Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


SM-MEDALJÖRER

Aktiva från Småland som tagit medalj vid SM-tävlingar

Gå till år: 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2005

Malmö 2005-02-12--13: ISM

K 60m 3. Carolina Klüft, IFK Växjö 7.40
  800m 3. Erica Mårtensson, IFK Växjö 2:08.94
  60m hä 2. Carolina Klüft, IFK Växjö 8.34
  Stav 1. Linda Persson, IFK Växjö 4.25
    2. Hanna-Mia Persson, Kalmar SK 4.20
  Tresteg 1. Camilla Johansson, IFK Växjö 13.65

Bollnäs 2005-02-12--13: IVSM

M40 60m 2. Peter Rosén, Hovslätts IK 7.48
  200m 2. Peter Rosén, Hovslätts IK 24.95
  Kula 3. Peter Rosén, Hovslätts IK 10.50
M50 200m 1. Kjell Alnervik, Hovslätts IK 26.66
  (60m hä 1. Peter Danneman, Stensjöns IF 10.61)
  Höjd 1. Kjell Alnervik, Hovslätts IK 1.52
  Stav 2. Kjell Alnervik, Hovslätts IK 2.80
  Längd 2. Kjell Alnervik, Hovslätts IK 2.80
  Tresteg 1. Kjell Alnervik, Hovslätts IK 10.69
M55 60m 3. Stig Arvidsson, Lekeryd-Svarttorp SK 8.55
M60 Höjd 3. Agne Bergmark, Stensjöns IF 1.34
  Stav 1. Agne Bergmark, Stensjöns IF 2.70
  Längd 3. Agne Bergmark, Stensjöns IF 4.28
  Tresteg 1. Agne Bergmark, Stensjöns IF 9.17
  Kula 1. Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna 13.22
  Vikt 1. Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna 17.87
M75 60m 3. Sten Medelius, Högby IF 10.13
  800m 3. Ingvar Lundberg, Gnosjö FK 3:54.16
  1500m 3. Ingvar Lundberg, Gnosjö FK 7:59.18
  3000m 3. Ingvar Lundberg, Gnosjö FK 16:20.95
  60m hä 2. Sten Medelius, Högby IF 14.23
  Höjd 1. Nils-Bertil Nevrup, Ljungby FIK 1.37
  Längd 2. Sten Medelius, Högby IF 3.58
  Tresteg 3. Sten Medelius, Högby IF 6.75
  Kula 1. Nils-Bertil Nevrup, Ljungby FIK 10.12
    2. Sten Medelius, Högby IF 9.09
M80 60m 1. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 11.19
  (60m hä 1. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 15.77)
  Höjd 1. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 1.04
  (Stav 1. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 1.60)
  Längd 1. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 3.23
  Tresteg 1. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 6.76
  Kula 2. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 7.36
  Vikt 1. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 10.27
    2. Torsten Arvidsson, IFK Borgholm 8.92
M85 Kula 1. Idolf Sandahl, Stensjöns IF 8.01
K40 60m 1. Carina Palmquist, Villstads GIF 8.18
  200m 1. Carina Palmquist, Villstads GIF 26.94
  Längd 1. Carina Palmquist, Villstads GIF 5.18
K55 400m 2. Ing-Britt Lindqvist, Eksjö Södra IK 102.02
  800m 2. Ing-Britt Lindqvist, Eksjö Södra IK 3:43.17
  (1500m 1. Ing-Britt Lindqvist, Eksjö Södra IK 7:37.52)

Anm: Inom parantes anges segrare, men ej svenska mästare pga att av SFIF:s veterankommitté uppsatt stipulationsresultat vid ensamstart ej uppnåtts.

Göteborg 2005-02-25--27: IJSM/IUSM
M22 60m 2. John Lundvik, IFK Växjö 7.02
P19 60m 1. Erik Karlsson, IFK Växjö 6.97
  1500m 3. David Nilsson, Högby IF 4:02.56
  Kula 1. Per Rosell, FIK Färjestaden 16.63
P15 60m 2. Dennis Carlsson, Alvesta FI 7.41
  Längd 2. Adam Björling, Kalmar SK 5.98
  Tresteg 1. Adam Björling, Kalmar SK 12.78
K22 60m hä 2. Emma Magnusson, IFK Växjö 8.84
F17 60m 1. Emilia Rundqvist, Kalmar SK 7.62
  1500m 1. Sandra Fransson, IFK Växjö 4:51.49
  60m hä 1. Emilia Rundqvist, Kalmar SK 8.49
  Kula 3. Maria Bengtsson, IFK Växjö 14.20

Karlskrona 2005-03-05--06: ISM/IJSM/IUSM I MÅNGKAMP

M Sjukamp 1. Nicklas Wiberg, FIK Färjestaden 5.519
M22 Sjukamp 1. Nicklas Wiberg, FIK Färjestaden 5.519
P17 Sjukamp 3. Olof Hjertman, IFK Växjö 5.483
P15 Sjukamp 1. Adam Björling, Kalmar SK 6.082
F17 Femkamp 2. Josefin Svensson, Hjortens SK 3.487

Böda Sand 2005-04-30--05-01: SM/VSM/JSM/USM I TERRÄNG

M35 8000m 3. Lars Hansen, SK Graal 26.55
M50 8000m 3. Carl-Gustaf Nilsson, Högby IF 29.50
M35-M55 Lag 8000m 1. Högby IF (Carl-Gustaf Nilsson, Sonny Carlsson, Anders Dahlström) 87.03
M70 4000m 1. Stig Ekström, Växjö LK 19.44
    2. Bernt Carlsson, Persnäs AIF 19.56
    3. Ingvar Arvidsson, IFK Borgholm 20.26
M75 4000m 1. Kjell Linder, Väckelsångs IK 19.13
    3. Ingvar Lundberg, Gnosjö FK 22.44
M80 4000m 1. Erik Johansson, Alvesta FI 34.05
M22 6000m 2. Mats Grahnström, Eksjö Södra IK 18.49
    3. Lars Johansson, Brittatorps TK 19.01
P19 4000m 1. David Nilsson, Högby IF 12.41
K 4000m 1. Ida Nilsson, Högby IF 13.23
    2. Johanna Nilsson, Högby IF 13.36
  Lag 4000m 3. Högby IF (Ida Nilsson, Johanna Nilsson, Sofia Apslund) 43.49
  8000m 1. Ida Nilsson, Högby IF 28.32
K40 4000m 2. Lise-Lott Arwidsson, Målilla-Mörlunda SKI 15.46
K45 4000m 2. Katarina Nilsson, Högby IF 16.43
K60 4000m 2. Måd Thorsell, Växjö LK 20.01
K65 4000m 2. Birgit Larsson, Högby IF 29.02
K35-K65 Lag 4000m 3. Glasrikets RC (Helena Jonsson, Iréne Carlsson, Margareta Johansson) 53.11
K22 4000m 1. Johanna Nilsson, Högby IF 14.07
F19 4000m 3. Sofie Barkstedt, Oskarshamns SK 15.24
F17 4000m 2. Sandra Fransson, IFK Växjö 15.22

Näshulta 2005-05-28: VSM I HALVMARATHON

M35 Halvmarathon 3. Christer Svensson, Växjö LK 1:25.10
M75 Halvmarathon 1. Kjell Linder, Väckelsångs IK 1:46.04
K60 Halvmarathon 1. Måd Thorsell, Växjö LK 1:52.00

Karlstad 2005-06-22: LAG-SM

K Lag 1. IFK Växjö 78p
      Marie Barenfeld  
      Maria Bengtsson  
      Ida Blasek  
      Sandra Fransson  
      Hanna Holst  
      Camilla Johansson  
      Frida Karlsson  
      Carolina Klüft  
      Emma Magnusson  
      Erica Mårtensson  
      Jenny Nilsson  
      Linda Persson  
      Stina Smibacker  
      Mikaela Wieslander  

Falsterbro 2005-07-30: SM I HALVMARATHON

M   3. Lars Johansson, Brittatorps TK 1:07.48

Huddinge 2005-07-30--31: SM/JSM/USM I MÅNGKAMP

K22 Sjukamp 3. Marie Barenfeld, IFK Växjö 4.724
P17 Tiokamp 2. Olof Hjertman, IFK Växjö 7.791
P15 Åttakamp 1. Adam Björling, FIK Kalmarsund 7.070

Visby 2005-08-04--06: VSM

M35 3000m hi 3. Jonatan Gustavsson, Brittatorps TK 11:24.43
M45 100m 2. Ingemar Pilgard, Lekeryd-Svarttorp SK 12.65
  200m 3. Ingemar Pilgard, Lekeryd-Svarttorp SK 25.62
  800m 1. Hans Tove, Oskarshamns SK 2:15.37
  1500m 1. Hans Tove, Oskarshamns SK 4:38.04
  Höjd 3. Ingemar Pilgard, Lekeryd-Svarttorp SK 1.50
  Längd 3. Ingemar Pilgard, Lekeryd-Svarttorp SK 5.40w
  Tresteg 1. Ingemar Pilgard, Lekeryd-Svarttorp SK 10.17
  Spjut 1. Anders Andersson, Villstads GIF 53.37
M50 100m 1. Kjell Alnervik, Hovslätts IK 13.17
    2. Roland Fridholm, Stensjöns IF 13.30
  200m 1. Kjell Alnervik, Hovslätts IK 26.90
  (100m hä 1. Peter Danneman, Stensjöns IF 18.51)
  Stav 2. Kjell Alnervik, Hovslätts IK 3.10
  Längd 1. Roland Fridholm, Stensjöns IF 5.08w
    2. Kjell Alnervik, Hovslätts IK 5.06w
  Tresteg 1. Kjell Alnervik, Hovslätts IK 10.30
  Slägga 1. Kjell Nilsson, Oskarshamns SK 42.08
  Spjut 1. Jan-Olof Damgren, IK Hakarpspojkarna 51.62
    2. Roland Fridholm, Stensjöns IF 42.09
  Vikt 2. Kjell Nilsson, Oskarshamns SK 13.27
M55 Slägga 3. Stig Arvidsson, Lekeryd-Svarttorp SK 37.27
  Spjut 1. Stig Arvidsson, Lekeryd-Svarttorp SK 37.24
  Vikt 3. Stig Arvidsson, Lekeryd-Svarttorp SK 12.16
M60 Slägga 3. Ambjörn Martinsson, Stensjöns IF 39.80
  Vikt 2. Ambjörn Martinsson, Stensjöns IF 15.63
M65 400m 2. Stig Hagehed, Växjö LK 68.16
  800m 1. Stig Hagehed, Växjö LK 2:42.84
  Höjd 2. Göran Graberg, Stensjöns IF 1.48
  Längd 2. Göran Graberg, Stensjöns IF 3.93w
  Diskus 1. Georg Johansson, Högby IF 39.26
  Slägga 1. Georg Johansson, Högby IF 40.43
  Vikt 1. Georg Johansson, Högby IF 15.80
M70 400m 1. Sven Lundström, Oskarshamns SK 74.28
  (800m 1. Sven Lundström, Oskarshamns SK 3:01.46)
  (1500m 1. Sven Lundström, Oskarshamns SK 6:43.56)
M75 1500m 1. Kjell Linder, Väckelsångs IK 6:24.87
  5000m 1. Kjell Linder, Väckelsångs IK 22:30.40
  10000m 1. Kjell Linder, Väckelsångs IK 46:47.43
  Höjd 1. Nils-Bertil Nevrup, Ljungby FIK 1.26
  Kula 2. Nils-Bertil Nevrup, Ljungby FIK 9.58
M80 Höjd 2. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 1.00
  Stav 1. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 1.40
  Längd 2. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 2.85w
  Tresteg 1. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 6.79
  Kula 3. Rune Lindström, IFK Borgholm 7.62
  Diskus 1. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 23.17
    3. Rune Lindström, IFK Borgholm 19.64
  Slägga 1. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 17.18
    2. Torsten Arvidsson, IFK Borgholm 16.85
  Spjut 2. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 21.31
  Vikt 1. Eskil Ljunggren, Wärnamo SK 11.21
    2. Torsten Arvidsson, IFK Borgholm 8.92
    3. Rune Lindström, IFK Borgholm 8.91
M85 Kula 1. Idolf Sandahl, Stensjöns IF 7.47
  Diskus 1. Idolf Sandahl, Stensjöns IF 20.51
  Slägga 2. Idolf Sandahl, Stensjöns IF 16.45
  Vikt 1. Idolf Sandahl, Stensjöns IF 8.14
K35 800m 2. Susanne Zetterström, Målilla-Mörlunda SKI 2:49.14
  1500m 2. Susanne Zetterström, Målilla-Mörlunda SKI 5:49.11
K40 100m 1. Carina Palmquist, Villstads GIF 13.21
  200m 2. Anette Wirefeldt, Stensjöns IF 29.47
  Höjd 1. Carina Palmquist, Villstads GIF 1.38
  Längd 1. Carina Palmquist, Villstads GIF 4.58
    3. Anette Wirefeldt, Stensjöns IF 4.46w
  Kula 2. Carina Palmquist, Villstads GIF 8.92
K50 Slägga 2. AnnLis Hellsten, Oskarshamns SK 27.42
  Vikt 3. AnnLis Hellsten, Oskarshamns SK 8.31
K55 1500m 2. Elisabeth Wibrån, Eksjö Södra IK 6:21.44
  5000m 2. Lilian Brorsson, Högby IF 22:54.37
  10000m 1. Lilian Brorsson, Högby IF 47:56.43
K60 (10000m 1. Måd Thorsell, Växjö LK 51:00.79)
  Diskus 1. Ann-Marie Israelsson, Skillingaryds FK 19.06
  Slägga 3. Majken Henriksson, Lekeryd-Svarttorp SK 22.02

Anm: Inom parantes anges segrare, men ej svenska mästare pga att av SFIF:s veterankommitté uppsatt stipulationsresultat vid ensamstart ej uppnåtts.

Söderhamn 2005-08-12--14: JSM
M22 100m 2. Fredrik Ottosson, Alvesta FI 10.85
  200m 3. Erik Lundvik, IFK Växjö 21.91
  400m 1. Erik Lundvik, IFK Växjö 47.91
  5000m 1. Mats Grahnström, Eksjö Södra IK 14:41.82
  2000m hi 1. Mats Grahnström, Eksjö Södra IK 5:55.19
  Stav 3. Petter Barck, IFK Växjö 4.68
P19 100m 3. Erik Karlsson, IFK Växjö 10.99
  5000m 2. Fredrik Johansson, IFK Växjö 15:25.95
    3. David Nilsson, Högby IF 15:33.49
  300m hä 1. Tobias Ohlsson, IFK Växjö 38.38
  2000m hi 2. Fredrik Johansson, IFK Växjö 6:05.64
  Stav 3. Odd Wiking, IFK Växjö 4.26
  Kula 3. Per Rosell, FIK Kalmarsund 16.29
  Slägga 1. Stefan Kvist, Alvesta FI 66.26
K22 100m 2. Stina Smibacker, IFK Växjö 12.02
  200m 1. Stina Smibacker, IFK Växjö 24.19
  2000m hi 1. Hanna Holst, IFK Växjö 6:59.03
  100m hä 3. Emma Magnusson, IFK Växjö 14.79
  Kula 2. Rebecka Kvist, Alvesta FI 12.02
  Slägga 3. Rebecka Kvist, Alvesta FI 57.92

Hudiksvall 2005-08-12--14: USM

P17 400m 2. Mattias Lennartsson, Södra Vi IF 50.51
  800m 3. Johan Svensson, FIK Kalmarsund 1:56.59
  Höjd 2. Daniel Lennartsson, Södra Vi IF 1.97
  Kula 3. Emil Svensson, IFK Växjö 16.57
P15 100m 3. Dennis Carlsson, Alvesta FI 11.98
  100m hä 3. Adam Björling, FIK Kalmarsund 14.38
  Längd 1. Adam Björling, FIK Kalmarsund 6.57w
  Tresteg 2. Adam Björling, FIK Kalmarsund 12.92
  Kula 2. Adam Björling, FIK Kalmarsund 15.49
  Slägga 1. Tim Färg, Hovslätts IK 61.90
F17 3000m 2. Emelie Stenqvist, Hjortens SK 10:29.85
  100m hä 1. Emilia Rundqvist, FIK Kalmarsund 13.95
  Kula 1. Maria Bengtsson, IFK Växjö 14.72
  Spjut 1. Anna Wessman, IFK Växjö 47.20
F15 Diskus 2. Erica Andersson, FIK Kalmarsund 42.42

Helsingborg 2005-08-19--21: SM

M Diskus 2. Robert Melin, Bottnaryds IF 52.76
  Slägga 2. Per Karlsson, IFK Växjö 67.06
  Spjut 3. Andreas Wulff, IFK Växjö 76.16
K 100m 2. Carolina Klüft, IFK Växjö 11.73
  200m 1. Carolina Klüft, IFK Växjö 23.51
    3. Stina Smibacker, IFK Växjö 24.02
  5000m 1. Ida Nilsson, Högby IF 16:29.01
  3000m hi 1. Ida Nilsson, Högby IF 10:02.24
  100m hä 2. Carolina Klüft, IFK Växjö 13.31
  Stav 1. Hanna-Mia Persson, FIK Kalmarsund 4.36
    3. Linda Persson, IFK Växjö 4.16
  Längd 3. Camilla Johansson, IFK Växjö 6.06
  Tresteg 1. Camilla Johansson, IFK Växjö 13.42
  Spjut 3. Mikaela Wieslander, IFK Växjö 49.78

Sollentuna 2005-09-03--04: Stafett-SM

M 4x100m 3. IFK Växjö (John Lundvik, Erik Lundvik, Erik Karlsson, Daniel Pettersson) 41.80
F17 4x100m 2. FIK Kalmarsund (Anette Broselid, Jasmine Andersson, Malin Wiberg, Emilia Rundqvist) 47.71