Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


SM-PLACERINGAR

Tas med gör resultat bland de 8 bästa på arena ute/inne, de 12 bästa vid väg/terräng, 3 bästa vid Skol-SM. Veteraner 3 bästa, väg/terräng 6.

Gå till år: 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2007

  10-11 feb   ISM, IJSM o IUSM i mångkamp, arr: Bollnäs FIK
M Sjukamp 1 Nicklas Wiberg, FI Kalmarsund 5685e
    2 Odd Viking. IFK Växjö 5290e
M22 Sjukamp 1 Nicklas Wiberg, FI Kalmarsund 5685e
    2 Odd Wiking. IFK Växjö 5290e
P19 Sjukamp 5 Daniel Lennartsson, Södra Vi IF 4654e
P17 Sjukamp 2 Adam Björling, FI Kalmarsund 5848e
P16 Sjukamp 2 Marcus Nilsson, Högby IF 5480e
P15 Sjukamp 1 Mattias Olander, Högby IF 5959e
    2 Sebastian Karlsson, FI Kalmarsund 5863e
F19 Femkamp 2 Josefin Svensson, Hjortens SK 3630e
F16 Femkamp 3 Lisa Linnell, Ljungby FIK 3665e
    7 Rebecca Eriksson, Södra Vi IF 3283e
F15 Femkamp 3 Victoria Johansson, Tranås AIF FI 4103e
         
  17-18 feb   IJSM, arr: Nyköping BIS  
M22 60m 1 Erik Karlsson, IFK Växjö 6,96
    2 Jens Löfgren, Villstads GIF 6,99
  1500m 3 David Nilsson, Högby IF 4.01,99
  60m häck 4 Odd Wiking, IFK Växjö 9,14
  Stav 4 Odd Wiking, IFK Växjö 4.20
  Längd 4 Erik Karlsson, IFK Växjö 6.75
  Tresteg 6 Johan Damgren, IK Hakarpspojkarna 13.00
  Kula 5 Odd Wiking, IFK Växjö 14,05
P19 60m 1 Jonas Mårtensson, Villstads GIF 7,05
    6 John Sallergård, IK Hakarpspojkarna 7,28
    7 Martin Rogemark, IK Hakarpspojkarna 7,29
  400m 2 Johan Svensson, FI Kalmarsund 50,64
  Höjd 1 Emil Svensson, IFK Växjö 2.10
    2 Daniel Lennartsson, Södra Vi IF 2,08
    6 Christoffer Holmström, FI Kalmarsund 1,95
  Längd 3 Anders Nihlstedt, FI Kalmarsund 6,68
  Tresteg 1 Daniel Lennartsson, Södra Vi IF 14,81
    5 Sebastian Haglund, Södra Vi IF 13,83
  Kula 3 Emil Svensson, IFK Växjö 15,67
P17 100m 1 Dennis Carlsson, Alvesta FI 7.06
  60m häck 4 Adam Björling, FI Kalmarsund 8,31
  Höjd 4 Oskar Jonsson, IFK Växjö 1,89
  Stav 4 David Björn, Hovslätts IK 4,05
  Längd 2 Adam Björling, FI Kalmarsund 6,72
  Tresteg 1 Axel Fredriksen, Hovslätts IK 13,72
    4 Adam Björling, FI Kalmarsund 13,32
  Kula 4 Martin Jönsson, FI Kalmarsund 14,44
    5 Pontus Bjärkvik. Hovslätts IK 14,19
K22 Längd 4 Marie Barenfeld, IFK Växjö 5.30
  Kula 2 Marie Barenfeld, IFK Växjö 14,35
F19 60m 7 Emilia Rundqvist, FI Kalmarsund 7,89
    8 Anette Broselid, FIK Kalmarsund 7,91
  60m häck 1 Emilia Rundqvist, FI Kalmarsund 8,69
    7 Josefin Svensson, Hjortens SK 9,22
  Höjd 5 Josefin Svensson, Hjortens SK 1,66
  Längd 1 Josefin Svensson, Hjortens SK 5.70
  Kula 3 Maria Bengtsson, IFK Växjö 12.50
F17 Tresteg 6 Malin Andersson, Habo FIF-04 11,24
  Kula 4 Hanna Erlandsson, Hovslätts IK 13,74
         
  17-18 feb   IVSM, arr: IK Ymer, Borås  
M35 60m 1 Tomas Fanta, Oskarshamns SK 7,62
  800m 2 Niklas Svensson, Hovslätts IK 2.14,32
  1500m 3 Niklas Svensson, Hovslätts IK 4.31.57
  Längd 2 Tomas Fanta, Oskarshamns SK 5,91
  Kula 1 Leif Gustavsson, Lekeryd-Svarttorp SK 11,02
  Vikt 1 Leif Gustavsson, Lekeryd-Svarttorp SK 8,65
M40 60m 1 Peter Rosén, Hovslätts IK 7.46
  200m 1 Peter Rosén, Hovslätts IK 24,92
  400m 2 Sandy Bengtsson, Oskarshamns SK 57.37
  800m 2 Stefan Helander, Oskarshamns SK 2.11,03
  3000m 2 Christer Ryman, Skillingaryds FK 9.16,61
  60m häck 1 Svante Edvardsson, Villstads GIF 10,01
  Längd 1 Svante Edvardsson, Villstads GIF 5,41
  Tresteg 2 Svante Edvardsson, Villstads GIF 10,46
M45 Höjd 1 Michael Bäckman, Skruvs IF 1,85
  Längd 1 Michael Bäckman, Skruvs IF 5,37
    3 Ingemar Pilgard, Lekeryd-Svarttorp SK 5,24
M50 800m 2 Hans Tove, Oskarshamns SK 2.16,42
  1500m 1 Hans Tove, Oskarshamns SK 4.38,65
  60m häck 2 Peter Danneman, Stensjöns IF 10,87
  Vikt 1 Evert Kvist, Alvesta FI 14,88
M55 60m 1 Kjell Alnervik, Hovslätts IK 8,27
  Höjd 2 Kjell Alnervik, Hovslätts IK 1.50
  Stav 3 Kjell Alnervik, Hovslätts IK 2.90
  Vikt 2 Stig Arvidsson, Lekeryd-Svarttorp SK 13,74
M60 1500m 2 Folke Lindqvist, Eksjö Södra IK 5.22.15
  3000m 2 Folke Lindqvist, Eksjö Södra IK 11.37,18
  Stav 2 Agne Bergmark, Stensjöns IF 2.50
  Tresteg 3 Agne Bergmark, Stensjöns IF 8.99
  Kula 3 Greger Melin, Bottnaryds IF 12,19
  Vikt 3 Ambjörn Martinsson, Stensjöns IF 14,66
M65 400m 2 Stig Hagehed, Växjö LK 69,97
  60m häck 2 Ingvar Ellbring, Stensjöns IF 14,15
  Höjd 2 Paul Winblad, IFK Sävsjö 1,38
  Kula 3 Georg Johansson, Högby IF 10,34
  Vikt 1 Georg Johansson, Högby IF 13,61
    3 Antero Niskanen, Wärnamo SK 10,94
M70 1500m 3 Conny Andersson, Anderstorps OK 7.12,20
M80 Höjd 1 Sven-Bertil Nevrup, Ljungby FIK 1,31
  Kula 1 Sven-Bertil Nevrup, Ljungby FIK 10,42
M85 60m 1 Lennart Ahnebjär, IK Hakarsppojkarna 13,81
  Längd 1 Lennart Ahnebjär, IK Hakarsppojkarna 1,95
  Kula 1 Idolf Sandahl, Stensjöns IF 8,11
  Vikt 1 Idolf Sandahl, Stensjöns IF 7,72
    2 Lennart Ahnebjär, IK Hakarsppojkarna 7,71
K60 400m 2 Ing-Britt Lindqvist, Eksjö Södra IK 1.50,63
  800m 2 Ing-Britt Lindqvist, Eksjö Södra IK 3.55,26
K65 Vikt 1 Ann-Marie Israelsson, Skillingaryds FK 9,14
         
  24-25 feb   Stora ISM, Arr: Göteborgs FIF  
M 60m 6 Erik Karlsson, IFK Växjö 6.90
  200m 2 Erik Karlsson, IFK Växjö 21.82
  3000m 5 David Nilsson, Högby IF 8.39,58
  Höjd 7 Emil Svensson, IFK Växjö 2,01
  Stav 5 Håkan Jedhammar, IFK Växjö 4,86
  Längd 6 Nicklas Wiberg, FI Kalmarsund 6,71
K 60m 4 Stina Smibacker, IFK Växjö 7,63
  60m häck 2 Carolina Klüft, IFK Växjö 8.30
    6 Emila Rundqvist, FI Kalmarsund 8,71
  Höjd 3 Carolina Klüft, IFK Växjö 1,84
  Stav 3 Linda Berglund, IFK Växjö 4.03
  Längd 3 Josefin Svensson, Hjortens SK 5,83
  Kula 4 Carolina Klüft, IFK Växjö 14,09
         
  10-11 mars   IUSM, arr: Malmö AI  
P16 60m 7 Mikalel Storm, Eksjö Södra IK 7,38
  400m 3 Marcus Nilsson, Högby IF 52,83
  1500m 3 Marcus Nilsson, Högby IF 4.13,70
  60m häck 6 Carl-Johan Stenmalm, IFK Växjö 8,63
  Kula 4 Marcus Nilsson, Högby IF 14,78
P15 60m 3 Mattias Olander, Högby IF 7,28
  1000m 6 Patrik Nilssson, Oskarshamns SK 2.46,61
  Tresteg 7 Mattias Olander, Högby IF 12.20
  Kula 4 Mattias Olander, Högby IF 14,72
F16 60m 8 Sofi Karlsson, FI Kalmarsund 8,08
  60m häck 3 Tove Karlsson, FI Kalmarsund 8,88
  Höjd 6 Louise Persson, IFK Växjö 1,63
  Stav 4 Hedvig Samuelsson, FI Kalmarsund 3,21
    6 Katherine Karlström, Högby IF 3,13
    8 Elin Iwarsson, FI Kalmarsund 3,01
  Kula 5 Ida Storm, IK Hinden 12,38
    8 Frida Engström, IFK Växjö 11,42
F15 60m 3 Hanna Adriansson, Wärnamo SK 7,95
  60m häck 1 Victoria Johansson, Tranås AIF FI 9.10
  Stav 6 Lisa Lantz, IFK Växjö 2,95
  Längd 8 Hanna Adriansson, Wärnamo SK 5,13
  Kula 2 Matilda Berglund, Skruvs IF 12,76
    6 Victoria Johansson, Tranås AIF FI 12,18
         
  21-apr   VSM i marathon, arr: IFK Skövde FIK  
M65 Marathon 5 Håkan Sjöö, Växjö LK 4.57,48
K35 Marathon 1 Veronica Pettersson, OK Njudung 3.18,04
         
  28-29 april   SM, JSM, USM o VSM i terräng, arr: IFK Halmstad
M 12000m 5 Jonas Andersson, Högby IF 38,24
K 4000m 4 Jessica Gylfe, Högby IF 14,11
  8000m 8 Jessica Gylfe, Högby IF 29.30
M22 6000m 2 David Nilsson, Högby IF 19,23
F19 4000m 2 Sandra Fransson, IFK Växjö 14,56
P17 4000m 6 Robin Lindgren, IFK Växjö 14,05
  4000m 8 Martin Lundqvist, IK Sisu 14.20
P16 4000m 7 Marcus Nilsson, Högby IF 14,04
    10 Danny Fransson, IFK Växjö 14,22
M35 8000m 1 Patrik Gustafsson, Brittatorps TK 6,47
M40 8000m 5 Sonny Karlsson, Högby IF 28,56
M45 8000m 2 Anders Dahlström, Högby IF 29.00
M50 8000m 6 Inge Karlsson, Markaryds FK 31,31
M55 8000m 1 Carl-Gustaf Nilsson, Högby IF 31,14
M35-55 Lagtävling 3 Högby IF ( Sonny Karlsson, Anders Dahlström,  
      Carl-Gustaf Nilsson, Högby IF) 89.10
M65 4000m 6 Sören Gustafsson, Växjö LK 20,44
M70 4000m 3 Bo Ingemar Lundberg, Ljungby FIK 19,07
K35 4000m 4 Camilla Petersson, Högby IF 16.30
    5 Veronica Pettersson, OK Njudung 16.56
K50 4000m 1 Katarina Nilsson, Högby IF 16,55
K55 4000m 3 Sinikka Kukkuhovi, Anderstorpas OK 23,55
K60 4000m 2 Lilian Brorsson, Högby IF 20.50
    3 Ing-Britt Lindqvist, Eksjö Södra IK 25,30
K35-70 Lagtävling 2 Högby IF ( Camilla Petersson, Lena Thor,  
      Katarina Nilsson, Högby IF) 51.30
         
  2-3 juni   SM, JSM, USM i stafett, arr: Huddinge AIS  
M 4x100m 4 Alvesta FI (Niklas Lundberg, Fredrik Ottosson,  
      Mattias Lindh, Dennis Carlsson) 43,75
    5 IK Hakarpspojkarna ( Andreas Nyberg. Martin  
      Rogemark, Daniel Rogemark, Linus Helgesson) 44.50
  4x400m 8 IK Hakarpspojkarna ( Daniel Rogestam, Johan  
      Damgren, Martin Rogemark, Andreas Nyberg) 3.31,46
K 4x100m 1 IFK Växjö (Stina Smibacker, Carolina Klüft,  
      Emma Magnusson, Ulrika Johansson) 45.62
  4x400m 1 IFK Växjö ( Emma Magnusson, Ulrika Johansson, Stina Smibacker, Carolina Klüft ) 3.38.92
M22 4x400m 2 IK Hakarpspojkarna ( Daniel Rogemark, Johan  
      Damgren, Martin Rogemark, Andreas Nyberg) 3.27,61
F17 4x100m 6 FI Kalmarsund (Sofi Karlsson, Nathalie Pet-  
      tersson, Frida Wändesjö, Tove Karlsson) 49,74
  1000m 4 IK Hakarpspojkarna ( Nathalie Lundborg, Rebec-  
      ca Moyo, Frida Simfors, Emma Ulfberg) 2.20,23
         
  09-jun   SM i marathon (Inlagt i Sthlm Marathon), arr Hässelby SK o Spårvägens FK
M Marathon 5 Patrik Gustafsson, Brittatorps TK 2.32,33
    12 Christer Ryman, Skillingaryds FK 2.41,36
K Marathon 8 Anneli Södergårds, Hultsfreds LK 3.17,07
         
  13-jun   Lag-SM, arr: Spårvägens FK  
M   5 IFK Växjö (Erik Dahlkvist, Keenan Harbas,  
      Håkan Jedhammar, Fredrik Johansson, Oskar  
      Jonsson, Erik Karlsson, Stellan Kjellander,  
      Robin Lindgren, Tobias Ohlsson, Daniel Peters-  
      son, Kristian Pettersson, Emil Svensson,  
      Odd Wiking, Andreas Wulff) 48 p
K   6 IFK Växjö ( Marie Barenfeld, Linda Berglund,  
      Maria Biesert, Maria Gustavsson, Ulrika Johans-  
      son, Isabella Kulevska, Lisa Lantz, Emma  
      Magnusson, Louise Persson, Stina Smibacker,  
      Anna Wessman, Mikaela Wieslander) 44,5 p
         
  28-jul   VSM i kastmångkamp, arr: Eksjö Södra IK  
M35   1 Leif Gustvsson, Lekeryd-Svarttorp SK 1.929
M55   3 Stig Arvidsson, Lekeryd-Svarttorp SK 3.060
M60   1 Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna 3,932
M65   1 Georg Johansson, Högby IF 3.299
    2 Antero Niskanen, Wärnamo SK 2.990
M70   3 Allan Henriksson, Lekeryd-Svarttorp SK 2.740
M75   1 Sten Medelius, Högby IF 2.354
M80   3 Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 2.739
M85   1 Idolf Sandahl, Stensjöns IF 3.209
    2 Lennart Ahrlebjer, IK Hakarpspjkarna 2.379
K55   2 Monica Mattson, Skillingaryds FK 2.192
K60   1 Majken Henriksson, Lekeryd-Svarttorp SK 2.342
K65   1 Ann-Marie Israelsson, Skillingaryds FK 2.687
 
  4-5 aug   SM, JSM, USM i mångkamp, arr: Nyköping BIS  
P17 Tiokamp 2 Adam Björling, FI Kalmarsund 8.273e
P16 Tiokamp 3 Marcus Nilsson, Högby IF 7.848e
F16 Sjukamp 1 Lisa Linnell, Ljungby FIK 5.450e
P15 Åttakamp 1 Sebastian Karlsson, FI Kalmarsund 6.579e
    2 Mattias Olander, Högby IF 6.329e
         
  10-12 aug   Stora SM, arr: Råby-Rekarnes FI, Eskilstuna  
M 800m 8 Johan Svensson, FI Kalmarsund 1.56,04
  10000m 4 Jonas Andersson, Högby IF 29.44,61
  110m häck 7 Nicklas Wiberg, FI Kalmarsund 15,23
  400m häck 7 Tobias Ohlsson, IFK Växjö 55,26
  3000m hinder 7 Fredrik Johansson, IFK Växjö 9.13,00
  Längd 6 Nicklas Wiberg, FI Kalmarsund 7,36
  Kula 5 Robert Melin, Bottnaryds IF 16,52
  Diskus 4 Robert Melin, Bottnaryds IF 51,51
  Slägga 4 Stellan Kjellander, IFK Växjö 61,04
    5 Stefan Kvist, Alvesta FI 60,78
  Spjut 5 Nicklas Wiberg, FI Kalmarsund 71,62
    6 Andreas Wulff, IFK Växjö 71.30
K 100m 7 Stina Smibacker, IFK Växjö 12,21
  100m häck 3 Carolina Klüft, IFK Växjö 13,66
    5 Emma Magnusson, IFK Växjö 14,29
  400m häck 2 Ulrika Johansson, IFK Växjö 58,89
  Höjd 2 Carolina Klüft, IFK Växjö 1,92
  Längd 8 Josefin Svensson, Hjortens SK 5.68
  Kula 6 Carolina Klüft, IFK Växjö 14,45
  Slägga 3 Rebecka Kvist, Alvesta FI 62,15
  Spjut 2 Anna Wessman, IFK Växjö 50,65
    4 Marie Barenfeld, IFK Växjö 46,22
    6 Carolina Klüft, IFK Växjö 44,79
         
  17-19 aug.   Stora VSM. Arr: Wärnamo SK  
M35 100m 1 Tomas Fanta, Oskarshamns SK 12.50
    2 Niklas Flisberg, IK Sisu 12,98
  200m 1 Jan Erlandsson, Villstads GIF 23,88
  400m 2 Jan Erlandsson, Villstads GIF 52,16
  1500m 3 Niclas Svensson, Hovslätts IK 4.27,58
  10000m 3 Micael Lindqvist, Skillingaryds FK 36.14,86
  400m häck 1 Niklas Flisberg, IK Sisu 61,04
  3000m hinder 2 Geir Inge Folkestad, Anderstorps OK 11.13,77
    3 Adam Sjöstrand, Anderstorps OK 12.29,26
  Längd 3 Tomas Fanta, Oskarshamns SK 6,05w
  Spjut 3 Tomas Fanta, Oskarshamns SK 47,33
  Vikt 1 Leif Gustavsson, Lekeryd-Svarttorp SK 10,64
M40 100m 2 Jan-Olof Åkesson, Lekeryd-Svarttorp SK 12,74
  400m 3 Sandy Bengtsson, Oskarshamns SK 57,88
  800m 2 Stefan Helander, Oskarshamns SK 2.08,04
  1500m 2 Stefan Helander, Oskarshamns SK 4.23,17
  5000m 1 Christer Ryman, Skillingaryds FK 15.51,89
  10000m 2 Niklas Wikner, Tranås AIF FI 34.24,74
  110m häck 3 Svante Edvardsson, Villstads GIF 20,36
  400m häck 3 Svante Edvardsson, Villstads GIF 66.57
  Längd 1 Jan-Olof Åkesson, Lekeryd-Svarttorp SK 5,33w
    2 Svante Edvardsson, Villstads GIF 5,15
  Höjd 3 Jan-Olof Åkesson, Lekeryd-Svarttorp SK 1,42
M45 100m 3 Ingemar Pilgard, Lekeryd-Svarttorp SK 12.50
  800m 2 Anders Dahlström, Högby IF 2.08,69
  1500m 2 Anders Dahlström, Högby IF 4.22,15
  5000m 1 Anders Dahlström, Högby IF 15.58,86
  10000m 1 Anders Dahlström, Högby IF 33.45,40
  3000m hinder 2 Peter Valtersson, Anderstorps OK 12,10,00
    3 Lennart Adolfsson, Anderstorps OK 12.58,82
  Längd 2 Ingemar Pilgard, Lekeryd-Svarttorp SK 5,28
    3 Michael Zazzio, Skruvs IF 5.20
  Tresteg 1 Michael Zazzio, Skruvs IF 11.00
    3 Ingemar Pilgard, Lekeryd-Svarttorp SK 10.80
  Höjd 1 Michael Zazzio, Skruvs IF 1.74
M50 200m 3 Roland Fridholm, Stensjöns IF 27.30
  400m 3 Gunnar Schäfer, Högby IF 61,69
  800m 1 Hans Tove, Oskarshamns SK 2.13,48
    3 Lennart Peterson, Wärnamo SK 2.31,48
  1500m 1 Hans Tove, Oskarshamns SK 4.39,00
  10000m 3 Jan Berg, Oskarshamns SK 36.49,35
  Längd 3 Stefan Julsgård, Lekeryd-Svarttorp SK 4,80w
  Tresteg 2 Stefan Rohde, Högby IF 9,96w
    3 Stefan Julsgård, Lekeryd.Svarttorp SK 9,51
  Höjd 1 Håkan Josefsson, IK Sisu 1,62
    3 Tomas Lindh, Friskis&Svettis, Ljungby 1,54
  Spjut 1 Tomas Lindh, Friskis&Svettis, Ljungby 42,64
  Vikt 2 Evert Kvist, Alvesta FI 14,15
M55 400m 2 Carl-Gustaf Nilsson, Högby IF 62,77
  800m 2 Carl-Gustaf Nilsson, Högby IF 2.19,84
  1500m 1 Carl-Gustaf Nilsson, Högby IF 4.47,79
  5000m 1 Carl-Gustaf Nilsson, Högby IF 17.32,62
  10000m 1 Carl-Gustaf Nilsson, Högby IF 36.59.90
    3 Hans Eriksson, Eksjö Södra IK 39,31,34
  400m häck 1 Carl-Gustaf Nilsson, Högby IF 70,72
  3000m hinder 1 Carl-Gustaf Nilsson, Högby IF 12.03,69
  Höjd 2 Stig Arvidsson, Lekeryd-Svarttorp SK 1.40
  Stav 3 Sven Magnusson, Stensjöns IF 2.70
  Kula 3 Stig Arvidsson, Lekeryd-Svarttorp SK 10,21
  Diskus 3 Stig Arvidsson, Lekeryd-Svarttorp SK 31,57
  Spjut 1 Jan-Olof Damgren, IK Hakarpspojkarna 51.17
    3 Stig Arvidsson, Lekeryd-Svarttorp SK 33,77
  Slägga 2 Kjell Nilsson, Oskarshamns SK 40,43
    3 Stig Arvidsson, Lekeryd-Svarttorp SK 34,28
  Vikt 2 Kjell Nilsson, Oskarshamns SK 13,41
    3 Stig Arvidsson, Lekeryd-Svarttorp SK 12,43
M60 Längd 2 Agne Bergmark, Strensjöns IF 4,61w
  Höjd 3 Agne Bergmark, Strensjöns IF 1,38
  Stav 3 Arne Svensson, FIK Färjestaden 2,75
  Kula 1 Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna 13,84
    2 Greger Melin, Bottnaryds IF 12,13
  Diskus 2 Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna 48,25
  Slägga 2 Ambjörn Martinsson, Stensjöns IF 43,66
    3 Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna 42,39
  Vikt 1 Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna 17,25
M65 400m 3 Stig Hagehed, Växjö LK 70,57
  800m 2 Stig Hagehed, Växjö LK 2.48,56
  1500m 3 Sören Gustafsson, Växjö LK 6.10,91
  100m häck 2 Ingvar Ellbring, Stensjöns IF 23,61
  300m häck 1 Ingvar Ellbring, Stensjöns IF 65,09
  Höjd 3 Göran Graberg, Stensjöns IF 1,38
  Diskus 2 Georg Johansson, Högby IF 38,88
  Slägga 2 Georg Johansson, Högby IF 35,94
  Vikt 2 Georg Johansson, Högby IF 14,54
    3 Antero Niskanen, Wärnamo SK 11,75
M70 1500m 3 Conny Andersson, Anderstorps OK 7.17,82
  5000m 3 Conny Andersson, Anderstorps OK 26.50,97
  10000m 3 Ingvar Fransson, Växjö Norra IF 49.54,02
M75 200m 2 Sten Medelius, Högby IF 34,84
  400m 1 Sten Medelius, Högby IF 84.50
  1500m 3 Ingvar Lundberg, Gnosjö FK 8.05.70
  5000m 2 Ingvar Lundberg, Gnosjö FK 27.50,09
  300m häck 1 Sten Medelius, Högby IF 73,72
M80 Höjd 1 Nils-Bertil Nevrup, Ljungby FIK 1,28
  Kula 1 Nils-Bertil Nevrup, Ljungby FIK 10,54
  Slägga 3 Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 23,17
  Vikt 3 Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 10,24
M85 Längd 2 Lennart Ahrlebjer, IK Hakarpspojkarna 2,22w
  Tresteg 1 Lennart Ahrlebjer, IK Hakarpspojkarna 5,06
  Kula 2 Idolf Sandahl, Stensjöns IF 8,33
  Diskus 1 Idolf Sandahl, Stensjöns IF 21,14
    2 Lennart Ahrlebjer, IK Hakarpspojkarna 18,12
    3 Rune Cannerström, Oskarhamns SK 11.40
  Spjut 2 Idolf Sandahl, Stensjöns IF 15,72
  Slägga 1 Idolf Sandahl, Stensjöns IF 21,75
    2 Lennart Ahrlebjer, IK Hakarpspojkarna 19,67
    3 Rune Cannerström,, Oskarhamns SK 16,99
  Vikt 1 Idolf Sandahl, Stensjöns IF 8,63
M90 Spjut 1 Gösta Magnusson, Villstads GIF 7,96
Män Staf 4x100m 3 Lekeryd-Svarttorp SK (Ingemar Pilgard, Leif  
      Andersson, Harald Henriksson, Jan-Olof  
      Åkesson) 55.10
  Staf 4x400m 1 Oskarshamns SK (Jan Berg, Sandy Bengtsson,  
      Stefan Helander, Hans Tove) 4.03,17
K35 800m 1 Christina Wallin, FIK Kalmarsund 2.25,39
  1500m 1 Camilla Peterson, Högby IF 5.25,09
  5000m 1 Camilla Peterson, Högby IF 20.07,00
  10000m 1 Camilla Peterson, Högby IF 41.14,68
  Kula 2 Veronica Jansson, Lekeryd-Svarttorp SK 7,94
  Diskus 2 Veronica Jansson, Lekeryd-Svarttorp SK 19,49
  Vikt 2 Veronica Jansson, Lekeryd-Svarttorp SK 7,47
K40 400m 3 Marie Johansson, Högby IF 76,51
  5000m 2 Marie Johansson, Högby IF 21.16,82
    3 Marie Nilsson, Skillingaryds FK 22.08,21
  Höjd 2 Susanne Larsson, Högby IF 1,12
K45 100m 1 Carina Palmquist, Villstads GIF 13,65
  1500m 2 Maria Pettersson, OK Njudung 5.11,47
  5000m 2 Åsa Danielsson, Lekeryd-Svarttorp SK 22.41,62
  Längd 1 Carina Palmquist, Villstads GIF 4,98w
  Kula 3 Åsa Danielsson, Lekeryd-Svarttorp SK 6,78
K50 1500m 1 Elisabeth Rönning, Wärnamo SK 5.40.83
    2 Katarina Nilsson, Högby IF 5.45,40
  5000m 2 Katarina Nilsson, Högby IF 21.24,89
  10000m 1 Katarina Nilsson, Högby IF 42.20,82
  Kula 3 Katarina Nilsson, Högby IF 7,97
  Diskus 3 Katarina Nilsson, Högby IF 20,66
  Slägga 1 AnnLis Hellsten, Oskarshamns SK 29,11
    2 Katarina Nilsson, Högby IF 27.20
  Vikt 1 Katarina Nilsson, Högby IF 9,54
K55 5000m 2 Sinikka Kukkohovi Anderstorps OK 28.07.59
  10000m 3 Sinikka Kukkohovi Anderstorps OK 60.25,51
  Kula 2 Monica Mattsson, Skillingaryds FK 7,41
  Diskus 3 Monica Mattsson, Skillingaryds FK 14,02
  Spjut 2 Monica Mattsson, Skillingaryds FK 21.68
  Slägga 2 Monica Mattsson, Skillingaryds FK 18,06
  Vikt 1 Monica Mattsson, Skillingaryds FK 6.70
K60 400m 2 Ing.Britt Lindqvist, Eksjö Södra IK 106,08
  1500m 3 Lilian Brorsson, Högby IF 7.07,72
  5000m 2 Lilian Brorsson, Högby IF 24.13,44
  10000m 2 Lilian Brorsson, Högby IF 48.59,73
  Kula 3 Majken Henriksson, Lekeryd-Svarttorp SK 6.25
  Slägga 2 Majken Henriksson, Lekeryd-Svarttorp SK 20,48
  Vikt 1 Majken Henriksson, Lekeryd-Svarttorp SK 10,79
K65 Kula 2 Ann-Marie Israelsson, Skillingaryds FK 6,89
  Diskus 2 Ann-Marie Israelsson, Skillingaryds FK 16.71
  Slägga 2 Ann-Marie Israelsson, Skillingaryds FK 18,87
  Vikt 1 Ann-Marie Israelsson, Skillingaryds FK 9,98
         
  24-26 aug   Stora JSM, arr: Bohuslän-Dals FIF i Uddevalla  
M22 200m 3 Erik Karlsson, IFK Växjö 21,97w
  400m 6 Tobias Ohlsson, IFK Växjö 55.50
  5000m 3 Fredrik Johansson, IFK Växjö 15.34,59
    4 David Nilsson, Högby IF 15.35,98
  400m häck 3 Tobias Ohlsson, IFK Växjö 54,79
  2000m hinder 2 Fredrik Johansson, IFK Växjö 5.52,34
  Tresteg 7 Johan damgren, IK Hakarpspojkarna 13,52
  Kula 3 Odd Wiking, IFK Växjö 13,52
  Slägga 1 Stefan Kvist, Alvesta FI 60,63
    3 Daniel Nyman, IFK Växjö 56,39
  Spjut 5 Odd Wiking, IFK Växjö 58,03
K22 200m 6 Emma Magnusson, IFK Växjö 25,05w
  100m häck 2 Emma Magnusson, IFK Växjö 13.90w
  Kula 2 Marie Barenfeld, IFK Växjö 13,79
  Spjut 1 Marie Barenfeld, IFK Växjö 44.99
P19 100m 2 Jonas Mårtensson, Villstads GIF 10,89w
  400m 6 Daniel Rogemark, IK Hakarspojkarna 51,37
  800m 1 Johan Svensson, FI Kalmarsund 1.53,15
  Höjd 1 Christoffer Holmström, FI Kalmarsund 2,03
    4 Daniel Lennartsson, Södra Vi IF 1,96
    6 Jonathan Gustafsson, FI Kalmarsund 1,93
  Längd 1 Daniel Lennartsson, Södra Vi IF 6,90
    6 Anders Nihlstedt. FI Kalmarsund 6,59
  Tresteg 1 Daniel Lennartsson, Södra Vi IF 14,41
    5 Karl Wilsborn, IFK Växjö 13,75
  Kula 3 David Hällgren,, IFK Växjö 15,37
    4 Emil Svensson, IFK Växjö 15,26
  Spjut 5 Oscar Wallin, IK Hakarpspojkarna 52,46
    6 Jonas Carlssonh, FI Kalmarsund 51,78
F19 400m 6 Emelie Gabrielsson, Oskarshamns SK 60,75
  400m häck 1 Josefin Svensson, Hjortens SK 14,56
    6 Lisa Nyström, FI Kalmarsund 15,55
  Längd 4 Josefin Svensson, Hjortens SK 5,52
  Kula 2 Maria Bengtsson, IFK Växjö 12,62
    8 Anna Wessman, IFK Växjö 11,03
  Diskus 5 Maria Bengtsson, IFK Växjö 38,22
  Spjut 1 Anna Wessman, IFK Växjö 46,96
    7 Tina Olsson, IFK Växjö 36.75
  Slägga 8 Maria Bengtsson, IFK Växjö 39,70
P17 100m 5 Dennis Carlsson, Alvesta FI 11,07w
  400m 4 Johan Lindh, Hovslätts IK 52,06
  1500m 7 Martin Lundqvist, IK Sisu 4.22,28
  3000m 5 Martin Lundqvist, IK Sisu 9.27,50
  300m häck 6 Tommy Fors, IK Hakarpspojkarna 42,22
  2000m hinder 7 Viktor Helander, Eksjö Södra IK 7.07,02
  Längd 4 Ekaluck Ngoenbamrung, Habo FIF-04 6,57
    6 Adam Björling, FI Kalmarsund 6,44w
  Tresteg 3 Axel Fredriksen, Hovslätts IK 13,48
  Höjd 6 Oskar Jonsson, IFK Växjö 1,77
  Stav 3 David Björn, Hovslätts IK 4,25
  Kula 3 Pontus Bjärkvik, Hovslätts IK 14,83
    6 Martin Jönsson, FI Kalmarsund 14,16
  Diskus 1 Erik Romberg Högby IF 55,83
    6 Pontus Bjärkvik, Hovslätts IK 41,62
  Spjut 3 Adam Björling, FI Kalmarsund 58,93
    4 Pontus Bjärkvik, Hovslätts IK 58,6
  Slägga 6 Martin Jönsson, FI Kalmarsund 45,47
F17 400m 4 Emma Ulfberg, IK Hakarpspojkarna 58.77
  800m 8 Jennifer Magnusson, Tranås AIF FI 2.34,14
  1500m 7 Jennifer Magnusson, Tranås AIF FI 5.20,29
  Tresteg 5 Malin Johansson, Habo FIF-04 11,47
  Stav 3 Victoria Bengtsson, IFK Växjö 3.20
  Kula 2 Hanna Erlandsson, Hovslätt 14,77
  Diskus 2 Hanna Erlandsson, Hovslätt 41.00
  Spjut 8 Johanna Andersson, Villstads GIF 30,73
         
  24-26 aug   Stora USM, arr: Bohusläns Dals FIF i Stenungssund
P16 100m 6 Mikael Storm, Eksjö Södra IK 11,57
  200m 4 Mikael Storm, Eksjö Södra IK 23,58
  400m 3 Marcus Nilsson, Högby IF 52,91
  1500m 8 Danny Fransson, IFK Växjö 4.28,51
  3000m 8 Danny Fransson, IFK Växjö 9.46,43
  300m häck 6 Hanne Assarsson, IK Sisu 42,91
  2000m hinder 7 Eric Isacsson, Eksjö Södra IK 6.49,54
  Höjd 5 Alexander Augustsson, Villstads GIF 1,83
    7 Alen Besic, Tranås AIF FI 1,83
    8 Yan-Zhong Wu7, IK Sisu 1,79
  Tresteg 6 Rasmus Arbenäs, Tranås AIF FI 13,01w
  Stav 5 Simon Assarsson, IK Sisu 3,86
  Kula 6 Marcus Nilsson, Högby IF 14.10
  Diskus 4 Marcus Nilsson, Högby IF 43,58
    8 Andreas Lindell-Svensson, Villstads GIF 37,48
  Spjut 2 Johan Melin, Habo FIF-04 62,16
P15 100m 4 Simon Ekström, Hovslätts IK 11,77
  800m 2 Patrik Nilsson, Oskarshamns SK 2.03.00
    5 Herman Danielsson, Oskarshamns SK 2.06.00
  2000m 6 Sebastian Lundverg, Ljungby FIK 6.22,06
    8 Gustav Milesson, Stensjöns IF 6.26,30
  1500m hinder 8 Sebastian Lundverg, Ljungby FIK 4,55,46
  100m häck 6 Tobias Nilsson, Alvesta FI 14,66
    7 Mattias Olander, Högby IF 15,47
  300m häck 6 Tobias Nilsson, Alvesta FI 42,98
  Tresteg 3 Mattias Olander, Högby IF 13,03w
  Kula 2 Mattias Olander, Högby IF 15,56
  Diskus 7 Jonatan Lilja, Hovslätts IK 43.98
  Slägga 7 David Larsson, Lekeryd-Svarttorp SK 41,17
F16 100m 7 Sofi Karlsson, FI Kalmarsund 12,96
  300m häck 4 Lisa Linnell, Ljungby FIK 46,35
    6 Emma Waldo, Villstad GIF 48,64
  Längd 6 Ida Carlssdon, Oskarshamns SK 5,39
    8 Lisa Linnell, Ljungby FIK 5.30
  Höjd 8 Louise Persson, IFK Växjö 1,58
  Stav 4 Hedvig Samuelsson, FI Kalmarsund 3,18
    5 Katherine Karlström, Högby IF 3,04
  Kula 7 Ida Storm, IK Hinden 11,77
  Diskus 3 Ida Storm, IK Hinden 35,66
    7 Lina Andreasson, Eksjö Södra IK 33,08
  Spjut 2 Frida Engström, IFK Växjö 38,87
    4 Elin Gustafsson, IK Hinden 34.80
    8 Frida Johanson, IFK Växjö 30,52
  Slägga 2 Ida Storm, IK Hinden 44,17
F15 80m häck 4 Victoria Johansson, Tranås AIF FI 12,45
  Stav 1 Lisa Lantz, IFK Växjö 3,42
  Kula 3 Matilda Berglund, IFK Växjö 12,78
    4 Hanna Bjärkvik, Hovslätts IK 12,78
    5 Victoria Johansson, Tranås AIF FI 12,27
    8 Gabriella Sundin, Hovslätts IK 11,69
  Diskus 1 Hanna Bjärkvik, Hovslätts IK 48,97
  Spjut 2 Matilda Elfgaard, Habo FIF-04 45,54
    4 Gabriella Sundin, Hovslätts IK 43,05
    6 Victoria Johansson, Tranås AIF FI 40,99
    8 Hanna Bjärkvik, Hovslätts IK 38,74
         
  14-16 sep   Skol-SM, arr: Gefle IF  
P18+ 100m 2 Martin Rogemark, (IK Hakarpspojkarna) 11,10w
  400m 3 Daniel Rogemark, (IK Hakarpspojkarna) 51,37
  300m häck 3 Daniel Rogemark, (IK Hakarpspojkarna) 41,44
  Tresteg 1 Karl Wilsborn, (IFK Växjö) 14,45
F18+ 100m häck 2 Josefin Svensson, (Hjortens SK) 14,63w
  300m häck 2 Josefin Svensson, (Hjortens SK) 46.47
  Längd 3 Josefin Svensson, (Hjortens SK) 5,56
  Tresteg 3 Josefin Svensson, (Hjortens SK) 12,38
  Kula 3 Anna Wessman, (IFK Växjö) 10,63
  Diskus 3 Anna Wessman, (IFK Växjö) 32,71
  Spjut 1 Anna Wessman, (IFK Växjö) 48,27
    2 Tina Olsson, (IFK Växjö) 40,49
P17 Höjd 2 Oskar Jonsson (IFK Växjö) 1,86
  Stav 1 David Björn, (Hovslätts IK) 4.30
  Tresteg 2 Axel Fredriksen, (Hovslätts IK) 13,56
  Kula 3 Pontus Bjärkvik, (Hovslätts IK) 14,38
  Diskus 1 Erik Romberg, (Högby IF) 53.40
  Spjut 2 Pontus Bjärkvik, (Hovslätts IK) 62.80
F17 Stav 2 Victoria Bengtsson, (IFK Växjö) 3,57
  Kula 3 Hanna Erlandsson, (Hovslätts IK) 13,94
  Diskus 3 Hanna Erlandsson, (Hovslätts IK) 38,69
P16 800m 3 Marcus Nilsson, (Högby IF) 2.02,24
  300m häck 2 Arvid Berglund, (Tranås AIF FI) 41.00
  Kula 3 Marcus Nilsson, (Högby IF) 14,38
  Diskus 2 Marcus Nilsson, (Högby IF) 43,15
  Spjut 3 Marcus Nilsson, (Högby IF) 53,61
F16 300m häck 3 Lisa Linnell, (Ljungby FIK) 46,04
  Stav 3 Hedvig Samuelsson (FI Kalmarsund) 3.30
  Längd 1 Lisa Linnell, (Ljungby FIK) 5.50
  Spjut 2 Frida Engström, (IFK Växjö) 37,47
  Slägga 1 Ida Storm (IK Hinden) 48,69
P15 800m 2 Patrik Nilsson, (Oskarshamns SK) 2.01,34
  100m häck 2 Mattias Olander, (Högby IF) 13,78
  Längd 2 Mattias Olander, (Högby IF) 6.20w
  Tresteg 1 Mattias Olander, (Högby IF) 13,67w
  Kula 3 Mattias Olander, (Högby IF) 14,99
F15 100m 2 Hanna Adriansson, (Wärnamo SK) 12,25
  80m häck 2 Victoria Johansson, (Tranås AIF FI) 11,85w
  Längd 2 Hanna Adriansson, (Wärnamo SK) 5,51
  Tresteg 3 Gabriella Nykvist, (Tranås AIF FI) 11,07
  Kula 1 Hanna Bjärkvik, (Hovslätts IK) 12,96
    2 Gabriella Sundin, (Hovslätts IK) 12,53
  Diskus 1 Hanna Bjärkvik, (Hovslätts IK) 45,36
  Spjut 1 Matilda Elfgaard, (Habo FIF-04) 42,62
    3 Victoria Johansson, (Tranås AIF FI) 39,69
         
  22-sep   VSM i halvmarthon, arr: IFK Nora (Inlagt Norasjön runt)
M40 Halvmarathon 1 Niklas Wikner, Tranås AIF FI 1.16,59
         
  23-sep   VSM i femkamp, arr: IFK Mora o Dalarnas FIF  
M60 Femkamp 3 Harald Henriksson, Lekeryd-Svarttorp SK 2.580