Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


SM-PLACERINGAR

Tas med gör resultat bland de 8 bästa på arena ute/inne, de 12 bästa vid väg/terräng, 3 bästa vid Skol-SM. Veteraner 3 bästa, väg/terräng 6.

Gå till år: 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2008

  9-10 feb   IVSM, Huddinge, arr Huddinge AIS  
M35 800m 2 Niclas Svensson Hovslätts IK 2.08.24
  1500m 2 Niclas Svensson Hovslätts IK 4.25.64
M40 60m 1 Peter Rosén Hovslätts IK 7.46
  200m 3 Peter Rosén Hovslätts IK 25.02
  800m 2 Stefan Helander Oskarshamns SK 2.13.25
  1500m 3 Stefan Helander Oskarshamns SK 4.35.94
  Längd 1 Kent Nygren IK Hakarpspojkarn 5.96
  Längd 3 Tomas Fanta Oskarshamns SK 5.74
M45 400m 3 Sandy Bengtsson Oskarshamns SK 58.61
  Höjd 2 Michael Zazzio Skruvs IF 1.74
M50 400m 3 Hans Tove Oskarshamns SK 60.30
  800m 2 Hans Tove Oskarshamns SK 2.15.38
  60m häck 2 Lennart Peterson Wärnamo SK 12.68
  Tresteg 1 Lennart Peterson Wärnamo SK 8.81
  Vikt 3 Evert Kvist Alvesta FI 13.92
M55 60m 1 Kjell Alnervik Hovslätts IK 8.32
  200m 1 Kjell Alnervik Hovslätts IK 27.59
  200m 3 Hans Södergren Oskarshamns SK 28.59
  400m 1 Hans Södergren Oskarshamns SK 61.64
  800m 1 Hans Södergren Oskarshamns SK 2.20.91
  Höjd 1 Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp SK 1.44
  Stav 2 Sven Magnusson Stensjöns IF 2.80
  Längd 2 Kjell Alnervik Hovslätts IK 4.84
  Tresteg 1 Kjell Alnervik Hovslätts IK 10.58
  Vikt 2 Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp SK 12.79
M60 1500m 2 Hans Eriksson Eksjö Södra IK 5.14.21
  3000m 2 Hans Eriksson Eksjö Södra IK 11.02.07
  Stav 2 Agne Bergmark Stensjöns IF 2.70
  Längd 1 Agne Bergmark Stensjöns IF 4.28
  Tresteg 1 Harald Henriksson Lekeryd-Svarttorp SK 9.30
  Tresteg 2 Agne Bergmark Stensjöns IF 9.02
  Kula 2 Greger Melin Bottnaryds IF 12.05
M65 Kula 1 Peter Hackenschmidt IK Hakarpspojkarn 12.44
  Vikt 1 Peter Hackenschmidt IK Hakarpspojkarn 16.18
M70 800m 3 Conny Andersson Anderstorps OK 3.44.10
  3000m 3 Conny Andersson Anderstorps OK 15.29.77
  Vikt 1 Georg Johansson Högby IF 18.33
M80 60m 1 Sten Medelius Högby IF 10.41
  200m 1 Sten Medelius Högby IF 36.39
  400m 1 Sten Medelius Högby IF 1.31.88
  400m 2 Ingvar Lundberg Gnosjö FK 1.52.95
  800m 1 Ingvar Lundberg Gnosjö FK 4.15.64
  1500m 1 Ingvar Lundberg Gnosjö FK 8.12.31
  3000m 1 Ingvar Lundberg Gnosjö FK 18.08.43
  60m häck 1 Sten Medelius Högby IF 13.82
  Höjd 1 Nils-Bertil Nevrup Elmhults SC 1.22
  Längd 1 Sten Medelius Högby IF 3.32
  Kula 1 Nils-Bertil Nevrup Elmhults SC 10.64
  Vikt 2 Sten Medelius Högby IF 9.45
M85 Kula 1 Eskil Ljunggren Wärnamo SK 7.70
  Vikt 1 Eskil Ljunggren Wärnamo SK 9.31
M 4x200m 2 Sandy Bengtsson, Oskarshamns SK 1.48.24
      Stefan Helander, Hans Tove, Hans Södergren  
K45 60m 1 Carina Palmquist Villstad GIF 8.41
  200m 2 Carina Palmquist Villstad GIF 27.86
  Längd 1 Carina Palmquist Villstad GIF 4.88
K60 400m 2 Ing-Britt Lindqvist Eksjö Södra IK 1.49.64
  800m 2 Ing-Britt Lindqvist Eksjö Södra IK 3.53.02
  1500m 1 Ing-Britt Lindqvist Eksjö Södra IK 7.46.13
  Kula 2 Majken Henriksson Lekeryd-Svarttorp SK 6.06
  Vikt 1 Majken Henriksson Lekeryd-Svarttorp SK 10.10
K65 Kula 1 Ann-Marie Israelsson Skillingaryds FK 6.71
  Vikt 1 Ann-Marie Israelsson Skillingaryds FK 9.51

  23-24 feb   Stora ISM, Malmö, arr Malmö AI  
M 800m 6 Johan Svensson FI Kalmarsund 1.54.51
  3000m 6 Fredrik Johansson IFK Växjö 8.31.87
  Höjd 7 Daniel Lennartsson IFK Växjö 1.97
  Tresteg 6 Daniel Lennartsson IFK Växjö 14.74
           
K 60m 5 Stina Smibacker IFK Växjö 7.63
  60mH 6 Ellinore Hallin IFK Växjö 8.81
  Kula 5 Ellinore Hallin IFK Växjö 13.45

  1-2 mars   Stora IJSM, Eskilstuna, arr Råby-Rekarna FIF  
M22 60m 3 Jonas Mårtensson -88 Villstad GIF 7.05
  1500m 5 Fredrik Johansson -86 IFK Växjö 3.57.36
  Höjd 4 Daniel Lennartsson -88 IFK Växjö 2.01
    7 Christoffer Holmström -88 FI Kalmarsund 1.98
  Längd 5 Daniel Lennartsson -88 IFK Växjö 6.78
  Tresteg 3 Daniel Lennartsson -88 IFK Växjö 14.52
    5 Johan Damgren -86 IK Hakarpspojkarna 13.42
P19 400m 3 Johan Svensson -89 FI Kalmarsund 49.57
  Höjd 7 Oskar Jonsson -90 IFK Växjö 1.95
  Kula 8 Martin Jönsson -90 FI Kalmarsund 13.56
P17 60m 6 Mikael Storm -91 Eksjö Södra IK 7.25
  Höjd 4 Yuan-Zhong Wu -91 IK Sisu 1.90
    6 Alexander Augustsson -91 Villstad GIF 1.84
  Stav 4 Marcus Nilsson -91 Högby IF 4.16
  Längd 5 Rasmus Arbenäs -91 Tranås AIF 6.29
  Tresteg 4 Rasmus Arbenäs -91 Tranås AIF 13.42
  Kula 2 Marcus Nilsson -91 Högby IF 15.55
K22 60mH 1 Ellinore Hallin -87 IFK Växjö 8.86
    4 Emilia Rundqvist -88 IFK Växjö 9.12
  Längd 3 Jasmine Andersson -88 FI Kalmarsund 5.88
    5 Ellinore Hallin -87 IFK Växjö 5.65
  Tresteg 3 Elin Johansson -87 IK Hakarpspojkarna 11.81
  Kula 2 Ellinore Hallin -87 IFK Växjö 13.58
    4 Maria Bengtsson -88 IFK Växjö 11.38
F19 Tresteg 5 Malin Andersson -90 Habo FIF-04 11.45
    7 Linda Beckius -90 IK Sisu 11.06
  Kula 8 Hanna Erlandsson -90 Hovslätts IK 11.77
F17 400m 2 Rebecca Moyo -91 IK Hakarpspojkarna 57.80
  Stav 4 Hedvig Samuelsson -91 FI Kalmarsund 3.41
    7 Elin Iwarsson -91 FI Kalmarsund 3.13
  Längd 8 Lisa Linnell -91 Ljungby FIK 5.37
  Tresteg 5 Annie Brickman -91 IFK Växjö 11.02
  Kula 1 Ida Storm -91 IK Hinden 14.22

  8-9 mars   Stora IUSM, Sthlm, arr Sthlms FIF  
P16 1500m 8 Patrik Nilsson Oskarshamns SK 4.36.68
  60mH 6 Tobias Nilsson Alvesta FI 8.90
  Tresteg 4 Mattias Olander Högby IF 13.10
    7 Jonatan Lilja Hovslätts IK 11.71
  Kula 4 Mattias Olander Högby IF 14.22
F16 60m 3 Hanna Adriansson Wärnamo SK 7.79
  Höjd 7 Victoria Johansson Tranås AIF 1.59
  Stav 2 Lisa Lantz IFK Växjö 3.44
  Kula 2 Matilda Berglund IFK Växjö 13.55
    4 Victoria Johansson Tranås AIF 12.82
    6 Hanna Bjärkvik Hovslätts IK 12.69
P15 60mH 4 Martin Rydenborg IFK Växjö 8.77
    5 Jasmin Dzafic IK Hakarpspojkarna 8.91
  Höjd 8 Martin Rydenborg IFK Växjö 1.68
    8 Pär Karlberg IFK Sävsjö 1.68
    8 Sebastian Andersson IK Hakarpspojkarna 1.68
    8 Anton Lossev Hovslätts IK 1.68
F15 200m 3 Olivia Danell IK Hakarpspojkarna 27.04
  Höjd 1 Maria Tell Högby IF 1.65
    7 Olivia Norbe IFK Växjö 1.57
  Stav 1 Angelica Bengtsson IFK Växjö 3.86
    8 Emma Eneros FI Kalmarsund 2.49
  Tresteg 5 Elina Rapp IK Sisu 10.78
  Kula 7 Caroline Jönsson FI Kalmarsund 11.53

15-16 mars   IUSM, IJSM, ISM Mångkamp, Gtbg, Arr: Lerum FI, Örgryte IS
P17 Sjukamp 2 Marcus Nilsson Högby IF 5.940p
F19 Femkamp 3 Josefin Svensson Hjortens SK 3.358p
F17 Femkamp 1 Lisa Linnell Ljungby FIK 4.059p
F16 Femkamp 3 Victoria Johansson Tranås AIF 3.916p

12 april   VSM Marathon, Heleneholm, Arr: Heleneholms IF
M35 Marathon 1 Micael Lindqvist Skillingaryds FK 2.51.18
M40 Marathon 2 Niklas Wikner Tranås AIF 2.49.50
M45 Marathon 4 Mikael Bergqvist Växjö LK 3.18.24
M60 Marathon 6 Bernt Södersten Växjö LK 3.45.57
M65 Marathon 1 Stig Hörberg Växjö Norra IF 3.52.56
K35 Marathon 1 Viktoria Johnsson Målilla-Mörlunda Ski 3.37.20
K40 Marathon 2 Marie Johansson Högby IF 3.30.11
K45 Marathon 2 Susanne Johansson Växjö LK 3.50.54
K60 Marathon 2 Inger Knutsson Lenhovda IF 4.25.38

3-4 maj   SM, JSM, USM, VSM i Terräng, Växjö, Arr: IFK Växjö
M 12km 9 Patrik Gustafson Brittatorp TK 39.54
K 4km 3 Ida Nilsson Högby IF 13.34
    9 Malin Öhrn IFK Växjö 14.22
K 8km 2 Ida Nilsson Högby IF 28.34
    10 Malin Öhrn IFK Växjö 30.19
M22 6km 6 Fredrik Johansson IFK Växjö 19.51
K22 4km 6 Olivia Bergvall Oskarshamns SK 15.51
P17 4km 9 Oscar Carlsson Eksjö Södra IK 14.05
    10 Danny Fransson IFK Växjö 14.06
P16/17 Lag 6 Oscar Carlsson, Erik Eksjö Södra IK 45.15
      Isaksson, Gottfrid Helander    
M35 8km 1 Patrik Gustafson Brittatorp TK 26.09
    3 Lars Hansen SK Graal 27.14
    6 Johan Swärdh Högby IF 28.07
M40 8km 2 Sonny Karlsson Högby IF 28.13
  8km 6 Tommy Unosson Oskarshamns SK 29.20
M45 8km 3 Anders Dahlström Högby IF 28.08
    6 Stefan Johansson Brittatorp TK 30.15
M50 8km 1 Lars Axelsson Brittatorp TK 28.53
    2 Christer Freij Oskarshamns SK 29.08
    5 Magnus Andersson Högby IF 30.05
M55 8km 4 Kennet Karlsson IFK Växjö 32.08
M35-55 Lag 1 Johan Swärdh, Anders Högby IF 1.24.28
      Dahlström, Sonny Karlsson    
    3 Patrik Gustafson, Lars
Brittatorp TK 1.25.17
      Axelsson, Stefan Johansson    
    6 Christer Freij, Tommy
Oskarshamns SK 1.28.58
      Unosson, Stefan Helander    
M60 4km 1 Tommy Back Markaryds FK 15.57
    3 Hans Eriksson Eksjö Södra IK 16.06
M70 4km 3 Ingvar Fransson Växjö Norra IF 20.28
M75 4km 1 Bo Ingemar Lundberg Ljungby FIK 19.04
M80 4km 1 Ingvar Lundberg Gnosjö FK 26.13
M60-85 Lag 1 Ingemar Kroon, Sören
Växjö LK 57.33
      Gustafson, Stig Hagehed    
K35 4km 5 Veronika Petersson OK Njudung 16.26
K40 4km 5 Lena Thor Högby IF 18.30
K50 4km 2 Elisabeth Rönning Wärnamo SK 16.46
    4 Katarina Nilsson Högby IF 16.55
    6 Pia Karlsson Markaryds FK 18.03
K55 4km 5 Margareta Johansson Glasrikets RC 20.13
K60 4km 2 Lilian Brorsson Högby IF 21.04
    3 Ing-Britt Lindqvist Eksjö Södra IK 25.11
K-vet Lag 2 Katarina N. Camilla P. Iréne R. Högby IF 53.16

24-25 maj   Stafett-SM, Göteborg, Arr: Sävedalens AIK
K 4x100m 2 E.Hallin, C.Klüft, E.Magnusson, U.Johansson IFK Växjö 46.21
M22 4x400m 7 D.Rogermark, J.Damgren, A.Nyberg, T.Fors
IKHP 3.32.21
F17 4x100m 8 J.Karmskog,I-S.Berglund,V.Johansson,G.Nykvist Tranås AIF 50.81
  1000m 3 E.Wikström, O.Danell, F.Simfors, R.Moyo
IKHP 2.17.60
F15 4x100m 8 E.Hansson, N.Uddén, E.Rapp, E.Knutsson
IK Sisu 51.92

31 maj   SM i Marathon, Stockholm, Arr: Hässelby/Spårvägen
M Marathon 7 Patrik Gustavsson Brittatorps TK 2:33:47
K Marathon 7 Alexandra Svensson Hultsfreds LK 2:53:22

27-29 juni   Veteran-SM, Ystad, Arr: Ystads IF
M35 100m 1 Jan Erlandsson Villstads GIF 11.73
  200m 1 Jan Erlandsson Villstads GIF 23.54
  400m 1 Jan Erlandsson Villstads GIF 52.21
  3000m hi 1 Johan Swärdh Högby IF 10.24.30
  4x100m 3 Ingemar Pilgard, Jan-Olof Åkesson,
Harald Henriksson, Stig Arvidsson
Lekeryd-Svarttorp SK 52.63
  4x400m 1 Sandy Bengtsson, Hans Tove,
Christer Freij, Hans Södergren
Oskarshamns SK 4.07.54
M40 100m 2 Jan-Olof Åkesson Lekeryd-Svarttorp SK 12.46
  200m 2 Svante Edvardsson Villstads GIF 26.25
  1500m 2 Sonny Karlsson Högby IF 4.31.49
  5000m 1 Sonny Karlsson Högby IF 16.21.66
  400m hä 2 Svante Edvardsson Villstads GIF 1.05.78
  Längd 1 Kent Nygren IK Hakarpspojkarna 6.10
    3 Jan-Olof Åkesson Lekeryd-Svarttorp SK 5.24
M45 100m 2 Ingemar Pilgard Lekeryd-Svarttorp SK 12.25
  200m 2 Ingemar Pilgard Lekeryd-Svarttorp SK 25.32
  400m hä 2 Sandy Bengtsson Oskarshamns SK 1.07.87
  Höjd 1 Michael Zazzio Skruvs IF 1.70
  Tresteg 1 Michael Zazzio Skruvs IF 11.11
M50 400m 1 Hans Tove Oskarshamns SK 59.78
  800m 1 Hans Tove Oskarshamns SK 2.11.50
  1500m 1 Hans Tove Oskarshamns SK 4.39.55
  10000m 1 Christer Freij Oskarshamns SK 35.16.76
  3000m hi 2 Lennart Peterson Wärnamo SK 13.16.90
  100m hä 3 Lennart Peterson Wärnamo SK 21.85
  400m hä 2 Lennart Peterson Wärnamo SK 1.17.38
  Höjd 2 Stefan Rohde Högby IF 1.54
  Längd 3 Stefan Rohde Högby IF 4.43
  Tresteg 1 Stefan Rohde Högby IF 10.26
    3 Lennart Peterson Wärnamo SK 8.67
  Kula 2 Harald Hamacher Alvesta FI 12.07
  Diskus 1 Harald Hamacher Alvesta FI 41.62
  Slägga 1 Evert Kvist Alvesta FI 41.04
  Spjut 1 Anders Andersson Villstads GIF 52.05
    2 Dario Bonasin IFK Växjö 41.89
M55 100m 1 Kjell Alnervik Hovslätts IK 13.02
  200m 2 Kjell Alnervik Hovslätts IK 27.24
  400m 2 Hans Södergren Oskarshamns SK 1.02.21
  1500m 2 Hans Södergren Oskarshamns SK 4.48.58
  400m hä 1 Hans Södergren Oskarshamns SK 1.10.09
  Höjd 2 Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp SK 1.40
  Längd 1 Kjell Alnervik Hovslätts IK 5.05
  Tresteg 1 Kjell Alnervik Hovslätts IK 10.76
  Kula 2 Kjell Nilsson Oskarshamns SK 10.17
  Slägga 2 Kjell Nilsson Oskarshamns SK 42.94
    3 Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp SK 41.56
  Spjut 3 Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp SK 38.76
M60 5000m 2 Hans Eriksson Eksjö Södra IK 18.57.13
  2000m hi 2 Harald Henriksson Lekeryd-Svarttorp SK 9.33.94
  100m hä 3 Harald Henriksson Lekeryd-Svarttorp SK 22.91
  Höjd 3 Björn Lönner Eksjö Södra IK 1.38
  Stav 3 Agne Bergmark Stensjöns IF 2.80
  Längd 1 Agne Bergmark Stensjöns IF 4.44
  Tresteg 1 Agne Bergmark Stensjöns IF 9.22
    2 Harald Henriksson Lekeryd-Svarttorp SK 8.98
  Slägga 2 Ambjörn Martinsson Stensjöns IF 41.21
  Vikt 3 Ambjörn Martinsson Stensjöns IF 14.99
M65 200m 3 Leif Karlsson Alvesta FI 30.70
  300m hä 2 Ingvar Ellbring Stensjöns IF 1.02.83
  Kula 1 Peter Hackenschmidt IK Hakarpspojkarna 13.25
  Diskus 1 Peter Hackenschmidt IK Hakarpspojkarna 42.76
  Slägga 1 Peter Hackenschmidt IK Hakarpspojkarna 46.10
  Spjut 2 Peter Hackenschmidt IK Hakarpspojkarna 38.62
  Vikt 1 Peter Hackenschmidt IK Hakarpspojkarna 17.03
M70 2000m hi 1 Conny Andersson Anderstorps OK 11.36.43
  Diskus 1 Georg Johansson Högby IF 38.12
  Slägga 1 Georg Johansson Högby IF 40.42
  Vikt 1 Georg Johansson Högby IF 17.42
M75 1500m 1 Bo Ingemar Lundberg Ljungby FIK 6.01.67
  5000m 1 Bo Ingemar Lundberg Ljungby FIK 22.41.72
  10000m 1 Bo Ingemar Lundberg Ljungby FIK 47.55.31
  Längd 2 Allan Henriksson Lekeryd-Svarttorp SK 3.29
  Tresteg 2 Allan Henriksson Lekeryd-Svarttorp SK 7.09
M80 800m 2 Ingvar Lundberg Gnosjö FK 4.16.46
  1500m 2 Ingvar Lundberg Gnosjö FK 8.17.66
  Höjd 1 Nils-Bertil Nevrup Elmhults SC 1.26
  Kula 1 Nils-Bertil Nevrup Elmhults SC 9.84
M85 Kula 1 Eskil Ljunggren Wärnamo SK 7.79
    2 Idolf Sandahl Stensjöns IF 7.12
  Diskus 1 Idolf Sandahl Stensjöns IF 20.33
    2 Eskil Ljunggren Wärnamo SK 19.32
  Slägga 1 Idolf Sandahl Stensjöns IF 21.77
    2 Eskil Ljunggren Wärnamo SK 20.98
  Spjut 1 Eskil Ljunggren Wärnamo SK 18.34
    2 Idolf Sandahl Stensjöns IF 14.39
  Vikt 1 Eskil Ljunggren Wärnamo SK 9.20
    2 Idolf Sandahl Stensjöns IF 8.53
K35 Kula 2 Anna Ek IK Hakarpspojkarna 9.92
  Diskus 2 Anna Ek IK Hakarpspojkarna 30.11
  Slägga 3 Anna Ek IK Hakarpspojkarna 33.69
  Vikt 2 Anna Ek IK Hakarpspojkarna 10.39
  4x400m 2 Camilla Persson, Katarina Nilsson,
Irene Rohde, Gith Karlsson
Högby IF 5.28.25
K45 100m 1 Carina Palmquist Villstads GIF 13.31
  200m 2 Carina Palmquist Villstads GIF 27.64
  1500m 3 Camilla Persson Högby IF 5.49.96
  5000m 1 Camilla Persson Högby IF 21.55.60
  Längd 1 Carina Palmquist Villstads GIF 4.90
K50 5000m 2 Katarina Nilsson Högby IF 21.10.96
  10000m 2 Katarina Nilsson Högby IF 44.04.73
    3 Irené Rohde Högby IF 46.16.06
  Kula 1 Katarina Nilsson Högby IF 8.49
  Diskus 1 Katarina Nilsson Högby IF 19.74
  Slägga 1 Katarina Nilsson Högby IF 26.96
  Vikt 1 Katarina Nilsson Högby IF 9.25
K55 Kula 2 Annlis Hellsten Oskarshamns SK 6.85
  Slägga 1 Annlis Hellsten Oskarshamns SK 27.36
  Vikt 1 Annlis Hellsten Oskarshamns SK 7.42
K60 400m 3 Ing-Britt Lindqvist Eksjö Södra IK 1.48.47
  800m 3 Ing-Britt Lindqvist Eksjö Södra IK 3.56.02
  5000m 3 Lilian Brorsson Högby IF 24.45.80
  10000m 2 Måd Thorsell Växjö LK 50.56.73
    3 Lilian Brorsson Högby IF 51.18.81
  Kula 2 Majken Henriksson Lekeryd-Svarttorp SK 5.91
  Diskus 1 Majken Henriksson Lekeryd-Svarttorp SK 17.10
  Slägga 1 Majken Henriksson Lekeryd-Svarttorp SK 21.23
  Vikt 1 Majken Henriksson Lekeryd-Svarttorp SK 10.64
K65 Slägga 1 Ann-Marie Israelsson Skillingaryds FK 19.30
  Vikt 1 Ann-Marie Israelsson Skillingaryds FK 8.48

2 juli   Lag-SM, Göteborg, Arr: Ullevi FK
K Lag 2   IFK Växjö 69p
Emma Magnusson, Carloina Klüft, Ulrika Johansson, Hanna Andersson, Sandra Fransson, Malin Öhrn, Ellinore Hallin, Victoria Bengtsson, Annie Brickman, Marie Barenfeld, Maria Bengtsson, Erica Femzén, Anna Wessman.

19-20 juli   Mångkamps-SM, Värnamo, Arr: Wärnamo SK
K Sjukamp 3 Josefin Svensson Hjortens SK 4.705p

1-3 aug   Stora SM, Västerås, Arr: Västerås FK
M 3000mH 3 Fredrik Johansson 86 IFK Växjö 9:04.33
  Höjd 5 Emil Svensson 89 IFK Växjö 2.04
    7 Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund 2.04
  Kula 3 Robert Melin 82 Bottnaryds IF 16.96
  Diskus 5 Robert Melin 82 Bottnaryds IF 51.57
  Slägga 3 Stefan Kvist 87 Alvesta FI 63.94
    8 Daniel Nyman 87 IFK Växjö 58.37
  Spjut 6 Andreas Wulff 80 IFK Växjö 69.39
K 400m 3 Ulrika Johansson 80 IFK Växjö 55.37
  5000m 6 Alexandra Svensson 86 Hultsfreds LK 17:25.76
  10000m 5 Alexandra Svensson 86 Hultsfreds LK 35:59.49
  100mH 2 Emma Magnusson 85 IFK Växjö 14.05
  400mH 1 Ulrika Johansson 80 IFK Växjö 58.88
  Längd 1 Carolina Klüft 83 IFK Växjö 6.52
  Tresteg 7 Malin Andersson 90 Habo Friidrott 11.73
  Slägga 6 Rebecka Kvist 83 Alvesta FI 59.26
  Spjut 3 Anna Wessman 89 IFK Växjö 50.68

8-10 aug   Stora JSM, Norrtälje, Arr: Rånäs 4H
M22 100m 8 Jonas Mårtensson 88 Villstads GIF 11.22
  1500m 3 Fredrik Johansson 86 IFK Växjö 3.57.64
  5000m 1 Fredrik Johansson 86 IFK Växjö 15.10.96
  2000mH 1 Fredrik Johansson 86 IFK Växjö 6.04.74
  Höjd 4= Daniel Lennartsson 88 IFK Växjö 1.93
  Tresteg 5 Daniel Lennartsson 88 IFK Växjö 14.69
  Slägga 1 Stefan Kvist 87 Alvesta FI 64.44
    4 Daniel Nyman 87 IFK Växjö 59.38
K22 800m 2 Olivia Bergvall 88 Oskarshamns SK 2.15.15
  5000m 1 Alexandra Svensson 86 Hultsfred LK 17.32.64
    4 Sofie Barkstedt 86 Oskarshamns SK 18.04.01
  100mH 1 Elinore Hallin 87 IFK Växjö 14.58
  Höjd 4 Elinore Hallin 87 IFK Växjö 1.71
    5= Jonna Bramstedt 86 FI Kalmarsund 1.61
  Längd 2 Jasmine Andersson 88 FI Kalmarsund 5.61
  Tresteg 8 Camilla Sandblom 88 Hovslätts IK 11.11
  Kula 2 Elinore Hallin 87 IFK Växjö 13.60
    3 Maria Bengtsson 88 IFK Växjö 13.28
  Diskus 5 Maria Bengtsson 88 IFK Växjö 39.57
P19 800m 2 Johan Svensson 89 FI Kalmarsund 1.51.49
  1500m 8 Tawakal Abdikadid 90 IFK Växjö 4.07.92
  5000m 5 Tawakal Abdikadid 90 IFK Växjö 15.38.90
    8 Martin Lundqvist 90 IK Sisu 16.16.49
  300mH 4 Adam Björling 90 FI Kalmarsund 40.17
  2000mH 7 Viktor Andersson 89 Eksjö Södra IK 6.40.21
    8 Viktor Helander 90 Eksjö Södra IK 6.44.87
  Höjd 1 Emil Svensson 89 IFK Växjö 2.08
    5 Oskar Jonsson 90 IFK Växjö 1.95
  Stav 6 David Björn 90 Hovslätts IK 4.17
  Längd 5 Axel Fredriksen 90 Hovslätts IK 6.64
  Kula 7 Martin Jönsson 90 FI Kalmarsund 13.47
  Slägga 2 Erik Romberg 90 Högby IF 63.69
  Diskus 5 Erik Romberg 90 Högby IF 44.48
  Spjut 3 Pontus Bjärkvik 90 Hovslätts IK 61.20
F19 3000m 8 Ida Blasek 90 Alvesta Friidrott 10.49.97
  Stav 3 Victoria Bengtsson 90 IFK Växjö 3.54
  Längd 5 Josefin Svensson 89 Hjortens SK 5.49
  Tresteg 4 Malin Andersson 90 Habo Friidrott 11.61
  Diskus 1 Hanna Erlandsson 90 Hovslätts IK 43.87
  Spjut 1 Anna Wessman 89 IFK Växjö 50.72
P17 300mH 6 Marcus Nilsson 91 Högby IF 40.13
  2000mH 6 Erik Isaksson 91 Eksjö Södra IK 6.47.39
  Höjd 2 Yuan Zhong Wu 91 IK Sisu 1.97
  Stav 4 Simon Assarsson 91 IK Sisu 4.17
  Tresteg 5 Rasmus Arbenäs 91 Tranås AIF 13.74w
  Kula 2 Marcus Nilsson 91 Högby IF 15.83
    6 Oskar Ivarsson 91 IFK Växjö 14.68
  Diskus 4 Marcus Nilsson 91 Högby IF 45.01
F17 100m 8 Ida Carlsson 91 Oskarshamns SK 12.50
  200m 3 Ida Carlsson 91 Oskarshamns SK 25.35
  400m 3 Rebecca Moyo 91 IK Hakarpspojkarn 57.56
  800m 5 Frida Simfors 91 IK Hakarpspojkarn 2.19.87
  100mH 8 Tove Karlsson 91 FI Kalmarsund 15.10
  Höjd 6= Louise Persson 91 IFK Växjö 1.60
  Stav 4 Hedvig Samuelsson 91 FI Kalmarsund 3.61
  Längd 3 Ida Carlsson 91 Oskarshamns SK 5.63
    4 Lisa Linnell 91 Ljungby FIK 5.62
  Diskus 8 Elinor Tuvhag 91 IFK Växjö 31.58
  Spjut 3 Frida Engström 91 IFK Växjö 34.18
    5 Hedvig Samuelsson 91 FI Kalmarsund 33.28

8-10 aug   Stora USM, Täby, Arr: Täby IS
P16 400m 3 Patrik Nilsson 92 Oskarshamns SK 52.04
  800m 4 Patrik Nilsson 92 Oskarshamns SK 2.02.13
  3000m 7 Gustav Milesson 92 Stensjöns IF 9.29.03
    8 Sebastian Lundberg 92 Ljungby FIK 9.31.05
  2000mH 4 Sebastian Lundberg 92 Ljungby FIK 6.42.05
    8 Linus Dahlström 92 Högby IF 6.53.24
  110mH 4 Sebastian Karlsson 92 FI Kalmarsund 16.16
    6 Tobias Nilsson 92 Alvesta FI 16.42
  300mH 5 Tobias Nilsson 92 Alvesta FI 41.39
  Stav 7 Sebastian Karlsson 92 FI Kalmarsund 3.57
  Längd 3 Mattias Olander 92 Högby IF 6.61
    5 Sebastian Karlsson 92 FI Kalmarsund 6.29
  Tresteg 2 Mattias Olander 92 Högby IF 13.93
  Kula 6 Mattias Olander 92 Högby IF 13.57
  Slägga 5 Jacob Lindh 92 Hovslätts IK 51.92
F16 100m 2 Hanna Adriansson 92 Wärnamo SK 12.24
  200m 2 Hanna Adriansson 92 Wärnamo SK 25.48
  100mH 4 Miriam Hammarström 92 IFK Växjö 15.46
    6 Victoria Johansson 92 Tranås AIF 15.88
  Stav 2 Lisa Lantz 92 IFK Växjö 3.43
    7 Linnéa Björling 92 FI Kalmarsund 3.15
  Kula 1 Hanna Bjärkvik 92 Hovslätts IK 13.82
    4 Matilda Berglund 92 IFK Växjö 12.79
  Diskus 1 Hanna Bjärkvik 92 Hovslätts IK 41.52
    2 Matilda Berglund 92 IFK Växjö 38.20
  Spjut 1 Matilda Elfgaard 92 Habo FIF-04 38.28
    3 Victoria Johansson 92 Tranås AIF 37.22
P15 100mH 4 Martin Rydenborg 93 IFK Växjö 14.23
  300mH 2 Martin Rydenborg 93 IFK Växjö 41.05
  Höjd 2 Anton Lossev 93 Hovslätts IK 181
    6 Pär Karlberg 93 IFK Sävsjö 178
    7 Sebastian Andersson 93 IK Hakarpspojkarna 175
  Stav 8 Tom Tuvhag 93 IFK Växjö 2.93
  Längd 6 Erik Östergren 93 IK Sisu 5.84
F15 300m 5 Jessica Bloodworth 93 Tranås AIF 44.14
  1500mH 7 Caroline Hjalmarsson 93 Hovslätts IK 5.58.36
  300mH 3 Ellen Wikström 93 IK Hakarpspojkarna 47.91
  Höjd 6 Maria Tell 93 Högby IF 1.58
  Höjd 8 Emma Hansson 93 IK Sisu 1.54
  Stav 1 Angelica Bengtsson 93 IFK Växjö 3.90
  Stav 6= Lovisa Johansson 93 Tranås AIF 2.40
  Tresteg 4 Elina Rapp 93 IK Sisu 11.19
  Kula 4 Elina Rapp 93 IK Sisu 11.74
    6 Moa Eskilsson 93 Villstads GIF 11.47
  Diskus 5 Moa Eskilsson 93 Villstads GIF 39.76
  Spjut 8 Nicole Uddén 93 IK Sisu 38.02

16 aug   VSM Kastmångkamp, Bottnaryd, Arr: Bottnaryds IF
M40 Kastmångkamp 2 Johan Arvidsson 67 Habo FIF-04 1.253p
M50 Kastmångkamp 1 Harald Hamacher 58 Alvesta FI 2.839p
M65 Kastmångkamp 1 Peter Hackenschmidt 43 IK Hakarpspojkarna 5.096p
M70 Kastmångkamp 1 Georg Johansson 38 Högby IF 4.180p
M75 Kastmångkamp 2 Allan Henriksson 33 Lekeryd Svarttorp SK 2.763p
M80 Kastmångkamp 2 Sten Medelius 28 Högby IF 3.078p
M85 Kastmångkamp 1 Idolf Sandahl 20 Stensjöns IF 3.303p
    2 Eskil Ljunggren 23 Wärnamo SK 2.786p
K35 Kastmångkamp 2 Anna Ek 73 IK Hakarpspojkarna 2.761p
K50 Kastmångkamp 1 Katarina Nilsson 56 Högby IF 2.243p
K55 Kastmångkamp 2 Monika Mattsson 52 Skillingaryds FK 2.126p
K60 Kastmångkamp 1 Majken Henriksson 45 Lekeryd Svarttorp SK 2.390p
K65 Kastmångkamp 1 Ann-Marie Israelsson 42 Skillingaryds FK 2.630p

23-24 aug   JSM, USM Mångkamp, Kalmar, Arr: FI Kalmarsund
P19 Tiokamp 2 Adam Björling FI Kalmarsund 6.378p
P17 Tiokamp 3 Marcus Nilsson Högby IF 8.089p
P16 Tiokamp 1 Sebastian Karlsson FI Kalmarsund 7.381p
F17 Sjukamp 2 Lisa Linnell Ljungby FIK 5.555p
F15 Sexkamp 3 Jessica Bloodworth Tranås AIF FI 4.511p
    4 Elina Rapp IK Sisu 4.274p

12-14 sep   Skol-SM, Sollentuna, Arr: Turebergs FK
P18+ 400m 3 Johan Lindh Hovslätts IK 50.96
  1500m 3 Tawakal Abdikadid IFK Växjö 4.17.90
  3000m 3 Tawakal Abdikadid IFK Växjö 9.07.68
  Spjut 1 Pontus Bjärkvik Hovslätts IK 60.05
F18+ Tresteg 3 Malin Andersson Habo FIF-04 11.67
  Diskus 2 Hanna Erlandsson Hovslätts IK 44.47
P17 110mH 1 Marcus Nilsson Högby IF 14.72
  Kula 3 Marcus Nilsson Högby IF 14.99
  Spjut 1 Johan Melin Habo FIF-04 63.35
F17 400m 1 Rebecca Moyo IK Hakarspojkarna 56.84
  800m 3 Frida Simfors IK Hakarspojkarna 2.20.75
  100mH 3 Lisa Linnell Ljungby FI 14.86
  Höjd 2 Louise Persson IFK Växjö 1.62
  Stav 3 Hedvig Samuelsson Fi Kalmarsund 3.42
  Spjut 2 Lisa Linnell Ljungby FIK 35.95
P16 2000mH 2 Sebastian Lundberg Ljungby FIK 6.29.74
F16 100m 2 Hanna Adriansson Wärnamo SK 12.18
  Stav 3 Lisa Lantz IFK Växjö 3.40
  Längd 2 Hanna Adriansson Wärnamo SK 5.49
  Kula 1 Matilda Berglund IFK Växjö 13.52
    2 Hanna Bjärkvik Hovslätts IK 13.48
  Diskus 1 Matilda Berglund IFK Växjö 40.25
    2 Hanna Bjärkvik Hovslätts IK 39.34
  Spjut 1 Matilda Elfgaard Habo FIF-04 38.32
P15 100mH 2 Martin Rydenborg IFK Växjö 14.26
  300mH 1 Martin Rydenborg IFK Växjö -
  Höjd 1 Pär Karlberg IFK Sävsjö 1.78
  Längd 2 Simo Pankalla IK Hakarspojkarna 6.17w
F15 Stav 1 Angelica Bengtsson IFK Växjö 4.12
  Kula 3 Elina Rapp IK Sisu 11.88
  Spjut 2 Nicole Uddén IK Sisu 37.58

11 okt   VSM Halvmarathon, Göteborg, Arr: Solvikingarna
M40 Halvmarathon 2 Christer Ryman Skillingaryds FK 1.13.07
    3 Joakim Svensson Hultsfreds LK 1.20.05
M50 Halvmarathon 2 Inge Karlsson Markaryds FK 1.22.35
    3 Nils-Allan Torstensson Hultsfreds LK 1.24.03
K50 Halvmarathon 2 Pia Karlsson Markaryds FK 1.39.27
K60 Halvmarathon 3 Måd Thorssell Växjö LK 1.56.09