Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


SM-PLACERINGAR

Tas med gör resultat bland de 8 bästa på arena ute/inne, de 12 bästa vid väg/terräng, 3 bästa vid Skol-SM. Veteraner 3 bästa, väg/terräng 6.

Gå till år: 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2011

12-13 feb: ISM-IJSM-IUSM Mångkamp, Norrköping. Arr: Tjalve & IK N-köp.
P19 Sjukamp 5 Sebastian Karlsson-92 FI Kalmarsund 4.596p
P17 Sjukamp 4 Micael Fagö-94 FI Kalmarsund 4.178p
K Femkamp 1 Lisa Linnell-91 Ljungby FIK 3.971p
  Femkamp 4 Jessica Bloodworth-93 Tranås AIF 3.642p
K22 Femkamp 1 Lisa Linnell-91 Ljungby FIK 3.971p
F19 Femkamp 2 Jessica Bloodworth-93 Tranås AIF 3.642p
F17 Femkamp 5 Stina Petersson-94 Ljungby FIK 3.193p
F16 Femkamp 6 Frida Jansson-95 IFK Växjö 3.389p
F15 Femkamp 6 Amanda Gabrielson-96 Wärnamo SK 3.172p
           
19-20 feb: Stora IJSM, Sätra/Stockholm. Arr: Stockholms FIF
M22 Höjd 7 Yuan-Zhong Wu-91 IFK Växjö 1,97
  Stav 4 Simon Assarsson-91 IK Sisu 4,66
  Tresteg 8 Axel Fredriksen-90 Hovslätts IK 13,61
  Kula 5 Marcus Nilsson-91 Högby IF 12,65
  Vikt 2 Erik Romberg-90 Högby IF 17,36
K22 60mH 2 Lisa Linnell-91 Ljungby FIK 8,74
  Höjd 8 Lisa Linnell-91 Ljungby FIK 1,61
  Längd 1 Lisa Linnell-91 Ljungby FIK 5,87
  Tresteg 4 Malin Andersson-90 IK Hakarpspojkarna 11,78
P19 60mH 4 Tobias Nilsson-92 Alvesta FI 8,48
  Stav 7 Sebastian Karlsson-92 FI Kalmarsund 4,01
  Tresteg 5 Jonatan Lilja-92 Hovslätts IK 12,69
  7 Albert Karlsson-93 Eksjö Södra IK 12,04
  Kula 5 Mattias Olander-92 Högby IF 13,80
F19 60m 3 Hanna Adriansson-92 Wärnamo SK 7,71
  400m 3 Jessica Bloodworth-93 Tranås AIF 57,54
  Höjd 1 Matilda Nilsson-93 IK Hakarpspojkarna 1,73
  Längd 4 Olivia Klüft-92 IFK Växjö 5,65
  Tresteg 3 Olivia Klüft-92 IFK Växjö 11,88
  4 Elina Rapp-93 IK Sisu 11,68
  8 Caroline Hjalmarsson-93 Hovslätts IK 10,11
  Kula 5 Hanna Bjärkvik-92 Hovslätts IK 12,57
  6 Moa Eskilsson-93 Villstads GIF 12,54
  7 Gabriella Sundin-92 Hovslätts IK 12,49
  8 Elina Rapp-93 IK Sisu 11,40
           
19-20 feb: Stora IUSM, Huddinge. Arr: Huddinge AIS
P17 60m 4 Hannes Kvist Wirdmo-94 IFK Växjö 7,30
  1500m 7 Pontus Johansson-94 IFK Växjö 4:15,67
  60mH 3 Jesper Lundberg-94 Alvesta FI 8,33
  Höjd 4 Olle Willsund-94 Högby IF 1,90
  Stav 5 Micael Fagö-94 FI Kalmarsund 4,16
  Längd 7 Olle Willsund-94 Högby IF 6,00
  Kula 4 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 14,30
  7 Anders Eriksson-94 Hovslätts IK 12,40
  Vikt 2 Anders Eriksson-94 Hovslätts IK 18,26
F17 1500m 5 Josefine Malmborg-94 Habo FIF-04 5:18,18
  Längd 7 Stina Jönsson-94 IK Hakarpspojkarna 5,33
  Kula 1 Erica Lantz-94 IFK Växjö 14,51
  4 Stina Petersson-94 Ljungby FIK 13,72
P16 1500m 4 Ken Slättengren-95 Högby IF 4:15,22
  Stav 4 Anton Evertsson-95 Habo FIF 04 3,92
F16 60m 7 Alice Petersson-95 FIK Kalmarsund 8,02
  1500m 5 Jenny Biesert-95 SK Graal 5.00.49
  Höjd 1 Elin Andersson-95 IFK Växjö 1,71
  2 Molly Bergvall-95 IFK Växjö 1,71
  6= Frida Jansson-95 IFK Växjö 1,59
  Kula 1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 14,31
  Vikt 3 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 12,90
P15 60mH 4 Joakim Stenström-96 IK Hinden 8,96
F15 60mH 7 Sara Cannmo-96 Hovslätts IK 9,43
  Höjd 5= Amanda Gabrielsson-96 Wärnamo SK 1,63
  8= Jonna Lindeén-96 FIK Kalmarsund 1,59
  Stav 1 Amanda Gabrielsson-96 Wärnamo SK 3,37
  6= Sara Cannmo-96 Hovslätts IK 3,05
  Tresteg 2 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 11,36
           
26-27 feb: Stora ISM, Göteborg. Arr: Göteborgs FIF
M 400m 2 Niclas Åkerström-88 IFK Växjö 48,88
  3000m 6 Fredrik Johansson-86 IFK Växjö 8:21.04
  Vikt 5 Stefan Kvist-87 Alvesta FI 19,34
  6 Daniel Nyman-87 IFK Växjö 18,50
  8 Erik Romberg-90 Högby IF 17,51
K 60mH 2 Ellinore Hallin-87 IFK Växjö 8,61
  Kula 7 Moa Eskilsson-93 Villstads GIF 12,89
           
5-6 mars: Stora IVSM, Karlskrona. Arr: KA2 IF
M35 60m 3 Jan Erlandsson-72 Villstad GIF 7,59
200m 2 Jan Erlandsson-72 Villstad GIF 24,13
400m 2 Jan Erlandsson-72 Villstad GIF 54,35
M40 3000m 2 Sonny Karlsson-67 Högby IF 9.38,51
M45 60m 1 Peter Rosén-65 Hovslätts IK 7,70
60mH 2 Svante Edvardsson-64 Villstad GIF 10,48
Höjd 1 Per-Olof Wetterholm-64 Stensjöns IF 1,62
3 Asbjörn Karlsson-66 Oskarshamns SK 1,54
Stav 3 Svante Edvardsson-64 Villstad GIF 2,40
Längd 1 Peter Rosén-65 Hovslätts IK 5,41
M50 200m 2 Jan-Erik Carlsson-59 Alvesta FI 26,81
60mH 2 Jan-Erik Carlsson-59 Alvesta FI 10,97
Höjd 2 Michael Zazzio-60 Skruvs IF 1,54
3 Stefan Julsgård-57 Lekeryd-Svarttorps SK 1,50
Tresteg 3 Stefan Julsgård-57 Lekeryd-Svarttorps SK 9,49
M55 60m 2 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 8,38
200m 3 Peter Danneman-55 Stensjöns IF 30,62
60mH 1 Peter Danneman-55 Stensjöns IF 11,17
Höjd 2 Sven Magnusson-52 Stensjöns IF 1,40
Stav 1 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 3,10
2 Sven Magnusson-52 Stensjöns IF 2,70
Längd 2 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 4,60
Vikt 2 Evert Kvist-56 Alvesta FI 12,56
M60 400m 2 Slimo Safouane-51 Oskarshamns SK 65,94
800m 1 Slimo Safouane-51 Oskarshamns SK 2.32,41
1500m 1 Slimo Safouane-51 Oskarshamns SK 5.25,37
3000m 1 Slimo Safouane-51 Oskarshamns SK 11.07,72
Kula 3 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorps SK 11,09
Vikt 2 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorps SK 15,26
M65 Höjd 3 Paul Winblad-42 IFK Sävsjö 1,36
Stav 1 Arne Svensson-46 FI Kalmarsund 2,70
2 Agne Bergmark-45 Stensjöns IF 2,60
Längd 1 Agne Bergmark-45 Stensjöns IF 4,34
Tresteg 1 Agne Bergmark-45 Stensjöns IF 9,10
Kula 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 11,95
Vikt 1 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 14,10
2 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorps SK 13,66
M70 60m 2 Ingvar Ellbring-41 Stensjöns IF 11,17
3 Folke Lindskog-37 Elmhults SC 13,93
800m 2 Arne Håkansson-41 Högby IF 2.54,11
1500m 1 Arne Håkansson-41 Högby IF 5.33,28
60mH 1 Ingvar Ellbring-41 Stensjöns IF 14,28
Höjd 2 Göran Graberg-38 Stensjöns IF 1,32
Kula 2 Torsten Ask-37 Wärnamo SK 10,44
M90 Kula 1 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 6,96
Vikt 1 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 7,37
K35 Kula 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 10,96
Vikt 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 11,83
K40 60m 2 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 8,59
200m 3 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 28,38
3000m 2 Git Karlsson-68 Högby IF 14.25,21
Längd 3 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 4,44
Kula 3 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 8,36
K45 60m 1 Carina Palmquist-62 Villstad GIF 8,51
400m 2 Helena Jonsson Sjöqvist-64 Glasrikets RC 75,06
800m 1 Helena Jonsson Sjöqvist-64 Glasrikets RC 2.53,70
1500m 1 Helena Jonsson Sjöqvist-64 Glasrikets RC 5.42,62
3000m 1 Helena Jonsson Sjöqvist-64 Glasrikets RC 11.58,18
Längd 1 Carina Palmquist-62 Villstad GIF 4,69
Tresteg 1 Carina Palmquist-62 Villstad GIF 9,74
K60 3000m 2 Lilian Brorsson-47 Högby IF 14.54,27
K65 Vikt 1 Majken Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorps SK 9,08
           
16 april: SM 100km, Tibro. Arr: Tibro AIK och Team Ultra Sweden
Ingen smålandsaktiv bland de 12 bästa.
           
16-17 april: SM-JSM-USM-VSM i Terräng, Uppsala. Arr: Upsala IF
M 12km 2 David Nilsson-87 Högby IF 38,35
P19 lag 4 Gustav Milesson-92, Högby IF 41,04
  Marcus Petersson-93, Emil Pettersson-92
P17 4km 7 Pontus Johansson-94 IFK Växjö 13,32
P16 4km 6 Johan Sandsten-95 Oskarhamns SK 13,51
  7 Ken Slättengren 95 Högby IF 13,57
M45 8km 4 Niklas Wikner-64 Tranås AIF 29,15
M65 4km 6 Ingemar Kroon-43 Växjö LK 20,02
K 4km 9 Fanny Ek-82 Tjust Bike & RC 14,33
F19 4km 8 Amelie Andersson-93 Villstads GIF 15,38
F16 4km 5 Jenny Biesert-95 SK Graal 16,28
K55 4km 4 Katarina Nilsson-56 Högby IF 19,00
           
8 maj: VSM i Halvmarathon, Gävle. Arr: IF Skade, Hemlingby LK, Gävle GIK
Ingen deltagare från Småland.
           
28 maj: SM i Marathon inlagt i Sthlm Marathon. Arr: Hässelby o Spårvägen
M Marathon 2 David Nilsson-87 Högby IF 2,23,59
    8 Patrik Gustafson Björkqvist-70 Brittatorps TK 2,33,37
K Marathon 5 Josephine Ambjörnsson-83 Villstad GIF 2,47,45
    12 Emma Berntsson-86 Elmhults SC 2,57,31
           
2-3 juli: SM-JSM-USM i Stafett, Växjö. Arr: IFK Växjö
M22 4x400m 3 Martin Rydenborg-93, IFK Växjö 3,28,92
      Hampus Widlund-93, Simon Kempinsky-91, Elias Blomstrand-91
P19 4x100m 5 Adrian Almquist-95, IK Hakarpspojkarna 45,95
      Jesper Stark-93, Niclas Bergqvist-93, Eric Larsson-93
P17 4x100m 4 Pontus Johansson-94, IFK Växjö 44,30
      Johan Andersson-94, Victor Ivarsson-94, Hannes Qvist Wirdmo-94
1000m 5 Pontus Johansson-94, IFK Växjö 2,03,61
      Johan Andersson-94, Victor Ivarsson-94, Hannes Qvist Wirdmo-94
K22 4x100m 3 Josefin Svensson-89, IFK Växjö 48,07
      Ida Carlsson-91, Malin Johansson-90, Emma Lagerqvist-89
F19 4x100m 1 Olivia Danell-93, IK Hakarpspojkarna 49,04
      Matilda Nilsson-93, Stina Jönsson-94, Ellen Wikström-93
4 Hedvig Nykvist-95, Tranås AIF 50,48
      Julia Folkesson-92, Jessica Bloodworth-93, Gabriella Nykvist-92
1000m 3 Alice Lidén-95, Tranås AIF 2,19,46
      Gabriella Nykvist-92, Hedvig Nykvist-95, Jessica Bloodworth-93
F17 4x100m 2 Malin Samuelsson-95, IFK Växjö 48,91
      Sofia Wiberg-95, Hanna Hultemark-95, Ida Virdebrant-94
           
22 juni: Lag-SM, Sollentuna. Arr: Svenska FIF
Inget Smålands-lag kvalificerat, IFK Växjös damer närmast som Lag-SM-kval-2a.
           
5-7 aug: Stora VSM, Skellefteå. Arr: Skellefteå AIK
M45 5000m 3 Pär Wanby-64 Högby IF 16.52,43
10000m 3 Pär Wanby-64 Högby IF 35.38,91
M50 Spjut 3 Michael Ostrelius-58 Habo FIF-04 40,40
M55 100m 2 Peter Danneman-55 Stensjöns IF 14,07w
200m 1 Peter Danneman-55 Stensjöns IF 29,61w
100mH 1 Peter Danneman-55 Stensjöns IF 19,39
400mH 1 Peter Danneman-55 Stensjöns IF 1.26,23
Slägga 1 Evert Kvist-56 Alvesta FI 40,38
M60 Höjd 2 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 1,38
Slägga 3 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 35,39
Spjut 1 Jan-Olof Damgren-51 IK Hakarpspojkarna 50,90
3 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 37,43
Vikt 2 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 15,20
M65 100mH 3 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 22,49w
Höjd 3 Agne Bergmark-45 Stensjöns IF 1,32
Stav 1 Agne Bergmark-45 Stensjöns IF 2,60
Längd 1 Agne Bergmark-45 Stensjöns IF 4,30
3 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 4,00
Tresteg 1 Agne Bergmark-45 Stensjöns IF 9,08
Kula 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 12,23
Diskus 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 39,37
3 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 33,92
Slägga 1 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 40,67
2 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 40,06
Vikt 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 16,54
2 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 14,72
M70 800m 3 Ingvar Ellbring-41 Stensjöns IF 3.28,45
1500m 1 Arne Håkansson-41 Högby IF 5.32,15
300mH 3 Ingvar Ellbring-41 Stensjöns IF 1,10,19
M85 Höjd 1 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 1,18
Kula 1 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 8,58
M90 Kula 2 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 6,49
Diskus 1 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 16,10
Slägga 1 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 18,70
Spjut 2 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 12,05
Vikt 1 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 7,35
K45 100m 2 Carina Palmqvist-62 Villstads GIF 13,88
Höjd 2 Carina Palmqvist-62 Villstads GIF 1,28
Längd 1 Carina Palmqvist-62 Villstads GIF 5,08
Tresteg 1 Carina Palmqvist-62 Villstads GIF 9,67
K65 Kula 3 Majken Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 6,15
Diskus 1 Majken Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 13,68
Slägga 1 Majken Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 20,72
Vikt 1 Majken Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 9,68
           
11-14: Stora SM, Gävle. Arr: Gefle IF
M 3000mH 3 Fredrik Johansson-86 IFK Växjö 8:51,79
  400mH 1 Niclas Åkerström-88 IFK Växjö 52,18
  Slägga 4 Stefan Kvist-87 Alvesta FI 65,95
  8 Daniel Nyman-87 IFK Växjö 61,03
  Spjut 7 Adam Pettersson-85 Alvesta FI 67,13
  9 Pontus Bjärkvik-90 Hovslätts IK 63,61
K 100m 1 Carolina Klüft-83 IFK Växjö 11,81
  7 Hanna Adriansson-92 Wärnamo SK 12,30
  1500m 4 Fanny Ek-82 Tjust Bike&RC 4:31,61
  5000m 7 Fanny Ek-82 Tjust Bike&RC 17:20,63
  10.000m 4 Josephine Ambjörnsson-83 Villstads GIF 36:17,05
  100mH 1 Ellinore Hallin-87 IFK Växjö 13,78w
  Längd 1 Carolina Klüft-83 IFK Växjö 6,74w
  Diskus 8 Moa Eskilsson-93 Villstads GIF 43,67
  Spjut 1 Anna Wessman-89 IFK Växjö 53,74
  5 Matilda Elfgaard-92 Habo FIF-04 47,41
           
20 aug: Lag-USM, Huddinge. Arr: Huddinge AIS
P/F17 lag 3 IFK Växjö 124p, Johan Andersson-94, Sebastian Stöckeman-94, Pontus Johansson-94, Hannes Kvist Wirdmo-94, Filip Danielsson-95, Victor Ivarsson-94, Ida Virdebrant-94, Sofia Wiberg-95, Hanna Hultemark-95, Frida Jansson-95, Ida Björklund-96, Malin Samuelsson-95, Erica Lantz-94, Molly Bergvall-95.
           
26-28 aug: Stora JSM 22-19, USM 17, Vellinge. Arr: H-holm/Finish/Pallas
M22 100m 4 Alexander Brorsson-90 IFK Växjö 10,67
110mH 1 Alexander Brorsson-90 IFK Växjö 14,21
5 Marcus Nilsson-91 Högby IF 15,71
Höjd 8 Yuan-Zhong Wu-91 IFK Växjö 1,98
Stav 3 Simon Assarsson-91 IK Sisu 4,58
6 Marcus Nilsson-91 Högby IF 3,98
Tresteg 6 Axel Fredriksson-90 Hovslätts IK 13,81
Diskus 3 Marcus Nilsson-91 Högby IF 44,97
Slägga 3 Erik Romberg-90 Högby IF 57,17
Spjut 2 Joachim Ivarsson-89 IFK Växjö 64,89
3 Pontus Bjärkvik-90 Hovslätts IK 63,57
K22 400m 5 Emma Ulfberg-90 IK Hakarpspojkarna 59,24
100mH 6 Lisa Linnell-91 Ljungby FIK 15,20
400mH 6 Emma Lagerkvist-89 IFK Växjö 65,69
Längd 8 Josefin Svensson-89 IFK Växjö 5,33
Kula 4 Josefin Svensson-89 IFK Växjö 11,90
Diskus 8 Hanna Erlandsson-90 Hovslätts IK 34,80
Spjut 1 Anna Wessman-89 IFK Växjö 55,14
P19 5000m 3 Gustav Milesson-92 Högby IF 15:16,13
110mH 2 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 14,45w
5 Mattias Olander-92 Högby IF 15,52w
6 Tobias Nilsson-92 Alvesta FI 16,10w
300mH 2 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 38,00
Tresteg 7 Albert Karlsson-93 Eksjö Södra IK 11,83w?
Spjut 6 Oskar Nordborg-93 FI Kalmarsund 51,14
F19 100m 3 Hanna Adriansson-92 Wärnamo SK 12,06w
200m 3 Hanna Adriansson-92 Wärnamo SK 24,66w
800m 6 Jessica Bloodworth-93 Tranås AIF 2:21,62
3000m 3 Amelie Andersson-93 Villstads GIF 10:22,96
2000mH 3 Caroline Hjalmarsson-93 Hovslätts IK 7:48,39
Höjd 4 Sofie Finnander-93 Wärnamo SK 1,67
7 Matilda Nilsson-93 IK Hakarpspojkarna 1,63
Längd 4 Olivia Klüft-92 IFK Växjö 5,54
Tresteg 4 Elina Rapp-93 IK Sisu 11,68
Kula 2 Moa Eskilsson-93 Villstads GIF 13,00
Diskus 3 Moa Eskilsson-93 Villstads GIF 45,26
Spjut 1 Gabriella Sundin-92 Hovslätts IK 46,76
2 Matilda Elfgaard-92 Habo FIF-04 46,21
P17 100m 3 Hannes Kvist-Wirdmo-94 IFK Växjö 11,21
2000mH 5 Sebastian Stöckemann-94 IFK Växjö 7:10,76
110mH 2 Hannes Kvist-Wirdmo-94 IFK Växjö 14,06
3 Jesper Lundberg-94 Alvesta FI 14,53
4 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 14,76
300mH 5 Micael Fagö-94 FI Kalmarsund 41,54
Stav 3 Micael Fagö-94 FI Kalmarsund 4,28
Längd 4 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 6,42
Kula 6 Alfred Rahm-94 Habo FIF-04 12,91
Diskus 2 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 46,42
3 Anders Eriksson-94 Hovslätts IK 46,31
6 Alfred Rahm-94 Habo FIF-04 44,39
Slägga 1 Anders Eriksson-94 Hovslätts IK 66,72
Spjut 6 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 56,52
7 Anders Eriksson-94 Hovslätts IK 54,17
F17 100m 6 Elina Gunnarsson-94 Hovslätts IK 12,83
800m 9 Hanna Fredriksson-94 IK Hinden 2:32,57
300mH 3 Stina Jönsson-94 IK Hakarpspojkarna 44,87
Höjd 2 Ida Virdebrant-94 IFK Växjö 1,75
Kula 2 Erica Lantz-94 IFK Växjö 13,62
Diskus 3 Erica Lantz-94 IFK Växjö 39,15
8 Thea Lundgren-94 IK Hinden 30,34
Slägga 4 Maja Eklund-94 IK Hinden 41,38
Spjut 7 Sara Westerberg-94 Lekeryd-Svarttorp SK 34,88
           
26-28 aug: Stora USM 15-16, Ystad. Arr: Ystads IF
P16 400m 4 Adrian Almqvist-95 IK Hakarpspojkarna 52,22
800m 5 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK 2.01,78
8 Ken Slättengren-95 Högby IF 2:05,66
3000m 3 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK 9:31,04
300mH 6 Eskil Grahn-95 Tranås AIF 41,00
Höjd 4 Filip Danielsson-95 IFK Växjö 1,94
Stav 3 Anton Evertsson-95 Habo FIF-04 3,61
7 Emil Quick-95 FI Kalmarsund 3,13
Längd 5 Karl Persson-95 Wärnamo SK 6,16
Spjut 7 Christoffer Bengtsson-95 Oskarshamns SK 44,18
F16 100m 4 Hedvig Nykvist-95 Tranås AIF 12,65
6 Alice Petersson-95 FI Kalmarsund 12,76
8 Malin Samuelsson-95 IFK Växjö 12,80
200m 3 Hedvig Nykvist-95 Tranås AIF 25,60
400m 4 Alice Petersson-95 FI Kalmarsund 58,92
3000m 8 Jenny Biesert-95 SK Graal 11:41,03
100mH 8 Hanna Hultemark-95 IFK Växjö 15,75
300mH 5 Elin Lindeblad-95 FI Kalmarsund 47,76
6 Hanna Hultemark-95 IFK Växjö 48,52
Höjd 2 Molly Bergvall-95 IFK Växjö 1,69
Stav 6 Sofia Johansson-95 Tranås AIF 2,76
Längd 6 Malin Samuelsson-95 IFK Växjö 5,12
Tresteg 8 Elin Lindeblad-95 FI Kalmarsund 10,22
Kula 1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 14,85
Diskus 1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 44,40
4 Fanny Andler-95 Habo FIF-04 38,38
Slägga 4 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 44,42
Spjut 5 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 36,58
6 Celine Uddén-95 IK Sisu 35,18
8 Antonia Tengbom-95 Eksjö Södra IK 32,18
P15 800m 6 Mattias Svärd-96 IFK Växjö 2:06,36
2000m 8 Mattias Svärd-96 IFK Växjö 6:18,22
100mH 8 Joakim Stenström-96 IK Hinden 14,85
Diskus 6 Jonathan Gunninge-96 IK Sisu 44,51
7 Isak Oskarsson-96 Stensjöns IF 43,92
Spjut 1 Isak Oskarsson-96 Stensjöns IF 60,56
F15 80mH 5 Sofia Andersson-96 IFK Växjö 12,15w
8 Sara Cannmo-96 Hovslätts IK 12,28w
300mH 6 Sofia Andersson-96 IFK Växjö 54,04
Höjd 3 Amanda Gabrielson-96 Wärnamo SK 1,64
8 Jonna Lindéen-96 FI Kalmarsund 1,58
Stav 4 Amanda Gabrielson-96 Wärnamo SK 3,11
8 Sara Cannmo-96 Hovslätts IK 2,86
Längd 4 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 5,38
Tresteg 1 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 11,54
Diskus 4 Sara Rosén Andersson-96 Ljungby FIK 38,13
6 Amanda Gabrielson-96 Wärnamo SK 37,22
Slägga 5 Sara Rosén Andersson-96 Ljungby FIK 40,46
Spjut 2 Karolina Martinsson-96 IK Sisu 44,32
3 Amanda Gabrielson-96 Wärnamo SK 39,77
           
27 aug: VSM i Kastmångkamp, Bottnaryd. Arr: Bottnaryds IF
M35 Kastmångk 3 Fredrik Lantz-72 Bottnaryds IF 1.611p
M40 Kastmångk 2 Leif Gustavsson-69 Lekeryd-Svarttorp SK 2.154p
M60 Kastmångk 3 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 3.310p
M65 Kastmångk 1 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 3.395p
M85 Kastmångk 2 Lennart Ahrlebjer-22 IK Hakarpspojkarna 2.067p
  3 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 1.831p
M90 Kastmångk 2 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 2.832p
K35 Kastmångk 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 2.937p
K60 Kastmångk 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 2.151p
K65 Kastmångk 2 Majken Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 2.313p
           
16-18 sep: Skol-SM, Växjö. Arr: IFK Växjö
P18+ 100m 3 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 11,30
1500m 3 Kalle Härlebo-93 Eksjö Södra IK 4,48,86
110mH 2 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 14,66
300mH 1 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 38,90
Spjut 3 Oskar Nordborg-93 FI Kalmarsund 49,76
P17 100m 3 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 11,39
110mH 1 Jesper Lundberg-94 Alvesta FI 14,53
Höjd 2 Olle Willsund-94 Högby IF 182
3 Mattias de Graaf-94 FI Kalmarsund 182
Stav 1 Michael Fagö-94 FI Kalmarsund 430
2 Rasmus Elfgaard-94 Habo FIF-04 320
Diskus 2 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 46,50
Slägga 1 Anders Eriksson-94 Hovslätts IK 69,37
P16 400m 2 Adrian Almquist-95, IK Hakarpspojkarna 52,89
800m 2 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK 1,59,36
1500m 1 Ken Slättengren-95 Högby IF 4,10,59
2 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK 4,13,01
3000m 2 Ken Slättengren-95 Högby IF 9,29,40
2000mH 2 Ken Slättengren-95 Högby IF 6,39,61
Höjd 3 Filip Danielsson-95 IFK Växjö 191
Stav 3 Anton Evertsson-95 Habo FIF-04 390
Tresteg 2 Karl Persson-95 Wärnamo SK 12,56
P15 300mH 2 Joakim Stenström-96 IK Hinden 41,50
Diskus 1 Isak Oskarsson-96 Stensjöns IF 43,18
Spjut 1 Isak Oskarsson-96 Stensjöns IF 62,67
F18+ 800m 3 Jessica Bloodworth-93 Tranås AIF 2,17,39
1500m 3 Amelie Andersson-93 Villstads GIF 4,53,95
100mH 3 Ellen Wikström-93 IK Hakarpspojkarna 15,35w
1500mH 3 Caroline Hjalmarsson-93 Hovslätts IK 5,43,18
Höjd 2 Sofie Finnander-93 Wärnamo SK 165
Tresteg 1 Elina Rapp-93 IK Sisu 11,68
Kula 3 Elina Rapp-93 IK Sisu 10,64
F17 1500m 2 Josefine Malmborg-94 Habo FIF-04 5,06,36
3000m 2 Josefine Malmborg-94 Habo FIF-04 11,34,70
300mH 1 Stina Jönsson-94 IK Hakarpspojkarna 45,12
Höjd 1 Ida Virdebrant-94 IFK Växjö 176
3 Tova Österberg-94 FI Kalmarsund 162
Kula 2 Erica Lantz-94 IFK Växjö 13,31
Diskus 2 Erica Lantz-94 IFK Växjö 37,10
F16 100m 2 Hedvig Nykvist-95 Tranås AIF 12,48
400m 3 Alice Petersson-95 FI Kalmarsund 58,60
Höjd 1 Molly Bergvall-95 IFK Växjö 170
Kula 1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 15,59
Diskus 1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 41,92
3 Fanny Andler-95 Habo FIF-04 37,15
Slägga 3 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 45,70
Spjut 2 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 38,96
F15 300mH 1 Sofia Andersson-96 IFK Växjö 45,70
Höjd 1 Jonna Lindén-96 FI Kalmarsund 164
Stav 1 Amanda Gabrielsson-96 Wärnamo SK 320
2 Sara Cannmo-96 Hovslätts IK 315
Längd 3 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 5,42
Tresteg 1 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 11,60
Spjut 3 Amanda Gabrielsson-96 Wärnamo SK 38,92
P FIG 4x100m 2 Eskil Grahn-95 (Tranås), FIG Växjö 44,56
Hampus Widlund-93 (Växjö), Pär Karlberg-93 (Sävsjö), Jack Johansson-94 (Laholm)
Fgymn 4x100m 2 Linn Samuelsson-95, Holavedskolan, Tranås 52,36
Sofia Johansson-95, Rebecka Ekvall-94, Hedvig Nykvist-95, alla Tranås AIF
F FIG 4x100m 2 Elin Larsson-94 (Falkenberg), FIG Växjö 48,93
Elise Malmberg-95 (Hässleholm), Alice Petersson-95 (K-sund), Ida Virdebrandt-94 (Växjö)
MixFIG 4x400m 1 Alice Pettersson-95 (K-sund), FIG Växjö 3,41,11
Victor Ivarsson-94 (Växjö), Elise Malmberg-95 (Hässleholm), Hampus Widlund-93 (Växjö)
           
17 sep: SM i Halvmarathon inlagt i Sthlm ½-mara. Arr: Spårv/Häss/Tureb.
K Halvmara 6 Josephine Ambjörnsson-83 Villstad GIF 1,18,26
           
17 sep: VSM i femkamp, Huddinge. Arr: Huddinge AIS
M40 Femkamp 3 Tomas Fanta-68 Oskarhamns SK 2.748p
M65 Femkamp 1 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 2.449p
           
8 okt: VSM i Marathon, Umeå. Arr: Jalles TK
Ingen deltagare från Småland.