Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


SM-MEDALJÖRER

Aktiva från Småland som tagit medalj vid SM-tävlingar

Gå till år: 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2006

  17-19 feb IVSM, arr: KA 2 IF  
M35 60m 2 Thomas Fanta, Oskarshamns SK 7.60
  200m 1 Johan Helgesson, IK Hakarpspojkarma 24,24
  400m 1 Johan Helgesson, IK Hakarpspojkarma 55,09
  3000m 3 Morgan Nilsson, OK Njudung 10.03,81
  Längd 3 Thomas Fanta, Oskarshamns SK 5.80
M40 60m 2 Peter Rosén, Hovslätts IK 7,49
  200m 2 Peter Rosén, Hovslätts IK 25.00
M45 200m 3 Ingemar Pilgard, Lekeryd-Svarttorp SK 26,39
  800m 1 Anders Dahlström, Högby IF 2.08,39
  1500m 1 Anders Dahlström, Högby IF 4.22,37
  3000m 1 Anders Dahlström, Högby IF 9.40,27
  Längd 2 Ingemar Pilgard, Lekeryd-Svarttorp SK 5,13
  Höjd 2 Ingemar Pilgard, Lekeryd-Svarttorp SK 1.50
M50 200m 1 Kjell Alnervik, Hovslätts IK 27.50
    3 Peter Danneman, Stensjöns IF 28,78
  800m 1 Carl-Gustaf Nilsson, Högby IF 2.17,61
  1500m 1 Carl-Gustaf Nilsson, Högby IF 4.44,66
  3000m 2 Carl-Gustaf Nilsson, Högby IF 10.17,70
  60m hä 1 Peter Danneman, Stensjöns IF 10,67
  Längd 2 Kjell Alnervik, Hovslätts IK 5,12
    3 Stefan Rohde, Högby IF 4.70
  Tresteg 2 Kjell Alnervik, Hovslätts IK 10.40
    3 Stefan Rohde, Högby IF 10,23
  Höjd 2 Stefan Rohde, Högby IF 1.54
    3 Mats Blomberg, IFK Växjö 1,54
  Stav 1 Kjell Alnervik, Hovslätts IK 3.10
M55 800m 3 Folke Lindqvist, Eksjö Södra IK 2.38,42
  Höjd 3 Stig Arvidssson, Lekeryd-Svarttorp SK 1,44
  Kula 3 Stig Arvidssson, Lekeryd-Svarttorp SK 10,24
  Vikt 3 Stig Arvidssson, Lekeryd-Svarttorp SK 12,87
M60 Längd 3 Agne Bergmark, Stensjöns IF 4,41
  Tresteg 2 Agne Bergmark, Stensjöns IF 9,18
    3 Harald Henriksson, Lekeryd-Svarttorp SK 9.10
  Höjd 2 Harald Henriksson, Lekeryd-Svarttorp SK 1.40
  Stav 1 Agne Bergmark, Stensjöns IF 2.75
  Kula 1 Greger Melin, Bottnaryds IF 12,76
    2 Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna 12.69
  Vikt 1 Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna 17,57
    3 Greger Melin, Bottnaryds IF 11,87
M65 Höjd 2 Göran Graberg, Stensjöns IF 1.40
  Stav 1 Göran Graberg, Stensjöns IF 2.20
  Kula 3 Georg Johansson, Högby IF 10,22
  Vikt 2 Georg Johansson, Högby IF 15,63
M70 1500m 2 Ingvar Arvidsson, IFK Borgholm 7.03,38
  3000m 3 Ingvar Arvidsson, IFK Borgholm 14.40,38
M75 1500m 3 Ingvar Lundberg, Gnosjö FK 7.44,58
  3000m 1 Kjell Linder, Väckelsångs IK 14.01,63
    3 Ingvar Lundberg, Gnosjö FK 16.46,47
  Kula 2 Sten Medelius, Högby IF 9,15
  Vikt 2 Sten Medelius, Högby IF 9.10
M80 Höjd 1 Nils-Bertil Nevrup, Ljungby FIK 1,28
  Kula 1 Nils-Bertil Nevrup, Ljungby FIK 9,47
M85 60m 2 Torsten Arvidsson, IFK Borgholm 21,25
  Kula 2 Idolf Sandahl, Stensjöns IF 7,52
    3 Torsten Arvidsson, IFK Borgholm 6,74
  Vikt 1 Idolf Sandahl, Stensjöns IF 7,99
    2 Torsten Arvidsson, IFK Borgholm 7,96
K40 60m 1 Carina Palmquist, Villstads GIF 8.20
  400m 1 Carina Palmquist, Villstads GIF 61,41
  Kula 3 Susanne Larsson, Högby IF 8,22
K50 1500m 2 Katarina Nilsson, Högby IF 5.55,85
  Kula 1 Katarina Nilsson, Högby IF 8,67
K55 400m 3 Ing-Britt Lindqvist, Eksjö Södra IK 101,68
  800m 3 Lilian Brorsson, Högby IF 3.23,80
K60 Kula 1 Ann-Marie Israelsson, Skillingaryds FK 6,44
  Vikt 1 Ann-Marie Israelsson, Skillingaryds FK 9,12
         
  25-26 feb Stora ISM, arr: Sthlm FIF i Sätrahallen  
K 60m 2 Stina Smibacker, IFK Växjö 7,58
  400m 2 Ulrika Johansson, IFK Växjö 55,96
  Tresteg 1 Camilla Johansson, IFK Växjö 13.90
  Stav 1 Linda Persson, IFK Växjö 4,19
         
  3-5 mar   IJSM och UISM, arr: Västerås FIK  
M22 60m 3 Jens Löfgren, Villstads GIF 7,02
  Höjd 2 Björn Pettersson, Oskarshamns SK 2,03
  Kula 3 Odd Wiking, IFK Växjö 14,36
  Kula 2 Marie Barenfeld, IFK Växjö 13,71
P19 60m 3 Erik Karlsson, IFK Växjö 6,96
  400m 3 Erik Karlsson, IFK Växjö 50,38
F19 60m 2 Emilia Rundqvist, FIK Kalmarsund 7,73
  60m hä 1 Emilia Rundqvist, FIK Kalmarsund 8,65
  Längd 1 Jasmine Andersson, FIK Kalmarsund 5,92
  Kula 3 Maria Bengtsson, IFK Växjö 12,07
P17 Kula 1 Emil Svensson, IFK Växjö 16,76
P15 1000m 1 Marcus Nilsson, Högby IF 2.37,37
  60m hä 2 Carl-Johan Stenmalm, IFK Växjö 8,56
F15 Tresteg 3 Rebecca Eriksson, Södra VI IF 11,26
         
  11-12 mar ISM, IJSM, UISM i mångkamp, arr: Nyköpings BIS  
P15 Sjukamp 3 Marcus Nilsson, Högby IF 6.425e
F15 Femkamp 3 Lisa Linnell, FIK Ljungby 4.038e
         
  6-7 maj   SM, JSM, USM o VSM i terräng, arr: Alingsås IF  
M 12000m 3 Lars Johansson, Brittatorps TK 38,06
K 4000m 1 Ida Nilsson, Högby IF 13,19
P19 4000m 2 David Nilsson, Högby IF 12,17
  Lagtävling 2 IFK Växjö
(Sandra Fransson, Maja Olofsson, Sara Rosén)
47,57
F15 Lagtävling 3 IFK Växjö
(Amanda Josefsson, Linda Johansson, Sofia Klingborg)
53,28
M40 8000m 3 Niklas Wikner, Tranås AIF FI 27,35
M45 8000m 1 Anders Dahlström, Högby IF 27,28
M50 8000m 2 Carl-Gustaf Nilsson, Högby IF 29,25
M35-55 Lagtävling 1 Högby IF
(Sonny Karlsson, Anders Dahlström, Carl-Gustaf Nilsson)
1.25,04
M55 8000m 1 Lars Wykman, IK Hakarpspojkarna 28,54
M75   3 Ingvar Lundberg, Gnosjö FK 23,53
K50   1 Katarina Nilsson, Högby IF 15,56
         
  3 juni   SM i marathon, inlagt i Sthlm M., arr: Hässelby/Spårvägen
M   3 Patrik Gustavsson, Brittatorps TK 2.25,26
         
  21-jun   Lag-SM, arr: IF Göta Karlstad  
K   2 IFK Växjö
(Marie Barenfeld, Maria Biesert, Camilla Johansson, Ulrika Johansson, Frida Karlsson, Carolina Klüft, Emma Magnusson, Elin Nilsson, Jenny Nilsson, Maja Olofsson, Linda Persson, Mikaela Wieslander, Malin Öhrn, Maria Bengtsson)
70 p
 
  14-16 jul   Stora SM, arr: Turebergs FK  
  10000m 1 Mats Granström, Eksjö Södra IK 30,22,56
  Diskus 2 Robert Melin, Bottnaryds IF 53,99
  Spjut 3 Andreas Wulff, IFK Växjö 66,43
K 100m hä 2 Carolina Klüft, IFK Växjö 13.70
  Längd 1 Carolina Klüft, IFK Växjö 6,46
  Tresteg 1 Camilla Johansson, IFK Växjö 13.50
  Stav 1 Linda Persson, IFK Växjö 4,31
 
  4-6 aug   Stora JSM, arr: Huddinge AIS  
  5000m 1 Fredrik Johansson, IFK Växjö 15.26,28
  110m hä 2 Björn Pettersson, Oskarshamns SK 16,66
  400m hä 3 Tobias Ohlsson, IFK Växjö 56,37
  2000m hi 1 Fredrik Johansson, IFK Växjö 5.52,04
  100m hä 2 Emma Magnusson, IFK Växjö 14,24
  Kula 2 Marie Barenfeld, IFK Växjö 13,38
  Spjut 3 Marie Barenfeld, IFK Växjö 41,91
P19 100m 3 Erik Karlsson, IFK Växjö 10,84
  200m 1 Erik Karlsson, IFK Växjö 21,48
  5000m 2 David Nilsson, Högby IF 15.45,44
  2000m hi 1 David Nilsson, Högby IF 6.08,41
    3 Eric Wretström, SK Graal 6.12,72
  Tresteg 2 Daniel Lennartsson, Södra Vi If 14,25
  Kula 3 Per Rosell, FIK Kalmarsund 16,14
  Diskus 2 Per Rosell, FIK Kalmarsund 50,52
  Slägga 1 Stefan Kvist, Alvesta FI 68.80
F19 3000m 3 Sandra Fransson, IFK Växjö 10.36,65
  100m hä 1 Emilia Rundqvist, FIK Kalmarsund 14,14
  Kula 3 Maria Bengtsson, IFK Växjö 12.50
         
  4-6 aug   Stora USM, arr: Nyköpings BIS  
  800m 1 Johan Svensson, FIK Kalmarsund 1.53,19
  300m hä 2 Adam Björling, FIK Kalmarsund 39,21
  Längd 3 Adam Björling, FIK Kalmarsund 6,64
  Höjd 2 Emil Svensson, IFK Växjö 1,97
  Kula 1 Emil Svensson, IFK Växjö 17,17
  Spjut 3 Pontus Bjärkvik, Hovslätts IK 56,37
  1500m hi 3 Ida Ivarsson, Målilla-Mörlunda SK 5.12,46
  Kula 3 Hanna Erlandsson, Hovslätts IK 13,79
  Spjut 1 Anna Wessman, IFK Växjö 50,49
P15 300m 2 Mikael Storm, Eksjö Södra IK 37,26
  Kula 3 Marcus Nilsson, Högby IF 14,95
  Spjut 3 Johan Melin, Habo FIF-04 52.20
F15 300m 3 Rebecca Moyo, IK Hakarpspojkarna 42,38
  300m hä 2 Lisa Linnell, Ljungby FIK 44,95
    3 Frida Simfors, IK Hakarpspojkarna 45,86
  Höjd 3 Ida Carlsson, Oskarshamns SK 1,67
  Stav 3 Hedvig Samuelsson, FIK Kalmarsund 3,48
  Diskus 1 Lina Andreasson, Eksjö Södra IK 42,91
  Spjut 3 Frida Engström, IFK Växjö 39,45
         
  18-20 aug Stora VSM, arr: Söderhamns IF  
M35 400m hä 1 Niklas Flisberg, IK Sisu 63,48
  Längd 2 Niklas Flisberg, IK Sisu 5,88
  Stav 2 Niklas Flisberg, IK Sisu 3.90
  Slägga 1 Niklas Flisberg, IK Sisu 31.79
M45 800m 1 Anders Dahlström, Högby IF 2.06,43
  1500m 1 Anders Dahlström, Högby IF 4.17,58
  5000m 1 Anders Dahlström, Högby IF 16.06,49
  10000m 1 Anders Dahlström, Högby IF 33.53,18
M50 100m hä 1 Peter Danneman, Stenjöns IF 18,27
  400m hä 1 Peter Danneman, Stenjöns IF 74,66
  Slägga 2 Evert Kvist, Alvesta FI 41.05
  Vikt 2 Evert Kvist, Alvesta FI 13,79
M55 1500m 3 Folke Lindqvist, Eksjö Södra IK 5.14,34
  Spjut 1 Jan-Olof Damgren, IK Hakarpspojkarna 51,72
  Slägga 3 Stig Arvidsson, Lekeryd-Svarttorp SK 38,12
M60 Tresteg 3 Harald Henriksson, Lekeryd-Svarttorp SK 9,22
  Stav 2 Agne Bergmark, Stensjöns IF 2.70
  Kula 1 Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna 13,49
  Diskus 1 Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna 45,22
  Slägga 1 Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna 42,57
    2 Ambjörn Martinsson, Stensjöns IF 41,83
  Vikt 1 Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna 16,34
    2 Ambjörn Martinsson, Stensjöns IF 14,84
M65 800m 1 Stig Hagehed, Växjö LK 2.38,38
  400m hä 2 Stig Hagehed, Växjö LK 70,37
  Kula 3 Georg Johansson, Högby IF 10,24
  Diskus 1 Georg Johansson, Högby IF 37,95
  Slägga 1 Georg Johansson, Högby IF 38,14
  Vikt 1 Georg Johansson, Högby IF 14,49
M80 Höjd 1 Nils-Bertil Nevrup, Ljungby FIK 1,26
M85 Kula 1 Idolf Sandahl, Stensjöns IF 7,76
    3 Torsten Arvidsson, IFK Borgholm 6.10
  Diskus 1 Idolf Sandahl, Stensjöns IF 18,32
    2 Torsten Arvidsson, IFK Borgholm 12,16
  Spjut 1 Idolf Sandahl, Stensjöns IF 15,45
    2 Torsten Arvidsson, IFK Borgholm 9,91
  Slägga 1 Torsten Arvidsson, IFK Borgholm 13,61
    2 Idolf Sandahl, Stensjöns IF 13,08
  Vikt 1 Idolf Sandahl, Stensjöns IF 7,54
    2 Torsten Arvidsson, IFK Borgholm 6,99
K40 100m 1 Carina Palmquist, Villstads GIF 13,37
  200m 1 Carina Palmquist, Villstads GIF 27,25
  400m 1 Carina Palmquist, Villstads GIF 62,02
  Längd 1 Carina Palmquist, Villstads GIF 4,96
K45 1500m 3 Åsa Danielsson, Lekeryd-Svarttorp SK 5.47,82
  Tresteg 2 Åsa Danielsson, Lekeryd-Svarttorp SK 7,83
  Kula 3 Åsa Danielsson, Lekeryd-Svarttorp SK 6,87
  Slägga 1 Åsa Danielsson, Lekeryd-Svarttorp SK 21,42
K50 5000m 2 Katarina Nilsson, Högby IF 21.39,30
  Kula 2 Katarina Nilsson, Högby IF 8,21
  Slägga 1 Katarina Nilsson, Högby IF 24,94
  Vikt 1 Katarina Nilsson, Högby IF 9.73
K55 800m 2 Ing-Britt Lindqvist, Eksjö Södra IK 3.46,76
  1500m 1 Elisabeth Wibrån, Eksjö Södra IK 6.10,85
    2 Ing-Britt Lindqvist, Eksjö Södra IK 7.39,57
  5000m 1 Elisabeth Wibrån, Eksjö Södra IK 22.00.98
K60 Kula 2 Ann-Marie Israelsson, Skillingaryds FK 6,87
  Diskus 1 Ann-Marie Israelsson, Skillingaryds FK 18,83
    2 Majken Henriksson, Lekeryd-Svarttorp SK 15,55
  Slägga 1 Majken Henriksson, Lekeryd-Svarttorp SK 20.20
    2 Ann-Marie Israelsson, Skillingaryds FK 18,48
  Vikt 2 Majken Henriksson, Lekeryd-Svarttorp SK 8.50
    3 Ann. Marie Israelsson, Skillingaryds FK 7.80
K65 200m 3 Birgit Larsson, Högby IF 49,19
  400m 2 Birgit Larsson, Högby IF 122,19
  800m 3 Birgit Larsson, Högby IF 4.51.75
         
  19-aug   Lag-USM, arr: Gefle IF  
P/F17   3 FIK Kalmarsund
(Erica Andersson, Adam Björling, Michael Engman, Madeléne Herborn, Martin Jönsson, Tove Karlsson, Camilo Karlström, Anders Nihlstedt, Sara Nilsson, Lisa Nyström, Elsa Salomonsson, Johan Svensson, Malin Wiberg)
120p
         
  01-sep   SM i Halvmarathon (inlagt i S:t Eriksloppet, Sthlm)
M   3 Lars Johansson, Brittatorps TK 1.08,08
         
  1-3 sep   SM, JSM o SM i mångkamp, arr: Falu IK  
K Sjukamp 2 Marie Barenfeld, IFK Växjö 4839e
P19 Tiokamp 2 Olof Hjertman, IFK Växjö 6410e
K22 Sjukamp 2 Marie Barenfeld, IFK Växjö 4839e
P17 Tiokamp 2 Andres Nihlstedt, FIK Kalmarsund 7966e
    3 Adam Björling, FIK Kalmarsund 7819e
P15 Åttakamp 2 Marcus Nilsson, Högby IF 7384e
F15 Sexkamp 1 Lisa Linnell, Ljungby FIK 5025e
         
  9-10 sep   SM, JSM, USM i stafett, arr: Stud.IF, Uppsala  
M22 4x100m 1 Alvesta FI
(Dennis Carlsson, Fredrik Ottosson, Mattias Lindh, Niklas Lundberg)
43,93
P17 1000m st 1 FIK Kalmarsund
(Camilo Karlström, Adam Björling, Anders Nihlstedt, Johan Svensson)
2.01,47
  3x800m 2 FIK Kalmarsund
(Camilo Karlström, Anders Nihlstedt, Johan Svensson)
6.01,58
P15 3x800m 2 Högby IF
(Markus Johansson, Oskar Thor, Marcus Nilsson)
6.23,24
         
  15-17 sep Skol-SM, arr: Stockholms FIF i Stadion  
P18 + 2000m hi 1 Eric Wretström, SK Graal 6.06.30
  Tresteg 1 Daniel Lennartsson, (Södra VI IF) 14,29
    3 Sebastian Haglund, (Södra Vi IF) 13,73
  Höjd 1 Daniel Lennartsson, (Södra VI IF) 1,98
P17 100m 2 Martin Rogermark, (IK Hakarpspojkarna) 11,36
    3 John Sallergård, (Stensjöns IF) 11,44
  400m 1 Johan Svensson, ( FIK Kalmarsund) 50,09
    2 Anders Nihlstedt, (FIK Kalmarsund) 50.70
  800m 1 Johan Svensson, ( FIK Kalmarsund) 1.55,51
  1500m 3 Johan Svensson, ( FIK Kalmarsund) 4.07,35
  2000m hi 3 Eric Dahlqvist, (IFK Växjö) 6.31,69
  Längd 2 Anders Nihlstedt, (FIK Kalmarsund) 6,78
  Kula 1 Emil Svensson, (IFK Växjö) 16,08
P16 400m 3 Adam Björling, (FIK Kalmarsund) 50,98
  Tresteg 3 Adam Björling, (FIK Kalmarsund) 12,74
  Spjut 2 Pontus Bjärkvik, (Hovslätts IK) 56,91
    3 Adam Björling, (FIK Kalmarsund) 54,13
P15 300m 2 Mikael Storm, (Eksjö Södra IK) 36,75
  800m 1 Marcus Nilsson, (Högby IF) 2.01,85
  Kula 2 Marcus Nilsson, (Högby IF) 15,53
  Spjut 2 Marcus Nilsson, (Högby IF) 56.04
F18 + 400m 2 Erika Jonasson, (IFK Växjö) 58,19
    3 Frida Svensson, (IFK Växjö) 58,78
  1500m 1 Sandra Fransson, (IFK Växjö) 4.44,79
  3000m 1 Sandra Fransson, (IFK Växjö) 10.15,90
    2 Anna Karlsson, (Hovslätts IK) 10,51,70
  100m hä 2 Emilia Rundqvist, (FIK Kalmarsund) 14,96
  300m hä 3 Erika Jonasson, (IFK Växjö) 45,97
  Kula 1 Maria Bengtsson, (IFK Växjö) 11,93
  Diskus 2 Maria Bengtsson, (IFK Växjö) 37,84
  Slägga 2 Maria Bengtsson, (IFK Växjö) 42,47
F17 100m hä 3 Josefin Svensson, (SK Hjorten) 14,92
  300m hä 2 Josefin Svensson, (SK Hjorten) 45,29
  Längd 2 Josefin Svensson, (SK Hjorten) 5,41
  Spjut 1 Anna Wessman, (IFK Växjö) 49,17
    2 Tina Olsson (IFK Växjö) 42,31
F16 Stav 3 Victoria Bengtsson, (IFK Växjö) 3,35
  Diskus 2 Hanna Erlandsson, (Hovslätts IK) 37,85
F15 300m hä 1 Frida Simfors, (IK Hakarpspojkarna) 46,03
  Spjut 2 Martina Carlsson, (Habo FIF-04) 37,33
 
  23-sep   VSM i Kastfemkamp, arr: Råby-Rekarnes FIF, E-tuna
M60   1 Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna 4214p
M65   1 Georg Johansson, Högby IF 3667p
M85   1 Idolf Sandahl, Stenjöns IF 3241p
    2 Torsten Arvidsson, IFK Borgholm 966p
 
  07-okt   VSM i marathon, arr: Solvikingarna, Gbg  
K35   3 Veronica Pettersson, OK Njudung 3.28,59