Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


SM-MEDALJÖRER

Aktiva från Småland som tagit medalj vid SM-tävlingar

Gå till år: 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2004

Västerås 2004-02-07--08: IVSM

M35 800m 2. Jonas Johansson, Glasrikets RC 2:19.89
  Höjd 1. Michael Robertsson, Stensjöns IF 1.74
    3. Peter Dubrefjord, Villstads GIF 1.70
  Längd 1. Peter Dubrefjord, Villstads GIF 5.75
  Tresteg 1. Peter Dubrejord, Villstads GIF 12.07
M40 Längd 3. Svante Edvardsson, Villstads GIF 5.24
  Vikt 2. Svante Edvardsson, Villstads GIF 8.98
M45 800m 1. Stefan Larsson, Glasrikets RC 2:14.06
  1500m 1. Stefan Larsson, Glasrikets RC 4:30.27
  Längd 2. Roland Fridholm, Stensjöns IF 5.09
M50 60m 1. Kjell Alnervik, Hovslätts IK 8.05
    3. Staffan Lord, Stensjöns IF 8.53
  200m 1. Kjell Alnervik, Hovslätts IK 26.95
  Stav 1. Kjell Alnervik, Hovslätts IK 2.90
  Längd 1. Kjell Alnervik, Hovslätts IK 5.09
  Tresteg 1. Kjell Alnervik, Hovslätts IK 10.53
M55 200m 3. Viking Nilsson, Glasrikets RC 30.88
  1500m 3. Hans Eriksson, Eksjö Södra IK 4:52.66
  3000m 3. Hans Eriksson, Eksjö Södra IK 10:31.76
  Höjd 3. Agne Bergmark, Stensjöns IF 1.36
  Stav 1. Agne Bergmark, Stensjöns KIF 2.70
  Tresteg 1. Agne Bergmark, Stensjöns IF 9.12
M60 400m 2. Svante Berggren, IK Hakarpspojkarna 66.67
  Kula 1. Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna 13.38
  Vikt 1. Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna 17.04
M65 Höjd 1. Göran Graberg, Stensjöns IF 1.46
M75 Höjd 1. Nils-Bertil Nevrup, Ljungby FIK 1.36
  Kula 2. Nils-Bertil Nevrup, Ljungby FIK 10.36
M80 60m 2. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 10.99
    3. Torsten Arvidsson, IFK Borgholm 14.82
  Höjd 1. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 1.08
  Längd 1. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 3.11
  Tresteg 1. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 6.38
  Kula 2. Idolf Sandahl, Stensjöns IF 7.36
    3. Torsten Arvidsson, IFK Borgholm 6.94
  Vikt 1. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 10.82
    2. Torsten Arvidsson, IFK Borgholm 8.51
    3. Idolf Sandahl, Stensjöns IF 7.83
K40 60m 1. Carina Palmquist, Villstads GIF 8.33
  200m 1. Carina Palmquist, Villstads GIF 27.26
  400m 1. Carina Palmquist, Villstads GIF 63.19
  Längd 1. Carina Palmquist, Villstads GIF 5.03
K50 200m 3. Margareta Johansson, Glasrikets RC 34.45
  400m 3. Margareta Johansson, Glasrikets RC 78.78
K55 800m 3. Ing-Britt Lindqvist, Eksjö Södra IK 3:49.46
  1500m 2. Ing-Britt Lindqvist, Eksjö Södra IK 7:37.70

Malmö 2004-02-14--15: IJSM

M22 60m hä 3. Martin Alfredsson, IFK Växjö 8.58
  Kula 1. Robert Melin, Bottnaryds IF 14.34
P19 60m 3. Jens Löfgren, Villstads GIF 7.02
  Höjd 1. Björn Petersson, Oskarshamns SK 2.03
K22 Tresteg 1. Kajsa Levin, Tranås AIF 12.51

Göteborg 2004-02-21--22: ISM

M Vikt 2. Per Karlsson, IFK Växjö 17.76
K 60m 3. Carolina Klüft, IFK Växjö 7.46
  Stav 1. Hanna-Mia Persson, Kalmar SK 4.09
    2. Linda Persson, IFK Växjö 4.00
  Längd 1. Carolina Klüft, IFK Växjö 6.40
  Tresteg 1. Camilla Johansson, IFK Växjö 13.95
    3. Kajsa Levin, Tranås AIF 12.84

Karlskrona 2004-02-28--29: ISM/IJSM/IUSM i mångkamp

F15 Femkamp 3. Josefin Svensson, OK Hjorten 4.230

Bollnäs 2004-03-06--07: IUSM

P17 Kula 2. Per Rosell, FIK Färjestaden 15.75
P15 60m 3. John Sallergård, Stensjöns IF 7.41
  1000m 3. Johan Svensson, FIK Färjestaden 2:43.23
F17 60m 3. Anette Broselid, FIK Färjestaden 7.64
  1500m 3. Sandra Fransson, IFK Växjö 4:47.93
  60m hä 1. Emilia Rundqvist, Kalmar SK 8.65
  Höjd 3. Sofie Johansson, Wärnamo SK 1.66
  Kula 3. Maria Bengtsson, IFK Växjö 13.12
F15 Höjd 2. Josefin Svensson, OK Hjorten 1.66

Ånnaboda 2004-05-01--02: SM/JSM/USM/VSM i terräng

M22 6km 3. Magnus Ohlsson, Högby IF 19.49
P19 4km 2. Lars Johansson, Brittatorps TK 12.48
P17 4km 1. David Nilsson, Högby IF 12.59
F17 4km 1. Sandra Fransson, IFK Växjö 15.01
P15 4km 1. Johan Svensson, FIK Färjestaden 13.39
M50 8km 2. Carl-Gustaf Nilsson, Högby IF 30.17
M45 8km 3. Stefan Johansson, Brittatorps TK 28.43
K45 4km 2. Katarina Nilsson, Högby IF 16.30

Vännäs 2004-05-08: VSM i halvmarathon
M65 Halvmara 1. Lennart Svensson, Sommenbygdens SK 1:38.13

Stockholm 2004-06-05: SM i marathon

M Marathon 2. Patrik Gustafson, Brittatorps TK 2:24.45

Stockholm 2004-06-12--13: SM i stafett

K 4x100m 3. IFK Växjö (Erica Mårtensson, Carolina Klüft, Emma Magnusson, Frida Svensson 46.78
  4x400m 1. IFK Växjö (Emma Magnusson, Maria Warensjö, Erica Mårtensson, Carolina Klüft) 3:42.28
P17 4x100m 3. IFK Växjö (Johannes Håkansson, Anton Barck, Erik Karlsson, Olof Hjertman) 43.95

Göteborg 2004-07-06: Lag-SM

K Lag 3. IFK Växjö (Alice Bergström, Ida Blasek, Sandra Fransson, Hanna Holst, Erika Jonasson, Frida Karlsson, Carolina Klüft, Emma Magnusson, Erica Mårtensson, Maja Olofsson, Linda Persson, Frida Svensson, Salome Völundardottir, Anna Wessman) 87,5p

Karlstad 2004-08-06--08: Stora SM

M Diskus 3. Robert Melin, Bottnaryds IF 51.91
  Slägga 3. Per Karlsson, IFK Växjö 64.02
  Spjut 3. Andreas Wulff, IFK Växjö 75.29
K 100m 1. Carolina Klüft, IFK Växjö 11.55
  5000m 1. Ida Nilsson, Högby IF 16:42.33
  400m hä 1. Erica Mårtensson, IFK Växjö 57.41
  3000m hi 1. Ida Nilsson, Högby IF 10:20.75
  Höjd 1. Carolina Klüft, IFK Växjö 1.90
  Stav 1. Linda Persson, IFK Växjö 4.16
    2. Hanna-Mia Persson, Kalmar SK 4.06
  Tresteg 2. Kajsa Levin, Tranås AIF 12.85

Kvarnsveden 2004-08-13--15: JSM

M22 5000m 2. Mats Grahnström, Eksjö Södra IK 14:35.11
    3. Magnus Ohlsson, Högby IF 15:12.27
  2000m hi 2. Mats Grahnström, Eksjö Södra IK 6:02.25
  110m hä 3. Björn Lundin, IFK Växjö 14.94
  Stav 2. Petter Barck, IFK Växjö 4.68
  Kula 2. Robert Melin, Bottnaryds IF 15.53
  Diskus 2. Robert Melin, Bottnaryds IF 49.70
  Slägga 3. Robert Melin, Bottnaryds IF 53.86
  Spjut 3. Elias Ericsson, Kalmar SK 57.54
K22 400m 2. Maria Warensjö, IFK Växjö 59.16
  400m hä 3. Maria Warensjö, IFK Växjö 65.99
  Tresteg 1. Kajsa Levin, Tranås AIF 12.63
  Diskus 3. Emma Johannesson, Hovslätts IK 39.00
  Slägga 3. Rebecka Kvist, Alvesta FI 57.05
P19 2000m hi 3. Peter Bergqvist, Eksjö Södra IK 6:24.22
  Höjd 1. Björn Pettersson, Oskarshamns SK 2.12
  Stav 3. Odd Wiking, IFK Växjö 4.36
  Tresteg 3. Jonas Carlsson, IFK Växjö 13.99
F19 2000m hi 1. Hanna Holst, IFK Växjö 7:08.72
  100m hä 2. Emma Magnusson, IFK Växjö 14.65
  Diskus 3. Suzanne Eneros, Kalmar SK 37.89

Falun 2004-08-13--15: USM

P17 300m hä 3. Anton Barck, IFK Växjö 39.76
  Kula 2. Per Rosell, FIK Färjestaden 16.46
  Slägga 1. Stefan Kvist, Alvesta FI 60.39
F17 200m 2. Anette Broselid, FIK Färjestaden 25.33
  1500m 1. Sandra Fransson, IFK Växjö 4:42.93
  3000m 1. Sandra Fransson, IFK Växjö 10:28.17
  100m hä 1. Emilia Rundqvist, Kalmar SK 14.30
  Längd 3. Jasmine Andersson, Kalmar SK 5.45
  Kula 3. Maria Bengtsson, IFK Växjö 13.09
P15 300m 2. Camilio Karlström, Högby IF 36.60
  300m hä 1. Camilio Karlström, Högby IF 39.55
  Stav 3. Henning Nåbo, Hovslätts IK 3.43
  Kula 1. Emil Svensson, IFK Växjö 15.52
F15 Spjut 1. Anna Wessman, IFK Växjö 45.01
    3. Tina Olsson, IFK Växjö 39.70

Huddinge 2004-08-20--22: VSM

M40 110m hä 1. Svante Edvardsson, Villstads GIF 18.74
  400m hä 3. Svante Edvardsson, Villstads GIF 66.59
  Höjd 3. Svante Edvardsson, Villstads GIF 1.50
  Längd 1. Kent Nygren, IK Hakarpspojkarna 6.26
M45 100m 3. Jan-Erik Carlsson, Alvesta FI 12.21
  800m 3. Hans Tove, Oskarshamns SK 2:16.34
  1500m 3. Hans Tove, Oskarshamns SK 4:45.54
  10000m 1. Christer Freij, Oskarshamns SK 34:17.78
  Slägga 2. Evert Kvist, Alvesta FI 35.78
M50 100m 1. Kjell Alnervik, Hovslätts IK 12.52
  200m 1. Kjell Alnervik, Hovslätts IK 25.84
  Stav 2. Kjell Alnervik, Hovslätts IK 3.05
  Längd 1. Kjell Alnervik, Hovslätts IK 5.10
  Tresteg 1. Kjell Alnervik, Hovslätts IK 10.86
  Spjut 1. Jan-Olof Damgren, IK Hakarpspojkarna 53.00
M55 100m 3. Lennart Sallergård, Stensjöns IF 13.35
  800m 2. Göran Holst, Bottnaryds IF 2:29.97
  Höjd 3. Stig Arvidsson, Lekeryd-Svarttorp SK 1.44
  Stav 2. Agne Bergmark, Stensjöns IF 2.70
  Tresteg 1. Agne Bergmark, Stensjöns IF 9.93
    2. Harald Henriksson, Lekeryd-Svarttorp SK 9.54
  Kula 3. Greger Melin, Bottnaryds IF 11.32
  Diskus 3. Stig Arvidsson, Lekeryd-Svarttorp SK 30.58
  Vikt 2. Ambjörn Martinsson, Stensjöns IF 13.65
M60 800m 1. Svante Berggren, IK Hakarpspojkarna 2:36.98
  Kula 1. Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna 13.70
  Diskus 1. Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna 48.88
  Slägga 2. Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna 44.22
  Vikt 1. Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna 17.71
M65 400m 3. Stig Hagehed, Växjö LK 67.83
  800m 1. Stig Hagehed, Växjö LK 2:41.36
  5000m 3. Lennart Svensson, Sommenbygdens SK 21:31.38
  Höjd 3. Göran Graberg, Stensjöns IF 1.46
  Diskus 1. Georg Johansson, Högby IF 41.38
  Vikt 2. Georg Johansson, Högby IF 16.50
M70 400m 2. Sven Lundström, Oskarshamns SK 72.66
  800m 1. Sven Lundström, Oskarshamns SK 2:59.14
  1500m 3. Sven Lundström, Oskarshamns SK 6:15.42
  Längd 3. Allan Henriksson, Lekeryd-Svarttorp SK 3.67w
M75 Höjd 1. Nils-Bertil Nevrup, Ljungby FIK 1.38
M80 200m 3. Lennart Ahrlebjer, IK Hakarpspojkarna 52.36
  80m hä 2. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 18.92
  Höjd 1. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 1.12
  Stav 1. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 1.80
  Längd 2. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 3.08
  Tresteg 1. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 6.70
  Kula 3. Idolf Sandahl, Stensjöns IF 7.54
  Diskus 3. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 23.35
  Slägga 2. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 18.44
    3. Torsten Arvidsson, IFK Borgholm 18.30
  Spjut 2. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 25.09
  Vikt 1. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 11.29
    2. Idolf Sandahl, Stensjöns IF 9.01
K35 100m 1. Anette Wirefeldt, Eksjö Södra IK 13.90
  200m 2. Anette Wirefeldt, Eksjö Södra IK 30.52
  Längd 1. Anette Wirefeldt, Eksjö Södra IK 4.29
K55 400m 3. Ing-Britt Lindqvist, Eksjö Södra IK 102.25
  800m 3. Ing-Britt Lindqvist, Eksjö Södra IK 3:47.24
  1500m 2. Elisabeth Wibrån, Eksjö Södra IK 5:55.64
  5000m 1. Elisabeth Wibrån, Eksjö Södra IK 21:40.19
  Diskus 3. Majken Henriksson, Lekeryd-Svarttorp SK 14.42
K60 Kula 3. Ann-Marie Israelsson, Skillingaryds FK 7.65
  Diskus 3. Ann-Marie Israelsson, Skillingaryds FK 16.18

Västerås 2004-08-21: Lag-USM

P/F 15-17 Lag 2. IFK Växjö (Anton Barck, Maria Bengtsson, Sandra Fransson, Jenna Glensby, Linus Harrysson, Olof Hjertman, Johannes Håkansson, Erika Jonasson, Erik Karlsson, Elin Nilsson, Maja Olofsson, Sandra Olsson, Emil Svensson, Eric Svensson, Frida Svensson, Anna Wessman, Karl Wilsborn, Dima Yassin 124p

Nyköping 2004-08-28--29: JSM/USM i mångkamp

P19 Tiokamp 1. Odd Wiking, IFK Växjö 6.785
F15 Sexkamp 2. Josefin Svensson, OK Hjorten 4.963

Gävle 2004-09-17--19: Skol-SM

P18 100m 1. Jens Löfgren, (Villstads GIF) 10.90w
  2000m hi 1. Fredrik Johansson, (IFK Växjö) 6:07.38
F18 Höjd 1. Jonna Bramstedt, (Kalmar SK) 1.60
  Diskus 2. Suzanne Eneros, (Kalmar SK) 37.19
P17 3000m 1. David Nilsson, (Högby IF) 8:55.59
  2000m hi 1. David Nilsson, (Högby IF) 6:15.15
  100m hä 2. Anton Barck, (IFK Växjö) 14.72
  300m hä 2. Anton Barck, (IFK Växjö) 38.89
  Diskus 3. Eric Svensson, (IFK Växjö) 42.56
  Slägga 1. Stefan Kvist, (Alvesta FI) 67.59
F17 400m 3. Maja Olofsson, (IFK Växjö) 60.95
  800m 3. Maja Olofsson, (IFK Växjö) 2:19.31
  Längd 3. Frida Karlsson, (IFK Växjö) 5.52
P16 400m 3. Mattias Lennartsson, (Södra Vi IF) 52.04
  Höjd 1. Daniel Lennartsson, (Södra Vi IF) 1.90
F16 100m 2. Anette Broselid, (FIK Färjestaden) 12.13w
  800m 2. Sandra Fransson, (IFK Växjö) 2:16.56
  1500m 1. Sandra Fransson, (IFK Växjö) 4:49.08
  3000m 1. Sandra Fransson, (IFK Växjö) 10:48.88
  100m hä 1. Emilia Rundqvist, (Kalmar SK) 14.11
  Längd 2. Emilia Rundqvist, (Kalmar SK) 5.68
    3. Erika Jonsson, (IFK Växjö) 5.64
  Kula 2. Maria Bengtsson, (IFK Växjö) 13.40
P15 100m 2. Camilio Karlström, (Högby IF) 11.48
  300m 1. Camilio Karlström, (Högby IF) 36.69
  300m hä 1. Camilio Karlström, (Högby IF) 40.39
  Kula 1. Emil Svensson, (IFK Växjö) 15.93
F15 Kula 3. Malin Wiberg, (FIK Färjestaden) 12.98
  Spjut 1. Anna Wessman, (IFK Växjö) 45.00

Karlstad 2004-09-18: VSM i Marathon

M70 Marathon 2. Kjell Linder, Väckelsångs IK 3:51.19