Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


SM-PLACERINGAR

Tas med gör resultat bland de 8 bästa på arena ute/inne, de 12 bästa vid väg/terräng, 3 bästa vid Skol-SM. Veteraner 3 bästa, väg/terräng 6.

Gå till år: 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2009

14-15 feb   IVSM, Huddinge, arr Huddinge AIS
M35 Kula 3 Peter Fritz 74 IK Sisu 12.83
M40 60m 2 Peter Rosén 65 Hovslätts IK 7.80
    3 Tomas Fanta 68 Oskarshamns SK 7.84
  Längd 3 Tomas Fanta 68 Oskarshamns SK 5.63
M45 400m 2 Sandy Bengtsson 63 Oskarshamns SK 57.90
  Höjd 1 Michael Zazzio 60 Skruvs IF 1.74
  Tresteg 1 Michael Zazzio 60 Skruvs IF 11.28
M50 60m 3 Jan-Erik Carlsson 59 Alvesta FI 8.21
  400m 1 Hans Tove 57 Oskarshamns SK 60.84
  800m 2 Hans Tove 57 Oskarshamns SK 2.20.54
  60mH 1 Jan-Erik Carlsson 59 Alvesta FI 10.44
  Höjd 2 Stefan Julsgård 57 Lekeryd-Svarttorp 1.46
    3 Lennart Peterson 55 Wärnamo SK 1.42
  Vikt 2 Evert Kvist 56 Alvesta FI 13.71
M55 60m 1 Kjell Alnervik 52 Hovslätts IK 8.24
    1 Kjell Alnervik 52 Hovslätts IK 27.62
  60mH 1 Kjell Alnervik 52 Hovslätts IK 11.21
  Stav 1 Kjell Alnervik 52 Hovslätts IK 3.00
  Längd 2 Kjell Alnervik 52 Hovslätts IK 4.69
  Tresteg 1 Kjell Alnervik 52 Hovslätts IK 10.00
M60 800m 3 Folke Lindqvist 47 Eksjö Södra IK 2.44.58
  Stav 3 Agne Bergmark 45 Stensjöns IF 2.60
  Längd 2 Agne Bergmark 45 Stensjöns IF 4.45
  Tresteg 1 Agne Bergmark 45 Stensjöns IF 9.25
    2 Harald Henriksson 45 Lekeryd-Svarttorp 9.04
  Vikt 2 Stig Arvidsson 49 Lekeryd-Svarttorp 15.96
M65 200m 2 Leif Karlsson 43 Alvesta FI 32.73
  60mH 3 Leif Karlsson 43 Alvesta FI 13.38
  Tresteg 3 Ingvar Ellbring 41 Stensjöns IF 6.55
  Vikt 1 Peter Hackenschmidt 43 IK Hakarpspojkarn 17.04
M70 Kula 3 Georg Johansson 38 Högby IF 10.66
  Vikt 1 Georg Johansson 38 Högby IF 16.34
M80 60m 1 Sten Medelius 28 Högby IF 10.60
  200m 1 Sten Medelius 28 Högby IF 36.60
  400m 3 Ingvar Lundberg 28 Gnosjö FK 2.01.69
  800m 3 Ingvar Lundberg 28 Gnosjö FK 4.29.11
  1500m 2 Ingvar Lundberg 28 Gnosjö FK 8.54.82
  3000m 1 Ingvar Lundberg 28 Gnosjö FK 18.57.44
  60mH 1 Sten Medelius 28 Högby IF 14.00
  Längd 2 Sten Medelius 28 Högby IF 3.16
  Tresteg 1 Sten Medelius 28 Högby IF 6.91
  Kula 3 Sten Medelius 28 Högby IF 9.12
  Vikt 1 Sten Medelius 28 Högby IF 10.46
M85 Längd 1 Eskil Ljunggren 23 Wärnamo SK 2.11
  Tresteg 1 Eskil Ljunggren 23 Wärnamo SK 5.00
  Kula 2 Idolf Sandahl 20 Stensjöns IF 7.54
    3 Eskil Ljunggren 23 Wärnamo SK 7.18
  Vikt 2 Eskil Ljunggren 23 Wärnamo SK 8.39
    3 Idolf Sandahl 20 Stensjöns IF 8.10
K35 Kula 1 Anna Ek 73 IK Hakarpspojkarn 9.85
  Vikt 1 Anna Ek 73 IK Hakarpspojkarn 11.23
K45 60m 1 Carina Palmquist 62 Villstad GIF 8.46
  Längd 1 Carina Palmquist 62 Villstad GIF 5.16
  Kula 2 Siv Tornegård 60 Högby IF 10.05
K50 1500m 3 Katarina Nilsson 56 Högby IF 5.58.76
  3000m 2 Katarina Nilsson 56 Högby IF 12.31.29
  Kula 1 Katarina Nilsson 56 Högby IF 8.62
  Vikt 1 Katarina Nilsson 56 Högby IF 9.25
    2 Anne-Marie Tornegård 57 Högby IF 8.88
K60 400m 2 Ing-Britt Lindqvist 47 Eksjö Södra IK 1.51.01
  800m 2 Ing-Britt Lindqvist 47 Eksjö Södra IK 4.01.21
  1500m 2 Ing-Britt Lindqvist 47 Eksjö Södra IK 7.58.96
  3000m 2 Ing-Britt Lindqvist 47 Eksjö Södra IK 17.08.34
  Kula 2 Majken Henriksson 45 Lekeryd-Svarttorp 5.79
  Vikt 1 Majken Henriksson 45 Lekeryd-Svarttorp 10.44

28 feb - 1 mar   ISM, Bollnäs: Arr: Bollnäs FIK
M 60m 4 Erik Karlsson 87 IFK Växjö 6.86
  60mH 5 Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund 8.20
  Höjd 5= Emil Svensson 89 IFK Växjö 2.05
  Längd 1 Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund 7.63
  Tresteg 3 Daniel Lennartsson 88 IFK Växjö 15.42
  Vikt 3 Daniel Nyman 87 IFK Växjö 16.07
    7 Erik Romberg 90 Högby IF 13.04
K 400m 2 Ulrika Johansson 80 IFK Växjö 55.31
  60mH 4 Emma Magnusson 85 IFK Växjö 8.70
  Stav 8 Hedvig Samuelsson 91 FI Kalmarsund 3.77
  Längd 8 Josefin Svensson 89 IFK Växjö 5.60
  Kula 4 Ellinore Hallin 87 IFK Växjö 14.12

7-8 mar   IJSM, IUSM 17, Göteborg, Arr: Göteborgs FIF
M22 60m 8 Jonas Mårtensson 88 IFK Växjö 8.13
  Höjd 2 Emil Svensson 89 IFK Växjö 2.09
    1 Daniel Lennartsson 88 IFK Växjö 15.48
K22 1500m 3 Olivia Bergvall 88 Oskarshamns SK 4.37.63
  60mH 1 Ellinore Hallin 87 IFK Växjö 8.84
    2 Emilia Rundqvist 88 IFK Växjö 8.86
    5 Josefin Svensson 89 IFK Växjö 9.06
  Höjd 4 Ellinore Hallin 87 IFK Växjö 1.67
    5 Josefin Svensson 89 IFK Växjö 1.67
  Längd 5 Jasmine Andersson 88 FI Kalmarsund 5.60
    7 Josefin Svensson 89 IFK Växjö 5.49
  Kula 1 Ellinore Hallin 87 IFK Växjö 14.71
P19 60m 8 Dennis Carlsson 90 Alvesta FI 7.11
  Höjd 6 Yuan-Zhong Wu 91 IK Sisu 1.93
  Stav 8 David Björn 90 Hovslätts IK 4.04
  Längd 8 Axel Fredriksen 90 Hovslätts IK 6.34
  Kula 6 Oscar Ivarsson 91 IFK Växjö 14.97
F19 Höjd 4 Lisa Linnell 91 Ljungby FIK 1.70
  Stav 3 Hedvig Samuelsson 91 FI Kalmarsund 3.72
    6 Victoria Bengtsson 90 IFK Växjö 3.52
  Längd 6 Lisa Linnell 91 Ljungby FIK 5.53
  Tresteg 4 Malin Andersson 90 Habo Friidrott 04 12.03
P17 60m 3 Mattias Olander 92 Högby IF 7.09
  1500m 8 Gustav Milesson 92 Eksjö Södra IK 4.23.84
  Stav 3 Sebastian Karlsson 92 FI Kalmarsund 4.07
  Längd 3 Sebastian Karlsson 92 FI Kalmarsund 6.36
  Kula 8 Pontus Vikström 92 IFK Växjö 12.78
F17 60m 3 Hanna Adriansson 92 Wärnamo SK 7.79
  60mH 3 Victoria Johansson 92 Tranås AIF 9.01
  Stav 4 Linnéa Björling 92 FI Kalmarsund 3.26
  Kula 2 Matilda Berglund 92 IFK Växjö 14.76

7-8 mar   IUSM 15+16, Borås, Arr: IK Ymer
P16 Höjd 6 Sebastian Andersson 93 IK Hakarpspojkarna 1.82
    7 Pär Karlberg 93 IFK Sävsjö 1.79
  Längd 6 Simon Pankalla 93 IK Hakarpspojkarna 6.06
  Tresteg 8 Simon Pankalla 93 IK Hakarpspojkarna 12.28
F16 Stav 1 Angelica Bengtsson 93 IFK Växjö 4.22
    8 Emma Eneros 93 FI Kalmarsund 2.73
  Längd 7 Jessica Bloodworth 93 Tranås AIF FI 5.19
  Tresteg 5 Elina Rapp 93 IK Sisu 11.24
  Kula 1 Elina Rapp 93 IK Sisu 13.30
    5 Moa Eskilsson 93 Villstad GIF 12.77
    7 Caroline Jönsson 93 FI Kalmarsund 12.48
P15 60m 5 Max Lexert 94 IFK Växjö 7.63
  60mH 5 Victor Ivarsson 94 IFK Växjö 8.94
  Höjd 2 Samuel Dahlqvist 94 Habo FIF 04 1.88
    5 Mattias de Graaf 94 FI Kalmarsund 1.81
  Stav 3 Michael Fagö 94 FI Kalmarsund 3.55
  Längd 3 Max Lexert 94 IFK Växjö 6.38
  Kula 2 Robert Nilsson 94 Oskarhamns SK 15,38
    6 Victor Ivarsson 94 IFK Växjö 13.16
F15 1000m 8 Josefine Malmborg 94 Habo FIF 04 3.14.99
  60mH 8 Stina Jönsson 94 IK Hakarpspojkarna 9.29
  Höjd 1 Ida Virdebrant 94 IFK Växjö 1.67
  Stav 3 Erica Lantz 94 IFK Växjö 3.02
  Längd 8 Erica Lantz 94 IFK Växjö 5.12
  Kula 1 Erica Lantz 94 IFK Växjö 13.03
    4 Stina Petersson 94 Ljungby FIK 11.81

14-15 mar   ISM, IJSM, IUSM i Mångkamp, Västerås, Arr: Västerås FK
P19 Sjukamp 1 Marcus Nilsson Högby IF 5.021p
P17 Sjukamp 5 Sebastian Karlsson FI Kalmarsund 4.152p
P15 Sjukamp 7 Micael Fagö FI Kalmarsund 5.177p
K22 Femkamp 4 Josefin Svensson
IFK Växjö 3.451p
    5 Ellinore Hallin IFK Växjö 3.236p
F19 Femkamp 2 Lisa Linell Ljungby FIK 3.816p
F17 Femkamp 2 Victoria Johansson Tranås AIF 3.741p
    5 Gabriella Nykvist Tranås AIF 3.227p
F16 Femkamp 2 Jessica Bloodworth Tranås AIF 4.083p
    6 Elina Rapp IK Sisu 3.403p
F15 Femkamp 3 Erica Lantz IFK Växjö 4.039p
    7 Stina Petersson Ljungby FIK 3.804p

25-26 apr   SM, JSM, USM, VSM i Terräng, Sthlm. Arr: Hammarby IF
M22 6km 10 David Nilsson 87 Högby IF 19.06
P19 4km 4 Tawakal Abdi Kadir 90 IFK Växjö 12.10
    8 Efraim Jovlunden 91 IFK Växjö 12.44
  Lag 3 IFK Växjö (T. Abdi Kadir, E. Jovlunden, R. Lindgren) 38.27
P17 Lag 12 Eksjö Södra IK (G. Milesson, P. Helander, G. Helander) 45.13
M40 8km 1 Lars Hansen 69 SK Graal 26.08
M50 8km 4 Christer Freij 58 Oskarshamns SK 28.28
M60 4km 5 Hans Eriksson 48 Eksjö Södra IK 15.35
M65 4km 2 Arne Ljungblad 44 Tjust BRC 15.11
K 8km 9 Alexandra Svensson 86 Hultsfreds LK 28.51
K22 4km 3 Olivia Bergvall 88 Oskarshamns SK 14.12
K40 4km 1 Malin Öhrn 69 IFK Växjö 14.13
K50 4km 3 Katarina Nilsson 56 Högby IF 16.33
    5 Irené Rohde 56 Högby IF 17.35
K60 4km 4 Ingbritt Lindqvist 47 Eksjö Södra IK 24.44
K Vet Lag 2 Högby IF (K. Nilsson, C. Persson, I. Rohde) 51.23

9 maj   VSM i Halvmarathon, Vännäs. Arr: Vännäs SK
K60 Halvmarathon 2 Måd Thorsell 45 Växjö LK 1.51.10

16 maj   SM i Halvmarathon, Göteborg. Arr: Gtbgs FIF
K Halvmarathon 11 Josephine Johansson 83 Villstad GIF 1.24.57

23-24 maj   SM, JSM, USM i Stafett, Karlstad. Arr: IF Göta
M22 4x100m 1 IFK Växjö 42.56
      Christian Hedman-87, Jonas Mårtensson-88, Erik Karlsson-87, Niclas Åkerström-88
P19 4x100m 4 IFK Växjö 46.19
      Erik Wesslund-91, Simon Kempinsky-91, Oscar Ivarsson-91, Markus Eriksson-90
  4x400m 4 IFK Växjö 3:37.08
      Simon Kempinsky-91, Erik Wesslund-91, Elias Blomstrand-91, Markus Eriksson-90
  3x800m 7 IFK Växjö 6:20.79
      Tawakal Abdi Kadir-90, Kenan Harbas-90, Efraim Jovlunden-91
P15 4x100m 2 IFK Växjö 46.13
      Pontus Johansson-94, Max Lexert-94, Victor Ivarsson-94, Hannes Kvist-94
K 4x100m 2 IFK Växjö 46.24
      Ellinore Hallin-87, Carolina Klüft-83, Emma Magnusson-85, Ulrika Johansson-80
  4x400m 1 IFK Växjö 3:42.75
      Emma Magnusson-85, Ulrika Johansson-80, Josefin Svensson-89, Carolina Klüft-83
F19 4x100m 2 IK Hakarpspojkarna 48.85
      Olivia Danell-93, Rebecca Moyo-91, Emma Ulfberg-90, Ellen Wikström-93
  1000m 2 IK Hakarpspojkarna 2:13.89
      Ellen Wikström-93, Olivia Danell-93, Emma Ulfberg -90, Rebecca Moyo-91
F17 4x100m 6 IFK Växjö 50.53
      Christina Lillhav-93, Olivia Klüft-92, Elin Magnusson-93, Miriam Hammarström-92

16 maj   SM i Marathon, Stockholm. Arr: Häss/Spår.
K Marathon 3 Alexandra Svensson 86 Hultsfreds LK 2.47.06
    11 Josephine Johansson 83 Villstad GIF 3.09.08

7 juni   VSM i Kastmångkamp, Nyköping. Arr: Nyköpings BIS
M60 Kastmångk. 2 Stig Arvidsson 49 Lekeryd Svarttorps SK 3.606
M65 Kastmångk. 1 Peter Hackenschmidt 43 IK Hakarpspojkarna 4.571
M70 Kastmångk. 1 Georg Johansson 38 Högby IF 4.064
M80 Kastmångk. 1 Sten Medelius 28 Högby IF 3.055
K35 Kastmångk. 1 Anna Ek 73 IK Hakarpspojkarna 2.835
K55 Kastmångk. 2 Monika Mattsson 52 Skillingaryds FK 2.204
K60 Kastmångk. 1 Majken Henriksson 45 Lekeryd Svarttorps SK 2.287
K65 Kastmångk. 1 Ann-Marie Israelsson 42 Skillingaryds FK 2.526

1 juli   Lag-SM, Stockholm. Arr: Hammarby IF
M Lag 6 IFK Växjö 55p
      (Erik Karlsson-87, Markus Eriksson-90, Jonas Hultgren-85, Fredrik Johansson-86, Niclas Åkerström-88, Tawakal Abdikadid-90, Emil Svensson-89, Håkan Jedhammar-81, Christian Hedman-87, Daniel Lennartsson-88, Fredrik Ahlström-64, Eric Svensson-87, Daniel Nyman-87, Andreas Wulff-80, Jonas Mårtensson-88)
K Lag 5 IFK Växjö 62p
      (Carolina Klüft-83, Anna Wessman-89, Ellinore Hallin-87, Olivia Klüft-92, Ulrika Johansson-80, Josefin Svensson-89, Emma Magnusson-85, Erika Femzén-90, Hannah Andersson-91, Louise Persson-91, Malin Öhrn-69, Maria Biesert-90, Matilda Berglund-92, Victoria Bengtsson-90)

1-3 aug   Stora SM, Malmö. Arr: MAI, Heleneh., IK Pallas
M 100m 8 Erik Karlsson 87 IFK Växjö 10,92
  3000mH 3 Fredrik Johansson 86 IFK Växjö 8:57,45
    7 Tawakal Abdikadir 90 IFK Växjö 9:34,04
  400mH 4 Niclas Åkerström 88 IFK Växjö 53,08
    7 Marcus Nilsson 91 Högby IF 54,79
  Tresteg 5 Daniel Lennartsson 88 IFK Växjö 14,80
  Kula 2 Robert Melin 82 Bottnaryds IF 17,50
  Diskus 5 Robert Melin 82 Bottnaryds IF 53,21
  Slägga 2 Stefan Kvist 87 Alvesta Friidrott 63,95
    3 Daniel Nyman 87 IFK Växjö 63,17
  Spjut 4 Andreas Wulff 80 IFK Växjö 68,79
K 5000m 2 Ida Nilsson 81 Högby IF 15:50,62
  3000mH 2 Ida Nilsson 81 Högby IF 9:50,73
  100mH 1 Emma Magnusson 85 IFK Växjö Ingen tid
  400mH 1 Ulrika Johansson 80 IFK Växjö 58,12
  Stav 2 Hanna-Mia Persson 78 IFK Växjö 4,05
  Slägga 4 Rebecka Kvist 83 Alvesta Friidrott 59,60
  Spjut 2 Anna Wessman 89 IFK Växjö 54,80

14-16 aug   Stora USM 15-16 i Växjö. Arr: IFK Växjö
P16 110mH 2 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 15,28
  Höjd 5 Sebastian Andersson-93 IK Hakarpspojkarna 1,87
    6 Pär Karlberg-93 IFK Sävsjö 1,82
  Stav 7 Tom Tuvhag-93 IFK Växjö 3,50
    8 Oskar Nordborg-93 FI Kalmarsund 3,50
  Diskus 8 Oskar Nordborg-93 FI Kalmarsund 33,10
P15 800m 7 Pontus Johansson-94 IFK Växjö 2,07,24
  1500mH 8 Jacob Hjalmarsson-94 Hovslätts IK 4,56,56
  100mH 1 Jesper Lundberg-94 Alvesta FI 13,61
    7 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 14,48
  Höjd 4 Samuel Dahlqvist-94 Habo FIF-04 1,87
    5 Mattias de Graaf-94 FI Kalmarsund 1,79
  Stav 4 Micael Fagö-94 FI Kalmarsund 3,66
    8 Rasmus Elfgaard-94 Habo FIF-04 3,00
  Diskus 4 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 45,86
    6 Alfred Rahm-94 Habo FIF-04 42,48
    8 Anders Eriksson-94 Hovslätts IK 41,17
  Slägga 4 Anders Eriksson-94 Hovslätts IK 47,74
    7 Micael Fagö-94 FI Kalmarsund 36,82
  Spjut 6 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 48,00
F16 200m 4 Olivia Danell-93 IK Hakarpspojkarna 25,63
    5 Emma Hermansson-93 Villstad GIF 25,74
    6 Ellen Wikström-93 IK Hakarpspojkarna 25,85
  400m 2 Nicole Uddén-93 IK Sisu 59,46
  800m 1 Jessica Bloodworth-93 Tranås AIF 2,17,82
  1500mH 8 Caroline Hjalmarsson-93 Hovslätts IK 5,48,81
  Stav 1 Angelica Bengtsson-93 IFK Växjö 4,37
    8 Emma Eneros-93 FI Kalmarsund 2,56
  Längd 3 Jessica Bloodworth-93 Tranås AIF 5,66
  Tresteg 2 Elina Rapp-93 IK Sisu 11,88w
    7 Erika Axelsson-Lusth-93 Habo FIF-04 11,22w
  Kula 4 Moa Eskilsson-93 Villstad GIF 13,09
    6 Elina Rapp-93 IK Sisu 12,55
  Diskus 4 Moa Eskilsson-93 Villstad GIF 35,83
    6 Caroline Jönsson-93 FI Kalmarsund 34,03
  Spjut 5 Elina Rapp-93 IK Sisu 37,36
    8 Nicole Uddén-93 IK Sisu 33,75
F15 80mH 3 Nikki Berglund-94 FI Kalmarsund 11,86
  Höjd 1 Ida Virdebrant-94 IFK Växjö 1,72
    2 Tova Österberg-94 FI Kalmarsund 1,68
  Stav 4 Erica Lantz-94 IFK Växjö 2,97
  Kula 1 Erica Lantz-94 IFK Växjö 13,20
    5 Stina Petersson-94 Ljungby FIK 12,19
    8 Rebecca Ekvall-94 Tranås AIF 11,21
  Diskus 2 Erica Lantz-94 IFK Växjö 37,29
    5 Thea Lundgren-94 IK Hinden 35,65
  Slägga 4 Maja Eklund-94 IK Hinden 41,30
  Spjut 7 Stina Petersson-94 Ljungby FIK 36,66
           
14-16 aug   Stora JSM + USM17 i Karlskrona. Arr: KA2 IF
M22 100m 3 Erik Karlsson-87 IFK Växjö 22,04
  5000n 3 David Nilsson-87 Högby IF 14.56,15
  2000mH 3 David Nilsson-87 Högby IF 6.02,54
  400mH 1 Niclas Åkerström-88 IFK Växjö 53,29
  Höjd 6 Christoffer Holmström-88 FI Kalmarsund 1,89
  Längd 8 Christian Hedman-87 IFK Växjö 6,67
  Tresteg 2 Daniel Lennartsson-88 IFK Växjö 14,99
  Diskus 5 Eric Svensson-87 IFK Växjö 44,06
    7 Daniel Nyman-87 IFK Växjö 40,77
  Slägga 1 Stefan Kvist-87 Alvesta FI 64,04
    2 Daniel Nyman-87 IFK Växjö 62,53
P19 100m 8 Mikael Storm-91 Eksjö Södra IK 11,29
  5000n 3 Tawakal Abdikadir-90 IFK Växjö 15.29,08
  2000mH 2 Tawakal Abdikadir-90 IFK Växjö 6.03,68
    6 Erik Isacsson-91 Eksjö Södra IK 6.41,60
  300mH 3 Adam Björling-90 FI Kalmarsund 38,25
  Höjd 6 Yuan-Zhong Wu-91 IK Sisu 1,97
    8 Oskar Jonsson-90 IFK Växjö 1,93
  Stav 7 Simon Assarsson-91 IK Sisu 4,42
  Tresteg 7 Axel Fredriksen-90 Hovslätts IK 13,62
  Kula 5 Oscar Ivarsson-91 IFK Växjö 15,14
    7 Martin Jönsson-90 FI Kalmarsund 13,96
  Slägga 6 Erik Romberg-90 Högby IF 58,38
    7 Martin Jönsson-90 FI Kalmarsund 49,97
  Spjut 1 Pontus Bjärkvik-90 Hovslätts IK 60,98
P17 100m 6 Mattias Olander-92 Högby IF 11,21w
  800m 8 Sebastian Lundberg-92 Ljungby FIK 2.04,45
  1500m 7 Gustav Milesson-92 Eksjö Södra IK 4.20,10
  3000m 4 Gustav Milesson-92 Eksjö Södra IK 9.08,46
  2000mH 5 Sebastian Lundberg-92 Ljungby FIK 6.35,20
  110mH 7 Sebastian Karlsson-92 FI Kalmarsund 15,13
  300mH 6 Tobias Nilsson-92 Alvesta FI 40,73
  Stav 4 Sebastian Karlsson-92 FI Kalmarsund 3,86
  Längd 3 Mattias Olander-92 Högby IF 6,78
  Tresteg 4 Mattias Olander-92 Högby IF 14,04
  Slägga 4 Jacob Lindh-92 Hovslätts IK 52,66
K22 400m 4 Emelie Gabrielsson-88 Oskarshamns SK 59,70
  800m 2 Olivia Bergvall-88 Oskarshamns SK 2.16,31
    5 Emelie Gabrielsson-88 Oskarshamns SK 2.22,39
  1500m 4 Olivia Bergvall-88 Oskarshamns SK 4.44,71
  100mH 1 Ellinore Hallin-87 IFK Växjö 14,35
    4 Josefin Svensson-89 IFK Växjö 14,85
  Höjd 3 Ellinore Hallin-87 IFK Växjö 1,69
    4 Josefin Svensson-89 IFK Växjö 1,65
  Längd 2 Jasmine Andersson-88 FI Kalmarsund 5,93
    5 Josefin Svensson-89 IFK Växjö 5,65
  Tresteg 4 Jasmine Andersson-88 FI Kalmarsund 12,00
  Kula 1 Ellinore Hallin-87 IFK Växjö 14,24
  Spjut 1 Anna Wessman-89 IFK Växjö 51,91
F19 Höjd 6 Louise Persson-91 IFK Växjö 1,64
  Stav 2 Victoria Bengtsson-90 IFK Växjö 3,83
    3 Hedvig Samuelsson-91 FI Kalmarsund 3,78
  Längd 7 Ida Carlsson-91 Oskarshamns SK 5,48
  Tresteg 3 Malin Andersson-90 Habo FIF-04 11,92
  Diskus 2 Hanna Erlandsson-90 Hovslätts IK 45,15
F17 100m 1 Hanna Adriansson-92 Wärnamo SK 12,09
    6 Gabriella Nykvist-92 Tranås AIF 12,45
  200m 3 Hanna Adriansson-92 Wärnamo SK 25,07
    4 Gabriella Nykvist-92 Tranås AIF 25,56
  100mH 5 Victoria Johansson-92 Tranås AIF 15,11
  Höjd 7 Victoria Johansson-92 Tranås AIF 1,55
  Stav 3 Lisa Lantz-92 IFK Växjö 3,47
  Tresteg 3 Olivia Klüft-92 IFK Växjö 11,36
  Kula 4 Matilda Berglund-92 IFK Växjö 13,77
    6 Victoria Johansson-92 Tranås AIF 13,32
    7 Olivia Jacobsson-92 IFK Ystad 12,38
  Diskus 1 Hanna Bjärkvik-92 Hovslätts IK 42,11
    2 Matilda Berglund-92 IFK Växjö 40,10
  Slägga 7 Malin Femzén-92 IFK Växjö 35,40
  Spjut 1 Matilda Elfgaard-92 Habo FIF-04 42,32
    4 Gabriella Sundin-92 Hovslätts IK 36,53
    5 Victoria Johansson-92 Tranås AIF 35,97
           
21-23 aug   Stora VSM i Norrtälje. Arr: Rånäs 4H
M35 400mH 1 Niklas Flisberg-71 IK Sisu 62,40
  Stav 2 Niklas Flisberg-71 IK Sisu 3,50
  Längd 3 Niklas Flisberg-71 IK Sisu 5,64
  Slägga 2 Patrik Flisberg-72 IK Sisu 40,60
  4x400m 1 Oskarshamns SK (Tomas Fanta-68, Hans Tove-57, 4:06,69
      Sandy Bengtsson-63, Hans Södergren-51)
M40 100m 3 Peter Rosén-65 Hovslätts IK 12,36
  200m 3 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 25,35
  Längd 2 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 5,65
M45 200m 3 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 26,26
  400m 2 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 57,08
  110mH 1 Svante Edvardsson-64 Villstads GIF 19,32
  400mH 1 Svante Edvardsson-64 Villstads GIF 68,61
    2 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 68,95
M50 100mH 1 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 23,55
  3000mH 3 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 13:57,52
  Höjd 2 Stefan Julsgård-57 Lekeryd-Svarttorp SK 1,46
  Längd 3 Stefan Julsgård-57 Lekeryd-Svarttorp SK 4,70w
  Kula 2 Harald Hamacher-58 Alvesta FI 12,85
  Diskus 1 Harald Hamacher-58 Alvesta FI 41,84
  Spjut 1 Anders Andersson-58 Villstads GIF 47,63
  Vikt 1 Evert Kvist-56 Alvesta FI 13,78
M55 100m 1 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 13,19
  200m 1 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 27,64
  800m 2 Hans Södergren-51 Oskarshamns SK 2:27,68
  Stav 2 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 2,90
  Tresteg 1 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 9,12w
  Slägga 1 Kjell Nilsson-52 Oskarshamns SK 39,98
  Vikt 3 Kjell Nilsson-52 Oskarshamns SK 13,53
M60 1500m 2 Folke Lindqvist-47 Eksjö Södra IK 5:24,77
  5000m 3 Folke Lindqvist-47 Eksjö Södra IK 20:03,99
  10000m 3 Folke Lindqvist-47 Eksjö Södra IK 42:17,41
  100mH 2 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 22,77
  Höjd 3 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 1,34
  Stav 2 Agne Bergmark-45 Stensjöns IF 2,70
  Längd 1 Agne Bergmark-45 Stensjöns IF 4,30
    2 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 3,94
  Tresteg 1 Agne Bergmark-45 Stensjöns IF 9,12
    2 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 9,12
  Kula 3 Greger Melin-46 Bottnaryds IF 11,43
  Diskus 3 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 33,21
  Slägga 3 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 43,12
  Spjut 3 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 37,62
  Vikt 2 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 15,15
    3 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 14,71
M65 100mH 3 Ingvar Ellbring-41 Stensjöns IF 30,30
  300mH 2 Ingvar Ellbring-41 Stensjöns IF 64,16
  Diskus 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 43,90
  Slägga 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 40,30
  Vikt 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 16,88
M70 400m 2 Stig Hagehed-39 Växjö LK 71,99
  800m 1 Stig Hagehed-39 Växjö LK 2:59,81
  Kula 2 Georg Johansson-38 Högby IF 10,05
  Diskus 1 Georg Johansson-38 Högby IF 39,00
  Slägga 1 Georg Johansson-38 Högby IF 41,29
  Vikt 1 Georg Johansson-38 Högby IF 15,59
M75 1500m 1 Bo Ingemar Lundberg-33 Ljungby FIK 6:12,48
  5000m 2 Bo Ingemar Lundberg-33 Ljungby FIK 23:07,27
  10000m 2 Bo Ingemar Lundberg-33 Ljungby FIK 48:41,37
  Slägga 3 Allan Henriksson-33 Lekeryd-Svarttorp SK 24,81
M80 100m 1 Sten Medelius-28 Högby IF 18,18
  200m 1 Sten Medelius-28 Högby IF 39,62
  800m 2 Ingvar Lundberg-28 Gnosjö FK 4:21,31
  1500m 1 Ingvar Lundberg-28 Gnosjö FK 8:32,99
  Höjd 1 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 1,25
  Längd 2 Sten Medelius-28 Högby IF 3,04
  Tresteg 1 Sten Medelius-28 Högby IF 6,56w
  Kula 1 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 9,66
  Diskus 3 Sten Medelius-28 Högby IF 17,72
  Slägga 3 Sten Medelius-28 Högby IF 20,05
  Vikt 1 Sten Medelius-28 Högby IF 10,93
M85 Tresteg 1 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 5,46w
  Kula 1 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 7,09
    2 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 6,66
  Diskus 1 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 19,94
    2 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 16,10
  Slägga 1 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 18,07
    2 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 18,06
  Spjut 2 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 16,85
    3 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 12,58
  Vikt 1 Eskil Ljunggren-23 Wärnamo SK 8,55
    2 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 8,38
K35 Höjd 1 Anna Petersson-73 FIK Kalmarsund 1,44
  Längd 1 Anna Petersson-73 FIK Kalmarsund 4,77
  Tresteg 1 Anna Petersson-73 FIK Kalmarsund 10,40w
  Kula 2 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 10,19
  Diskus 2 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 31,64
  Slägga 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 37,58
  Vikt 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 11,97
K45 100m 1 Carina Palmqvist-62 Villstads GIF 13,69w
  400m 3 Helena Jonsson Sjöqvist-64 Glasrikets RC 75,94
  800m 3 Helena Jonsson Sjöqvist-64 Glasrikets RC 2:54,40
  1500m 2 Helena Jonsson Sjöqvist-64 Glasrikets RC 5:43,09
  5000m 1 Helena Jonsson Sjöqvist-64 Glasrikets RC 20:33,17
  10000m 1 Helena Jonsson Sjöqvist-64 Glasrikets RC 42:50,20
  Längd 1 Carina Palmqvist-62 Villstads GIF 4,77
  Tresteg 1 Carina Palmqvist-62 Villstads GIF 9,99w
  Kula 3 Siv Tornegård-60 Högby IF 9,52
K55 Slägga 2 Annlis Hellsten-53 Oskarshamns SK 24,29
  Vikt 2 Annlis Hellsten-53 Oskarshamns SK 7,96
K60 400m 3 Ing-Britt Lindqvist-47 Eksjö Södra IK 1:46,61
  800m 3 Ing-Britt Lindqvist-47 Eksjö Södra IK 3:52,18
  Slägga 1 Majken Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 21,39
  Vikt 1 Majken Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 10,32
           
5-6 sep   SM, JSM, USM i Mångkamp i Eskilstuna. Arr: Råby Rekarne FIF
K Sjukamp 3 Lisa Linnell-91 Ljungby FIK 4.953p
5 Jasmine Andersson-88 FI Kalmarsund 4.350p
K22 Sjukamp 1 Jasmine Andersson-88 FI Kalmarsund 4.350p
P19 Tiokamp 1 Adam Björling-90 FI Kalmarsund 6.863p
F19 Sjukamp 3 Lisa Linnell-91 Ljungby FIK 4.953p
P17 Tiokamp 2 Sebastian Karlsson-92 FI Kalmarsund 6.771p
F16 Sjukamp 1 Jessica Bloodworth-93 Tranås AIF 4.866p
P15 Åttakamp 3 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 6.375p
6 Micael Fagö-94 FI Kalmarsund 5.689p
F15 Sexkamp 2 Nikki Berglund-94 FI Kalmarsund 4.978p
4 Tova Österberg-94 FI Kalmarsund 4.838p
7 Erica Lantz-94 IFK Växjö 4.662p
           
11-13 sep   Skol-SM i Västerås. Arr: Västerås FK
P18 3000m 2 Tawakai Abdi Kadir-90 IFK Växjö 8,47,71
  2000mH 3 Tawakai Abdi Kadir-90 IFK Växjö 6,08,74
  110mH 2 Marcus Nilsson-91 Högby IF 14,95
    3 Arvid Berglund-91 Tranås AIF 15,39
  300mH 1 Marcus Nilsson-91 Högby IF 39,09
    3 Arvid Berglund-91 Tranås AIF 39,73
  Längd 3 Adam Johansson-91 IK Hakarpspojkarna 6,85
  Diskus 3 Erik Romberg-90 Högby IF 45,63
  Spjut 1 Pontus Bjärkvik-90 Hovslätts IK 62,31
P17 Stav 1 Sebastian Karlsson-92 FI Kalmarsund 4,05
  Längd 2 Mattias Olander-92 Högby IF 6,55
    3 Sebastian Karlsson-92 FI Kalmarsund 6,40
P16 Höjd 1 Anton Lossev-93 Hovslätts IK 1,88
P15 1500mH 3 Jacob Hjalmarsson-94 Hovslätts IK 4,56,14
  100mH 3 Hannes Kvist-Wirdmo-94 IFK Växjö 13,89
  Höjd 2 Mattias de Graaf-94 FI Kalmarsund 1,81
  Stav 3 Micael Fagö-94 FI Kalmarsund 3,60
F18 100m 3 Ida Carlsson-91 Oskarshamns SK 12,50
  Stav 2 Hedvig Samuelsson-91 FI Kalmarsund 3,72
  Längd 2 Lisa Linnell-91 Ljungby FIK 5,59
  Spjut 3 Hedvig Samuelsson-91 FI Kalmarsund 37,22
F17 100mH 3 Victoria Lowentoft-92 IFK Växjö 15,62
  Längd 1 Hanna Adriansson-92 Wärnamo SK 5,88
  Tresteg 1 Olivia Klüft-92 IFK Växjö 11,99
  Kula 2 Hanna Bjärkvik-92 Hovslätts IK 13,21
    3 Matilda Berglund-92 IFK Växjö 13,15
  Diskus 1 Hanna Bjärkvik-92 Hovslätts IK 42,65
    3 Matilda Berglund-92 IFK Växjö 40,30
  Spjut 1 Matilda Elfgaard-92 Habo FIF -04 41,56
    2 Victoria Johansson-92 Tranås AIF 39,14
F16 400m 1 Nicole Uddèn-93 IK Sisu 58,88
  3000m 2 Amelie Andersson-93 Villstad GIF 10,52,95
    3 Caroline Hjalmarsson-93 Hovslätts IK 11,48,75
  300mH 2 Jessica Bloodworth-93 Tranås AIF 43,84
  Höjd 3 Matilda Larsson-93 IK Hakarpspojkarn 1,64
  Stav 1 Angelica Bengtsson-93 IFK Växjö 4,00
  Tresteg 3 Elina Rapp-93 IK Sisu 11,33
  Kula 1 Moa Eskilsson-93 Villstad GIF 13,51
F15 Höjd 1 Ida Virdebrant-94 IFK Växjö 1,62
  Kula 1 Erica Lantz-94 IFK Växjö 13,45
  Diskus 1 Erica Lantz-94 IFK Växjö 44,75
  Spjut 3 Stina Petersson-94 Ljungby FIK 37,95
F Gy 4x100m 1 IKHP, Tranås AIF (Olivia Danell-93, Ellen 48,28
      Wikström-93, Rebecka Moyo-91, Gabriella Nykvist-92)
P Gy 4x100m 3 Växjö, Sisu, Graal (Robin Gerlström-92, Simon 45,54
      Assarsson-91, Simon Kempisky-91, Adam Wretström-91)
           
17 okt   VSM i Marathon i Växjö. Arr: Växjö LK
M35 Marathon 4 Micael Lindqvist Skillingaryds FK 2:53:27
Marathon 6 Per-Åke Rosvall Högby IF 2:54:29
M40 Marathon 4 Anders Petersson Växjö LK 2:57:23
M45 Marathon 5 Niklas Wikner Tranås AIF 2:52:42
M50 Marathon 2 Nils-Allan Thorstensson Hultsfreds LK 2:59:06
Marathon 4 Håkan Jorikson IK Vista 3:02:11
Marathon 5 Kent Krawe Oskarshamns SK 3:09:43
M55 Marathon 2 Slimo Safouane Oskarshamns SK 3:08:02
M65 Marathon 4 Ingemar Kroon Växjö LK 3:39:54
Marathon 6 Stig-Åke Jonasson Elmhults SC 3:58:43
K35 Marathon 1 Siv Persson Målilla-Mörlunda SKI 3:19:32
K40 Marathon 3 Veronika Miledal OK Njudung 3:14:20
K45 Marathon 3 Susanne Johansson Växjö LK 3:51:19
Marathon 4 Karin Beyersdorff Växjö LK 4:37:10
K50 Marathon 5 Kerstin Sandh Växjö LK 3:51:47
K55 Marathon 2 Barbro Liljequist Elmhults SC 4:03:49
Marathon 3 Britt-Marie Mellgården Växjö LK 4:04:48
K60 Marathon 3 Inger Knutsson Lenhovda IF 4:27:01
Marathon 4 Inga-Lill Danefur OK Njudung 4:34:50
Marathon 6 Sinikka Kukkohovi Anderstorps OK 5:02:07