Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


SM-PLACERINGAR

Tas med gör resultat bland de 8 bästa på arena ute/inne, de 12 bästa vid väg/terräng, 3 bästa vid Skol-SM. Veteraner 3 bästa, väg/terräng 6.

Gå till år: 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2014

7-9 feb, IVSM, Huddinge, Arr: Huddinge AIS
M35 Höjd 1 Peter Össmar-79 Högby IF 1,66
M40 400m 2 Jan Erlandsson-72 Villstads GIF 54.18
M45 60m 3 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 7.83
  200m 3 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 25.42
  Stav 2 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 3,50
  Längd 2 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 5,93
M50 200m 3 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 26.83
  400m 2 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 59.02
  60mH 1 Svante Edvardsson-64 Villstads GIF 9.68
  Längd 2 Svante Edvardsson-64 Villstads GIF 5,13
  Vikt 3 Svante Edvardsson-64 Villstads GIF 11,29
M55 Längd 2 Bengt Ajkdahl-56 Alvesta FI 4,94
M60 200m 3 Hans Södergren-51 Oskarshamns SK 29.84
  400m 1 Hans Södergren-51 Oskarshamns SK 64.02
M65 60mH 3 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 14.27
  Tresteg 1 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 8,01
  Kula 3 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 10,88
  Vikt 3 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 15,62
M70 60m 1 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 9.68
    2 Gunnar Nilsson-44 Alvesta FI 10.12
  200m 1 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 32.58
  1500m 1 Arne Håkansson-41 Högby IF 6:20.52
  Längd 2 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 3,59
  Kula 3 Inge Melin-42 Bottnaryds IF 11,30
  Vikt 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 19,56
M85 Höjd 1 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 1,10
  Kula 2 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 8,28
K35 800m 2 Frida Össmar-77 Högby IF 2:40.74
  1500m 1 Frida Össmar-77 Högby IF 5:29.73
  Höjd 1 Frida Össmar-77 Högby IF 1,36
K40 Höjd 2 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 1,38
  Kula 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 10,74
  Vikt 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 12,54
K45 60m 1 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 8.40
  200m 1 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 27.19
  Höjd 1 Ingela Carlsson-69 Tranås AIF 1,32
  Längd 2 Ingela Carlsson-69 Tranås AIF 4,26
  Kula 3 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 8,91
  Vikt 3 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 9,34
K50 60m 1 Carina Palmquist-62 Villstads GIF 8.81
  Längd 1 Carina Palmquist-62 Villstads GIF 4,41
K65 Höjd 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 1,08
  Stav 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 1,60
  Längd 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 2,87
  Vikt 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 9,26
           
8-9 feb, ISM-IJSM-IUSM Mångkamp, Växjö, Arr: IFK Växjö
M Sjukamp 5 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 5.039p
    8 Rasmus Elfgaard-94 Habo FIF-04 3.492p
M22 Sjukamp 2 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 5.039p
    3 Rasmus Elfgaard-94 Habo FIF-04 3.492p
P16 Sjukamp 4 Viktor Kjellsson-98 IFK Växjö 3.976p
    6 Jonathan Johansson-98 Tranås AIF 3.395p
P15 Sjukamp 3 Emil Nilsson-99 Habo FIF-04 3.757p
    4 Albin Månsson-99 IFK Växjö 3.642p
    5 Anton Bertilsson-99 Habo FIF-04 3.579p
    6 Chakkrit Chanprakhon-99 FIK Färjestaden 3.427p
K22 Femkamp 3 Victoria Johansson-92 Tranås AIF 3.103p
F19 Femkamp 5 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 3.147p
F17 Femkamp 2 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 3.704p
F15 Femkamp 1 Alma Kilpeläinen-99 Ljungby FIK 3303p
    2 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 3250p
           
15-16 feb, IJSM 19-22, IUSM 17, Sätra/Sthlm, Arr: Stockholms FIF
M22 60m 4 Alexander Andersson-94 IK Hakarpspojkarna 7,08
  60mH 5 Petter Gustafsson-94 IK Hakarpspojkarna 8,39
    6 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 8,53
    7 Tobias Nilsson-92 Alvesta FI 8,69
P17 60mH 8 Albin Suljov-97 FIK Färjestaden 9,09
  Stav 5 Albin Suljov-97 FIK Färjestaden 3,34
K22 400m 1 Jessica Bloodworth-93 Tranås AIF 57,03
  1500m 5 Erika Lindeblad-93 Kalmar SK 4:52,80
  60mH 6 Victoria Johansson-92 Tranås AIF 9,40
  Höjd 5 Victoria Johansson-92 Tranås AIF 1,56
  Tresteg 5 Elina Rapp-93 IFK Växjö 11,92
  Kula 1 Erica Lantz-94 IFK Växjö 13,94
    4 Victoria Johansson-92 Tranås AIF 12,01
    6 Emma Persson-93 Högby IF 8,43
  Vikt 8 Emma Persson-93 Högby IF 9,14
F19 60m 7 Malin Citess-95 IFK Växjö 7,97
  400m 1 Sofia Andersson-96 IFK Växjö 57,92
  Stav 3 Sara Cannmo-96 Hovslätts IK 3,76
    5 Amanda Gabrielsson-96 Wärnamo SK 3,50
  Tresteg 3 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 12,19
    5 Malin Citess-95 IFK Växjö 11,55
  Kula 1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 15,87
  Vikt 5 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 14,15
F17 60m 4 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 7,89
  1500m 1 Linn Bengtsson-97 IFK Växjö 4:37,76
  60mH 2= Julia Seigerroth-97 IK Hakarpspojkarna 8,72
  Höjd 6 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 1,63
  Längd 3 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 5,76
    7 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 5,29
  Tresteg 1 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 12,07
    3 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 11,83
  Kula 5 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 13,55
           
22-23 feb, ISM, Friidrottens hus, Göteborg, Arr: Göteborgs FIF
M 60m 5 Alexander Brorsson-90 IFK Växjö 6,82
  200m 2 Alexander Brorsson-90 IFK Växjö 21,34
  60mH 3 Alexander Brorsson-90 IFK Växjö 7,92
  Stav 6 Simon Assarsson-91 IFK Växjö 5,05
  Vikt 4 Daniel Nyman-87 IFK Växjö 19,39
K Kula 1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 15,76
    4 Erica Lantz-94 IFK Växjö 13,71
  4x200m 3 Malin Citess-95, IFK Växjö 1:41,34
      Evelin Hindrikes-91, Hanna Hoff-97, Malin Johansson-90
           
8-9 mars, IUSM, Växjö, Arr: IFK Växjö
P16 400m 1 Johan Brasch-98 Wärnamo SK 52,59
    5 Villiam Olsson Ljungby FIK 53,32
  60mH 6 Johan Brasch-98 Wärnamo SK 8,97
  Stav 4 Emil Östergren-98 IFK Växjö 3,75
    6 Viktor Kjellsson-98 IFK Växjö 3,66
  Kula 3 Theodor Ahlström-98 IFK Växjö 14,99
F16 1500m 5 Sofia Johansson-98 Tranås AIF 5:08,67
  Stav 5 Alexia Lillhav-98 IFK Växjö 2,97
  Längd 3 Ida Nilsson-98 Hovslätts IK 5,62
  Vikt 6 Linnéa Alm-98 Ljungby FIK 9,18
P15 60m 1 Emil Nilsson-99 Habo FIF-04 7,36
    2 Christoffer Karlsén-99 IK Hinden 7,39
  60mH 2 Anton Bertilsson-99 Habo FIF-04 8,65
    3 Oscar Lindwall-99 Västerviks IF 8,83
    7 Albin Månsson-99 IFK Växjö 9,43
  Stav 2 Chakkrit Chanprakhon-99 FIK Färjestaden 3,62
    6 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 3,06
    8 Andre Magnusson-99 IFK Växjö 2,97
  Längd 1 Christoffer Karlsén-99 IK Hinden 6,04
    4 Emil Nilsson-99 Habo FIF-04 5,78
  Tresteg 4 Andre Magnusson-99 IFK Växjö 12,14
  Kula 3 Alexander Sjögren-99 Kalmar SK 14,26
    5 Andre Magnusson-99 IFK Växjö 12,54
    6 Emil Nilsson-99 Habo FIF-04 12,40
    7 Victor Seitl-99 Habo FIF-04 12,11
  Vikt 3 Andre Magnusson-99 IFK Växjö 14,49
    4 Victor Seitl-99 Habo FIF-04 14,03
F15 1000m 4 Hanna Westhoff-99 IFK Växjö 3:04,12
  60mH 8 Alma Kilpeläinen-99 Ljungby FIK 9,62
  Höjd 6 Alma Kilpeläinen-99 Ljungby FIK 1,57
    8 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 1,57
  Stav 2 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 3,46
    4 Ebba Carlsson-99 IK Hinden 3,14
  Kula 6 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 11,66
  Vikt 4 Cecilia Larsson-99 IFK Växjö 13,16
           
26 april, SM-VRM 100km, Växjö, Arr: IFK Växjö
M 100km 5 Christer Svensson-69 Växjö AIS 9:47:34
M45 100km 2 Christer Svensson-69 Växjö AIS 9:47:34
           
24-25 maj, SM-JSM-USM Stafett, Kil, Arr: Kils AIK
M 4x100m 5 IK Hakarpspojkarna (Petter Gustafsson, Alexander 42,27
      Andersson, Eric Larsson, William Björkman)
           
31 maj, SM Marathon, Stockholm, Arr: Hässelby SK, Spårvägens FK
M Marathon 2 David Nilsson-87 Högby IF 2:27:00
           
28 juni, VSM Halvmarathon, Kalmar, Arr: Högby IF
M35 ½-mara 3 Claes Hydvall-79 Högby IF 1:20:10
M40 ½-mara 3 Micael Lindqvist-72 Apladalens LK 1:19:18
M50 ½-mara 1 Niklas Wikner-64 Tranås AIF 1:17:39
M55 ½-mara 2 Umberto Vertetics-58 Team Tete RC 1:28:17
    3 Kent Krawe-59 Team Tete RC 1:30:47
M65 ½-mara 2 Hans Eriksson-48 Eksjö Södra IK 1:31:28
K35 ½-mara 3 Lotta Nyberg-76 Högby IF 1:29:46
K40 ½-mara 1 Siv Persson-70 Målilla-Mörlunda SKI 1:31:14
    2 Ulrika Hjort-72 Kalmar RC 1:42:44
    3 Anna Lindquist-71 Kalmar RC 1:43:11
K50 ½-mara 2 Anneli Södergårds-63 Hultsfreds LK 1:36:27
    3 Helena Jonsson Sjöqvist-64 Glasrikets RC 1:40:16
K55 ½-mara 1 Iréne Rohde-56 Högby IF 1:58:05
K65 ½-mara 1 Måd Thorssell-45 Växjö AIS 1:56:42
    2 Lilian Brorsson-47 Högby IF 1:59:47
           
5 juli, Lag-SM, Borås, Arr: IK Ymer
M Lag 6 IFK Växjö (Simon Assarsson-91, Sebastian Gyllensten-96, Hampus Widlund-93, Per Johan Svensson-68, Tawakal Abdi Kadi-90, Victor Ivarsson-94, Tobias Nilsson-92, Yuan Zhong Wu-91, Albin Månsson-99, Per Wisme-72, Daniel Nyman-87, Sebastian Thörngren-93) 35p
K Lag 5 IFK Växjö (Julia Frisk-99, Hanna Hoff-97, Jessica Bloodworth-93, Hanna Westhoff-99, Rebecka Arnesson-92, Malin Jonsson-69, Ellinor Hallin-87, Ida Virdebrant-94, Frida Bergvall-99, Elina Rapp-93, Mikaela Linnér-82, Maja Eklund-94, Beatrice Lantz-97) 44p
           
12 juli, SM-VSM 10km landsväg, Malmo, Arr: Malmö AI, SFIF
M 10km 4 David Nilsson-87 Högby IF 29:48
    8 Oscar Carlsson-91 Apladalens LK 30:42
M22 10km 5 Gustav Milesson-92 Högby IF 33:02
    7 David Fridell-94 Stensjöns IF 34:16
M40 10km 1 Frederick Karlsson-71 IK Sisu Nässjö 32:00
K65 10km 1 Måd Thorssell-45 Växjö AIS 53:10
           
25-27 juli, Stora VSM, Huddinge, Arr: Huddinge AIS
M35 1500m 1 Andreas Lundqvist-79 Tranås AIF 4:14.68
  5000m 2 Andreas Lundqvist-79 Tranås AIF 15:49.10
  10000m 2 Fredrik Lundqvist-77 IK Sisu 34:15,97
  3000mH 1 Andreas Lundqvist-79 Tranås AIF 10:15,98
  4x400m 1 Villstads GIF (Svante Edvardsson-64, David
4:02,27
      Scott-73, Mattias Jörgensson-62, Jan Erlandsson-72)
M40 100m 2 Jan Erlandsson-72 Villstads GIF 11.74
  200m 2 Jan Erlandsson-72 Villstads GIF 23,80
  400m 1 Jan Erlandsson-72 Villstads GIF 53,30
  Kula 2 Peter Fritz-74 IK Sisu 12,71
  Spjut 1 Pär Wisme-72 IFK Växjö 52,97
M45 100m 3 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 12,44
  200m 2 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 25,01
  Stav 3 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 3,40
  Längd 2 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 5,87
M50 100m 2 Ingemar Pilgard-60 Lekeryd-Svarttorp SK 12.66
  200m 2 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 26.23
  400m 2 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 59,70
  800m 2 Ola Slättengren-63 Högby IF 2:21,47
  10000m 3 Niklas Wikner-64 Tranås AIF 36:14,29
  100mH 1 Svante Edvardsson-64 Villstads GIF 16,66
  Höjd 1 Michael Zazzio-60 Skruvs IF 1,58
  Längd 3 Svante Edvardsson-64 Villstads GIF 5,00
M55 5000m 3 Lars Lundqvist-55 IK Sisu 19:04.69
  Höjd 2 Håkan Josefsson-57 Stensjöns IF 1,56
  Längd 1 Stefan Julsgård-57 Lekeryd-Svarttorp SK 4,51
  Slägga 1 Evert Kvist-56 Alvesta FI 39,93
  Spjut 1 Anders Andersson-58 Villstads GIF 42,92
    2 Håkan Josefsson-57 Stensjöns IF 41,58
M65 2000mH 3 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 11:05,02
  100mH 3 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 25,73
  300mH 2 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 1:06.94
  Höjd 3 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 1,26
  Stav 3 Arne Svensson-46 FIK Färjestaden 2,40
  Tresteg 2 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 8,05
  Kula 3 Greger Melin-46 Bottnaryds IF 10,92
  Spjut 2 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 37,69
  Vikt 2 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 15,41
M70 400m 2 Gunnar Nilsson-44 Alvesta FI 75,11
  800m 3 Arne Håkansson-41 Högby IF 3:01.70
  1500m 1 Arne Håkansson-41 Högby IF 6:17,57
  Kula 3 Inge Melin-42 Bottnaryds IF 10,91
  Diskus 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 40,09
  Slägga 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 42,59
  Spjut 3 Inge Melin-42 Bottnaryds IF 27,69
  Vikt 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 19,79
M75 Kula 1 Georg Johansson-38 Högby IF 9,24
  Diskus 1 Georg Johansson-38 Högby IF 31,49
  Slägga 1 Georg Johansson-38 Högby IF 36,11
  Vikt 1 Georg Johansson-38 Högby IF 14,77
M85 Höjd 1 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 1,10
  Kula 1 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 8,23
M90 Diskus 2 Lennart Ahrlebjer-22 IK Hakarpspojkarna 14,14
    3 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 11,66
  Vikt 2 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 5,01
K45 100m 1 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 13.38
  200m 1 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 27,34
  Höjd 2 Malin Lindahl-69 Kalmar SK 1,36
    3 Ingela Carlsson-69 Tranås AIF 1,32
  Längd 3 Ingela Carlsson-69 Tranås AIF 4,09
  Diskus 3 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 21,57
  Vikt 3 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 8,12
K50 100m 2 Carina Palmquist-62 Villstads GIF 13.99w
  200m 2 Carina Palmquist-62 Villstads GIF 29,00
  Längd 1 Carina Palmquist-62 Villstads GIF 4,42
  Tresteg 1 Carina Palmquist-62 Villstads GIF 8,87
K60 Slägga 2 Annlis Hellsten-53 Oskarshamns SK 24,72
  Vikt 3 Annlis Hellsten-53 Oskarshamns SK 6,98
K65 Höjd 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 1,02
  Längd 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 3,21
  Stav 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 1,50
  Kula 2 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 6,27
  Diskus 2 Majken Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 13,94
    3 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 13,64
  Slägga 2 Majken Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 18,96
  Spjut 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 16,79
  Vikt 2 Majken Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 8,24
    3 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 8,09
           
1-3 aug, Friidrotts-SM, Umeå, Arr: IFK Umeå
M 200m 4 Alexander Brorsson-90 Atleticum Växjö SK 21,26
  10000m 4 David Nilsson-87 Högby IF 29:50,22
  110mH 1 Alexander Brorsson-90 Atleticum Växjö SK 13,86
    5 Petter Gustafsson-94 IK Hakarpspojkarna 14,57
  Stav 3 Simon Assarsson-91 IFK Växjö 5,17
  Slägga 4 Daniel Nyman-87 IFK Växjö 62,86
    6 Stefan Kvist-87 Alvesta FI 62,07
K 100mH 1 Ellinore Hallin-87 IFK Växjö 13,35w
    5 Lisa Linnell-91 Atleticum Växjö SK 13,93w
  400mH 5 Jessica Bloodworth-93 IFK Växjö 60,27
    7 Evelin Hindrikes-91 Atleticum Växjö SK 62,96
  Stav 5 Sara Cannmo-96 Hovslätts IK 3,95
  Längd 6 Lisa Linnell-91 Atleticum Växjö SK 6,13w
  Tresteg 7 Elina Rapp-93 IFK Växjö 11,69
  Kula 1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 16,21
  Diskus 6 Moa Eskilsson-93 Villstads GIF 48,04
  Spjut 2 Matilda Elfgaard-92 Habo Friidrott 04 50,97
           
8-10 aug, JSM 19-22 o USM 17, Gävle, Arr: Gefle IF
M22 100m 6 Alexander Andersson-94 IK Hakarpspojk. 10,84w
  200m 3 Alexander Andersson-94 IK Hakarpspojk. 21,64w
  2000mH 7 Gustav Milesson-92 Högby IF 6:22,80
  110mH 3 Petter Gustafsson-94 IK Hakarpspojk. 14,38
    5 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 14,98
  400mH 2 Petter Gustafsson-94 IK Hakarpspojk. 53,44
    4 Tobias Nilsson-92 IFK Växjö 54,50
  Stav 4 Mikael Fagö-94 Kalmar SK 4,27
  Tresteg 3 Mattias Olander-92 Högby IF 14,37
  Spjut 2 Sebastian Thörngren-93 IFK Växjö 67,51
    6 Rasmus Elfgaard-94 Habo FIF-04 58,29
K22 400m 1 Jessica Bloodworth-93 IFK Växjö 56,06
  1500m 7 Rebecca Arnesson-92 IFK Växjö 4:54,93
  5000m 4 Erika Lindeblad-93 Kalmar SK 18:43,24
  100mH 5 Lovisa Bauer-92 Tranås AIF 15,05w
  400mH 1 Jessica Bloodworth-93 IFK Växjö 60,57
    6 Lovisa Bauer-92 Tranås AIF 67,52
  Höjd 3 Ida Virdebrant-94 IFK Växjö 1,73
  Tresteg 4 Elina Rapp-93 IFK Växjö 11,90w
  Kula 3 Erica Lantz-94 Atleticum Växjö SK 13,31
  Diskus 3 Moa Eskilsson-93 Villstad GIF 46,62
  Spjut 1 Matilda Elfgaard-92 Habo FIF-04 48,73
P19 800m 2 Johan Sandsten-95 O-hamns SK 1:57,41
  1500m 4 Johan Sandsten-95 O-hamns SK 3:56,38
  2000mH 4 Ken Slättengren-95 Högby IF 6:23,82
  400mH 6 Sebastian Gyllensten-96 IFK Växjö 57,20
    8 Joakim Stenström-96 IK Hinden 59,72
F19 400m 5 Alice Petersson-95 Kalmar SK 57,78
  Stav 1 Sara Cannmo-96 Hovslätts IK 3,97
    3 Amanda Gabrielsson-96 Wärnamo SK 3,51
  Tresteg 1 Malin Citess-95 Atleticum Växjö SK 12,12
  Kula 1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 15,77
  Diskus 1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 49,03
    3 Elin Rubin-95 Hovslätts IK 41,95
P17 400m 8 Alexander Eskdahl-97 Hovslätts IK 53,56
  Stav 4 Albin Suljov-97 FIK Färjestaden 3,83
  Spjut 2 Jan Jakoubek-97 IK Hinden 61,99
    5 Robin Ericsson-97 Habo FIF-04 44,48
F17 100m 2 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 12,12
    7 Julia Seigerroth-97 IK Hakarpspojk. 12,79
  800m 2 Linn Bengtsson-97 IFK Växjö 2:16,14
  1500mH 1 Linn Bengtsson-97 IFK Växjö 4:55,34
  100mH 7 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 15,48
  300mH 2 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 43,81
  Stav 2 Ellen Olsson-97 Wärnamo SK 3,61
  Längd 2 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 5,75
    6 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 5,41w
  Tresteg 1 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 12,24
    2 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 12,00
    4 Amanda Hjalmarsson-97 Hovslätts IK 11,39
  Diskus 4 Clara Holmquist-97 IK Hakarpspojk. 37,29
  Spjut 2 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 45,26
           
8-10 aug, USM 15-16, Söderhamn, Arr: Söderhamns IF
P16 400m 2 Johan Brasch-98 Wärnamo SK 51,13
    3 Villiam Olsson-98 Ljungby FIK 51,99
  110mH 7 Viktor Kjellsson-98 IFK Växjö 16,63
  300mH 1 Johan Brasch-98 Wärnamo SK 38,73
    6 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 41,61
  Stav 3 Emil Östergren-98
IFK Växjö 4,13
    8 Theodor Ahlström-98 IFK Växjö 3,40
  Längd 6 Jonathan Hirsh-98
Habo FIF-04 6,48w
  Kula 3 Theodor Ahlström-98 IFK Växjö 14,72
    6 Örn Österberg-98 IFK Växjö 13,54
  Diskus 2 Örn Österberg-98 IFK Växjö 50,44
    5 Theodor Ahlström-98 IFK Växjö 42,35
  Spjut 1 Theodor Ahlström-98 IFK Växjö 65,81
    7 Jonathan Hirsh-98
Habo FIF-04 46,14
F16 100m 7 Ida Nilsson-98 Hovslätts IK 13,01
  3000m 6 Julia Arvidsson-98
IFK Växjö 11:37,05
  1500mH 4 Julia Arvidsson-98
IFK Växjö 5:41,14
  Längd 7 Ida Nilsson-98 Hovslätts IK 5,51w
  Diskus 5 Mikaela Linnér-98 IFK Växjö 32,66
P15 80m 4 Gabriel A. Adamsson-99 Kalmar SK 9,46
  1500mH 8 Viktor Magnusson-99
FIK Färjestaden 5:11,43
  80mH 2 Anton Bertilsson-99 Habo FIF-04 11,52
  300mH 3 Anton Bertilsson-99 Habo FIF-04 40,43
    4 Albin Månsson-99 IFK Växjö 40,46
  Höjd 5 Johan Lindqvist-99 Högby IF 1,73
  Stav 1 Chakkrit Chanprakhon-99 FIK Färjestaden 3,88
    2 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 3,83
  Tresteg 2 Chakkrit Chanprakhon-99 FIK Färjestaden 13,13
  Diskus 2 Kevin Shepherd-99 Habo FIF-04 48,50
    3 Alexander Sjögren-99 Kalmar SK 47,85
    5 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 37,15
  Slägga 4 Kevin Shepherd-99 Habo FIF-04 47,46
    5 Victor Seitl-99 Habo FIF-04 39,41
  Spjut 3 Kevin Shepherd-99 Habo FIF-04 49,73
    4 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 49,37
F15 300m 2 Julia Frisk-99 IFK Växjö 41,50
  800m 5 Hanna Westhoff-99 IFK Växjö 2:21,27
    6 Julia Samuelsson-99 Högby IF 2:24,20
  1500mH 6 Stina Johansson-99
Tranås AIF 5:43,76
  300mH 2 Julia Frisk-99 IFK Växjö 45,88
  Höjd 3 Moa Sjödell-99 IK Hakarpspojkarna 1,66
    4 Julia Samuelsson-99 Högby IF 1,61
    5 Frida Bergvall -99 IFK Växjö 1,61
  Stav 3 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 3,37
    5 Mea Natvig-99 IFK Växjö 3,02
  Kula 6 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 12,13
  Diskus 5 Amanda Aasa-99 Habo FIF-04 37,16
  Slägga 2 Cecilia Larsson-99 IFK Växjö 49,67
    3 Amanda Aasa-99 Habo FIF-04 45,04
  Spjut 7 Alma Folke-99 Tranås AIF 31,36
           
16 aug, Lag-USM 15-17år, Tanum, Arr: Tanums IF
P/F17 Lag 3 IFK Växjö 90p (Viktor Kjellsson-98, Albin Månsson-99, Emil Karlsson-98, Emil Östergren-98, Theodor Ahlström-98, André Magnusson-99, Hanna Hoff-97, Linn Bengtsson-97, Clara Brogren-97, Beatrice Lantz-97, Frida Bergvall-99, Mikaela Linnér-98, Julia Frisk-99)
           
23 aug, VSM Marathon, Mariestad, Arr: Mariestads AIF
M40 Marathon 2 Micael Lindqvist-72 Apladalens LK 2:47:30
M70 Marathon 2 Kjell Hågestad-44 IFK Borgholm 4:07:07
K60 Marathon 1 Barbro Liljequist-54 Elmhult SC 3:40:40
           
6-7 sep, SM-JSM-USM Mångkamp, Väsby, Arr: Väsby IK
P17 Tiokamp 4 Albin Suljov-97 FIK Färjestaden 4.680p
P16 Tiokamp 6 Viktor Kjellsson-98 IFK Växjö 5.507p
    8 Jonathan Johansson-98 Tranås AIF 4.761p
P15 Åttakamp 1 Kevin Shepherd-99 Habo FIF-04 4.662p
    2 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 4.460p
K Sjukamp 7 Victoria Johansson-92 Tranås AIF 4.250p
K22 Sjukamp 2 Victoria Johansson-92 Tranås AIF 4.250p
    4 Gabriella Nykvist-92 Tranås AIF 4.029p
F17 Sjukamp 2 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 5.004p
F15 Sexkamp 2 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 3.645p
    5 Alma Kilpeläinen-99 Ljungby FIK 3.584p
           
7 sep, VSM Femkamp, Hallsberg, Arr: Åsbro GoIF, Stocksäters IF
M45 Femkamp 1 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 2.985p
M50 Femkamp 1 Svante Edvardsson-64 Villstads GIF 2.874p
    2 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 2.564p
M55 Femkamp 1 Bengt Ajkdahl-56 Alvesta FI 2.798p
M65 Femkamp 1 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 2.130p
M70 Femkamp 3 Leif Karlsson -43 Alvesta FI 2.174p
K65 Femkamp 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 2.078p
           
13 sep, VSM Kastfemkamp, Östhammar, Arr: Östhammars FI
M65 Kastfemk 2 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 3.817
M70 Kastfemk 3 Inge Melin-42 Bottnaryds IF 2.390p
K40 Kastfemk 2 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 2.925p
K65 Kastfemk 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 2.502p
    3 Majken Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 2.267p
           
13 sep, SM Halvmarathon, Stockholm, Arr: Spårv./Häss./Tureberg
M Halvmara 4 Oscar Carlsson-91 Apladalens LK 1:07:40
           
19-21 sep, Skol-SM, Huddinge, Arr: Huddinge AIS
P18 Slägga 3 Pontus Lantz-96 Bottnaryds IF 48,38
P17 Längd 2 Robin Ericsson-97 Habo FIF-04 6,29
  Spjut 1 Robin Ericsson-97 Habo FIF-04 54,70
P16 200m 2 William Björkman-98 IK Hakarpspojkarna 23,55
  300mH 3 William Björkman-98 IK Hakarpspojkarna 41,89
  Längd 2 Jonatan Hirsh-98 Habo FIF-04 6,41
  Kula 2 Axel Nykvist-98 Tranås AIF 11,31
  Slägga 3 Axel Nykvist-98 Tranås AIF 37,05
P15 1500mH 3 Anton Bertilsson-99 Habo FIF-04 5:37,75
  80mH 1 Anton Bertilsson-99 Habo FIF-04 11,33
    2 Kevin Shepherd-99 Habo FIF-04 12,28
  300mH 1 Anton Bertilsson-99 Habo FIF-04 42,00
  Höjd 3 Anton Bertilsson-99 Habo FIF-04 1,65
  Kula 3 Victor Seitl 99 Habo FIF-04 12,92
  Diskus 2 Kevin Shepherd-99 Habo FIF-04 49,50
  Spjut 3 Kevin Shepherd-99 Habo FIF-04 41,10
F18 100m 2 Sara Cannmo-96 Hovslätts IK 12,93
  Längd 1 Sara Cannmo-96 Hovslätts IK 4,94
F17 100mH 1 Julia Seigerroth-97 IK Hakarpspojkarna 14,59
  300mH 1 Julia Seigerroth-97 IK Hakarpspojkarna 47,38
  Tresteg 2 Amanda Hjalmarsson-97 Hovslätts IK 11,41
  Spjut 3 Clara Holmquist-97 IK Hakarpspojkarna 32,43
F16 100m 1 Ida Nilsson-98 Hovslätts IK 12,67
  200m 1 Ida Nilsson-98 Hovslätts IK 26,63
  1500m 1 Amanda Ekblad-98 Oskarshamns SK 5:25,59
  Höjd 1 Ida Nilsson-98 Hovslätts IK 1,65
  Längd 1 Ida Nilsson-98 Hovslätts IK 5,37
  Stav 3 Frida Deltin-98 Wärnamo SK 2,12
F15 800m 1 Stina Johansson-99 Tranås AIF 2:31,17
  2000m 1 Stina Johansson-99 Tranås AIF 7:18,35
  1500mH 2 Stina Johansson-99 Tranås AIF 5:42,47
  Diskus 2 Amanda Aasa-99 Habo FIF-04 34,46
  Slägga 1 Amanda Aasa-99 Habo FIF-04 44,25
  Spjut 3 Alma Folke-99 Tranås AIF 33,87
F14 2000m 2 Alva Filipsson-00 Tranås AIF 7:38,72
  Diskus 2 Rebecca Nishiura-00 Wärnamo SK 28,50
    3 Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK 25,85
  Spjut 1 Rebecca Nishiura-00 Wärnamo SK 35,75
P FIG 4x100m 3 Adam Friberg/Eksjö, William Björkman/IKHP, 45,88
      Jonathan Hirsh/Habo, Robin Ericsson/Habo  
F FIG 4x100m 1 Therese Bjureby/LGIF, Ida Nilsson/Hovslätt, 48,96
      Sara Cannmo/Hovslätt, Julia Seigerroth/IKHP  
F Gr 4x100m 2 Tranås AIF (Linnea Norin, Alva Filipsson, 55,98
      Olivia Samuelsson, Cornelia Karlsson)  
           
18-19 okt, SM-JSM-USM-VSM Terräng, Eskilstuna, Arr: Ärla IF, Råby-Rek.FI
M 12km 11 Oscar Carlsson-91 Apladalens LK 40:14
M22 8km 9 Gustav Milesson-92 Högby IF 27:08
    12 Anton Rehn-92 Högby IF 27:30
  Lag 4 Högby IF (G.Milesson-92, A.Rehn-92, O.Wykman-94) 1:25:24
P16 4km 11 Erik Karlsson-98 Högby IF 13:51
K22 6km 11 Rebecca Arnesson-92 IFK Växjö 26:30
F17 4km 9 Clara Brogren-97 IFK Växjö 16:12
F16 4km 5 Julia Arvidsson-98 IFK Växjö 16:33
F15 4km 10 Julia Samuelsson-99 Högby IF 17:26
M55 8km 5 Lars Lundqvist-55 IK Sisu Nässjö 34:08
M60 4km 2 Carl-Gustaf Nilsson-52 Högby IF 16:12
M65 4km 3 Hans Eriksson-48 Eksjö Södra IK 16:57
M70 4km 2 Gunnar Andersson-44 IK Vista 18:02
M80 4km 2 Bernt Carlsson-33 Persnäs AIF 25:18
K55 4km 4 Katarina Nilsson-56 Högby IF 19:50
K65 4km 4 Lilian Brorsson-47 Högby IF 22:26
K vet Lag 6 Högby IF (K.Nilsson-56, C.Lindström-71, L.Brorsson-47) 1:02:28