Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


SM-PLACERINGAR

Tas med gör resultat bland de 8 bästa på arena ute/inne, de 12 bästa vid väg/terräng, 3 bästa vid Skol-SM. Veteraner 3 bästa, väg/terräng 6.

Gå till år: 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2013

8-10 feb ISM-IJSM-IUSM Mångkamp, Växjö. Arr: IFK Växjö
P15 Sjukamp 7 Johan Brasch-98 Wärnamo SK 3.341p
K Femkamp 2 Ellinore Hallin-87 IFK Växjö 4.293p
    4 Lisa Linnell-91 IFK Växjö 4.057p
    5 Elin Tornhed-95 IFK Växjö 3.831p
K22 Femkamp 1 Lisa Linnell-91 IFK Växjö 4.057p
F19 Femkamp 3 Elin Tornhed-95 IFK Växjö 3.831p
F16 Femkamp 4 Linn Bengtsson-97 IFK Växjö 3.619p
    5 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 3.500p
    8 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 3.353p
           
9-10 feb IVSM, Karlskrona. Arr: Blekinge FIF
M35 3000m 1 Tomas Olsson-77 Högby IF 9:07,83
  Kula 1 Peter Fritz-74 IK Sisu 11,43
M40 60m 2 Jan Erlandsson-72 Villstads GIF 7,67
  200m 2 Jan Erlandsson-72 Villstads GIF 24,09
  400m 1 Jan Erlandsson-72 Villstads GIF 54,16
M45 60m 1 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 7,74
  200m 1 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 25,30
  3000m 1 Jocke Svensson-68 Ingelstad IK 9:27,20
  Höjd 2 Asbjörn Karlsson-66 Oskarshamns SK 1,54
  Stav 1 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 3,40
  Längd 1 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 5,80
M55 800m 3 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 2:43,93
  1500m 2 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 5:57,88
  60mH 2 Dario Bonasin-55 Alvesta FI 12,24
  Höjd 1 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 1,40
    2 Dario Bonasin-55 Alvesta FI 1,40
  Stav 1 Dario Bonasin-55 Alvesta FI 2,50
  Tresteg 1 Dario Bonasin-55 Alvesta FI 9,51
    2 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 8,73
  Kula 3 Dario Bonasin-55 Alvesta FI 10,02
M60 60m 1 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 8,66
  800m 1 Carl-Gustaf Nilsson-52 Högby IF 2:28,95
  1500m 3 Carl-Gustaf Nilsson-52 Högby IF 5:06,22
  3000m 1 Carl-Gustaf Nilsson-52 Högby IF 10:54,37
  Höjd 3 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 1,30
  Längd 2 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 4,78
  Vikt 2 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 14,63
M65 60m 3 Gunnar Nilsson-44 Alvesta FI 12,57
  800m 1 Folke Lindqvist-47 Eksjö Södra IK 2:57,63
  1500m 2 Folke Lindqvist-47 Eksjö Södra IK 6:13,79
  3000m 1 Hans Eriksson-48 Eksjö Södra IK 12:01,48
  Höjd 3 Ange Bergmark-45 Stensjöns IF 1,26
  Stav 3 Arne Svensson-46 FIK Färjestaden 2,70
  Längd 1 Ange Bergmark-45 Stensjöns IF 3,73
  Tresteg 2 Agne Bergmark-45 Stensjöns IF 7,66
  Vikt 1 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 15,41
M70 60m 1 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 9,71
    2 Lars-Göran Carlsson-43 Hovslätts IK 9,75
  1500m 1 Arne Håkansson-41 Högby IF 6:17,49
  3000m 3 Arne Håkansson-41 Högby IF 13:02,99
  Höjd 3 Paul Winblad-42 IFK Sävsjö 1,28
  Längd 2 Paul Winblad-42 IFK Sävsjö 3,16
  Kula 2 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 13,09
  Vikt 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 18,93
    3 Ronny Krönvall-43 Wärnamo SK 7,56
M75 200m 3 Conny Andersson-37 Anderstorps OK 47,15
  800m 1 Conny Andersson-37 Anderstorps OK 4:21,76
  3000m 2 Conny Andersson-37 Anderstorps OK 19:39,31
  Höjd 2 Göran Graberg-38 Stensjöns IF 1,28
  Kula 1 Georg Johansson-38 Högby IF 9,69
    2 Torsten Ask-37 Wärnamo SK 9,66
  Vikt 1 Georg Johansson-38 Högby IF 14,41
M85 Höjd 1 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 1,16
  Kula 1 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 8,92
M90 Höjd 1 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 0,82
  Längd 1 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 1,68
  Tresteg 1 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 3,30
  Kula 1 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 6,00
  Vikt 1 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 7,23
K35 1500m 2 Frida Össmar-77 Högby IF 5:28,07
K40 400m 1 Camilla Lindström-71 Högby IF 1:33,61
  800m 2 Camilla Lindström-71 Högby IF 3:41,44
  1500m 3 Camilla Lindström-71 Högby IF 7:41,18
K45 60m 1 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 8,69
  200m 1 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 28,16
K50 60m 1 Carina Palmkvist-62 Villstad GIF 8,81
  Längd 1 Carina Palmkvist-62 Villstad GIF 4,54
K60 Längd 1 Irene Palmgren-51 Oskarshamns SK 2,59
K65 400m 2 Ing-Britt Lindqvist-47 Eksjö Södra IK 1:51,43
  800m 2 Ing-Britt Lindqvist-47 Eksjö Södra IK 4:14,26
  1500m 2 Ing-Britt Lindqvist-47 Eksjö Södra IK 8:41,38
  3000m 2 Ing-Britt Lindqvist-47 Eksjö Södra IK 18:02,66
  Höjd 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 1,06
  Stav 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 1,50
  Längd 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 2,99
  Kula 3 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 6,64
  Vikt 3 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 6,51
           
15-17 feb ISM, Norrköping. Arr: GoIF Tjalve, IK Norrköping FI
M 1500m 6 Fredrik Johansson-86 IFK Växjö 4:03,14
K 800m 5 Josefine Malmborg-94 Habo FIF-04 2:11,60
  60mH 3 Ellinore Hallin-87 IFK Växjö 8,47
  Längd 3 Lisa Linnell-91 IFK Växjö 6,18
  Kula 3 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 14,81
    5 Ellinore Hallin-87 IFK Växjö 14,30
           
23-24 feb IJSM 19-22, IUSM 17, Uddevalla, Arr: IK Orient
M22 Höjd 5 Yuan-Zhong Wu-91 IFK Växjö 2,00
K22 Höjd 4 Louise Persson-91 IFK Växjö 1,67
  Längd 2 Lisa Linnell-91 IFK Växjö 5,93
  Kula 4 Lisa Linnell-91 IFK Växjö 11,95
P19 60m 2 Alexander Andersson-94 IK Hakarpspojkarna 6,99
  400m 4 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 50,74
  1500m 6 Ken Slättengren-95 Högby IF 4,16,86
    7 David Fridell-94 Stensjöns IF 4,21,01
  60mH 2 Hannes Kvist Wirdmo-94 IFK Växjö 7,95
    6 Petter Gustafsson-94 IK Hakarpspojkarna 8,56
  Höjd 6 Jonas Nilsson-94 Habo FIF-04 1,92
  Stav 4 Micael Fagö-94 Kalmar SK 4,45
    5 Anton Evertsson-95 Habo FIF-04 4,33
    6 Rasmus Elfgaard-94 Habo FIF-04 4,21
F19 400m 2 Elin Tornhed-95 IFK Växjö 56,85
  1500m 3 Josefine Malmborg-94 Habo FIF-04 4,43,10
  Kula 1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 14,56
    5 Erica Lantz-94 IFK Växjö 12,35
  Vikt 4 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 14,72
F17 400m 3 Sofia Andersson-96 IFK Växjö 60,48
  60mH 4 Sara Cannmo-96 Hovslätts IK 9,14
  Höjd 7 Agnes Lundin-96 Hovslätts IK 1,55
  Stav 1 Amanda Gabrielson-96 Wärnamo SK 3,47
    4 Sara Cannmo-96 Hovslätts IK 3,35
  Längd 2 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 5,82
  Tresteg 2 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 12,29
           
9-10 mars IUSM 15-16, Malmö, Arr: Malmö AI o Öresund FK
P16 Höjd 2 Olof Östenberg-97 IFK Växjö 1,94
  Kula 1 Olof Östenberg-97 IFK Växjö 17,21
    5 Jan Jakoubek-97 IK Hinden 13,67
  Vikt 2 Olof Östenberg-97 IFK Växjö 13,33
F16 60m 6 Julia Seigerroth-97 IK Hakarpspojkarna 8,14
  400m 3 Linn Bengtsson-97 IFK Växjö 59,70
    4 Maria Svedberg-97 IK Hakarpspojkarna 59,88
  1500m 2 Linn Bengtsson-97 IFK Växjö 4:41,76
  60mH 1 Julia Seigerroth-97 IK Hakarpspojkarna 8,64
    4 Linn Bengtsson-97 IFK Växjö 9,05
  Stav 3 Ellen Olsson-97 Wärnamo SK 3,32
    6 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 2,94
  Längd 8 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 5,26
  Tresteg 1 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 11,86
    5 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 11,25
    6 Amanda Hjalmarsson-97 Hovslätts IK 11,14
  Kula 4 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 12,90
  Vikt 8 Amanda Landegren-97 IFK Växjö 11,28
P15 1000m 6 Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF 2:55,05
  Stav 2 Viktor Kjellsson-98 IFK Växjö 3,52
    5 Emil Östergren-98 IFK Växjö 3,07
    7 Theodor Ahlström-98 IFK Växjö 3,07
  Tresteg 3 Villiam Olsson-98 Ljungby FIK 12,60
    7 Johan Brasch-98 Wärnamo SK 11,70
  Kula 5 Theodor Ahlström-98 IFK Växjö 14,38
    6 Örn Östenberg-98 IFK Växjö 13,94
  Vikt 8 Theodor Ahlström-98 IFK Växjö 12,53
F15 1000m 8 Sofia Johansson-98 Tranås AIF 3:18,04
  Tresteg 7 Ida Nilsson-98 Hovslätts IK 10,96
  Kula 6 Linnea Aronsson-98 Ljungby FIK 11,76
           
18 maj SM Halvmarathon, Göteborg, Arr: Göteborgs FIF
M Halvmara 4 David Nilsson-87 Högby IF 1:08:06
    12 Tomas Olsson-77 Högby IF 1:14:54
           
25-26 maj SM-JSM-USM Stafett, Huddinge, Arr: Huddinge AIS
M 4x100m 5 Alexander Brorsson-90
Niclas Åkerström-89
Victor Ivarsson-94
Hannes Kvist Wirdmo-94
IFK Växjö 41,10
M22 4x100m 3 Alexander Andersson-94
Eric Larsson-93
Adrian Almquist-95
Simon Pankalla-93
IK Hakarpspojkarna 43,54
F19 4x100m 6 Hanna Hultemark-95
Malin Citess-95
Erika Lantz-94
Elin Tornhed-95
IFK Växjö 50,13
F17 4x100m 7 Julia Sjökvist-97
Hanna Hoff-97
Beatrice Lantz-97
Sofia Andersson-96
IFK Växjö 51,45
  St.1000m 5 Julia Sjökvist-97
Beatrice Lantz-97
Hanna Hoff-97
Sofia Andersson-96
IFK Växjö 2:19,72
           
1 juni SM Marathon, Stockholm, Arr: Hässelby SK, Spårvägens FK
M Marathon 4 David Nilsson-87 Högby IF 2:25:45
           
16 juni Lag-USM, Malmö, Arr: Malmö AI
PF17 Lag 3   IFK Växjö 126p
Amanda Landegren-97, Andre Fransson-97, Beatrice Lantz-97, Carl Wiberg-97, Hanna Hoff-97, Julia Arvidsson-98, Linn Bengtsson-97, Olof Östenberg-97, Sebastian Gyllensten-96, Sofia Andersson-96, Örn Östenberg-98.
           
6 juli Lag-SM, Halmstad, Arr: IFK Halmstad
K Lag 4   IFK Växjö 53,5p
Amanda Landegren-97, Anna Wessman-89, Beatrice Lantz-97, Erica Lantz-94, Evelin Hindrikes-91, Frida Bergvall-99, Frida Jansson-95, Hanna Hoff-97, Linn Bengtsson-97, Lisa Linnell-91, Louise Persson-91, Malin Citess-95, Malin Johansson-90, Rebecca Arnesson-92
           
27 juli VSM Marathon, Löttorp, Arr: Högby IF
M40 Marathon 3 Fredrik Saarnak-72 Brittatorps TK 3:10:57
M45 Marathon 1 Niklas Wikner-64 Tranås AIF 2:52:59
  Marathon 2 Pär Wanby-64 Högby IF 2:59:27
  Marathon 3 Johan Reberg-65 Högby IF 3:07:14
M55 Marathon 1 Nils-Allan Thorstensson-57 Hultsfreds LK 2:58:50
  Marathon 2 Dag Nilsson-57 Växjö LK 3:07:52
M60 Marathon 1 Arne Jacobsson-51 Södra Vi IF 3:27:05
M65 Marathon 3 Kurt Gustavsson-46 Hultsfreds LK 4:23:19
M70 Marathon 1 Stig Hörberg-43 Växjö Norra IF 4:07:01
  Marathon 3 Håkan Sjöö-40 Växjö LK 5:08:19
K40 Marathon 2 Annika Bardh-71 SK Graal 3:27:09
K50 Marathon 2 Anita Jönsson-63 Högby IF 4:09:58
K55 Marathon 2 Barbro Liljequist-54 Elmhults SC 3:57:26
K65 Marathon 1 Måd Thorsell-45 Växjö AIS 5:14:58
           
4 aug SM 100km, Stockholm, Arr: Spårv/Hässelby/Fredrikshof
Ingen smålandsaktiv bland de 12 bästa.
           
9-11 aug JSM 19-22 o USM 17, Västerås, Arr: Västerås FK
M22 400m 1 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 48,80
    2 Filip Nilsson-92 Kalmar SK 49,26
  800m 7 Simon Ståhl-93 Tranås AIF 2:00,00
  110mH 2 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 14,38
  400mH 4 Tobias Nilsson-92 Alvesta FI 53,99
  Höjd 2 Yuan-Zhong Wu-91 IFK Växjö 2,06
  Spjut 2 Sebastian Thörngren-93 IFK Växjö 65,74
K22 100m 7 Lisa Linnell-91 IFK Växjö 12,33
  800m 7 Rebeccca Arnesson-92 IFK Växjö 2:24,79
  5000m 2 Erika Lindeblad-93 Kalmar SK 17:25,03
  2000mH 5 Erika Lindeblad-93 Kalmar SK 7:16,25
  100mH 2 Lisa Linnell-91 IFK Växjö 14,04
    7 Lovisa Bauer-92 Eksjö Södra IK 16,02
  400mH 1 Evelin Hindrikes-91 IFK Växjö 1:00,98
    3 Jessica Bloodworth-93 Tranås AIF 1:03,09
  Längd 2 Lisa Linnell-91 IFK Växjö 6,04
  Tresteg 8 Elina Rapp-93 IFK Växjö 11,23
  Kula 3 Moa Eskilsson-93 Villstad GIF 13,30
  Diskus 3 Moa Eskilsson-93 Villstad GIF 45,08
  Spjut 1 Matilda Elfgaard-92 Habo FIF-04 48,54
    3 Gabriella Sundin-92 Hovslätts IK 43,68
P19 100m 8 Alexander Andersson-94 IK Hakarpspojkarna 11,13
  800m 3 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK 1:54,72
  1500m 5 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK 3:59,20
    8 Ken Slättengren-95 Högby IF 4:01,69
  2000mH 4 Ken Slättengren-95 Högby IF 6:10,86
  110mH 1 Hannes Wirdmo-94 IFK Växjö 14,16
    4 Viktor Ivarsson-94 IFK Växjö 14,49
  300mH 6 Petter Gustafsson-94 IK Hakarpspojkarna 40,84
  Höjd 6 Olle Willsund-94 Högby IF 1,86
  Stav 4 Micael Fagö-94 Kalmar SK 4,43
    5 Anton Evertsson-95 Habo FIF-04 4,23
    7 Rasmus Elfgaard-94 Habo FIF-04 3,93
  Tresteg 8 Emil Quick-95 Kalmar SK 11,19
  Diskus 5 Viktor Ivarsson-94 IFK Växjö 44,85
  Slägga 1 Anders Eriksson-94 Hovslätts IK 67,77
  Spjut 4 Christoffer Bengtsson-95 Oskarshamns SK 58,65
F19 100m 4 Josefin Nilsson-94 Kalmar SK 12,12w
  200m 4 Josefin Nilsson-94 Kalmar SK 25,23
  800m 3 Josefine Malmborg-94 Habo FIF-04 2:15,95
  Höjd 3 Tova Österberg-94 Kalmar SK 1,70
    4 Ida Virdebrant-94 IFK Växjö 1,66
  Tresteg 5 Malin Citess-95 IFK Växjö 11,91w
  Kula 1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 15,78
    3 Erica Lantz-94 IFK Växjö 12,87
    7 Frida Jansson-95 IFK Växjö 10,92
  Diskus 1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 47,95
    8 Elin Rubin-95 Hovslätts IK 38,60
  Slägga 7 Maja Eklund-94 IK Hinden 44,08
  Spjut 7 Frida Jansson-95 IFK Växjö 31,75
P17 110mH 7 Sebastian Gyllensten-96 IFK Växjö 15,65
    8 Joakim Stenström-96 IK Hinden 15,85
  300mH 3 Joakim Stenström-96 IK Hinden 41,55
    5 Sebastian Gyllensten-96 IFK Växjö 42,03
  Kula 5 Jonathan Gunninge-96 IK Sisu 13,67
  Slägga 5 Pontus Lantz-96 Bottnaryds IF 47,01
F17 100mH 6 Stina Hedvall-96 IFK Växjö 14,79
    7 Sara Cannmo-96 Hovslätts IK 14,87
  300mH 5 Emily Garney-96 Kalmar SK 50,55
  Höjd 6 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 1,60
  Stav 2 Sara Cannmo-96 Hovslätts IK 3,55
    3 Amanda Gabrielsson-96 Wärnamo SK 3,49
  Längd 2 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 5,79
    4 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 5,60
  Tresteg 2 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 12,25
  Spjut 5 Amanda Gabrielsson-96 Wärnamo SK 36,70
           
9-11 aug USM 15-16, Eskilstuna, Arr: Råby Rekarne FIF och Ärla IF
P16 2000mH 6 Anton Wretström-97 SK Graal 6:35,35
  Stav 8 Albin Suljov-97 FIK Färjestaden 3,11
  Längd 1 Olof Östenberg-97 IFK Växjö 7,01
  Kula 1 Olof Östenberg-97 IFK Växjö 16,70
  Diskus 2 Olof Östenberg-97 IFK Växjö 52,83
  Spjut 2 Olof Östenberg-97 IFK Växjö 59,16
    7 Robin Ericsson-97 Habo FIF-04 41,76
F16 100m 6 Julia Seigerroth-97 IK Hakarpspojkarna 12,63
  200m 6 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 25,95w
  400m 3 Maria Svedberg-97 IK Hakarpspojkarna 58,72
    5 Elin Brink-97 Markaryds FK 60,13
  800m 4 Elin Brink-97 Markaryds FK 2:19,07
  3000m 2 Linn Bengtsson-97 IFK Växjö 10:21,55
  1500mH 1 Linn Bengtsson-97 IFK Växjö 4:53,11
  300mH 3 Maria Svedberg-97 IK Hakarpspojkarna 45,35
  Stav 3 Ellen Olsson-97 Wärnamo SK 3,32
  Längd 3 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 5,64
  Tresteg 1 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 11,94
    3 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 11,61w
  Kula 3 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 13,22
  Diskus 5 Clara Holmquist-97 IK Hakarpspojkarna 33,98
  Slägga 7 Amanda Landegren-97 IFK Växjö 41,17
  Spjut 4 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 37,89
P15 300m 3 Johan Brasch-98 Wärnamo SK 38,30
    4 Axel Nykvist-98 Tranås AIF 38,39
  100mH 3 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 14,32
  300mH 3 Johan Brasch-98 Wärnamo SK 41,22
    6 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 42,30
  Stav 2 Viktor Kjellsson-98 IFK Växjö 3,62
    5 Emil Östergren-98 IFK Växjö 3,37
    6 Theodor Ahlström-98 IFK Växjö 3,29
  Tresteg 5 Villiam Olsson-98 Ljungby FIK 12,34
  Kula 3 Theodor Ahlström-98 IFK Växjö 14,77
  Diskus 2 Örn Östenberg-98 IFK Växjö 54,57
    6 Theodor Ahlström-98 IFK Växjö 44,78
  Spjut 5 Theodor Ahlström-98 IFK Växjö 52,63
    7 Jonathan Johansson-98
Tranås AIF 41,98
    8 Jonatan Hirsh-98 Habo FIF-04 39,11
F15 Diskus 6 Emma Jonasson-98 Wärnamo SK 36,18
           
16-18 aug VSM, Gävle, Arr: Gefle IF
M35 Kula 1 Peter Fritz-74 IK Sisu 11,84
  Diskus 2 Peter Fritz-74 IK Sisu 28,85
M40 100m 3 Jan Erlandsson-72 Villstad GIF 11,73
  200m 3 Jan Erlandsson-72 Villstad GIF 23,50w
  400m 1 Jan Erlandsson-72 Villstad GIF 53,72
    3 Jörgen Almqvist-72 OK Njudung 56,24
  800m 3 Jörgen Almqvist-72 OK Njudung 2.13,25
M45 100m 1 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 12,33
  200m 1 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 25,49w
  Höjd 3 Asbjörn Karlsson-66 Oskarshamns SK 1,58
  Stav 2 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 3,10
  Längd 1 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 5,98w
M50 Höjd 2 Michael Zazzio-60 SKruvs IF 1,66
M55 100m 2 Sten-Göran Yngvesson-56 IK Vista 14,33
  5000m 1 Kent P Andersson-58 Eksjö Södra IK 18.09,76
  100mH 1 Peter Danneman-55 Stensjöns IF 19,22w
  Längd 2 Sten-Göran Yngvesson-56 IK Vista 4,08w
  Slägga 1 Evert Kvist-56 Alvesta FI 36,55
  Spjut 1 Anders Andersson-58 Villstad GIF 51,20
M60 2000mH 2 Hans Södergren-51 Oskarshamns SK 7.54,48
  300mH 1 Hans Södergren-51 Oskarshamns SK 49,61
  Höjd 3 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 1,34
  Slägga 3 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 37,11
  Spjut 1 Jan-Olof Damgren-51 IK Hakarpspojkarna 42,39
M65 5000m 2 Hans Eriksson-48 Eksjö Södra IK 20.06,30
  Längd 3 Agne Bergmark-45 Stensjöns IF 3,73w
  Tresteg 1 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 7,99
  Kula 2 Greger Melin-46 Bottnaryds IF 10,96
  Slägga 2 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 40,14
  Vikt 2 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 15,17
M70 200m 2 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 33,31w
  800m 3 Ulf Rönning-43 Wärnamo SK 3.14,13
  1500m 1 Arne Håkansson-41 Högby IF 5.55,54
  Kula 2 Inge Melin-42 Bottnaryds IF 10,42
  Diskus 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 42,42
  Slägga 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 44,55
  Spjut 2 Inge Melin-42 Bottnaryds IF 32,38
  Vikt 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 18,12
M75 Diskus 2 Georg Johansson-38 Högby IF 33,77
  Slägga 2 Georg Johansson-38 Högby IF 36,96
  Vikt 1 Georg Johansson-38 Högby IF 14,98
M80 Vikt 1 Allan Henriksson-33 Lekeryd-Svarttorp SK 10,52
M85 Höjd 1 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 1,16
  Kula 1 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 8,37
M90 Kula 3 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 5,30
  Diskus 2 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 14,62
  Slägga 2 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 13,87
  Spjut 1 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 9,88
K50 100m 1 Carina Palmquist-62 Villstad GIF 13,88
  100mH 1 Carina Palmquist-62 Villstad GIF 14,99w
  300mH 1 Anna Sultan-63 Villstad GIF 60,37
  Längd 1 Carina Palmquist-62 Villstad GIF 4,75
  Tresteg 1 Carina Palmquist-62 Villstad GIF 9,34
K65 Stav 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 1,60
  Längd 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 2,86w
  Diskus 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 15,27
  Slägga 1 Majken Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 18,27
    2 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 17,94
  Spjut 2 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 18,76
  Vikt 2 Majken Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 8,33
    3 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 8,01
           
29 aug - 1 sep SM, Borås, Arr: IK Ymer
M 3000mH 5 Fredrik Johansson-86 IFK Växjö 9:14.08
  110mH 7 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 14.50
    8 Hannes Kvist-Wirdmo 94 IFK Växjö 14.84
  400mH 2 Niclas Åkerström-88 IFK Växjö 51.76
    7 Tobias Nilsson-92 Alvesta FI 54.53
  Slägga 4 Daniel Nyman-87 IFK Växjö 60,85
  Spjut 4 Sebastian Thörngren-93 IFK Växjö 70,43
    8 Pontus Bjärkvik-90 Hovslätts IK 63,54
K 100mH 8 Lisa Linnell-91 IFK Växjö 14.32
  400mH 5 Evelin Hindrikes-91 IFK Växjö 59.54
    6 Jessica Bloodworth Tranås AIF 61.63
  Längd 6 Lisa Linnell-91 IFK Växjö 6.00
  Kula 2 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 15,63
  Diskus 7 Moa Eskilsson-93 Villstads GIF 47,41
    8 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 47,02
  Spjut 3 Matilda Elfgaard-92 Habo Friidrott 04 48,81
           
7 sep VSM femkamp, Katrineholm, Arr: Katrineholms SK
M45 Femkamp 1 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 3.068p
M55 Femkamp 1 Bengt Ajkdahl-56 Alvesta Friidrott 2.463p
M65 Femkamp 2 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 2.088p
M70 Femkamp 1 Leif Karlsson-43 Alvesta Friidrott 2.267p
           
14 sep VSM Halvmarathon, Veberöd, Arr: Björnstorps IF
M55 Halvmara 1 Dag Nilsson-57 Växjö LK 1:26:08
M65 Halvmara 1 Hans Eriksson-48 Eksjö Södra IK 1:33:40
M70 Halvmara 1 Leif Brandstedt-43 Björkshults IF 1:39:43
K65 Halvmara 2 Måd Thorsell-45 Växjö AIS 2:12:02
           
14-15 sep SM-JSM-USM Mångkamp, Kalmar, Arr: Kalmar SK
P19 Tiokamp 4 Micael Fagö-94 Kalmar SK 5.572p
    5 Ken Slättengren-95 Högby IF 4.881p
P15 Åttakamp 4 Jonathan Johansson-98 Tranås AIF 4.126p
F17 Sjukamp 3 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 4.327p
F16 Sjukamp 3 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 4.767p
    5 Linn Bengtsson-97 IFK Växjö 4.416p
           
15 sep VSM kastfemkamp, Ystad, Arr: Ystads IF
M60 Kastfemk. 2 Stig Arvidsson-49 Lekeryd Svarttorp SK 3.390p
M65 Kastfemk. 3 Greger Melin-46 Bottnaryds IF 2.641p
M70 Kastfemk. 2 Inge Melin-42 Bottnaryds IF 2.353p
M75 Kastfemk. 1 Georg Johansson-38 Högby IF 3.763p
K55 Kastfemk. 2 Birgitta Eriksson-57 Hovslätts IK 2.033p
K65 Kastfemk. 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 2.481p
           
20-22 sep Skol-SM, Huddinge, Arr: Huddinge AIS
P18 Spjut 1 Christoffer Bengtsson-95 Oskarshamns SK 56,08
P17 800m 3 Adam Kjellnäs-96 Kalmar SK 2:07,0m
P15 100m 3 Axel Nykvist-98 Tranås AIF 12,41
  300m 3 Axel Nykvist-98 Tranås AIF 38,39
  2000m 3 Anton Persson-98 Tranås AIF 7:05,37
  1500mH 3 Anton Persson-98 Tranås AIF 5:32,82
  100mH 1 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 14,44
    3 Jonathan Johansson-98 Tranås AIF 15,25
  300mH 1 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 42,84
  Diskus 2 Jonathan Johansson-98 Tranås AIF 38,63
F18 100m 2 Hedvig Nykvist-95 Tranås AIF 12,95
  Spjut 3 Sofia Johansson-95 Tranås AIF 34,28
F17 800m 1 Klara Alvelid-96 Kalmar SK 3:06,06
  300mH 1 Klara Alvelid-96 Kalmar SK 57,12
  Diskus 3 Lisa Johansson-96 Kalmar SK 24,05
  Spjut 3 Klara Alvelid-96 Kalmar SK 24,56
F15 300m 2 Sofie Borssén-98 Kalmar SK 43,34
  Höjd 1 Alexia Lillhav-98 IFK Växjö 1,56
  Stav 1 Alexia Lillhav-98 IFK Växjö 3,10
    2 Matilda Blomstrand-98 Wärnamo SK 2,70
           
26-27 okt SM-JSM-USM-VSM Terräng, Falun, Arr: Falu IK
M 4km 10 Fredrik Johansson-86 IFK Växjö 12:41
  12km 4 David Nilsson-87 Högby IF 39:37
M22 8km 2 Oscar Carlsson-91 Apladalens LK 27:11
    12 Anton Rehn-92 Högby IF 27:49
P19 6km 12 David Fridell-94 Stensjöns IF 21:06
M60 4km 2 Carl-Gustaf Nilsson-52 Högby IF 16:48
M65 4km 2 Hans Eriksson-48 Eksjö Södra IK 17:34
F17 4km 11 Linnéa Kjellström-96 Hovslätts IK 16:53
F16 4km 3 Linn Bengtsson-97 IFK Växjö 15:21
    10 Clara Brogren-97 IFK Växjö 16:52
F16-17 3x4km 5 Linn Bengtsson-97, IFK Växjö 50:09
      Clara Brogren-97, Alicia Kerrolf-97
K40 4km 1 Maria Lundgren-72 IFK Växjö 15:41