-95 Athletics 24 Seven SK 18,20
  Diskus 1 Fanny Roos-95 Athletics 24 Seven SK 45,35
    5 Elin Rubin-95 Hovslätts IK 41,07
    8 Sara Lundkvist-95 IFK Växjö 30,86
  Spjut 3 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 44,05
P19 5000m 7 Erik Karlsson-98 Högby IF 16:04,01
  110mH 7 Anton Bertilsson-99 Habo FIF-04 15,93
  400mH 3 Johan Brasch-98 Wärnamo SK 53,15
    4 Anton Bertilsson-99 Habo FIF-04 53,76
  Höjd 6 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 1,92
  Stav 2 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 4,51
    4 Emil Östergren-98 IFK Växjö 4,23
    6 Chakkrit Chanprakhon-99 FIK Färjestaden 4,23
  Längd 7 Albin Månsson-99 IFK Växjö 6,64
  Kula 5 Alexander Sjögren-99 Kalmar SK 12,80
  Diskus 7 Emil Nilsson-99 Habo FIF-04 40,73
  Spjut 6 Theodor Ahlström-98 IFK Växjö 60,19
F19 400m 7 Julia Frisk-99 IFK Växjö 62,23
  800m 3 Sara Dädeby-99 Hovslätts IK 2:14,38
  1500m 1 Julia Samuelsson-99 Högby IF 4:44,42
    4 Sara Dädeby-99 Hovslätts IK 4:47,34
    7 Amanda Ekblad-98 Oskarshamns SK 5:00,81
  3000m 1 Julia Samuelsson-99 Högby IF 10:17,52
    4 Amanda Ekblad-98 Oskarshamns SK 10:41,03
  2000mH 1 Julia Samuelsson-99 Högby IF 7:04,77
    3 Amanda Ekblad-98 Oskarshamns SK 7:34,66
  100mH 7 Alma Kilpeläinen-99 Ljungby FIK 15,84
  400mH 5 Linnea Volmerdal-99 Hovslätts IK 69,63
  Höjd 7 Moa Sjödell-99 IK Hakarpspojkarna 1,61
  Stav 3 Filippa Miller-99 Hovslätts IK 3,51
  Kula 5 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 12,71
  Slägga 5 Cecilia Larsson-99 IFK Växjö 51,54
P17 800m 2 Omar Mohamed Ismael-00 Högby IF 1:56,04
  1500m 1 Omar Mohamed Ismael-00 Högby IF 4:01,50
  3000m 1 Omar Mohamed Ismael-00 Högby IF 8:58,25
    2 Ludvig Bjurelid-00 Högby IF 9:11,22
  2000mH 1 Ludvig Bjurelid-00 Högby IF 6:13,94
  110mH 7 Anton Winroth-00 IFK Växjö 15,74w
  Diskus 5 Simon Bjärnlöf Segerlind-00 Eksjö Södra IK 40,60
  Slägga 3 Simon Bjärnlöf Segerlind-00 Eksjö Södra IK 57,99
    4 John Nguyen-00 Wärnamo SK 46,86
F17 400m 7 Mimmi Andersson-00 IFK Växjö 63,53
  800m 7 Mimmi Andersson-00 IFK Växjö 2:28,48
  100mH 1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 14,24
  Höjd 2 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 1,69
  Längd 2 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 5,71
  Tresteg 2 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 11,77
  Kula 1 Axelina Johansson-00 Hovslätts IK 16,18
    7 Wilma Lundberg-00 IFK Växjö 12,37
  Diskus 1 Axelina Johansson-00 Hovslätts IK 46,12
    3 Ida Wåhlstrand-00 IFK Växjö 40,82
  Slägga 8 Elin Jonasson-00 Wärnamo SK 48,98
  Spjut 5 Emma Joabsson-00 IFK Växjö 34,69
           
11-13 aug, Stora USM 15-16, Falun. Arr: Falu IK.
P16 110mH 5 Johan Claeson-01 Tranås AIF 14,92
  300mH 1 Johan Claeson-01 Tranås AIF 38,07
    4 Carl Hedin-01 Eksjö Södra IK 40,88
  1500m 1 Omar Nuur-01 IFK Växjö 4:03,45
  2000mH 1 Omar Nuur-01 IFK Växjö 6:09,60
  Höjd 4 Johan Claeson-01 Tranås AIF 1,82
    8 Otto Nilsson-01 IK Sisu 1,68
  Tresteg 8 Teodor Sobczyk-01 Hovslätts IK 12,54
  Kula 7 Milton Danielsson-01 Kalmar SK 11,88
  Slägga 8 Carl Hedin-01 Eksjö Södra IK 36,74
  Spjut 4 Otto Nilsson-01 IK Sisu 39,59
F16 800m 5 Nadja Rugland-01 Kalmar SK 2:20,40
  Stav 2 Sandra Alvero-01 Habo FIF-04 3,47
  Tresteg 8 Stina Östklint-01 Hovslätts IK 10,73
  Diskus 7 Enny Björk-01 IFK Växjö 28,92
  Spjut 7 Nadja Lennartsson-01 FIK Färjestaden 32,30
P15 1500mH 5 Anton Hermansson-02 Högby IF 4:51,85
  80mH 1 Edvin Månsson-02 IFK Växjö 11,12
    4 Emil Carlsson-02 IFK Växjö 11,88
  300mH 2 Edvin Månsson-02 IFK Växjö 41,19
  Stav 1 Emil Carlsson-02 IFK Växjö 4,65
    7 Olof Hedin-02 Eksjö Södra IK 3,09
  Längd 3 Emil Carlsson-02 IFK Växjö 6,08
  Tresteg 7 Adam Sobczyk-02 Hovslätts IK 11,68
    8 Daniel Kleist-02 Eksjö Södra IK 11,48
  Kula 4 Leo Janén-02 IFK Växjö 14,74
  Diskus 1 Leo Janén-02 IFK Växjö 52,59
    5 Hampus Wallin-02 Hovslätts IK 48,34
  Slägga 5 Hampus Wallin-02 Hovslätts IK 56,12
F15 800m 6 Johanna Bülow-02 Hovslätts IK 2:24,88
  1500mH 8 Johanna Bülow-02 Hovslätts IK 5:45,45
  80mH 8 Tove Larsson-02 IFK Växjö 12,62
  300mH 6 Tove Larsson-02 IFK Växjö 46,29
  Höjd 3 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 1,63
  Stav 2 Tilda Fischer-02 Habo FIF-04 3,24
    5 Matilda Honeth-02 IFK Växjö 2,97
    7 Towa Korsell-02 Eksjö Södra IK 2,65
  Tresteg 2 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 11,39
  Kula 6 Alva Sundström-02 Ljungby FIK 11,77
  Spjut 3 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 38,28
           
18-20 aug, Stora VSM, Karlskrona. Arr: KA 2 IF
M35 200m 3 Stefan Johansson-80 IK Sisu 27,37w
  800m 2 David Peterson-82 Apladalens LK 2:12,49
  1500m 1 Andreas Lundqvist-79 Tranås AIF 4:24,51
    2 Ola Grauers-80 Habo FIF-04 4:27,57
  5000m 1 Andreas Lundqvist-79 Tranås AIF 15:44,71
    3 Ola Grauers-80 Habo FIF-04 16:41,58
  Längd 1 Tobias Lundqvist-80 IK Sisu 6,32w
  Tresteg 1 Tobias Lundqvist-80 IK Sisu 13,08
  Kula 2 Roger Stridh-80 Bottnaryds IF 11,55
  Diskus 1 Mikael Hernberg-82 IK Sisu 39,08
    2 Roger Stridh-80 Bottnaryds IF 32,16
    3 Stefan Holst-82 Bottnaryds IF 25,89
  Slägga 1 Stefan Holst-82 Bottnaryds IF 45,67
  Vikt 1 Roger Stridh-80 Bottnaryds IF 11,84
    2 Stefan Holst-82 Bottnaryds IF 11,57
M40 Kula 3 Peter Fritz-74 IK Sisu 11,55
M45 200m 2 Jan Erlandsson-72 Villstads GIF 24,67
  400m 2 Jan Erlandsson-72 Villstads GIF 55,03
  Längd 2 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 5,56w
  Tresteg 2 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 11,16w
M50 100m 3 Jan-Olof Åkesson-67 Lekeryd-Svarttorp SK 12,78
  100mH 1 Jan-Olof Åkesson-67 Lekeryd-Svarttorp SK 17,64w
    3 Svante Edvardsson-64 Villstads GIF 24,64w
  400mH 2 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 1:11,89
  Höjd 3 Asbjörn Karlsson-66 Oskarshamns SK 1,54
  Längd 2 Jan-Olof Åkesson-67 Lekeryd-Svarttorp SK 5,14w
    3 Svante Edvardsson-64 Villstads GIF 4,84w
  Tresteg 3 Jan-Olof Åkesson-67 Lekeryd-Svarttorp SK 9,48w
M55 100m 2 Ingemar Pilgard-60 Lekeryd-Svarttorp SK 12,79w
  200m 2 Ingemar Pilgard-60 Lekeryd-Svarttorp SK 26,33w
  Längd 1 Ingemar Pilgard-60 Lekeryd-Svarttorp SK 5,17
  Tresteg 1 Ingemar Pilgard-60 Lekeryd-Svarttorp SK 9,84
M60 100m 2 Bengt Aikdahl-56 Alvesta FI 13,81
  400m 1 Gunnar James Bond Schäfer-57 Högby IF 67,35
    2 Lars Lundqvist-55 IK Sisu 67,79
  800m 1 Lars Lundqvist-55 IK Sisu 2:38,18
  1500m 2 Lars Lundqvist-55 IK Sisu 5:14,37
  5000m 3 Dan Zakrisson-54 IK Sisu 21:03,14
  2000mH 1 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 9:16,47
  100mH 1 Peter Danneman-55 Stensjöns IF 19,41w
  Höjd 1 Håkan Josefsson-57 Stensjöns IF 1,64
  Stav 1 Dario Bonasin-55 Alvesta FI 2,20
  Längd 1 Bengt Aikdahl-56 Alvesta FI 5,02w
  Kula 1 Håkan Josefsson-57 Stensjöns IF 11,81
  Slägga 1 Evert Kvist-56 Alvesta FI 38,73
  Spjut 1 Håkan Josefsson-57 Stensjöns IF 44,83
    2 Bengt Aikdahl-56 Alvesta FI 41,78
M65 Diskus 2 Roger Karlsson-51 Stensjöns IF 36,87
  Slägga 2 László Komáromy-48 Stensjöns IF 36,30
  Spjut 3 Roger Karlsson-51 Stensjöns IF 28,98
  Vikt 3 László Komáromy-48 Stensjöns IF 12,53
M70 100m 2 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 15,20w
  200m 2 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 31,64w
  Tresteg 1 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 7,76w
  Slägga 1 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 42,38
  Vikt 1 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 15,84
M75 Höjd 3 Paul Winblad-42 IFK Sävsjö 1,16
  Kula 2 Inge Melin-42 Bottnaryds IF 10,43
  Diskus 2 George Johansson-38 Högby IF 26,17
  Slägga 2 Inge Melin-42 Bottnaryds IF 23,57
  Spjut 2 Inge Melin-42 Bottnaryds IF 25,02
  Vikt 2 George Johansson-38 Högby IF 12,30
    3 Inge Melin-42 Bottnaryds IF 10,46
M80 200m 1 Folke Lindskog-37 Alvesta FI 1:22,06w
M95 Diskus 1 Lennart Arlebjér-22 IK Hakarpspojkarna 10,88
  Slägga 1 Lennart Arlebjér-22 IK Hakarpspojkarna 11,16
  Vikt 1 Lennart Arlebjér-22 IK Hakarpspojkarna 4,90
K35 Höjd 2 Hanna Lundqvist-78 IK Sisu 1,34
  Längd 2 Hanna Lundqvist-78 IK Sisu 4,26w
K40 Höjd 2 Anna Ek-73 IK Hakarspojkarna 1,37
  Längd 1 Anna Ek-73 IK Hakarspojkarna 4,54w
  Tresteg 1 Camilla Johansson-Gustafsson Alvesta FI 11,18
  Kula 1 Anna Ek-73 IK Hakarspojkarna 10,24
  Diskus 2 Anna Ek-73 IK Hakarspojkarna 30,72
  Slägga 2 Anna Ek-73 IK Hakarspojkarna 34,64
  Spjut 2 Anna Ek-73 IK Hakarspojkarna 25,54
  Vikt 2 Anna Ek-73 IK Hakarspojkarna 11,98
K45 400m 1 Camilla Lindström-71 Högby IF 1:31,86
  Höjd 1 Malin Lindahl-69 Högby IF 1,31
K50 1500m 2 Anna-Stina Wanby-64 Högby IF 5:52,35
  5000m 2 Anna-Stina Wanby-64 Högby IF 22:10,57
  10000m 2 Anna-Stina Wanby-64 Högby IF 46:25,57
K55 100m 1 Carina Palmquist-62 Villstads GIF 14,84
  Längd 3 Carina Palmquist-62 Villstads GIF 2,76
  Tresteg 1 Carina Palmquist-62 Villstads GIF 8,62
  Kula 3 Siv Tornegård-60 Högby IF 7,84
K60 1500m 2 Katarina Nilsson-56 Högby IF 6:51,02
  5000m 2 Katarina Nilsson-56 Högby IF 23:54,18
  10000m 2 Katarina Nilsson-56 Högby IF 51:00,55
  Kula 2 Katarina Nilsson-56 Högby IF 6,51
  Diskus 2 Katarina Nilsson-56 Högby IF 17,17
  Slägga 2 Katarina Nilsson-56 Högby IF 23,21
  Vikt 2 Katarina Nilsson-56 Högby IF 9,58
K65 100m 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 17,13w
  Höjd 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 1,00
  Stav 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 1,50
  Längd 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 2,80
  Kula 2 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 5,95
  Diskus 2 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 14,70
  Slägga 3 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 17,56
  Spjut 2 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 15,23
K70 5000m 2 Lilian Brorsson-47 Högby IF 30:35,19
  Diskus 3 Majken Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 13,30
  Slägga 1 Majken Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 18,69
  Vikt 2 Majken Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 8,07
K75 Slägga 2 Ann-Marie Israelsson-42 Skillingaryd FK 18,41
  Vikt 3 Ann-Marie Israelsson-42 Skillingaryd FK 6,94
           
19 aug, Lag-USM 17år, Tanumshede. Arr: Tanums IF, B-D. FIF
P/F17 Lag 9 IFK Växjö (Anton Winroth-00, Omar Nuur-01, Edvin 109p
      Månsson-02, Rasmus Nygren-01, Filip Lindh-01, Leo Janén-02,
      Jacob Andersson-01, Tove Larsson-02, Mimmi Andersson-00,
      Melinda Prick-01, Matilda Honeth-02, Emma Joabsson-00,
      Wilma Lundberg-00, Lydia Daniel-00
           
25-27 aug, Friidrotts-SM, Helsingborg. Arr: IFK Helsingborg
M 3000mH 6 Fredrik Johansson-86 IFK Växjö 9:26,19
  110mH 4 Petter Gustafsson-94 IK Hakarpspojkarna 14,37
  400mH 6 Anton Bertilsson-99 Habo Friidrott 04 53,49
    8 Johan Brasch-98 Wärnamo SK 55,49
  Höjd 5 Yuan-Zhong Wu-91 IFK Växjö 2,03
  Stav 3 Marcus Nilsson-91 Högby IF 4,94
    4 Micael Fagö-94 Kalmar SK 4,83
  Slägga 5 Stefan Kvist-87 Alvesta FI 64,61
  Spjut 2 Isak Oskarsson-96 IFK Växjö 70,26
    4 Sebastian Thörngren-93 IFK Växjö 64,97
K Höjd 4 Matilda Nilsson-93 IK Hakarpspojkarna 1,75
  Kula 1 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven SK 17,64
    5 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 13,12
    7 Matilda Elfgaard-92 Habo Friidrott 04 11,66
  Diskus 2 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven SK 53,71
    6 Moa Eskilsson-93 Villstads GIF 47,29
  Spjut 5 Matilda Elfgaard-92 Habo Friidrott 04 47,85
           
26 aug, VSM halvmarathon, Mariestad. Arr: Mariestads AIF
M35 Halvmara 2 Christian Karlsson-78 Ålems OK 1:14:20
    3 Fredrik Bolmstam-72 Aplandalens LK 1:14:33
M40 Halvmara 4 Mathias Karlsson Ålems OK 1:24:14
M60 Halvmara 5 Dag Nilsson-57 Växjö löparklubb 1:32:10
M65 Halvmara 2 Hans Eriksson-48 Eksjö Södra IK 1:34:28
           
9 sep, VSM kastmångkamp, Bottnaryd. Arr: Bottnaryds IF
M35 Kastmångk 1 Roger Stridh-80 Bottnaryds IF 2.476p
    2 Stefan Holst-82 Bottnaryds IF 2.112p
M65 Kastmångk 2 László Komáromy-48 Stensjöns IF 2.726p
M70 Kastmångk 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 3.999p
    3 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 3.286p
M75 Kastmångk 2 Inge Melin-42 Bottnaryds IF 2.741p
M80 Kastmångk 3 Folke Lindskog-37 Alvesta IF 1.530p
K40 Kastmångk 2 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 3.006p
K60 Kastmångk 2 Birgitta Eriksson-57 Hovslätts IK 2.354p
K65 Kastmångk 2 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 2.205p
K70 Kastmångk 1 Marianne Ek-47 IK Hakarpspojkarna 2.855p
    2 Majken Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 2.285p
           
9-10 sep, SM-JSM-USM mångkamp, Linköping. Arr: Linköpings GIF
K Sjukamp 4 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 5.143p
    8 Alma Kilpeläinen-99 Ljungby FIK 4.683p
K22 Sjukamp 3 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 5.143p
F19 Sjukamp 3 Alma Kilpeläinen-99 Ljungby FIK 4.683p
    5 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 3.986p
P15 Åttakamp 5 Olof Hedin-02 Eksjö Södra IK 3.804p
    8 Daniel Kleist-02 Eksjö Södra IK 3.680p
F15 Sexkamp 2 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 4.100p
           
14 okt, VSM marathon, Göteborg. Arr: Solvikingarna
M45 Marathon 3 Micael Lindqvist-72 Apladalens LK 2:50:49
           
28-29 okt, SM-JSM-USM-VSM terräng, Huddinge. Arr: Huddinge AIS
M 4km 3 David Nilsson-87 Högby IF 12:27
P17 4km 1 Omar Mohamed Ismail-00 Högby IF 13:21
    5 Love Carlsson-00 Högby IF 13:58
    7 Ludvig Bjurelid-00 Högby IF 14:10
P16 4km 2 Omar Nuur-01 IFK Växjö 13:45
P16-17 lag 1 Omar Mohamed Ismail-00, Högby IF 41:29
      Love Carlsson-00, Ludvig Bjurelid-00  
P15 4km 4 Anton Hermansson-02 Högby IF 14:47
F19 4km 3 Julia Samuelsson-99 Högby IF 16:10
    8 Sara Dädeby-99 Hovslätts IK 16:57
F17 4km 8 Mimmi Andersson-00 IFK Växjö 18:52
M40 8km 6 Tomas Olsson-77 Högby IF 30:23
M50 8km 5 Anders Rehn-66 Högby IF 34:22
M60 4km 3 Lars Lundqvist-54 IK Sisu 17:01
M65 4km 2 Carl-Gustaf Nilsson-52 Högby IF 17:12
    5 Hans Eriksson-48 Eksjö Södra IK 18:26
K40 4km 5 Frida Össmar-77 Högby IF 16:38
K45 4km 2 Karin Spjuth-72 IK Hakarpspojkarna 16:27
K60 4km 3 Katarina Nilsson-56 Högby IF 20:46