Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


I BLÅGUL DRÄKT

Aktiva från Småland som av Svenska Friidrottsförbundet blivit uttagna att representera Sverige i mästerskap och landskamper med notering om resultat och placering. Självanmälan/veteraner längre ner på sidan.

Gå till år: 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2019

Nordenkampen SWE-NOR-FIN, 10 feb i Baerum, Norge
M 3000m 3 David Nilsson-87 Högby IF 8:08,33
K Kula 1 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven SK 17,94
           
IEM, 1-3 mars i Glasgow, GBR
K Kula 6 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven SK 18,21
           
Europacup i kast, 10 mars i Samorin, Slovakien
K Kula 1 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven SK 18,44
M22 Diskus 4 Jakob Gardenkrans-97 Athletics 24Seven SK 55,91
           
SWE-FIN-EST o JNM-UNM mångkamp, 8-9 juni i Uppsala
M Tiokamp 7 Rasmus Elfgaard-94 Athletics 24Seven SK 6.219p
K Sjukamp 7 Lisa Linnell-91 Athletics 24Seven SK 5.447p
K22 Sjukamp 4 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 5.170p
F19 Sjukamp 1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 5.430p
P17 Tiokamp 7 Jacob Thelander Ljungby FIK 6.132p
F17 Sjukamp 8 Tilde Gudmundsson IFK Växjö 4.990p
           
Lag-EM mångkamp, 5-7 juli i Madeira, POR
M Tiokamp 13 Rasmus Elfgaard-94 Athletics 24Seven SK 7.017p
K Sjukamp 5 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 5.477p
    10 Lisa Linnell-91 Athletics 24Seven SK 5.369p
           
Europacupen 10.000m, 6 juli i London, GBR
M 10.000m 25 David Nilsson-87 Högby IF 30:40,84
           
Junior-EM 22 år, 11-14 juli i Gävle
M22 Diskus 5 Jakob Gardenkrans-97 Athletics 24Seven SK 57,86
K22 3000mH Julia Samuelsson-99 Högby IF 10:54,53
  Stav kv Ellen Olsson-97 Wärnamo SK 3,90
           
Junior-EM 19 år, 18-21 juli i Borås
P19 5000m   Omar Nuur-01 IFK Växjö  
  3000mH   Omar Nuur-01 IFK Växjö  
F19 Längd   Lovisa Karlsson-00 Högby IF  
  Sjukamp   Lovisa Karlsson-00 Högby IF  
           
           
           

Veteraner, självanmälan.

IVVM, 24-30 mars i Torun, POL
M60 Femkamp 7 Bengt Aikdahl-56 Alvesta FI 3.346p
M70 Sägga 5 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 40,01
  Vikt 7 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 14,90
M75 200m 5 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 33,12
  Diskus 6 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 30,40
  Vikt 5 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 14,46
K45 Sägga 5 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 38,93
  Vikt 4 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 12,98
K50 200m semi Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 28,34