Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


SM-PLACERINGAR

Tas med gör resultat bland de 8 bästa på arena ute/inne, de 12 bästa vid väg/terräng, 3 bästa vid RM & Skol-SM. Veteraner 3 bästa, väg/terräng 6.

Gå till år: 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2019

26 jan, IVSM femkamp, Nyköping. Arr: Nyköpings BIS
K45 Femkamp 3 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 2.834p
K50 Femkamp 1 Ingela Carlsson-69 Tranås AIF 3.414p
           
2-3 feb, ISM-IJSM-IUSM mångkamp, Norrköping. Arr: Tjalve IF
M Sjukamp 3 Kevin Fankl-95 Athletics 24Seven 5.312p
    5 Rasmus Elfgaard-94 Athletics 24Seven SK 4.082p
P19 Sjukamp 3 Teodor Sobczyk-01 Hovslätts IK 4.672p
P16 Sjukamp 4 Jacob Thelander-03 Ljungby FIK 4.251p
K Femkamp 3 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 4.005p
F19 Femkamp 2 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 4.005p
F15 Femkamp 1 Linnéa Svanhall-04 FIK Färjestaden 3.472p
    3 Jonna Lundgren-04 Skruvs IF 3.325p
           
16-17 feb, Stora ISM, Norrköping. Arr: Tjalve IF Norrköping
M 1500m 7 David Nilsson-87 Högby IF 4:03,87
  60mH 3 Alexander Brorsson-90 Athletics 24Seven SK 7,90
  Stav 6 Emil Carlsson-02 IFK Växjö 4,87
    8 Micael Fagö-94 IFK Växjö 4,75
K 60m 8 Nikki Berglund-94 FIK Färjestaden 7,85
  3000m 5 Tilde Axelsson Fröjdenlund-03 IFK Växjö 9:40,71
  60mH 3 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 8,37
    6 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 8,62
  Stav 8 Filippa Miller-99 Hovslätts IK 3,82
  Längd 4 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 6,22
  Kula 1 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven SK 18,61
           
23-24 feb, Stora IJSM, Växjö. Arr: IFK Växjö
M22 400m 4 Anton Bertilsson-99 IFK Växjö 50,56
  Höjd 5 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 1,99
  Stav 6 Emil Östergren-98 IFK Växjö 4,28
P19 1500m 1 Omar Ismail-00 Högby IF 3,58,27
  Kula 6 Alex Wisme-00 IFK Växjö 14,90
P17 60m 4 Edvin Månsson-02 IFK Växjö 7,19
  1500m 6 Gustav Lundqvist-02 Hovslätts IK 4,24,79
  60mH 3 Edvin Månsson-02 IFK Växjö 8,28
  Höjd 8 Hugo Schoug-02 Wärnamo SK 1,74
  Stav 1 Emil Carlsson-02 IFK Växjö 4,80
  Kula 3 Leo Janén-02 IFK Växjö 16,06
    6 Hampus Wallin-02 Hovslätts IK 14,75
  Vikt 3 Hampus Wallin-02 Hovslätts IK 17,47
K22 60m 7 Ida Nilsson-98 Hovslätts IK 7,75
  1500m 3 Sara Dädeby-99 Hovslätts IK 4,40,33
  Stav 2 Filippa Miller-99 Hovslätts IK 3,85
    3 Sophie Olsson-99 IFK Växjö 3,35
  Längd 3 Ida Nilsson-98 Hovslätts IK 5,83
  Kula 5 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 12,96
    7 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 12,49
F19 60mH 1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 8,40
  Stav 3 Sandra Alvero-01 Habo FIF-04 3,86
  Längd 1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 6,04
  Tresteg 1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 12,36
  Kula 5 Wilma Lundberg-00 IFK Växjö 12,42
F17 60m 4 Laura Iversen-02 IFK Växjö 7,79
  400m 5 Johanna Bülow-02 Hovslätts IK 59,63
  60mH 4 Tove Larsson-02 IFK Växjö 8,85
  Stav 4 Tilda Fischer-02 Habo FIF-04 3,18
  Längd 7 Laura Iversen-02 IFK Växjö 5,25
  Tresteg 5 Felicia Norell-02 Habo FIF-04 10,79
  Kula 6 Alva Sundström-02 Ljungby FIK 12,87
    8 Nina Pyrell-02 IFK Växjö 11,65
           
1-3 mars, Stora IVSM, Malmö. Arr: Malmö AI, Skånes FIF
M35 400m 3 David Peterson-82 Apladalens LK 58,20
  800m 2 Christofer Fogel-84 Högby IF 2:06,85
  1500m 1 Christofer Fogel-84 Högby IF 4:19,80
    3 Mikael Bäcklund-84 Högby IF 4:35,15
  3000m 1 Christofer Fogel-84 Högby IF 9:10,16
  60mH 2 Mikael Hernberg-82 IK Sisu 9,95
  Tresteg 3 Stefan Johansson-80 IK Sisu 10,27
  Kula 1 Mikael Hernberg-82 IK Sisu 12,07
  Vikt 2 Mikael Hernberg-82 IK Sisu 11,16
M40 60m 3 Anders Håårdh-75 Södra Vi IF 8,15
  200m 3 Anders Håårdh-75 Södra Vi IF 26,05
  3000m 1 Tomas Olsson-77 Högby IF 9:52,93
  Höjd 1 Peter Össmar-79 Högby IF 1,67
M45 Kula 2 Peter Fritz-74 IK Sisu 11,49
M50 60m 2 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 7,81
  200m 3 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 26,07
  3000m 1 Magnus Åhsberg-67 Apladalens LK 9:56,03
  Stav 2 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 3,30
  Längd 1 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 5,84
  Tresteg 1 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 11,42
M60 60mH 1 Bengt Aikdahl-56 Alvesta FI 10,72
  Höjd 1 Håkan Josefsson-57 Stensjöns IF 1,58
    2 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 1,34
  Tresteg 1 Bengt Aikdahl-56 Alvesta FI 9,63
    2 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 7,76
  Kula 1 Håkan Josefsson-57 Stensjöns IF 11,81
    2 Bengt Aikdahl-56 Alvesta FI 11,25
  Vikt 2 Harald Hamacher-58 Alvesta FI 12,00
M65 60m 2 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 9,08
  200m 2 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 30,85
  Stav 1 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 2,60
  Längd 2 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 4,03
  Tresteg 2 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 8,12
M70 Kula 3 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 10,69
  Vikt 2 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 16,68
    3 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 14,73
M75 60m 3 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 10,02
  200m 2 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 33,19
  400m 2 Lars-Göran Carlsson-43 Hovslätts IK 1:21,59
  800m 2 Lars-Göran Carlsson-43 Hovslätts IK 3:07,43
  Längd 1 Lars-Göran Carlsson-43 Hovslätts IK 3,58
  Kula 2 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 10,82
  Vikt 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 15,97
K35 1500m 1 Terese Friman-84 Glasrikets RC Nybro 5:19,50
  3000m 1 Terese Friman-84 Glasrikets RC Nybro 11:05,77
K40 800m 3 Frida Össmar-77 Högby IF 2:29,85
  1500m 1 Frida Össmar-77 Högby IF 5:08,01
  3000m 1 Frida Össmar-77 Högby IF 11:03,19
K45 Tresteg 2 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 8,86
  Kula 2 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 10,13
  Vikt 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 11,98
K50 60mH 1 Ingela Carlsson-69 Tranås AIF 11,56
  Höjd 1 Ingela Carlsson-69 Tranås AIF 1,31
K55 Längd 2 Carina Palmquist-62 Villstad GIF 2,63
  Tresteg 2 Carina Palmquist-62 Villstad GIF 8,43
K65 400m 2 Ann-Katrin Lundqvist-54 IK Sisu 1:27,46
  800m 2 Ann-Katrin Lundqvist-54 IK Sisu 3:09,70
  1500m 1 Ann-Katrin Lundqvist-54 IK Sisu 6:15,14
  3000m 1 Ann-Katrin Lundqvist-54 IK Sisu 12:54,24
K70 200m 3 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 45,77
  800m 2 Ing-Britt Lindkvist-47 OK Njudung 4:32,12
  1500m 1 Ing-Britt Lindkvist-47 OK Njudung 9:02,96
  60mH 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 16,76
  Höjd 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 1,00
  Längd 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 2,66
  Kula 1 Marianne Ek-47 IK Hakarpspojkarna 6,90
    2 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 6,21
  Vikt 1 Marianne Ek-47 IK Hakarpspojkarna 8,78
    3 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 7,32
           
2-3 mars, RM-JRM-URM Vinterkast, Göteborg. Arr: IF Kville (medaljörer)
M Diskus 2 Leo Janén-02 IFK Växjö 43,73
  Spjut 1 Sebastian Thörngren-93 IFK Växjö 70,78
M22 Diskus 1 Alexander Sjögren-99 Kalmar SK 48,40
P17 Diskus 1 Leo Janén-02 IFK Växjö 55,80
P16 Diskus 2 Filip Aasa-03 Habo Friidrott 04 36,95
  Slägga 2 Filip Aasa-03 Habo Friidrott 04 41,64
K Spjut 2 Sofie Hammar-95 IFK Växjö 44,39
K22 Slägga 1 Cecilia Larsson-99 IFK Växjö 57,33
F17 Diskus 3 Nina Pyrell-02 IFK Växjö 37,69
F16 Diskus 1 Thea Björk-03 IFK Växjö 30,58
           
9-10 mars, Stora IUSM 15-16, Västerås. Arr: Västerås FK
P16 60m 6 Hannes Egonson-03 IFK Växjö 7,41
  60mH 7 Moltas Strömberg-03 IFK Växjö 8,92
  Höjd 4 Jacob Thelander-03 Ljungby FIK 1,83
  Längd 6 Jacob Thelander-03 Ljungby FIK 6,53
  Vikt 6 Filip Aasa-03 Habo FIF-04 14,05
F16 60m 2 Wilma Svensson-03 Oskarshamns SK 7,84
    8 Ella Axén-03 Hovslätts IK 8,25
  1500m 2 Tilde Axelsson Fröjdenlund-03 IFK Växjö 4:35,45
  60mH 6 Siri Elofsson-03 IFK Växjö 9,47
  Stav 4 Lova Nilsson-03 IFK Växjö 3,10
  Kula 1 Amanda Pettersson-03 IFK Växjö 14,48
    5 Ninni Lundberg-03 IFK Växjö 12,12
    8 Agnes Klaesson-03 Hovslätts IK 11,54
P15 60m 4 Jonatan Lindh-04 IK Hakarpspojkarna 7,44
  200m 4 Jonatan Lindh-04 IK Hakarpspojkarna 24,06
  Stav 8 Sebastian Braunias-04 IFK Växjö 3,01
  Längd 7 Hannes Hertzman-04 IFK Växjö 5,79
  Kula 3 Hugo Karsamo-04 Skruvs IF 14,49
  Vikt 7 Alexander Karlsson-04 Skruvs IF 13,00
F15 60mH 2 Linnéa Svanhall-04 FIK Färjestaden 8,90
  Höjd 6 Jonna Lundgren-04 Skruvs IF 1,58
    8 Linnéa Svanhall-04 FIK Färjestaden 1,55
  Kula 1 Jonna Lundgren-04 Skruvs IF 13,53
           
13 april, VSM halvmarathon, Skövde. Arr: IFK Skövde FIK
M35 Halvmara 1 Mikael Bäcklund-84 Högby IF 1:11:32
    3 Jimmy Iby-84 IK Hakarpspojkarna 1:16:40
    5 Fredrik Bolmstam-82 Apladalens LK 1:16:52
    6 Mattias Ekman-82 Apladalens LK 1:19:35
M40 Halvmara 4 Tomas Olsson-77 Högby IF 1:17:44
    6 Olof Rooth-76 Brittatorps TK 1:18:55
M45 Halvmara 5 Micael Lindqvist-72 Apladalens LK 1:19:35
M50 Halvmara 1 Magnus Åhsberg-67 Apladalens LK 1:16:34
M70 Halvmara 2 Hans Eriksson-48 Eksjö Södra IK 1:40:19
           
25-26 maj, Stafett-SM, Stockholm. Arr: Hässelby SK, Spårvägens FK
P17 4x100m 2 IFK Växjö (Moltas Strömberg-03, Edvin Månsson-02, 43,62
      Emil Carlsson-02, Hannes Egonsson-03)  
F15 3x800m 5 IFK Växjö (Hanna Joabsson-04, Vendela Mörstam-04, 7:31,76
      Elin Joabsson-04)
           
1 juni, SM marathon, Stockholm. Arr: Hässelby SK, Spårvägens FK
K Marathon 6 Ellen Persson-97 Högby IF 2:43:57
           
13 juni, SM-JSM-VSM 10 km landsväg, Stockholm. Arr: Hässelby SK, Spårvägens FK
M 10km väg 2 David Nilsson-87 Högby IF 29:31
K 10km väg 10 Ellen Persson-97 Högby IF 36:40
M22 10km väg 2 Erik Karlsson-98 Högby IF 31:46
K22 10km väg 1 Ellen Persson-97 Högby IF 36:40
M35 10km väg 1 Mikael Bäcklund-84 Högby IF 33:12
           
26 juni, Lag-SM, Malmö. Arr: Malmö AI
M Lag 5 IFK Växjö (Edvin Månsson-02, Hannes Egonsson-03, 51p
      Hampus Widlund-93, Abbas Taheri Nilsson-97, Omar Nuur-01,
      Fredrik Johansson-86, Anton Bertilsson-99, Yuan Wu-91,
      Emil Carlsson-02, Moltas Strömberg-03, Victor Ivarsson-94,
      Johan Pyrell-75, Leo Janen-02, Sebastian Thörngren-93)
K Lag 6 IFK Växjö (Laura Iversen-02, Hanna Hoff-97, 38p
      Elise Malmberg-95, Lisa Wilhelmsson-00, Tilde Axelsson
      Fröjdenlund-03, Rebecca Arnesson-92, Elin Joabsson-04,
      Mathilda Honeth-02, Beatrice Lantz-97, Frida Bergvall-99,
      Nina Pyrell-02, Cecilia Larsson-99, Sofie Hammar-95)
           
6 juli, RM ultratrail 55km, Genarp. Arr: Genarps IF
K 55km trail 2 Eva Öhlund-74 IK Hakarpspojkarna 5:17:31
           
27-28 juli, RM 24 timmar, Skövde. Arr: Team Ultrasweden LK
K 24h 2 Anna Kim-Andersson-71 IK Hakarpspojkarna 160,16km
           
9-11 aug, JSM 19-22 o USM 17 i Göteborg. Arr: Vallenklubbarna
M22 400m 4 Villiam Olsson-98 Ljungby FIK 50,77
  5000m 5 Erik Karlsson-98 Högby IF 15:02,26
  Stav 3 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 4,53
    5 Chakkrit Chanprakhon-99 FIK Färjestaden 4,41
  Längd 8 Albin Månsson-99 IFK Växjö 6,71
  Diskus 1 Jakob Gardenkrans-97 Athletics 24Seven SK 57,82
    4 Alexander Sjögren-99 Kalmar SK 49,09
  Spjut 4 Abbas Taheri Nilsson-97 IFK Växjö 47,93
K22 200m 7 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 26,39
  400m 7 Linnéa Volmerdal-99 Hovslätts IK 63,46
  1500m 4 Julia Samuelsson-99 Högby IF 4:56,99
    6 Sara Dädeby-99 Hovslätts IK 4:57,64
  5000m 4 Sara Dädeby-99 Hovslätts IK 17:40,99
    6 Ellen Persson-97 Högby IF 17:50,79
  2000mH 2 Julia Samuelsson-99 Högby IF 6:45,84
  Stav 3 Filippa Miller-99 Hovslätts IK 3,78
    5 Sophie Olsson-99 IFK Växjö 3,00
  Kula 2 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 14,20
    8 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 12,75
  Diskus 7 Jennifer Rudberg-98 Athletics 24Seven SK 40,32
  Slägga 4 Cecilia Larsson-99 IFK Växjö 54,88
  Spjut 5 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 42,92
P19 800m 1 Omar Ismail-00 Högby IF 1:56,43
  1500m 1 Omar Ismail-00 Högby IF 3:53,06
  5000m 1 Omar Nuur-01 IFK Växjö 14:40,83
  2000mH 1 Omar Nuur-01 IFK Växjö 5:43,01
  Slägga 8 Simon Bjärnlöf Segerlind-00 Eksjö Södra IK 44,45
F19 100mH 1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 14,24
  Höjd 3 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 1,65
  Längd 5 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 5,63w
  Tresteg 7 Vera Vikdahl-01 IFK Växjö 11,17
  Kula 3 Wilma Lundberg-00 IFK Växjö 12,66
  Diskus 7 Enny Björk-01 IFK Växjö 35,96
P17 100m 5 Edvin Månsson-02 IFK Växjö 11,26
  800m 5 Gustav Lundqvist-02 Hovslätts IK 2:00,86
  1500m 7 Gustav Lundqvist-02 Hovslätts IK 4:17,74
  110mH 2 Edvin Månsson-02 IFK Växjö 14,67
  300mH 3 Anton Hermansson-02 Högby IF 39,34
    7 Olof Hedin-02 Eksjö Södra IK 40,82
  Stav 1 Emil Carlsson-02 IFK Växjö 4,90
  Kula 5 Leo Janén-02 IFK Växjö 14,71
  Diskus 1 Leo Janén-02 IFK Växjö 53,38
    6 Hampus Wallin-02 Hovslätts IK 41,68
  Slägga 2 Hampus Wallin-02 Hovslätts IK 63,71
F17 400m 4 Johanna Bülow-02 Hovslätts IK 60,44
  800m 5 Johanna Bülow-02 Hovslätts IK 2:20,12
  100mH 7 Tove Larsson-02 IFK Växjö 15,98
  Höjd 2 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 1,65
  Stav 1 Matilda Honeth-02 IFK Växjö 3,57
  Tresteg 4 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 11,99
  Kula 4 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 13,25
    5 Alva Sundström-02 Ljungby FIK 13,06
    6 Nina Pyrell-02 IFK Växjö 12,73
  Diskus 2 Nina Pyrell-02 IFK Växjö 41,69
    5 Nova Brideau-02 Kalmar SK 38,95
  Spjut 3 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 44,21
           
9-11 aug, USM 15-16 i Trollhättan. Arr: Trollhättans FIK
P16 100m 6 Moltas Strömberg-03 IFK Växjö Ej tid
  110mH 2 Hannes Egonsson-03 IFK Växjö 14,79
  300mH 3 Moltas Strömberg-03 IFK Växjö 39,55
  Höjd 2 Jacob Thelander-03 Ljungby FIK 1,93
  Längd 4 Jacob Thelander-03 Ljungby FIK 6,55
  Slägga 5 Filip Aasa-03 Habo FIF-04 47,94
F16 100m 2 Wilma Svenson-03 Oskarshamns SK 12,45
  200m 1 Wilma Svenson-03 Oskarshamns SK 25,63
  1500m 2 Tilde A. Fröjdenlund-03 IFK Växjö 4:46,69
  3000m 1 Tilde A. Fröjdenlund-03 IFK Växjö 9:54,54
    5 Nelly Össmar-03 Högby IF 10:43,17
  1500mH 2 Tilde A. Fröjdenlund-03 IFK Växjö 5:11,18
    3 Nelly Össmar-03 Högby IF 5:18,40
  Stav 7 Amina Fältmars-03 IK Sisu 2,90
    8 Lova Nilsson-03 IFK Växjö 2,90
  Kula 2 Amanda Pettersson-03 IFK Växjö 14,14
    8 Ninni Lundberg-03 IFK Växjö 11,61
  Diskus 3 Thea Björk-03 IFK Växjö 35,20
    8 Agnes Klaesson-03 Hovslätts IK 27,95
  Spjut 6 Malin Lundgren-03 Eksjö Södra IK 34,28
P15 80m 3 Jonatan Lindh-04 IK Hakarpspojkarna 9,53
  300m 6 Gustav Brasch-04 Wärnamo SK 41,35
  80mH 2 Gustav Brasch-04 Wärnamo SK 11,12
  300mH 2 Gustav Brasch-04 Wärnamo SK 39,34
  Stav 5 Sebastian Braunias-04 IFK Växjö 3,09
  Kula 3 Hugo Karsamo-04 Skruvs IF 15,09
    6 Alexander Karlsson-04 Skruvs IF 12,72
    8 Ted Lennartsson-04 Kalmar SK 12,12
  Diskus 2 Alexander Karlsson-04 Skruvs IF 43,77
    5 Hugo Karsamo-04 Skruvs IF 41,34
    8 Ted Lennartsson-04 Kalmar SK 36,88
  Slägga 2 Alexander Karlsson-04 Skruvs IF 50,74
    8 Hugo Karsamo-04 Skruvs IF 35,82
  Spjut 2 Hugo Karsamo-04 Skruvs IF 52,12
    8 Alexander Karlsson-04 Skruvs IF 40,35
F15 1500mH 7 Hanna Joabsson-04 IFK Växjö 5.38,41
  80mH 2 Linnéa Svanhall-04 FIK Färjestaden 11,77
  300mH 5 Elin Joabsson-04 IFK Växjö 47,02
  Höjd 2 Jonna Lundgren-04 Skruvs IF 1,67
    4 Linnéa Svanhall-04 FIK Färjestaden 1,65
  Längd 4 Linnéa Svanhall-04 FIK Färjestaden 5,38
  Tresteg 1 Jonna Lundgren-04 Skruvs IF 11,70w
  Kula 1 Jonna Lundgren-04 Skruvs IF 13,40
  Diskus 4 Stella Gudmundsson-04 IFK Växjö 36,49
  Spjut 2 Stella Gudmundsson-04 IFK Växjö 40,83
    5 Alice Davidsson-04 Wärnamo SK 34,84
           
10 aug, VSM kastfemkamp i Bottnaryd. Arr: Bottnaryds IF
M35 Kastfemk 1 Mikael Hernberg-82 IK Sisu 2.606p
      slä 36,23 - kula 12,37 - dis 36,75 - spj 38,16 - vikt 9,77
    2 Roger Stridh-80 Bottnaryds IF 2.253p
      slä 29,39 - kula 11,13 - dis 29,16 - spj 39,30 - vikt 9,31
    3 Stefan Holst-82 Bottnaryds IF 1.769p
      slä 39,50 - kula 7,60 - dis 21,60 - spj 19,98 - vikt 9,15
M40 Kastfemk 3 Jörgen Karlsson-Wallstenius-79 Wärnamo SK 1.908p
      slä 20,15 - kula 8,95 - dis 24,78 - spj 30,23 - vikt 9,01
M50 Kastfemk 2 Tommy Gårdman-68 Lekeryds-Svarttorps SK 2.693p
      slä 27,46 - kula 10,67 - dis 29,51 - spj 45,69 - vikt 10,66
    3 Pierre Arvidsson-69 Lekeryds-Svarttorps SK 2.283p
      slä 24,05 - kula 9,76 - dis 30,02 - spj 32,28 - vikt 9,83
M60 Kastfemk 2 Harald Hamacher-58 Alvesta FI 2.752p
      slä 29,17 - kula 11,81 - dis 37,27 - spj 21,68 - vikt 10,94
M70 Kastfemk 2 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 3.108p
      slä 39,23 - kula 8,47 - dis 28,29 - spj 21,64 - vikt 14,21
M75 Kastfemk 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 3.966p
      slä 35,18 - kula 10,90 - dis 32,49 - spj 29,26 - vikt 14,33
    2 Inge Melin-42 Bottnaryds IF 2.400p
      slä 16,97 - kula 9,60 - dis 18,56 - spj 22,36 - vikt 9,06
K35 Kastfemk 1 Linda Manderhjelm-80 IK Hakarpspojkarna 1.863p
      slä 27,81 - kula 7,27 - dis 18,81 - spj 18,26 - vikt 8,45
K45 Kastfemk 2 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 3.388p
      slä 38,31 - kula 9,51 - dis 29,12 - spj 23,43 - vikt 12,11
K60 Kastfemk 1 Birgitta Eriksson-57 Hovslätts IK 2.541p
      slä 24,79 - kula 6,87 - dis 17,25 - spj 13,72 - vikt 9,41
K70 Kastfemk 1 Marianne Ek-47 IK Hakarpspojkarna 2.754p
      slä 18,10 - kula 6,59 - dis 15,36 - spj 13,98 - vikt 7,21
    2 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 2.479p
      slä 16,50 - kula 5,86 - dis 12,33 - spj 15,42 - vikt 6,54
           
16-18 aug, VSM i Huddinge. Arr: Huddinge AIS
M35 800m 1 Christofer Fogel-84 Högby IF 2:10,36
  1500m 3 Christofer Fogel-84 Högby IF 4:25,20
  5000m 3 Christofer Fogel-84 Högby IF 15:54,74
  10.000m 1 Mikael Bäcklund-84 Högby IF 33:10,93
    2 Christofer Fogel-84 Högby IF 33:39,07
  3000mH 1 Christofer Fogel-84 Högby IF 10:35,59
    3 Jimmy Iby-84 IK Hakarpspojkarna 10:57,96
  Längd 1 Tobias Lundqvist-80 IK Sisu 6,24
  Tresteg 1 Tobias Lundqvist-80 IK Sisu 12,67
  Kula 3 Mikael Hernberg-82 IK Sisu 12,23
  Diskus 3 Mikael Hernberg-82 IK Sisu 40,03
  Slägga 3 Mikael Hernberg-82 IK Sisu 35,46
M45 Kula 2 Petrus Sundevall-74 Kalmar SK 11,81
  Diskus 2 Petrus Sundevall-74 Kalmar SK 38,25
  Spjut 1 Petrus Sundevall-74 Kalmar SK 47,80
  Vikt 3 Petrus Sundevall-74 Kalmar SK 11,71
M50 100m 3 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 12,50
  200m 3 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 25,66w
  Stav 3 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 3,40
  Längd 1 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 5,44
  Tresteg 1 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 11,33
  Slägga 2 Patrik Eriksson-68 Oskarshamns SK 28,96
M55 100m 2 Ingemar Pilgard-60 Lekeryd-Svarttorp SK 12,53
  200m 2 Ingemar Pilgard-60 Lekeryd-Svarttorp SK 26,56
  Längd 2 Ingemar Pilgard-60 Lekeryd-Svarttorp SK 5,17w
  Tresteg 2 Ingemar Pilgard-60 Lekeryd-Svarttorp SK 10,45w
M60 100mH 1 Peter Danneman-55 Stensjöns IF 26,08
  300mH 1 Peter Danneman-55 Stensjöns IF 64,79
  Höjd 1 Håkan Josefsson-57 Stensjöns IF 1,56
  Längd 2 Bengt Aikdahl-56 Alvesta FI 4,90
    3 Morgan Sporre-59 Växjö LK 3,79w
  Tresteg 1 Bengt Aikdahl-56 Alvesta FI 9,51
    2 Morgan Sporre-59 Växjö LK 8,03
  Kula 2 Håkan Josefsson-57 Stensjöns IF 11,11
  Slägga 1 Evert Kvist-56 Alvesta FI 37,43
  Spjut 2 Håkan Josefsson-57 Stensjöns IF 39,80
    3 Bengt Aikdahl-56 Alvesta FI 37,95
M65 Stav 3 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 2,50
  Längd 2 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 4,28
  Tresteg 2 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 8,72w
  Slägga 2 Roger Karlsson-51 Stensjöns IF 30,40
M70 5000m 2 Hans Eriksson-48 Eksjö Södra IK 21:25,00
  10.000m 2 Hans Eriksson-48 Eksjö Södra IK 46:11,41
  Höjd 3 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 1,24
  Tresteg 3 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 7,60
  Slägga 2 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 41,30
  Vikt 2 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 15,25
M75 200m 2 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 33,81
  400m 2 Gunnar Nilsson-44 Alvesta FI 1:21,32
  800m 1 Lars-Göran Carlsson-43 Hovslätts IK 3:07,38
  300mH 1 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 65,10
  Kula 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 11,33
    2 Inge Melin-42 Bottnaryds IF 10,07
  Diskus 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 37,19
  Slägga 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 34,72
    3 Inge Melin-42 Bottnaryds IF 22,49
  Spjut 2 Inge Melin-42 Bottnaryds IF 26,04
  Vikt 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 17,25
    3 Inge Melin-42 Bottnaryds IF 8,72
M80 400m 2 Stig Hagehed-39 Växjö LK 1:41,76
  800m 1 Stig Hagehed-39 Växjö LK 3:55,61
K35 800m 3 Malin Lundqvist-80 IK Sisu 2:50,10
K45 Tresteg 3 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 8,57
  Kula 2 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 9,83
  Diskus 2 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 31,23
  Slägga 2 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 37,24
  Vikt 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 11,30
K50 100mH 1 Ingela Carlsson-69 Tranås AIF 15,93
  300mH 1 Ingela Carlsson-69 Tranås AIF 60,31
  Höjd 1 Ingela Carlsson-69 Tranås AIF 1,31
    2 Malin Lindahl-69 Kalmar SK 1,28
K55 5000m 2 Anna-Stina Wanby-64 Högby IF 21:32,91
  10.000m 2 Anna-Stina Wanby-64 Högby IF 45:40,39
  Tresteg 1 Carina Palmquist-62 Villstads GIF 8,50
K60 5000m 3 Katarina Nilsson-56 Högby IF 25:11,75
  10.000m 3 Katarina Nilsson-56 Högby IF 51:34,44
  Kula 2 Anne-Marie Tornegård-57 Högby IF 6,95
  Diskus 2 Birgitta Eriksson-57 Hovslätts IK 18,12
    3 Katarina Nilsson-56 Högby IF 17,86
  Slägga 2 Birgitta Eriksson-57 Hovslätts IK 24,00
    3 Katarina Nilsson-56 Högby IF 23,67
  Spjut 2 Birgitta Eriksson-57 Hovslätts IK 15,74
  Vikt 2 Birgitta Eriksson-57 Hovslätts IK 9,83
    3 Katarina Nilsson-56 Högby IF 9,03
K65 1500m 1 Ann-Katrin Lundqvist-54 IK Sisu 6:10,55
  5000m 1 Ann-Katrin Lundqvist-54 IK Sisu 21:52,99
  10.000m 1 Ann-Katrin Lundqvist-54 IK Sisu 46:23,05
K70 Stav 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 1,50
  Längd 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 2,47w
  Kula 1 Marianne Ek-47 IK Hakarpspojkarna 7,02
    2 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 5,72
  Diskus 1 Marianne Ek-47 IK Hakarpspojkarna 17,10
    3 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 13,54
  Slägga 1 Marianne Ek-47 IK Hakarpspojkarna 20,61
    3 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 16,36
  Spjut 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 17,54
    2 Marianne Ek-47 IK Hakarpspojkarna 14,74
  Vikt 1 Marianne Ek-47 IK Hakarpspojkarna 8,71
    3 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 6,95
           
17-18 aug, SM mångkamp i Falun. Arr: Falu IK
M Tiokamp 3 Ramus Elfgaard-94 Athletics 24Seven SK 6.676p
K Sjukamp 3 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 4.967p
           
18 aug, Lag-USM 15-17år, Uppsala. Arr: Upsala IF
P/F Lag 5 IFK Växjö (Edvin Månsson-02, Hannes Egonsson-03, 111p
      Markus Ljungqvist-04, Moltas Strömberg-03, Hannes
      Hertzman-04, Leo Janén-02, Emil Carlsson-02, Tove Larsson-02,
      Hanna Joabsson-04, Tilde Axelsson Fröjdenlund-03,
      Matilda Honeth-02, Tilde Gudmundsson-02,
      Amanda Pettersson-03, Thea Björk-02, Lova Nilsson-03)
           
30 aug - 1 sep, Friidrotts-SM i Karlstad. Arr: IF Göta, Karlstad
M 5000m 3 David Nilsson-87 Högby IF 14:11,26
  10.000m 4 Omar Nuur-01 IFK Växjö 29:30,21
    8 Erik Karlsson-98 Högby IF 30:24,65
  3000mH 3 Omar Nuur-01 IFK Växjö 8:53,94
    7 Fredrik Johansson-86 IFK Växjö 9:06,46
  110mH 2 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 14,11
    5 Alexander Brorsson-90 Athletics 24Seven SK 14,26
  400mH 2 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 50,70
  Stav 3 Emil Carlsson-02 IFK Växjö 4,95
  Kula 5 Viktor Gardenkrans-95 Athletics 24Seven SK 17,82
  Diskus 4 Jakob Gardenkrans-97 Athletics 24Seven SK 58,20
  Slägga 7 Stefan Kvist-87 Alvesta FI 60,76
  Spjut 3 Sebastian Thörngren-93 IFK Växjö 74,98
K 3000mH 2 Julia Samuelsson-99 Högby IF 10:29,88
  100mH 6 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 14,73
  Längd 6 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 5,87
    8 Moa Ullgren-96 Athletics 24Seven SK 5,85
  Kula 1 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven SK 18,57
  Diskus 1 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven SK 56,89
    8 Jennifer Rudberg-98 Athletics 24Seven SK 45,64
  Slägga 6 Cecilia Larsson-99 IFK Växjö 58,86
  Spjut 2 Anna Wessman-89 IFK Växjö 52,99
    7 Matilda Elfgaard-92 Athletics 24Seven SK 48,32
           
7-8 sep, JSM-USM mångkamp i Varberg. Arr: Varbergs GIF
           
           
           
           
           
           
           
           
12-13 okt, SM-JSM-USM-VSM terräng i Umeå. Arr: IFK Umeå