Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


SM-PLACERINGAR

Tas med gör resultat bland de 8 bästa på arena ute/inne, de 12 bästa vid väg/terräng, 3 bästa vid Skol-SM. Veteraner 3 bästa, väg/terräng 6.

Gå till år: 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2018

3 feb, IVSM femkamp, Nyköping. Arr: Nyköpings BIS
K70 Femkamp 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 2.548p
           
10-11 feb, ISM-IJSM-IUSM mångkamp, Norrköping. Arr: Tjalve IF
M Sjukamp 2 Marcus Nilsson-91 Högby IF 5.866p
    6 Rasmus Elfgaard-94 Athletics 24 Seven 4.956p
P19 Sjukamp 6 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 4.563p
P17 Sjukamp 4 Otto Nilsson-01 IK Sisu 4.661p
P16 Sjukamp 4 Jacob Seit-02 Habo FIF-04 3.552p
K Femkamp 7 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 3.661p
F19 Femkamp 2 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 3.661p
    3 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 3.531p
    4 Alma Kilpeläinen-99 Ljungby FIK 3.528p
F16 Femkamp 1 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 3.588p
    6 Tove Larsson-02 IFK Växjö 3.099p
           
17-18 feb, Stora ISM, Gävle. Arr: Gefle IF
M 60mH 4 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 8,12
    7 Hannes Kvist Wirdmo-94 Athletics 24Seven SK 8,24
  Stav 3 Marcus Nilsson-91 Högby IF 5,08
    6 Micael Fagö-94 Kalmar SK 4,84
K Längd 8 Thilda Särnevång-96 IFK Växjö 5,91
  Kula 1 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven SK 17,22
    6 Axelina Johansson-00 Hovslätts IK 14,22
           
24-25 feb, Stora IJSM, Uppsala. Arr: Upsala IF
M22 Stav 6 Emil Östegren-98 IFK Växjö 4,43
  Kula 2 Jakob Gardenkrans-97 Athletics 24Seven 16,06
P19 1500m 1 Omar Mohamed Ismail-00 Högby IF 4:04,34
  60mH 1 Anton Bertilsson-99 Habo FIF-04 8,18
  Höjd 7 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 1,81
  Stav 8 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 4,13
  Vikt 6 Simon Bjärnlöf Segerlind-00 Eksjö Södra IK 10,76
P17 60m 7 Lukas Nilsson-01 IK Hakarpspojkarna 7,23
  1500m 1 Omar Nuur-01 IFK Växjö 3:58,33
  Stav 2 Otto Nilsson-01 IK Sisu 4,46
  Längd 8 Otto Nilsson-01 IK Sisu 6,43
  Tresteg 6 Teodor Sobczyk-01 Hovslätts IK 12,80
    8 Filip Lindh-01 IFK Växjö 12,49
K22 60m 6 Ida Nilsson-98 Hovslätts IK 7,68
    8 Moa Ullgren-96 Athletics 24Seven 7,90
  60mH 5 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 8,71
  Stav 1 Ellen Olsson-97 Wärnamo SK 3,97
  Längd 4 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 5,89
    6 Moa Ullgren-96 Athletics 24Seven 5,81
    7 Thilda Särnevång-96 IFK Växjö 5,78
  Tresteg 8 Amanda Hjalmarsson-97 IFK Växjö 11,61
  Kula 4 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 13,69
F19 60m 8 Alma Kilpeläinen-99 Ljungby FIK 7,97
  1500m 3 Sara Dädeby-99 Hovslätts IK 4:42,62
  60mH 4 Alma Kilpeläinen-99 Ljungby FIK 8,83
    5 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 8,89
  Höjd 3 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 1,67
    7 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 1,62
  Stav 2 Filippa Miller-99 Hovslätts IK 3,83
  Längd 8 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 5,52
  Tresteg 5 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 11,75
  Kula 1 Axelina Johansson-00 Hovslätts IK 14,19
    4 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 12,92
F17 Höjd 7 Vendela Oltmans-01 Hovslätts IK 1,58
  Stav 3 Sandra Alvero-01 Habo FIF-04 3,75
  Tresteg 5 Vera Vikdahl-01 IFK Växjö 10,99
    8 Stina Östklint-01 Hovslätts IK 10,54
           
2-4 mars, Stora IVSM, Borås. Arr: IK Ymer
M35 200m 2 Daniel Ringbom-81 Oskarshamns SK 26,25
  400m 1 David Peterson-82 Apladalens LK 57,49
  Längd 1 Mikael Hernberg-82 IK Sisu 5,36
  Kula 2 Mikael Hernberg-82 IK Sisu 12,11
M40 1500m 1 Tomas Olsson-77 Högby IF 4:19,43
  3000m 3 Tomas Olsson-77 Högby IF 9:43,55
M50 60m 3 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 7,99
  3000m 2 Sonny Karlsson-67 Högby IF 10:04,68
  60mH 1 Jan-Olof Åkesson-67 Lekeryd-Svarttorp SK 10,21
  Stav 1 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 3,50
  Längd 1 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 5,86
  Tresteg 1 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 11,29
M55 60m 3 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 8,33
  200m 3 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 26,58
  60mH 3 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 11,86
  Längd 1 Ingemar Pilgard-60 Lekeryd-Svarttorp SK 4,90
M60 400m 3 Lars Lundqvist-55 IK Sisu 69,07
  1500m 2 Lars Lundqvist-55 IK Sisu 5:36,40
  3000m 2 Lars Lundqvist-55 IK Sisu 11:20,22
  60mH 2 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 13,36
  Höjd 1 Håkan Josefsson-57 Stensjöns IF 1,58
  Längd 2 Bengt Aikdahl-56 Alvesta FI 5,03
  Tresteg 1 Bengt Aikdahl-56 Alvesta FI 9,72
    2 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 7,85
  Kula 2 Håkan Josefsson-57 Stensjöns IF 11,53
  Vikt 2 Bengt Aikdahl-56 Alvesta FI 12,26
M65 3000m 3 Carl-Gustaf Nilsson-52 Högby IF 12:12,88
  Kula 3 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 9,98
M70 Kula 3 Greger Melin-46 Bottnaryds IF 9,54
  Vikt 1 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 15,26
M75 60m 1 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 9,60
  200m 1 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 34,08
  400m 2 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 85,44
  Längd 2 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 3,71
  Tresteg 1 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 7,40
  Kula 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 11,33
    2 Inge Melin-42 Bottnaryds IF 10,49
  Vikt 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 15,51
    2 Inge Melin-42 Bottnaryds IF 8,67
K45 Höjd 2 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 1,37
    3 Monica Brogård-70 Wärnamo SK 1,16
  Längd 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 4,56
  Kula 2 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 10,26
  Vikt 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 12,20
K50 Kula 3 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 9,98
  Vikt 3 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 11,79
K55 Kula 2 Siv Tornegård-60 Högby IF 8,32
K60 1500m 2 Ann-Katrin Lundqvist-54 IK Sisu 6:13,44
  3000m 2 Ann-Katrin Lundqvist-54 IK Sisu 12:57,01
  Kula 1 Anne-Marie Tornegård-57 Högby IF 7,37
    2 Katarina Nilsson-56 Högby IF 6,77
  Vikt 1 Katarina Nilsson-56 Högby IF 9,38
K70 1500m 3 Ing-Britt Lindqvist-47 OK Njudung 9:29,03
  Höjd 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 1,02
  Längd 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 2,78
  Kula 1 Marianne Ek-47 IK Hakarpspojkarna 7,27
    3 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 6,03
  Vikt 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 7,52
    2 Marianne Ek-47 IK Hakarpspojkarna 7,30
           
3-4 mars, Stora IUSM 15-16, Växjö. Arr: IFK Växjö
P16 60mH 3 Edvin Månsson-02 IFK Växjö 8,45
  Stav 1 Emil Carlsson-02 IFK Växjö 4,40
  Längd 5 Jacob Seitl-02 Habo FIF-04 6,19
  Tresteg 6 Emil Carlsson-02 IFK Växjö 12,28
  Kula 3 Leo Janén-02 IFK Växjö 14,94
F16 1500m 3 Alma Freij-02 IK Sisu 4:58,15
  60mH 8 Tove Larsson-02 IFK Växjö 9,23
  Höjd 1 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 1,64
  Stav 2 Matilda Honeth-02 IFK Växjö 3,28
    3 Tilda Fischer-02 Habo FIF-04 3,23
    7 Towa Korsell-02 Eksjö Södra IK 2,66
  Längd 5 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 5,33
  Tresteg 2 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 12,03
    8 Felicia Norell-02 Habo FIF-04 10,68
  Kula 7 Alva Sundström-02 Ljungby FIK 12,62
P15 60m 5 Hannes Egonsson-03 IFK Växjö 7,41
  200m 2 Hannes Egonsson-03 IFK Växjö 23,55
    5 Moltas Strömberg-03 IFK Växjö 23,97
  60mH 5 Hannes Egonsson-03 IFK Växjö 8,68
  Höjd 4 Jacob Thelander-03 Ljungby FIK 1,74
    6 Filip Aasa-03 Habo FIF-04 1,60
  Vikt 7 Filip Aasa-03 Habo FIF-04 13,91
F15 60m 3 Wilma Svenson-03 Oskarshamns SK 7,85
  200m 1 Wilma Svenson-03 Oskarshamns SK 25,84
  1000m 5 Juni Rugland-03 Kalmar SK 3:05,09
  Stav 3 Lova Nilsson-03 IFK Växjö 2,89
  Kula 3 Amanda Pettersson-03 IFK Växjö 12,15
    6 Emilia Neuhaus-03 IFK Växjö 11,74
  Vikt 4 Johanna Emanuelsson-03 Villstads GIF 13,90
           
19 maj, SM halvmarathon, Göteborg. Arr: Göteborgs FIF
K Halvmara 10 Ellinor Sterner-91 OK Njudung 1:22:56
           
26-27 maj, Stafett-SM, Göteborg. Arr: MAIK, SAIK, Ullevi, ÖIS
M 3x400m 5 Filip Lafleur-97, Viktor IFK Växjö 2:42,71
      Kjellsson-98, Abbas Tuheri-97  
P19 4x100m 6 Anton Bertilsson-99,
IFK Växjö 45,03
      Albin Månsson-99, Ludvig Jönsson-00, Filip Lindh-01
  St. 1000m 5 Filip Lindh-01, IFK Växjö 2:01,95
      Ludvig Jönsson-00, Albin Månsson-99, Anton Bertilsson-99
P15 4x80m 5 Moltas Strömberg-03, IFK Växjö 36,91
      Svante Leijon-03, Robin Rickardsson-03, Hannes Egonsson-03
F17 4x100m 7 Erica Åkesson-01, IFK Växjö 51,31
      Laura Lueisen-02, Tilde Bengtsson-02, Tove Larsson-02
F15 4x80m 6 Thea Holmén-03, Villstads GIF 40,71
      Felicia Åberg-03, Alice Vallesjö-03, Thea Hammarström-03
           
2 juni, SM marathon, Stockholm. Arr: Hässelby SK, Spårvägens FK
K Marathon 4 Ellen Persson-97 Högby IF 2:45:07
           
14 juni, SM-JSM-VSM 10 km landsväg, Stockholm. Arr: Hässelby SK, Spårvägens FK
K 10km väg 3 Ida Nilsson-81 Högby IF 35:09
M22 10km väg 5 Love Carlsson-00 Högby IF 33:05
    6 Erik Karlsson-98 Högby IF 33:06
K22 10km väg 1 Ellen Persson-97 Högby IF 37:22
M60 10km väg 2 Lars Lundqvist-55 IK Sisu Nässjö 42:41
M70 10km väg 5 Luis Carlos Aris Fandino-48 Växjö LK 50:54
K35 10km väg 2 Ida Nilsson-81 Högby IF 35:09
K60 10km väg 1 Ann-Katrin Lundqvist-54 IK Sisu Nässjö 47:17
           
30 juni, VSM halvmarathon, Kalmar. Arr: Högby IF
M35 Halvmara 4 Ola Grauers-80 Habo FIF-04 1:16:43
    5 David Kasselstrand-82 Gamleby OK 1:17:05
M40 Halvmara 1 Christian Karlsson-78 Ålems OK 1:13:57
    5 Mattis Petersson-78 Glasrikets RC Nybro 1:25:29
    6 Magnus Franzén-77 Emmaboda Verda OK 1:25:44
M45 Halvmara 2 Mathias Karlsson-73 Ålems OK 1:24:34
    3 Fredrik Hallberg-73 Tjust Bike & RC 1:27:46
    4 Henrik Magnisson-73 Apladalens Löparklubb 1:30:20
M50 Halvmara 2 Magnus Åhsberg-67 Apladalens Löparklubb 1:17:55
    4 Sonny Karlsson-67 Högby IF 1:21:43
    5 Henrik Hegender-65 Hossmo RC 1:21:56
M55 Halvmara 1 Leif Nachtweij-63 Tjust Bike & RC 1:31:38
    5 Stefan Unosson-60 Kalmar RC Triathlon 1:38:14
M60 Halvmara 1 Dag Nilsson-57 Växjö LK 1:27:05
    3 Magnus Andersson-57 Ålem OK 1:29:00
    5 Karl-Erik Andersson-58 Ålems OK 1:31:14
    6 Nils-Allan Torstensson-57 Hultsfreds LK 1:32:05
M65 Halvmara 2 Sten-Olof Mäki-52 Mörbylånga GoIF 1:37:53
    4 Slimo Safouane-51 Oskarshamns SK 1:47:00
    5 Göran Önnerby-49 Anderstorps OK 2:02:39
M70 Halvmara 1 Anders Kasselstrand-47 Gamleby OK 1:40:58
    3 Hans Eriksson-48 Eksjö Södra IK 1:43:03
    6 Folke Lundberg-45 Högby IF 2:04:11
M75 Halvmara 1 Leif Brandstedt-43 Björkshults IF 1:49:23
K35 Halvmara 2 Emma Ahlstrand-82 IFK Växjö 1:27:07
    6 Anna Lundgren-83 Glasrikets RC Nybro 1:38:36
K40 Halvmara 2 Frida Össmar-77 Högby IF 1:36:07
    3 Elin Gruvhagen-77 Glasrikets RC Nybro 1:42:26
    5 Linda Elofsson-74 Kalmar RC Triathlon 1:50:08
K45 Halvmara 1 Katja Schönbeck-71 IFK Växjö 1:34:59
    2 Ulrika Hjort-72 Kalmar RC Triathlon 1:42:19
    4 Charlott Lorentzon-69 Ålems OK 1:47:46
K50 Halvmara 3 Anna-Stina Wanby-64 Högby IF 1:42:39
    5 Christina Iwarson-65 Kalmar RC Triathlon 1:43:19
    6 Lotti Harrieson-65 Högby IF 1:55:52
K55 Halvmara 3 Anita Jönsson-63 Högby IF 1:48:46
K60 Halvmara 3 Irene Rohde-56 Högby IF 2:07:17
           
5 juli, SM-VRM 100km, Helsingborg. Arr: Runners Society AC
M 100km 3 Joacim Martinsson-72 Växjö Löparklubb 7:57:35
M45 100km 1 Joacim Martinsson-72 Växjö Löparklubb 7:57:35
M50 100km 3 Tomas Gustafsson-64 Kalmar RC 10:38:22
           
3-5 aug, JSM 19-22 o USM 17 i Huddinge. Arr: Huddinge AIS
M22 400mH 5 Johan Brasch-98 Wärnamo SK 56,74
  Stav 5 Emil Östergren-98 IFK Växjö 4,44
  Kula 2 Jakob Gardenkrans-97 Athletics 24Seven SK 15,79
  Diskus 1 Jakob Gardenkrans-97 Athletics 24Seven SK 51,62
  Spjut 1 Isak Oskarsson-96 IFK Växjö 75,72
    3 Theodor Ahlström-98 IFK Växjö 66,26
K22 5000m 2 Ellen Persson-97 Högby IF 17:31,02
  2000mH 4 Amanda Ekblad-98 Oskarshamns SK 7:19,81
  100mH 4 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 14,49
  400mH 4 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 63,36
  Stav 1 Ellen Olsson-97 Wärnamo SK 4,01
  Längd 3 Ida Nilsson-98 Hovslätts IK 5,97
    4 Moa Ullgren-96 Athletics 24Seven SK 5,85
  Tresteg 6 Amanda Hjalmarsson-97 IFK Växjö 11,74
P19 1500m 1 Omar Ismail-00 Högby IF 3:52,60
  5000m 1 Omar Ismail-00 Högby IF 15:11,56
    8 Ludvig Bjurelid-00 Högby IF 16:12,94
  2000mH 6 Ludvig Bjurelid-00 Högby IF 6:40,70
  110mH 2 Anton Bertilsson-99 IFK Växjö 14,90
  400mH 1 Anton Bertilsson-99 IFK Växjö 54,22
  Höjd 5 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 1,93
  Längd 4 Albin Månsson-99 IFK Växjö 6,84
  Tresteg 4 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 13,45
  Diskus 1 Alexander Sjögren-99 Kalmar SK 50,59
  Slägga 6 Alexander Sjögren-99 Kalmar SK 53,35
    7 Simon Bjärnlöf Segerlind-00 Eksjö Södra IK 48,59
F19 100m 5 Alma Kilpeläinen-99 Ljungby FIK 12,64
  400m 8 Mimmi Andersson-00 Högby IF 61,83
  800m 3 Sara Dädeby-99 Hovslätts IK 2:16,70
    7 Mimmi Andersson-00 Högby IF 2:28,18
  1500m 1 Sara Dädeby-99 Hovslätts IK 4:42,85
    2 Julia Samuelsson-99 Högby IF 4:43,05
  3000m 2 Julia Samuelsson-99 Högby IF 10:12,68
  100mH 3 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 14,50
    4 Alma Kilpeläinen-99 Ljungby FIK 14,69
  Stav 2 Sophie Olsson-99 IFK Växjö 3,61
  Längd 3 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 5,87
  Tresteg 7 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 11,26
  Kula 1 Axelina Johansson-00 Hovslätts IK 13,89
    4 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 12,74
  Diskus 2 Axelina Johansson-00 Hovslätts IK 46,78
    7 Ida Wåhlstrand-00 IFK Växjö 38,79
  Slägga 1 Cecilia Larsson-99 IFK Växjö 56,46
    5 Elin Jonasson-00 Wärnamo SK 49,08
  Spjut 8 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 33,45
P17 1500m 2 Omar Nuur-01 IFK Växjö 4:03,84
  3000m 1 Omar Nuur-01 IFK Växjö 8:26,12
  2000mH 1 Omar Nuur-01 IFK Växjö 5:50,90
  300mH 4 Carl Hedin-01 Eksjö Södra IK 39,38
  Stav 2 Otto Nilsson-01 IK Sisu 4,42
  Längd 5 Otto Nilsson-01 IK Sisu 6,47
    8 Teodor Sobczyk-01 Hovslätts IK 6,19
  Tresteg 8 Filip Lindh-01 IFK Växjö 12,25
  Kula 8 Milton Danielsson-01 Kalmar SK 11,75
  Diskus 8 Teodor Sobczyk-01 Hovslätts IK 37,23
  Spjut 4 Otto Nilsson-01 IK Sisu 47,68
F17 Stav 1 Sandra Alvero-01 Habo Friidrott 04 3,92
  Tresteg 8 Stina Östklint-01 Hovslätts IK 10,43
  Diskus 4 Enny Björk-01 IFK Växjö 35,13
    7 Nadja Lennartsson-01 Kalmar SK 27,86
           
3-5 aug, USM 15-16 i Hammarby. Arr: Hammarby IF
P16 800m 7 Gustav Lundqvist-02 Hovslätts IK 2:07,27
  1500m 7 Gustav Lundqvist-02 Hovslätts IK 4:28,66
  2000mH 3 Anton Hermansson-02 Högby IF 6:46,62
  110mH 2 Edvin Månsson-02 IFK Växjö 15,01
    6 Daniel Kleist-02 Eksjö Södra IK 16,36
  300mH 2 Anton Hermansson-02 Högby IF 39,54
    5 Olof Hedin-02 Eksjö Södra IK 41,79
  Höjd 5 Hugo Schoug-02 Wärnamo SK 1,75
  Stav 1 Emil Carlsson-02 IFK Växjö 4,70
  Längd 7 Jakob Seitl-02 Habo Friidrott 04 6,13
  Kula 2 Leo Janén-02 IFK Växjö 15,44
  Diskus 1 Leo Janén-02 IFK Växjö 50,25
    5 Hampus Wallin-02 Hovslätts IK 42,83
  Slägga 3 Hampus Wallin-02 Hovslätts IK 58,48
F16 100m 7 Laura Iversen-02 IFK Växjö 12,83w
  400m 2 Johanna Bülow-02 Hovslätts IK 60,13
  1500m 2 Alma Freij-02 IK Sisu 4:53,91
  100mH 2 Tove Larsson-02 IFK Växjö 14,78
  Höjd 1 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 1,69
  Stav 3 Tilda Fischer-02 Habo Friidrott 04 3,15
  Tresteg 2 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 11,96
    8 Felicia Norell-02 Habo Friidrott 04 10,91
  Kula 5 Alva Sundström-02 Ljungby FIK 12,32
  Diskus 3 Nina Pyrell-02 IFK Växjö 34,55
  Spjut 2 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 42,25
    7 Towa Korsell-02 Eksjö Södra IK 34,70
P15 Höjd 5 Jacob Thelander-03 Ljungby FIK 1,78
  Diskus 8 Filip Aasa-03 Habo Friidrott 04 41,57
  Slägga 8 Filip Aasa-03 Habo Friidrott 04 43,18
  Spjut 8 Jacob Thelander-03 Ljungby FIK 43,42
F15 80m 3 Wilma Svensson-03 Oskarshamns SK 10,17w
  2000m 1 Tilde Axelsson Fröjdenlund-03 IFK Växjö 6:43,47
  1500mH 2 Tilde Axelsson Fröjdenlund-03 IFK Växjö 5:09,04
  Kula 1 Amanda Pettersson-03 IFK Växjö 14,08
  Diskus 1 Johanna Emanuelsson-03 Villstads GIF 40,25
  Slägga 5 Ebba Hultqvist-03 Eksjö Södra IK 43,41
    8 Johanna Emanuelsson-03 Villstads GIF 40,75
  Spjut 5 Malin Lundgren-03 Eksjö Södra IK 34,59
           
10-12 aug, VSM i Högby. Arr: Högby IF
M35 100m 3 Daniel Ringbom-81 Oskarshamns SK 12,85
  400m 1 David Peterson-82 Apladalens LK 57,88
    2 Daniel Ringbom-81 Oskarshamns SK 58,85
  800m 3 Stefan Johansson-80 IK Sisu 2:13,29
  Höjd 2 Peter Össmar-79 Högby IF 1,64
  Kula 1 Roger Hegg-Stridh-80 Bottnaryds IF 11,53
  Diskus 1 Roger Hegg-Stridh-80 Bottnaryds IF 34,84
  Slägga 1 Stefan Holst-82 Bottnaryds IF 42,12
    2 Roger Hegg-Stridh-80 Bottnaryds IF 31,44
  Spjut 2 Roger Hegg-Stridh-80 Bottnaryds IF 34,70
  Vikt 1 Roger Hegg-Stridh-80 Bottnaryds IF 10,33
M40 800m 3 Christian Karlsson-78 Ålems OK 2:04,32
  10.000m 1 Christian Karlsson-78 Ålems OK 33:53,93
  Kula 1 Peter Fritz-74 IK Sisu 11,91
    2 Erik Olofsson-76 FIK Färjestaden 11,73
  Spjut 2 Petrus Sundevall-74 Kalmar SK 43,80
M45 Kula 2 Pär Wisme-72 IFK Växjö 11,38
  Spjut 1 Pär Wisme-72 IFK Växjö 50,41
  4x400m 1 Högby IF (Pär Wanby-64, Ola Slättengren-63, 4:28,58
      Sonny Karlsson-67, Magnus Grimheden-70)
M50 100m 2 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 12,58w
  200m 1 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 25,93
  5000m 3 Sonny Karlsson-67 Högby IF 18:12,45
  10.000m 3 Pär Wanby-64 Högby IF 37:58,36
  Stav 3 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 2,70
  Längd 1 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 5,34w
M55 200m 3 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 26,79
  400m 3 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 62,73
  800m 3 Ola Slättengren-63 Högby IF 2:25,37
M60 200m 2 Thorild Hallgren-55 Gamleby OK 29,52w
  400m 3 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 76,10
  1500m 2 Johnny Söderstig-55 Högby IF 7:07,64
  5000m 3 Johnny Söderstig-55 Högby IF 26:48,04
  10.000m 1 Magnus Andersson-57 Ålems OK 41:17,17
  2000mH 3 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 9:39,02
  300mH 2 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 1:01,48
  Höjd 1 Håkan Josefsson-57 Stensjöns IF 1,54
  Stav 1 Dario Bonasin-55 Alvesta FI 2,40
  Tresteg 1 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 7,81
  Kula 1 Håkan Josefsson-57 Stensjöns IF 11,74
    3 Dario Bonasin-55 Alvesta FI 10,40
  Diskus 1 Harald Hamacher-58 Alvesta FI 42,14
    3 Leif Fröling-56 Högby IF 37,69
  Slägga 3 Evert Kvist-56 Alvesta FI 34,35
  Spjut 2 Håkan Josefsson-57 Stensjöns IF 38,61
M65 Kula 2 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 10,08
  Diskus 3 Roger Karlsson-51 Stensjöns IF 36,84
  Slägga 3 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 36,37
  Spjut 2 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 32,78
  Vikt 2 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 13,65
M70 200m 3 Gunnar Nilsson-44 Alvesta FI 33,72w
  5000m 3 Ulf Wickbom-44 Högby IF 26:48,23
  10.000m 2 Folke Lundberg-45 Högby IF 52:37,99
  300mH 2 Ulf Wickbom-44 Högby IF 1:12,24
  Höjd 2 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 1,28
  Stav 2 Arne Svensson-46 FIK Färjestaden 2,20
  Slägga 1 Laszlo Komaromy-48 Stensjöns IF 38,70
    2 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 38,59
  Vikt 1 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 15,27
    3 Laszlo Komaromy-48 Stensjöns IF 14,32
M75 100m 1 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 15,74
  200m 1 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 32,66w
  800m 2 Arne Håkansson-41 Högby IF 3:20,46
  5000m 1 Leif Brandstedt-43 Björkshults IF 24:01,64
  10.000m 1 Leif Brandstedt-43 Björkshults IF 49:56,84
  Kula 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarspojkarna 11,08
    3 Inge Melin-42 Bottnaryds IF 10,28
  Diskus 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarspojkarna 36,68
  Slägga 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarspojkarna 37,71
    2 Inge Melin-42 Bottnaryds IF 23,08
  Spjut 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarspojkarna 31,24
    3 Inge Melin-42 Bottnaryds IF 24,55
  Vikt 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarspojkarna 14,94
M80 Kula 3 Georg Johansson-38 Högby IF 7,95
  Diskus 1 Georg Johansson-38 Högby IF 26,55
  Slägga 1 Georg Johansson-38 Högby IF 31,22
    3 Folke Lindskog-37 Alvesta FI 16,46
  Vikt 1 Georg Johansson-38 Högby IF 13,92
K35 5000m 2 Martina Bergsell-83 Ocab RC 19:30,71
  Slägga 1 Rebecka Kvist-83 Alvesta FI 50,99
  Spjut 2 Rebecka Johansson-79 IK Sisu 27,65
K40 Höjd 1 Hanna Lundqvist-78 IK Sisu 1,34
  Längd 3 Hanna Lundqvist-78 IK Sisu 4,31
  Tresteg 1 Camilla J. Gustavsson-76 Alvesta FI 10,90
K45 80mH 2 Ingela Carlsson-69 Tranås AIF 15,35
  Höjd 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 1,45
    2 Ingela Carlsson-69 Tranås AIF 1,34
  Längd 2 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 4,64w
  Kula 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 10,77
  Diskus 2 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 33,90
  Slägga 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 37,74
  Vikt 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 11,99
K50 100m 1 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 13,70w
  200m 1 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 28,48w
  800m 3 Anna-Stina Wanby-64 Högby IF 2:51,22
  5000m 3 Anna-Stina Wanby-64 Högby IF 22:00,32
  10.000m 3 Anna-Stina Wanby-64 Högby IF 45:48,17
  Kula 1 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 10,24
  Diskus 2 Annika Berglund-67 Kalmar SK 26,17
  Slägga 2 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 36,28
  Vikt 3 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 11,94
K55 Kula 2 Lena Casadei-63 Högby IF 9,73
  Diskus 3 Siv Tornegård-60 Högby IF 14,60
  Vikt 3 Siv Tornegård-60 Högby IF 7,02
K60 5000m 1 Ann-Katrin Lundqvist-54 IK Sisu 22:08,82
  1500m 2 Ann-Katrin Lundqvist-54 IK Sisu 6:08,45
    2 Katarina Nilsson-56 Högby IF 26:25,76
K60 10.000m 1 Ann-Katrin Lundqvist-54 IK Sisu 47:04,87
    2 Katarina Nilsson-56 Högby IF 52:30,00
  Kula 2 Ann-Marie Tornegård-57 Högby IF 6,71
  Diskus 2 Katarina Nilsson-56 Högby IF 17,83
    3 Ann-Marie Tornegård-57 Högby IF 17,20
  Slägga 1 Katarina Nilsson-56 Högby IF 24,14
    3 Ann-Marie Tornegård-57 Högby IF 18,16
  Vikt 1 Katarina Nilsson-56 Högby IF 9,31
    3 Ann-Marie Tornegård-57 Högby IF 6,24
K70 200m 3 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 44,72w
  1500m 3 Inga-Britt Lindqvist-47 OK Njudung 9:11,30
  5000m 2 Lilian Brorsson-47 Högby IF 32:08,79
  80mH 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 24,24
  Höjd 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 1,02
  Stav 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 1,60
  Längd 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 2,93
  Kula 1 Marianne Ek-47 IK Hakarpspojkarna 7,30
    3 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 6,17
  Diskus 1 Marianne Ek-47 IK Hakarpspojkarna 15,52
    3 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 13,79
  Slägga 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 17,59
    3 Marianne Ek-47 IK Hakarpspojkarna 16,87
  Spjut 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 16,26
    2 Marianne Ek-47 IK Hakarpspojkarna 15,87
  Vikt 1 Marianne Ek-47 IK Hakarpspojkarna 8,10
    3 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 7,17
           
19 aug, Lag-USM 15-17år, Malmö. Arr: Malmö AI
P/F Lag 2 IFK Växjö (Hannes Egonsson-03, Omar Nuur-01, 124p
      Edvin Månsson-02, Emil Carlsson-02, Filip Lindh-01, Leo Janén-02,
      Moltas Strömberg-03, Mahdi Ahmadi-01, Laura Iversen-02,
      Tilde Bengtsson-02, Tilde A. Fröjdenlund-03, Tove Larsson-02,
      Tilde Gudmundsson-02, Enny Björk-01, Matilda Honeth-02)
           
24-26 aug, Friidrotts-SM i Eskilstuna. Arr: Eskilstuna Friidrottsallians
M 1500m 6 Omar Ismail-00 Högby IF 4:03,00
  3000mH 6 Omar Nuur-01 IFK Växjö 9:07,14
  400mH 2 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 51,07
  110mH 3 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 14,14w
  Stav 2 Micael Fagö-94 Kalmar SK 5,06
  Diskus 4 Jakob Gardenkrans-97 Athletics 24Seven SK 57,84
  Slägga 6 Stefan Kvist-87 Alvesta FI 63,29
  Spjut 4 Isak Oskarsson-96 IFK Växjö 70,61
    8 Sebastian Thörngren-93 IFK Växjö 65,95
K 10.000m 8 Ellen Persson-97 Högby IF 36:10,48
  Stav 4 Ellen Olsson-97 Wärnamo SK 4,01
  Längd 7 Ida Nilsson-98 Hovslätts IK 6,00
  Kula 1 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven SK 18,08
    5 Axelina Johansson-00 Hovslätts IK 13,84
  Diskus 2 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven SK 55,11
    8 Axelina Johansson-00 Hovslätts IK 43,40
  Spjut 8 Matilda Elfgaard-92 Habo Friidrott 04 45,26
           
25 aug, VSM femkamp i Katrineholm. Arr: Katrineholms SK
M60 Femkamp 1 Bengt Aikdahl-56 Alvesta FI 2.743p
           
25 aug, VSM kastfemkamp i Bottnaryd. Arr: Bottnaryds IF
M35 Kastfemk 2 Stefan Holst-82 Bottnaryds IF 1.991p
M45 Kastfemk 3 Leif Gustavsson-69 Lekeryd-Svarttorp SK 2.255p
M50 Kastfemk 3 Tommy Gårdman-68 Lekeryd-Svarttorp SK 2.696p
M65 Kastfemk 1 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 3.292p
    3 Roger Karlsson-51 Stensjöns IF 2.957p
M70 Kastfemk 2 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 3.206p
M75 Kastfemk 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 4.503p
    2 Inge Melin-42 Bottnaryds IF 2.656p
K45 Kastfemk 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 3.442p
K50 Kastfemk 2 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 3.249p
K60 Kastfemk 2 Birgitta Eriksson-57 Hovslätts IK 2.630p
K70 Kastfemk 1 Marianne Ek-47 IK Hakarpspojkarna 3.024p
    2 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 2.591p
    3 Majken Henriksson-45 Lekeryd Svarttorp SK 1.644p
           
8-9 sep, SM-JSM-USM mångkamp i Uddevalla. Arr: Bohuslän-Dals FIF
P17 Tiokamp 3 Otto Nilsson-01 IK Sisu 5.946p
    4 Teodor Sobczyk-01 Hovslätts IK 5.594p
P16 Tiokamp 3 Olof Hedin-02 Eksjö Södra IK 4.970p
    5 Daniel Kleist-02 Eksjö Södra IK 4.404p
P15 Åttakamp 8 Jacob Thelander-03 Ljungby FIK 4.069p
F19 Sjukamp 1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 4.468p
    2 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 4.085p
           
27-28 okt, SM-JSM-USM-VSM terräng i Ekerum/Öland. Arr: Högby IF
M 4km 5 David Nilsson-87 Högby IF 12:07
  Lag 3x4km 7 David Nilsson-87, Andreas Högby IF 38:46
      Davidsson-95, Anton Rehn-92
  12km 4 David Nilsson-87 Högby IF 38:11
    8 Omar Nuur-01 IFK Växjö 38:37
  Lag 3x12k 5 David Nilsson-87, Anton Högby IF 2:02:28
      Rehn-92, Mikael Bäcklund-84
K 4km 5 Ida Nilsson-81 Högby IF 14:02
  8km 11 Ida Nilsson-81 Högby IF 29:23
M22 8km 8 Nils Hammaräng Grip-98 Högby IF 27:30
    12 Erik Karlsson-98 Högby IF 27:50
P19 6km 1 Omar Ismaill-00 Högby IF 19:01
  Lag 3x6km 1 Omar Ismaill-00, Love Högby IF 1:00:01
      Carlsson-00, Ludvig Bjurelid-00  
F19 4km 3 Sara Dädeby-99 Hovslätts IK 14:47
    7 Julia Samuelsson-99 Högby IF 15:55
    11 Mimmi Andersson-00 Högby IF 17:09
P17 4km 2 Omar Nuur-01 IFK Växjö 12:27
P16 4km 6 Oskar Karlsson-02 SK Graal 13:57
F16 4km 4 Hilda Holmqvist Johansson-02 IK Hakarpspojkarna 16:06
    5 Alma Freij-02 IK Sisu 16:10
P15 4km 8 Hugo Unosson-03 Kalmar OK 14:25
F15 4km 1 Tilde Axelsson Fröjdenlund-03 IFK Växjö 14:47
    2 Nelly Össmar-03 Högby IF 15:41
M35 8km 4 Mehdi Khodayari-80 Högby IF 34:32
M40 8km 2 Christian Karlsson-78 Ålems OK 28:30
    4 Tobias Ingvarsson-76 Högby IF 30:31
    6 Peter Lundqvist-75 Ålems OK 34:55
M45 8km 3 Per Markus Jönsson-73 Kalmar OK 30:39
    5 Magnus Grimheden-70 Högby IF 32:12
M55 8km 4 Ola Slättengren-63 Högby IF 33:04
    5 Anders Dahlström-60 Högby IF 33:28
MV Lag 3x8km 2 Tobias Ingvarsson-76, Magnus Högby IF 1:35:47
      Grimheden-70, Ola Slättengren-63
    3 Christian Karlsson-78, Peter Ålems OK 1:38:40
      Lundqvist-75, Tomas Holmström-63
M60 4km 1 Magnus Andersson-57 Ålems OK 16:25
    2 Karl-Erik Andersson-58 Ålems OK 16:27
M70 4km 1 Hans Eriksson-48 Eksjö Södra IK 18:39
M75 4km 2 Leif Brandstedt-43 Björkshults IF 21:03
M80 4km 1 Göte Johansson-37 Villstads GIF 30:22
MV Lag 3x4km 2 Magnus Andersson-57, Ålems OK 52:22
      Karl-Erik Andersson-58, Peter Joelsson-56
K40 4km 2 Frida Össmar-77 Högby IF 16:22
K45 4km 3 Siv Persson-70 Målilla-Mörlunda SKI 17:33
    6 Camilla Lindström-71 Högby IF 20:51
K50 4km 3 Anna-Stina Wanby-64 Högby IF 18:22
    6 Rosita Karlsson-66 Högby IF 21:16
K55 4km 6 Camilla Persson-62 Högby IF 21:04
K60 4km 1 Ann-Katrin Lundqvist-54 IK Sisu 19:28
    2 Katarina Nilsson-56 Högby IF 20:54
    3 Iréne Rohde-56 Högby IF 22:52
K70 4km 2 Lilian Brorsson-47 Högby IF 28:22
KV Lag 3x4km 2 Frida Össmar-77, Anna-Stina Högby IF 55:35
      Wanby-64, Camilla Lindström-71
    5 Katarina Nilsson-56, Camilla Högby IF 1:03:14
      Persson-62, Rosita Karlsson-66