Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


SM-PLACERINGAR

Tas med gör resultat bland de 8 bästa på arena ute/inne, de 12 bästa vid väg/terräng, 3 bästa vid Skol-SM. Veteraner 3 bästa, väg/terräng 6.

Gå till år: 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2010

13-14 feb IVSM, Bollnäs. Arr: Järvsö IF, Bollnäs FIK
M40 60m 3 Jan-Olof Åkesson-67 Lekeryd-Svarttorp SK 7,81
  Längd 3 Jan-Olof Åkesson-67 Lekeryd-Svarttorp SK 5,50
M45 60m 2 Peter Rosén-65 Hovslätts IK 7,73
  200m 3 Peter Rosén-65 Hovslätts IK 25,66
  Längd 2 Peter Rosén-65 Hovslätts IK 5,26
M50 60mH 2 Michael Zazzio-60 Skruvs IF 10,07
  Höjd 2 Michael Zazzio-60 Skruvs IF 1,66
M55 60m 1 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 8,26
  200m 2 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 27,70
  800m 2 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 2.51,82
  60mH 1 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 12,80
  Höjd 1 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 1,48
  Stav 1 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 3,00
  Längd 1 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 4,76
  Tresteg 1 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 10,36
  2 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 8,88
M60 Höjd 2 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 1,36
  Vikt 3 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 14,88
M65 1500m 3 Arne Håkansson-41 Högby IF 5.36,01
  60mH 2 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 13,13
  3 Ingvar Ellbring-41 Stensjöns IF 15,63
  Stav 2 Agne Bergmark-45 Stensjöns IF 2,40
  Längd 2 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 3,81
  Tresteg 1 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 8,54
  2 Agne Bergmark-45 Stensjöns IF 7,95
  Kula 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 11,95
  Vikt 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 16,27
  2 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 13,93
M80 400m 1 Ingvar Lundberg-28 Gnosjö FK 2.09,51
  800m 1 Ingvar Lundberg-28 Gnosjö FK 4.47,73
  1500m 1 Ingvar Lundberg-28 Gnosjö FK 9.31,58
  Höjd 1 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 1,20
  Kula 1 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 10,17
M85 Längd 1 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 1,99
  Tresteg 2 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 4,78
  Kula 3 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 6,63
  Vikt 2 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 9,35
M90 Kula 1 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 7,21
  Vikt 1 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 8,64
K45 60m 1 Carina Palmquist-62 Villstads GIF 8,40
  200m 1 Carina Palmquist-62 Villstads GIF 28,27
  Längd 1 Carina Palmquist-62 Villstads GIF 5,02
  Tresteg 1 Carina Palmquist-62 Villstads GIF 9,64
K60 400m 2 Ing-Britt Lindqvist-47 Eksjö Södra IK 1.48,44
  800m 2 Ing-Britt Lindqvist-47 Eksjö Södra IK 3.47,48
  1500m 2 Ing-Britt Lindqvist-47 Eksjö Södra IK 7.48,10
  3000m 2 Ing-Britt Lindqvist-47 Eksjö Södra IK 16.42,18
K65 Kula 3 Majken Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 5,76
  Vikt 1 Majken Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 10,70
           
20-21 feb IJSM 19-22, IUSM 17, Malmö. Arr: MAI, Pallas, H-holm
M22 Höjd 1 Emil Svensson-89 IFK Växjö 2,16
  Längd 8 Axel Fredriksen-90 Hovslätts IK 6,50
P19 60mH 6 Marcus Nilsson-92 Högby IF 8,34
  Höjd 5 Yuan-Zhong Wu-91 IK Sisu 2,00
  Stav 5 Simon Assarsson-91 IK Sisu 4,56
  Längd 2 Adam Johansson-91 IK Hakarpspojkarna 7,13
  Kula 2 Marcus Nilsson-92 Högby IF 15,34
  4 Oskar Ivarsson-91 IFK Växjö 14,59
  8 Tobias Juhlin-92 FI Kalmarsund 11,68
P17 60mH 4 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 8,56
  Höjd 1 Anton Lossev-93 Hovslätts IK 1,96
  6 Pär Karlberg-93 IFK Sävsjö 1,82
K22 1500m 1 Olivia Bergvall-88 Oskarshamns SK 4,40,32
  60mH 8 Josefin Svensson-89 IFK Växjö 9,31
  Tresteg 2 Malin Andersson-90 IK Hakarpspojkarna 12,10
  Kula 4 Josefin Svensson-89 IFK Växjö 12,01
F19 60m 5 Hanna Adriansson-92 Wärnamo SK 7,74
  7 Ida Carlsson-91 Oskarshamns SK 7,83
  60mH 3 Lisa Linnell-91 Ljungby FIK 8,79
  Höjd 3 Lisa Linnell-91 Ljungby FIK 1,70
  5 Louise Persson-91 IFK Växjö 1,66
  Stav 3 Hedvig Samuelsson-91 FI Kalmarsund 3,60
  Längd 7 Ida Carlsson-91 Oskarshamns SK 5,40
  8 Lisa Linnell-91 Ljungby FIK 5,36
  Tresteg 7 Olivia Klüft-92 IFK Växjö 11,43
  Kula 3 Victoria Johansson-92 Tranås AIF 12,74
  6 Gabriella Sundin-92 Hovslätts IK 12,41
F17 60mH 8 Ellen Wikström-93 IK Hakarpspojkarna 9,20
  Tresteg 2 Elina Rapp-93 IK Sisu 12,11
  Kula 3 Moa Eskilsson-93 Villstad GIF 14,24
  5 Elina Rapp-93 IK Sisu 14,03
           
27-28 feb Stora ISM, Stockholm. Arr: Stockholms FIF
M 3000m 7 Fredrik Johansson-86 IFK Växjö 8,27,81
  Höjd 2 Emil Svensson-89 IFK Växjö 2,14
  8 Anton Lossev-93 Hovslätts IK 2,00
  Längd 7 Adam Johansson-91 IK Hakarpspojkarna 7,20
  Vikt 5 Daniel Nyman-87 IFK Växjö 16,02
K 400m 3 Emma Agerbjer-85 IFK Växjö 56,11
  1500m 3 Olivia Bergvall-88 Oskarshamns SK 4,39,02
  60mH 4 Ellinore Hallin-87 IFK Växjö 8,69
  6 Emma Magnusson-85 IFK Växjö 8,74
  Stav 3 Hanna-Mia Persson-78 IFK Växjö 4,05
  Längd 8 Ida Carlsson-91 Oskarshamns SK 5,64
  Tresteg 6 Malin Andersson-90 IK Hakarpspojkarna 11,93
  Kula 3 Ellinore Hallin-87 IFK Växjö 14,29
  7 Josefin Svensson-89 IFK Växjö 11,74
           
27-28 feb Stora IUSM 15-16, Norrköping. Arr: GoIF Tjalve, IK Norrköping FI
P16 1500m 7 Pontus Johansson-94 IFK Växjö 4.20,08
  60mH 1 Jesper Lundberg-94 Alvesta FI 8,34
  4 Hannes Kvist Wirdmo-94 IFK Växjö 8,51
  6 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 8,77
  Stav 5 Micael Fagö-94 FI Kalmarsund 3,78
  Längd 4 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 6,21
  Kula 3 Robert Nilsson-94 Oskarshamns SK 13,43
  5 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 13,12
P15 60mH 7 Karl Persson-95 Wärnamo SK 9,00
  Höjd 7 Filip Danielsson-95 IFK Växjö 1,75
  Stav 6 Anton Evertsson-95 Habo FIF-04 3,31
  Tresteg 4 Eskil Grahn-95 Tranås AIF 12,37
F16 Höjd 2 Ida Virdebrant-94 IFK Växjö 1,73
  Kula 1 Erica Lantz-94 IFK Växjö 13,77
  3 Stina Petersson-94 Ljungby FIK 12,72
  8 Nikki Berglund-94 FI Kalmarsund 11,55
F15 60m 6 Elin Andersson-95 IFK Växjö 8,06
  8 Hedvig Nykvist-95 Tranås AIF 8,10
  Höjd 3 Linn Samuelsson-95 Tranås AIF 1,67
  4 Elin Andersson-95 IFK Växjö 1,65
  Tresteg 6 Malin Samuelsson-95 IFK Växjö 11,07
  Kula 1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 14,23
           
6-7 mars ISM, IJSM, IUSM Mångkamp, Sthlm. Arr: SFIF Tävling
P19 Sjukamp 1 Marcus Nilsson-91 Högby IF 5369p
    5 Sebastian Karlsson-92 FI Kalmarsund 4721p
P17 Sjukamp 4 Oskar Nordborg-93 FI Kalmarsund 4360p
P16 Sjukamp 6 Micael Fagö-94 FI Kalmarsund 3799p
P15 Sjukamp 4 Marcus Juhlin-95 FI Kalmarsund 5347p
    6 David Liepe-95 IFK Växjö 5005p
K Femkamp 4 Lisa Linnell-91 Ljungby FIK 3799p
    5 Josefin Svensson-89 IFK Växjö 3751p
    7 Ellinore Hallin-87 IFK Växjö 3602p
K22 Femkamp 3 Josefin Svensson-89 IFK Växjö 3751p
F19 Femkamp 1 Lisa Linnell-91 Ljungby FIK 3799p
    3 Gabriella Nykvist-92 Tranås AIF 2665p
F17 Femkamp 2 Jessica Bloodwoth-93 Tranås AIF 3745p
F16 Femkamp 7 Nikki Berglund-94 FI Kalmarsund 3137p
    8 Stina Petersson-94 Ljungby FIK 3097p
F15 Femkamp 2 Elin Andersson-95 IFK Växjö 4354p
    7 Linn Samuelsson-95 Tranås AIF 3733p
           
24-25 april SM, JSM, USM, VSM Terräng, Borås. Arr: IK Ymer
M 4km 12 David Nilsson-87 Högby IF 12:15
Lag 6 David Nilsson-87, Högby IF 39:41
      Tomas Olsson-77, Markus Andersson-85
K 4km 3 Ida Nilsson-81 Högby IF 13:35
K22 4km 3 Olivia Bergvall-88 Oskarhamns SK 14:49
P19 4km 10 Efraim Jovlunden-91 IFK Växjö 13:10
Lag 9 Linus Dahlström-92, Högby IF 42:45
      Gustav Milesson-92, Marcus Nilsson-91
P16 4km 5 Pontus Johansson-94 IFK Växjö 13:34
P16-17 Lag 7 Pontus Johansson-94, IFK Växjö 44:00
      Sebastian Stöckeman-94, Rasmus Ingvarsson-94
F17 4km 8 Amelie Andersson-93 Villstads GIF 15:52
F16 4km 7 Olivia Kollberg-94 Eksjö Södra IK 16:28
P15 4km 9 Mohamed Bile-95 Villstads GIF 14:14
F15 4km 3 Jenny Biesert-95 SK Graal 16:03
M40 8km 2 Patrik Gustafsson-Björkqvist-70 Brittatorp TK 27:12
M50 8km 1 Anders Dahlström-60 Högby IF 28:37
4 Christer Freij-58 Oskarhamns SK 29:26
M35-55 Lag 4 Anders Dahlström-60, Högby IF 1:28:46
      Per-Åke Rosvall-70, Ola Slättengren-63
M65 4km 6 Arne Håkansson-41 Högby IF 17:34
M80 4km 2 Ingvar Lundberg-28 Gnosjö FK 28:47
K50 4km 5 Katarina Nilsson-56 Högby IF 17:42
K60 4km 3 Lilian Brorsson-47 Högby IF 22:21
4 Ing-Britt Lindqvist-47 Eksjö Södra IK 25:47
           
29-30 maj SM, JSM, USM Stafett, Norrtälje. Arr: Rånäs 4H
M 4x100m 5 Niklas Lundberg-84, Alvesta FI 44,15
      Fredrik Ottosson-84, Jesper Lundberg-94, Anders Jonsson-82
P19 4x400m 4 Simon Kempinsky-91, IFK Växjö 3,35,03
      Erik Wesslund-91, Robin Gerlström-92, Elias Blomstrand-91
P17 4x100m 1 Johan Andersson-94, IFK Växjö 44,01
      Hampuz Widlund-93, Viktor Ivarsson-94, Hannes Qvist Wirdmo-94
F19 4x100m 4 Hedvig Nykvist-95, Tranås AIF 49,11
      Julia Folkesson-92, Jessica Bloodworth-93, Gabriella Nykvist-92
  1000m 4 Julia Folkesson-92, Tranås AIF 2,18,68
      Gabriella Nykvist 92, Jessica Bloodworth-93, Hedvig Nykvist-95
F15 4x100m 2 Malin Samuelsson-95, IFK Växjö 48,80
      Sofia Wiberg-95, Hanna Hultemark-95, Elin Andersson-95
           
5 juni SM Marathon, Stockholm. Arr: Hässelby SK, Spårv. FK
K Marathon 8 Josephine Ambjörnsson-83 Villstads GIF 2:58:57
           
6-8 aug Stora VSM, Högby. Arr: Högby IF
M35 100m 1 Jan Erlandsson-72 Villstads GIF 11.64
  200m 1 Jan Erlandsson-72 Villstads GIF 24.37
  400m 1 Jan Erlandsson-72 Villstads GIF 53.11
  Kula 3 Peter Fritz-74 IK Sisu Nässjö 11.96
  4x100m 3 Ola Slättengren-63, Högby IF 55.11
      Stefan Rohde-55, Hans Tove-57, Sonny Karsson-67
  4x400m 1 Hans Tove-57, Högby IF 4.07.00
      Anders Dahlström-60, Sonny Karlsson-67, Ola Slättengren-63
M40 100m 3 Jan-Olof Åkesson-67 Lekeryd-Svarttorp SK 12.73
  800m 2 Peter Jacobsson-68 IK Hakarpspojkarna 2.11.95
  10000m 2 Peter Jacobsson-68 IK Hakarpspojkarna 34.58.09
  Längd 2 Jan-Olof Åkesson-67 Lekeryd-Svarttorp SK 5.28w
M45 200m 3 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 26.76
  400m 3 Ola Slättengren-63 Högby IF 61.11
  1500m 3 Ola Slättengren-63 Högby IF 4.42.80
  10000m 2 Nicklas Wikner-64 Tranås AIF 34.47.85
  110mH 3 Svante Edvardsson-64 Villstads GIF 20.77
  Höjd 2 Per-Olof Wetterholm-64 Stensjöns IF 1.62
  Spjut 2 Svante Edvardsson-64 Villstads GIF 39.02
M50 100m 1 Ingemar Pilgard-60 Lekeryd-Svarttorp SK 12.56
  200m 2 Ingemar Pilgard-60 Lekeryd-Svarttorp SK 26.41
  400m 2 Hans Tove-57 Högby IF 61.28
  800m 1 Anders Dahlström-60 Högby IF 2.11.1m
  1500m 2 Anders Dahlström-60 Högby IF 4.36.69
  5000m 1 Anders Dahlström-60 Högby IF 16.40.93
  10000m 1 Anders Dahlström-60 Högby IF 34.40.53
  Höjd 2 Michael Zazzio-60 Skruvs IF 1.54
  Längd 2 Ingemar Pilgard-60 Lekeryd-Svarttorp SK 5.45w
  Tresteg 1 Ingemar Pilgard-60 Lekeryd-Svarttorp SK 9.97
  Kula 1 Harald Hamacher-58 Alvesta FI 12.48
  Diskus 2 Harald Hamacher-58 Alvesta FI 42.86
  Slägga 1 Evert Kvist-56 Alvesta FI 38.04
  Spjut 1 Anders Andersson-58 Villstads GIF 46.78
    2 Michael Ostrelius-58 Habo FIF-04 39.58
M55 800m 2 Stefan Rohde-55 Högby IF 2.43.6m
  400mH 1 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 79.30
  Höjd 2 Dario Bonasin-55 IFK Växjö 1.46
    3 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 1.44
  Slägga 1 Kjell Nilsson-52 Oskarshamns SK 39.51
  Vikt 1 Kjell Nilsson-52 Oskarshamns SK 13.59
M60 800m 3 Folke Lindqvist-47 Eksjö Södra IK 2.40.59
  Höjd 3 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 1.36
  Slägga 3 Lázló Komáromy-48 Oskarshamns SK 41.89
M65 1500m 1 Arne Håkansson-41 Högby IF 5.40.04
  5000m 1 Viking Nilsson-45 Glasrikets RC 21.32.79
  10000m 1 Viking Nilsson-45 Glasrikets RC 44.02.28
    3 Folke Lundberg-45 Högby IF 48.31.44
  Stav 2 Agne Bergmark-45 Stensjöns IF 2.50
  Längd 1 Agne Bergmark-45 Stensjöns IF 4.45
  Tresteg 1 Agne Bergmark-45 Stensjöns IF 9.13
    3 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 8.62
  Diskus 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 44.87
  Slägga 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 42.20
    2 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 41.64
  Vikt 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 16.94
    2 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 14.99
M70 400m 3 Stig Hagehed-39 Växjö LK 73.86
  800m 2 Stig Hagehed-39 Växjö LK 3.04.07
  1500m 3 Conny Andersson-37 Anderstorp OK 7.51.00
  10000m 2 Conny Andersson-37 Anderstorp OK 59.40.45
  2000mH 1 Conny Andersson-37 Anderstorp OK 11.53.52
  Diskus 1 Georg Johansson-38 Högby IF 34.56
  Slägga 1 Georg Johansson-38 Högby IF 39.42
  Vikt 1 Georg Johansson-38 Högby IF 16.18
M80 400m 2 Ingvar Lundberg-28 Gnosjö FK 2.00.86
  800m 1 Ingvar Lundberg-28 Gnosjö FK 4.20.11
  1500m 3 Ingvar Lundberg-28 Gnosjö FK 9.15.20
  Höjd 1 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 1.22
  Kula 1 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 9.03
M85 400m 1 Rune Bergman-24 Wärnamo SK 1.28.02
  800m 1 Rune Bergman-24 Wärnamo SK 3.20.82
  1500m 1 Rune Bergman-24 Wärnamo SK 6.59.58
  Höjd 2 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 0.94
  Längd 2 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 1.92w
  Tresteg 2 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 4.72
  Kula 3 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 6.27
  Diskus 2 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 18.27
  Slägga 2 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 16.83
  Spjut 2 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 15.70
  Vikt 2 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 8.65
M90 Kula 1 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 6.82
  Diskus 1 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 18.99
  Slägga 1 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 18.20
  Spjut 1 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 13.02
  Vikt 1 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 7.95
K35 200m 1 Helena Rangert-71 IK Hakarpspojkarna 30.80
  400m 1 Helena Rangert-71 IK Hakarpspojkarna 67.66
  800m 1 Helena Rangert-71 IK Hakarpspojkarna 2.41.41
  Höjd 1 Marie Fasth-71 Högby IF 1.48
  Kula 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 10.44
  Diskus 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 34.43
  Slägga 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 36.68
  Vikt 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 12.03
K45 100m 1 Carina Palmquist-62 Villstads GIF 13.42
  800m 1 Helena Jonsson Sjökvist-64 Glasrikets RC 2.43.81
    2 Camilla Persson-62 Högby IF 2.49.74
  1500m 1 Helena Jonsson Sjökvist-66 Glasrikets RC 5.32.41
  5000m 1 Helena Jonsson Sjökvist-64 Glasrikets RC 20.17.36
    3 Anita Jönsson-63 Högby IF 23.21.95
  10000m 1 Helena Sjöqvist Jonsson-64 Glasrikets RC 42.34.88
    3 Anita Jönsson-63 Högby IF 49.03.87
  Längd 1 Carina Palmquist-62 Villstads GIF 4.80
  Tresteg 1 Carina Palmquist-62 Villstads GIF 9.55
  Diskus 3 Anneli Egertz-65 Högby IF 20.59
  Slägga 3 Susanne Larsson-64 Högby IF 15.18
K50 Vikt 3 Anne-Marie Tornegård-57 Högby IF 7.77
K55 200m 2 Margareta Johansson-52 Glasrikets RC 36.73
  400m 2 Margareta Johansson-52 Glasrikets RC 84.53
K60 100m 3 Christina Söllsher-48 Högby IF 21.63
  5000m 3 Lilian Brorsson-47 Högby IF 25.59.09
  10000m 2 Lilian Brorsson-47 Högby IF 53.58.98
  Spjut 2 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 18.18
K65 Kula 3 Ann-Marie Israelsson-42 Skillingaryds FK 6.34
  Diskus 1 Ann-Marie Israelsson-42 Skillingaryds FK 16.61
    2 Majken Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 12.93
  Slägga 1 Majken Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 21.66
    2 Ann-Marie Israelsson-42 Skillingaryds FK 19.18
  Vikt 1 Majken Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 10.27
    2 Ann-Marie Israelsson-42 Skillingaryds FK 8.96
           
13-15 aug Stora JSM, Karlstad. Arr: IF Göta
M22 2000mH 3 Rickard Emilsson-89 IK Hakarpspojkarna 6:10.54
  400mH 1 Niclas Åkerström-88 IFK Växjö 52.47
  Höjd 1 Emil Svensson-89 IFK Växjö 2.15
  5 Christoffer Holmström-88 FI Kalmarsund 1.95
  Slägga 5 Erik Romberg-90 Högby IF 53,10
  Spjut 2 Pontus Bjärkvik-90 Hovslätts IK 64,85
K22 400m 5 Emma Ulfberg-90 IK Hakarpspojkarna 58.57
  6 Emelie Gabrielsson-88 Oskarshamns SK 58.65
  1500m 7 Olivia Bergvall-88 Oskarshamns SK 4:46.76
  100mH 4 Josefin Svensson-89 IFK Växjö 14.79
  Längd 8 Josefin Svensson-89 IFK Växjö 5,65
  Kula 5 Josefin Svensson-89 IFK Växjö 11,73
  Diskus 6 Hanna Erlandsson-90 Hovslätts IK 40,78
  Spjut 1 Anna Wessman-89 IFK Växjö 51,47
P19 5000m 4 Gustav Milesson-92 Högby IF 15:47.19
  300mH 5 Arvid Berglund-91 Tranås AIF 39.10
  Tresteg 2 Mattias Olander-92 Högby IF 14,64
  Stav 2 Simon Assarsson-91 IK Sisu 4.67
  Kula 4 Oscar Ivarsson-91 IFK Växjö 15,42
  Slägga 6 Jacob Lindh-92 Hovslätts IK 50,92
F19 100m 5 Hanna Adriansson-92 Wärnamo SK 12.33
  200m 3 Hanna Adriansson-92 Wärnamo SK 24.98
  100mH 5 Lisa Linnell-91 Ljungby FIK 15.14
  Höjd 3 Lisa Linnell-91 Ljungby FIK 1.68
  Stav 4 Hedvig Samuelsson-91 FI Kalmarsund 3.26
  5 Lisa Lantz-92 IFK Växjö 3.26
  Längd 3 Lisa Linnell-91 Ljungby FIK 5,73
  7 Ida Carlsson-91 Oskarshamns SK 5,50
  Kula 5 Victoria Johansson-92 Tranås AIF 11,60
  Diskus 7 Gabriella Nykvist-92 Tranås AIF 30,74
  Spjut 2 Matilda Elfgaard-92 Habo Friidrott 04 44,92
  6 Gabriella Sundin-92 Hovslätts IK 35,25
P17 110mH 3 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 14.91
  300mH 1 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 38.80
  Höjd 7 Pär Karlberg-93 IFK Sävsjö 1.87
  Stav 6 Tom Tuvhag-93 IFK Växjö 3.44
  Längd 5 Oskar Nordborg-93 FI Kalmarsund 6,36
  7 Albert Karlsson-93 Eksjö Södra IK 6,11
  Kula 8 Filip Larsson-93 Eksjö Södra IK 13,04
  Diskus 4 Oskar Nordborg-93 FI Kalmarsund 40,01
  Slägga 6 Filip Larsson-93 Eksjö Södra IK 40,73
  Spjut 7 Filip Larsson-93 Eksjö Södra IK 45,03
F17 100m 3 Ellen Wikström-93 IK Hakarpspojkarna 12.65
  200m 2 Olivia Danell-93 IK Hakarpspojkarna 25.38
  6 Ellen Wikström-93 IK Hakarpspojkarna 26.60
  400m 2 Frida Åhsberg-93 Villstads GIF 58.59
  800m 6 Caroline Hjalmarsson-93 Hovslätts IK 2:38.72
  300mH 2 Jessica Bloodworth-93 Tranås AIF 44.18
  Längd 5 Jessica Bloodworth-93 Tranås AIF 5,59
  Tresteg 4 Elina Rapp-93 IK Sisu 11,26
  Kula 2 Moa Eskilsson-93 Villstads GIF 14,05
  3 Elina Rapp-93 IK Sisu 14,02
  Diskus 2 Moa Eskilsson-93 Villstads GIF 38,97
  Spjut 6 Nicole Uddén-93 IK Sisu 36,51
   
13-15 aug Stora USM 15-16, Kil. Arr: Kils AIK
P16 200m 4 Jesper Lundberg-94 Alvesta FI 23,29
  800m 7 Pontus Johansson-94 IFK Växjö 2,03,36
  1500m 8 Zef Kolaj-94 Högby IF 4,58,17
  3000m 4 Pontus Johansson-94 IFK Växjö 9,08,45
  110mH 1 Hannes Kvist-Wirdmo-94 IFK Växjö 14,47
  3 Jesper Lundberg-94 Alvesta FI 14,86
  4 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 14,90
  Höjd 6 Olle Willsund-94 Högby IF 1,87
  Stav 4 Micael Fagö-94 FI Kalmarsund 3,93
  5 Rasmus Elfgard-94 Habo FIF 04 3,63
  Kula 4 Robert Nilsson-94 Oskarshamns SK 14,61
  5 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 13,81
  Diskus 3 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 44,14
  Slägga 2 Anders Eriksson-94 Hovslätts IK 59,37
  Spjut 4 Anders Eriksson-94 Hovslätts IK 50,65
  6 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 47,60
F16 300mH 5 Erica Lantz-94 IFK Växjö 47,37
  Stav 7 Anna Hermansson-94 Hovslätts IK 2,31
  Kula 1 Erica Lantz-94 IFK Växjö 13,75
  3 Stina Petersson-94 Ljungby FIK 13,22
  8 Rebecca Ekvall-94 Tranås AIF 12,09
  Diskus 6 Stina Petersson-94 Ljungby FIK 32,72
  Spjut 4 Stina Petersson-94 Ljungby FIK 36,96
  8 Sara Westerberg-94 Lekeryd-Svarttorp SK 32,35
P15 800m 3 Mohamed Adam Bile-95 Villstad GIF 2,01,22
  4 Ken Slättengren-95 Högby IF 2,02,88
  2000m 7 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK 6,00,51
  1500mH 7 Adam Andersson-95 Villstad GIF 5.02,83
  100mH 6 Karl Persson-95 Wärnamo SK 14,43
  300mH 3 Eskil Grahn-95 Tranås AIF 41,87
  Stav 5 Anton Evertsson-95 Habo FIF 04 3,42
  Längd 3 Karl Persson-95 Wärnamo SK 6,22
  Tresteg 6 Karl Persson-95 Wärnamo SK 12,42w
  Spjut 4 Jacob Sjödin-95 Stensjöns IF 49,72
  8 Christoffer Bengtsson-95 Oskarshamns SK 43,04
F15 100m 4 Elin Andersson-95 IFK Växjö 12,70
  300m 1 Elin Andersson-95 IFK Växjö 40,44
  300mH 4 Alice Petersson-95 FI Kalmarsund 44,87
  6 Hanna Hultemark-95 IFK Växjö 46,93
  Höjd 3 Elin Andersson-95 IFK Växjö 1,69
  7 Molly Bergvall-95 IFK Växjö 1,57
  Stav 5 Sofia Johansson-95 Tranås AIF 2,47
  Längd 7 Malin Samuelsson-95 IFK Växjö 5,36
  Kula 1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 14,80
  Diskus 2 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 48,13
  6 Fanny Andler-95 Habo FIF 04 39,37
  Slägga 3 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 48,31
  8 Marika Andersson-95 Stensjöns IF 37,72
  Spjut 3 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 41,34
  4 Molly Bergvall-95 IFK Växjö 40,89
           
20-22 aug Stora SM, Falun. Arr: Falu IK
M 3000mH 3 Fredrik Johansson-86 IFK Växjö 8.50.30
  400mH 3 Marcus Nilsson-91 Högby IF 52.28
  5 Niclas Åkerström-88 IFK Växjö 53.50
  Höjd 2 Emil Svensson-89 IFK Växjö 2.16
  Kula 4 Robert Melin-82 Bottnaryds IF 18.13
  Diskus 2 Robert Melin-82 Bottnaryds IF 56.65
  Slägga 2 Stefan Kvist-87 Alvesta FI 66.24
  6 Daniel Nyman-87 IFK Växjö 57.93
  Spjut 5 Andreas Wulff-80 IFK Växjö 67.64
  8 Pontus Bjärkvik-90 Hovslätts IK 63.89
K 100m 2 Carolina Klüft-83 IFK Växjö 11.83
  100mH 4 Emma Magnusson-85 IFK Växjö 14.26
  400mH 3 Ulrika Johansson-80 IFK Växjö 59.65
  Längd 1 Carolina Klüft-83 IFK Växjö 6.48w
  Kula 9 Moa Eskilsson-93 Villstads GIF 12.86
  Diskus 8 Moa Eskilsson-93 Villstads GIF 36.49
  Slägga 7 Rebecka Kvist-83 Alvesta FI 58.99
  Spjut 2 Anna Wessman-89 IFK Växjö 54.80
           
28 aug VSM Marathon, Lidköping. Arr: Lidköpings IS
K55 Marathon 1 Barbro Liljeqvist-54 Emlhults SC 3:48:28
K65 Marathon 1 Måd Thorssell-45 Växjö LK 4:27:58
M60 Marathon 3 Göran Önnerby-49 Anderstorps OK 3:33:21
           
31 aug Lag-SM, Stockholms Stadion. Arr: Spårvägens FK
M Lag 5   IFK Växjö 57p
  Erik Karlsson-87, Tobias Ohlsson-86, Fredrik Johansson-86, Tawakal Abdikadid-90, Hampus Widlund-93, Niclas Åkerström-88, Emil Svensson-89, Christian Hedman-87, Oscar Ivarsson-91, Joakim Ivarsson-89, Daniel Nyman-87, Andreas Wulff-80
K Lag 5   IFK Växjö 51p
  Carolina Klüft-83, Ulrika Johansson-80, Ann Johansson-85, Sandra Fransson-88, Victoria Lowentoft-92, Emma Lagerqvist-89, Rebecca Arnesson-92, Louise Persson-91, Lisa Lantz-92, Josefin Svensson-89, Annie Brickman-91, Ellinore Hallin-87, Ellinor Tuvhag-91, Anna Wessman-89
           
4 sep VSM Kastmångkamp, Bottnaryd. Arr: Bottnaryds IF
K35 Kastmångk 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 2890p
K65 Kastmångk 1 Majken Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 2449p
M45 Kastmångk 2 Svante Edvardsson-64 Villstads GIF 2198p
M60 Kastmångk 3 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 3381p
M65 Kastmångk 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 4070p
  Kastmångk 3 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 3373p
M85 Kastmångk 2 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 2712p
M90 Kastmångk 1 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 3111p
           
4-5 sep SM, JSM, USM Mångkamp, Huddinge. Arr: Huddinge AIS
M Tiokamp 2 Marcus Nilsson-91 Högby IF 7.006p
P16 Tiokamp 2 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 6.097p
    5 Micael Fagö-94 FI Kalmarsund 5.236p
K Sjukamp 3 Lisa Linnell-91 Ljungby FIK 5.156p
    4 Josefin Svensson-89 IFK Växjö 5.105p
    7 Gabriella Nykvist-92 Tranås AIF 3.319p
K22 Sjukamp 2 Josefin Svensson-89 IFK Växjö 5.105p
F19 Sjukamp 2 Lisa Linnell-91 Ljungby FIK 5.156p
    6 Gabriella Nykvist-92 Tranås AIF 3.319p
F17 Sjukamp 1 Jessica Bloodwoth-93 Tranås AIF 4.808p
F16 Sjukamp 3 Nikki Berglund-94 FI Kalmarsund 4.471p
F15 Sexkamp 6 Alice Petersson-95 FI Kalmarsund 3.733p
           
10-12 sep Skol-SM, Västerås. Arr: Västerås FK
P18+ 100m 3 Mattias Olander Högby IF 11.34
800m 3 Patrik Nilsson Oskarshamns SK 2:01.15
300mH 3 Tobias Nilsson Alvesta FI 40.97
Slägga 3 Jacob Lindh Hovslätts IK 52.21
P17 100m 3 Hampuz Widlund IFK Växjö 11.43
400m 2 Martin Rydenborg IFK Växjö 52.76
3 Hannes Carlsson FI Kalmarsund 53.21
100mH 1 Hampuz Widlund IFK Växjö 14.83
300mH 1 Hampuz Widlund IFK Växjö 39.37
Höjd 2 Pär Karlberg IFK Sävsjö 1.86
Längd 2 Oskar Nordborg FI Kalmarsund 6.49
Tresteg 3 Pär Karlberg IFK Sävsjö 12.77
P16 110mH 1 Jesper Lundberg Alvesta FI 15.30
Höjd 3 Olle Willsund Högby IF 1.85
Diskus 3 Victor Ivarsson IFK Växjö 42.14
Slägga 3 Anders Eriksson Hovslätts IK 56.55
Spjut 2 Victor Ivarsson IFK Växjö 53.99
3 Anders Eriksson Hovslätts IK 50.46
P15 800m 3 Ken Slättengren Högby IF 2:01.81
2000m 2 Ken Slättengren Högby IF 6:17.67
3 Adam Andersson Villstads GIF 6:26.35
1500mH 2 Adam Andersson Villstads GIF 4:59.11
3 Andreas Davidsson IFK Växjö 5:40.14
300mH 3 Eskil Grahn Tranås AIF 41.00
Höjd 1 Filip Danielsson IFK Växjö 1.78
Stav 3 Anton Evertsson Habo FIF-04 3.50
Längd 1 Karl Persson Wärnamo SK 6.33
Spjut 1 Christoffer Bengtsson Oskarshamns SK 43.95
F18+ 100m 2 Hanna Adriansson Wärnamo SK 12.11
100mH 2 Victoria Johansson Tranås AIF 15.55
3 Lovisa Bauer Eksjö Södra IK 17.02
Stav 2 Lisa Lantz IFK Växjö 3.22
Längd 1 Hanna Adriansson Wärnamo SK 5.38
Spjut 1 Matilda Elfgaard Habo FIF-04 43.40
2 Gabriella Sundin Hovslätts IK 41.13
F17 100m 2 Ellen Wikström IK Hakarpspojkarna 12.62
400m 1 Jessica Bloodworth Tranås AIF 57.50
2 Frida Åhsberg Villstads GIF 58.98
3000m 1 Amelie Andersson Villstads GIF 10:31.67
100mH 3 Ellen Wikström IK Hakarpspojkarna 14.82
Höjd 1 Matilda Nilsson IK Hakarpspojkarna 1.72
Kula 3 Elina Rapp IK Sisu 13.01
F16 3000m 2 Josefine Malmborg Habo FIF-04 11:46.58
Kula 1 Erica Lantz IFK Växjö 14.01
Diskus 2 Erica Lantz IFK Växjö 38.07
F15 300mH 3 Alice Petersson FI Kalmarsund 45.57
Höjd 1 Molly Bergvall IFK Växjö 1.68
Längd 2 Alice Petersson FI Kalmarsund 5.51
Tresteg 2 Malin Samuelsson IFK Växjö 11.62
Kula 1 Fanny Roos Ljungby FIK 14.43
Diskus 1 Fanny Roos Ljungby FIK 48.56
Slägga 2 Fanny Roos Ljungby FIK 50.14
Spjut 1 Fanny Roos Ljungby FIK 43.08
P Gymn 4x100m 3 Alexander Svensson IKHP, IKHP, Hovslätts IK 45.50
      Simon Ekström, Alfred Sandell, Jonatan Lilja Hovslätts IK
F Gymn 4x100m 1 Elina Gunnarsson HIK, Hovslätt,Tranås, IKHP 48.44
      Gabriella Nykvist Tranås AIF, Olivia Danell, Ellen Wikström IKHP
F Grund 4x100m 2 Linn Samuelsson-95, Tranås AIF 51.38
      Sofia Johansson-95, Alice Lidén-95, Hedvig Nykvist-95
           
11 sep SM Halvmarathon, Sthlm. Arr: Spårv./Häss./Tureberg
K ½marathon 7 Josephine Ambjörnsson-83 Villstads GIF 1:21:30
           
18 sep VSM Femkamp, Mora. Arr: IFK Mora/Dalarnas FIF
    Ingen från Småland.    
           
19 sep Lag-USM, Gävle. Arr: Gefle IF
P/F17 Lag 3   IFK Växjö 124p
  Hampus Widlund-93, Pontus Johansson-94, Sebastian Stöckeman-94, Victor Ivarsson-94, Johan Andersson-94, Martin Rydenborg-93, Elin Andersson-95, Elin Wesslund-94, Malin Samuelsson-95, Molly Bergvall-95, Erica Lantz-94
           
16 okt VSM Halvmarathon, Bålstad. Arr: Bålstad IK
M45 ½marathon 4 Hans Eriksson-48 Eksjö Södra IK 1:33:35
M50 ½marathon 4 Nils-Allan Thorstensson-57 Hultsfreds LK 1:21:44
M60 ½marathon 3 Niklas Wikner-64 Tranås AIF 1:18:05