Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

 Utbildning/läger

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

 Veteranhemsida

   Arkiv

   Historik

   Länkar

ÖSTSVENSKA FRIIDROTTSFÖRBUNDET

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


TÄVLINGSPROGRAM 2022   Till år: 23 | 22 | 21 | 20 | 19 | 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07

Östsvenska Friidrottsförbundets tävlingsprogram, kompletterat med det centrala och ytterligare aktuella tävlingar. Förkortningar längst ner på sidan.

För resultatlistor hänvisas numera till www.friidrottsstatistik.se | Info resultatmall excel

Sanktionsansökningar görs i FRIDA under maj-juni för inomhus kommande säsong och september för utomhus kommande säsong. Utanför ordinarie ansökningsperioder mailar man till markus.andersson@smfif.se senast 8 dagar innan. Läs mer om sanktionsansökan på friidrott.se

Senast uppdaterad 2022-10-02.


NOV-21      FRIDA Länk till ev. hemsida Inbj Res Arrangör
20   Vinterspelen, UT+, arena inomhus2     Glanshammars IF
20-21 lö-sö   Första Chansen, UT, arena inomhus     Huddinge AIS
20-21 lö-sö   Adventsspelen, UT, arena inomhus     Utby IK
21   Klubbmästerskap, D, f.08-11, 60m, längd, kula     IFK Växjö
27 F Folkungaspelen, UT, arena inomhus     Linköpings GIF
27   Julbockspelen, UT+, arena inomhus     Varbergs GIF
             
DECEMBER          
4-5 lö-sö   Julklappsjakten, UT+, arena inomhus     Göteborgs KIK
4-5 lö-sö   SAYO Indoor, UT+, arena inomhus     Turebergs FK
10-12 fr-sö F PRT, NT, C, arena inomhus 100km, 24h, 12h, 6h     Växjö LK
12 F Tomtepelen, UT+, arena inomhus     KA 2 IF
14 ti F Luciasprintern, C, UT+, arena inomhus     IFK Växjö
             
JANUARI          
2   Nyårshoppet, UT+, arena inomhus / INSTÄLLT   - Falkenbergs IK
6 to F Surbulle Indoor 17år+sen, UT+, arena inomhus     Tjalve FI Norrköping
8   Stavtävling 12-15 år, D, UT, arena inomhus     Tjalve FI Norrköping
14-16 fr-sö   Täby Vinterspel, UT+, arena inomhus / INSTÄLLT   - Täby IS
15-16 lö-sö   Örebro Indoor Games, UT+, arena inomhus     KFUM Örebro
15-16 lö-sö F KA 2-spelen, NT+, arena inomhus     KA 2 IF
21-23 fr-sö F Quality Hotel Games, C, UT+, arena inne     IFK Växjö
22   Resultattävling stav, D, arena inomhus
    Tjalve FI Norrköping
23   Klubbtävling, D, 60m, höjd, arena inomhus     Tjalve FI Norrköping
27 to   Klubbtävling, D, 60m, 60mH, kula, arena inomhus
    Tjalve FI Norrköping
28-30 fr-sö   Scandic Indoor Games, UT+, arena inomhus     Huddinge AIS
29-30 lö-sö   Pallasspelen, NT+, arena inomhus     Flera i Malmö
             
FEBRUARI          
5 F Wexio Indoor Games, C, UT+, arena inne     IFK Växjö
5   Klubbtävling, D, 200+600+800+1000+stav+längd, inne
    Tjalve FI Norrköping
5-6 lö-sö   ISM-IJSM MÅNGKAMP   Res KFUM Örebro
5-6 lö-sö   IDM, IJDM P19 mångkamp   Res Inlagt ovan
12   IVSM FEMKAMP     Nyköpings BIS
12   Elittävling Stavhopp, C, arena inomhus     Tjalve FI Norrköping
12-13 lö-sö F Växjö Inomhuskast, C, UT+, arena inne     IFK Växjö
13   SWE-FIN-NOR-DEN/ISL     Upsala IF
13 F Platen Indoor Games, UT+, arena inomhus     Motala AIF, Linköp.LK
19 F Kalmar Stav - och Längdhoppsgala, C, NT, inne     Kalmar SK
19   Resultattävling kula +15år, D, arena inomhus     Linköpings GIF
19   Eskilstuna Spelen, UT+, arena inomhus     Eskilstuna FI
19   Lilla Hässelbyspelen, UT+, arena inomhus     Hässelby SK
19-20 lö-sö   VM-JVM TERRÄNG/UPPSKJUTET     Bathurst, AUS
20-27 må-sö   IVEM   Res Braga, POR
23 on   Resultattävling stav+tresteg, NT, arena inomhus     KA 2 IF
24 to   Jkpg KrM 8, 9, 11 år + Res-tävling +12 år, D, inne     Jkpg Friidr.krets
25 fr F Diskustävling, D, arena inomhus     IFK Växjö
25-27 fr-sö   STORA ISM     IFK Växjö
25-27 fr-sö   IDM seniorer   Res Inlagt ovan
26   Tybblelundsspelen, UT+, arena inomhus     KFUM Örebro
26-27 lö-sö   MAIK Indoor, UT+, arena inomhus     Mölndals AIK
28   Resultattävling kula M/K, D, arena inomhus     PC Kast Växjö
             
MARS            
1 ti   Jönköpings Kretsmästerskap seniorer & veteraner     Jkpg Friidr.krets
5   IVDM Inbj   Jkpg Friidr.krets
5 F Diskustävling, D, arena inomhus     IFK Växjö
5-6 lö-sö   STORA IJSM 19-22, IUSM 17     Skellefteå AIK
6 F Sunna Open, UT+, arena inomhus     KA 2 IF
6   Surbulle Indoor 15år+yngre, UT, arena inomhus     Tjalve FI Norrköping
10 to   Resultatvävling 800+600m, D, arena inomhus     Högby IF
12   Vintersportspelen, UT+, arena inomhus     Nyköpings BIS
12-13 lö-sö   STORA IUSM 15-16     Göteborg
12-13 lö-sö F Växjömångkampen, C, 7-14år, arena inomhus     IFK Växjö
12-13 lö-sö   IUDM 12,13,14 mångkamp     Inlagt ovan
12-13 lö-sö   EUROPACUPEN KAST     Leiria, POR
17 to   Resultattävling stav, D, arena inomhus
    Tjalve FI Norrköping
17 to   Resultatvävling 400m, D, arena inomhus     Högby IF
18-20 fr-sö   IVM     Belgrad, SRB
19-20 lö-sö   IUSM MÅNGKAMP   Res KFUM Örebro
19-20 lö-sö   IUDM 17,15 mångkamp   Res Inlagt ovan
19-20 lö-sö   GM 13-14 ÅR | Östsvenska-inbjudan/info   Res IFK Göteborg
20   IDM 1500m 15-17-sen-vet Inbj Res Högby IF i Kalmar
25-27 fr-sö   STORA IVSM     Västerås FK
26 F Varvetmilen Mantorp Park, C, 10 km     IK Akele
26 F Annelundsrundan, C, asfalt-gata 10+5+1,1 km     FK Finn
26-27 lö-sö   Sista Chansen, UT, arena inomhus     Huddinge AIS
26-27 lö-sö   Marsspelen, UT+, arena inomhus     Åsbro, Stocksäter
27   ISM PARAFRIIDROTT     Bollnäs FIK
27   KRAFTMÄTNINGEN 17ÅR, INOMHUS     Turebergs FK
27 F Vårcupen, D, UT, arena inomhus (endast internt)     Tranås AIF
27 F Varvetmilen Växjö, C, asfalt/lite grus, 10 km     Växjö LK
30 on   Resultattävling kula sen/vet, D, arena inomhus     IFK Linköping FK
             
APR            
2   Ungdomsspelen, UT, arena inomhus     Råby-Rekarne FIF
2 F Campuskampen, C, UT, arena inomhus     Linköpings GIF
2   Resultattävling 13 år, D, arena inomhus     Kalmar SK, Högby IF
3   IDM, IVDM 3000m Inbj   Linköp. GIF, IK Akele
3   Resultattävling 11 år, D, arena inomhus     Kalmar SK, Högby IF
3 F Göteborgsvarvets seedningslopp, C, 10 km     Tjalve FI Norrköping
3 F Uddloppet, C, halvmara+10+4 km     IF Udd
9 F Uddhoppet, stående höjd/längd,, D, arena inomhus     IF Udd
9 F Skälbyloppet, C, bland. u. 8+4+1,9+1,1+0,6 km     Högby IF
10   DM, JDM, UDM, VDM Terräng Oskarshamns SK
13 on F Dymmelloppet, D, terr, 7,2+4,8+2,4+1 km     Oskarshamns SK
18 F Hallarydsloppet, C, bl.u-lag, 21+9,8+6+3,2+1,2km     Hallaryds IF
18 F Varvetmilen Jönköping, C, 10 km     IKHP Huskvarna
19 ti   Akele Cup, D, asfalt 4+2 km     IK Akele
23 F Kalmar Back Yard Ultra, grus/motionsspår 6,7 km     Högby IF
23   Resultattävling kast M/K, D, arena ute     PC Kast Växjö
23-24 lö-sö F SM-VSM 24 TIMMAR + 100 km     Växjö LK
24 F Landsjön Runt, D, asf, 12,5+5,5+2 km     IK Vista
24 F Varvetmilen Västervik, C, 10 km     Tjust Bike o RC
24   Älglöpet, 10+5+1+0,5 km Inbj   Rydö ASK
26 ti   FOI-loppet/Akele Cup, D, asfalt 10 km     IK Akele
27 on   Resultattävling 10.000m, D, NT, arena     Villstad GIF
30   SM-VSM TRAILLÖPNING, ultradistans 73 km     Aktivitus SC
             
MAJ            
1 F Växjöloppet, C, bland u, 21+10+4,7 km     IFK Växjö
5 to   Kastfemkamp vet, D, arena     Stensjöns IF
7 F Junespelen, C, UT+, arena     IKHP Huskvarna
7 F Värnamo-milen, C, bl.u, 10+5km     Wärnamo SK
7 F Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 67/23 km, 11/6 str.     Högby IF / Öl.Idr.krets.
7-8 lö-sö   Backyard Ultra, D, grus varv 7,6km     Hultsfreds LK
10 ti   KM 1500m, D, arena     IK Akele
10 ti F Vårruset Växjö, C, tjejlopp, bland u, 5 km     IFK Växjö
11 on F Vårruset Kalmar, C, tjejlopp, bland u, 5 km     Högby IF, FIK F-stad.
12 to F Vårruset Jönköping, C, tjejlopp, bl. u, 5+2,5 km     IKHP Huskvarna
12 to   Kalvinknatet, D, knatte, bl. u, 1,4+0,8+0,3+0,1 km   - Ljungby FIK / Malmö AI
12-15 to-sö   VEM LANDSVÄG     Grosseto, ITA
14 F Skill Mjölby Stadslopp, C, 6 km     Norrköpings LK
14 F VXO Trail, C, 50+20+10 km     Växjö LK
14   SVENSKA FRIIDROTTSCUPEN, division 2, Ö+V, match 1     Ljungby FIK
15   LAG-SM KVAL, Grupp 1     Jönköping
15   SVENSKA FRIIDROTTSCUPEN, div 1, K S, match 1     Göteborg
15 F Platen Games, C, UT+, arena     Motala AIF
16 F Vårruset Norrköping, C, tjejlopp, 5+2,5 km     Tjalve OK
18 on F Resultattävling 60-200-800-längd-kula, D, UT+, arena     UF Contact
20/5 - 12/7   Friidrottscupen match 1: Mix11   Res Hemmaplan
20/5 - 12/7   Lag-UDM match 1: P13, F13   Res Hemmaplan
21   Göteborgsvarvet, halvmarathon     Göteborgs FIF
21   LAG-SM KVAL, Grupp 2   Res Täby IS
21   SVENSKA FRIIDROTTSCUPEN, div 1, M+K N, match 1   Res Täby IS
21 F Marknadsspelen, C, UT+, arena Inbj   Skruvs IF
21 F East Sweden Games, C, UT+, arena     Linköpings GIF
21-22 lö-sö F Ljungby Mångkamp, C, UT+ arena   Res Ljungby FIK
21-22 lö-sö   DM, JDM P19, UDM Mångkamp Res Inlagt ovan
21-22 lö-sö   VSM FEMKAMP Inbj Res Inlagt ovan
22 F Majspelen, C, UT+, arena     Oskarshamns SK
24 ti F Kasttävling, D, UT+, arena     IFK Växjö
24 ti F Linnéalunken, C, asf/grus, 5+1,5+0,8 km   - Glasrikets RC Nybro
25 on F OMT Finspångs Stadslopp, C, 5 km     Finspångs SOK
26 to F B-tex Cup, C, UT+, arena     Villstad GIF
26 to F Contactspelen, C, UT+, arena Inbj   UF Contact
26 to   Resultattävling stav "Kristiflygare", D, arena
    Tjalve FI Norrköping
27 fr F Eksjö Stadslopp, C, asf, 10+5+1+0,6 km     Eksjö Södra IK
28   EUROPACUPEN 10000M     Rennes, FRA
28   ALK-trail, D, stig/grus, 16,6+8,3 km INSTÄLLT     Apladalens LK
28   Kastfemkamp, D, VT, arena Inbj   IKHP Huskvarna
28-29 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM STAFETT     Ullevi FK, Mölndals AIK
29   Port till port, D, grusväg/stig/asf, 10+5+0,45 km Inbj   Blackstads IF
             
JUNI            
1 on F Sandbäckens Norrköpingsstafetten, C 4 str x 4km     Norrköpings LK
2 to F Blodomloppet Linköping, C, 10+5+1,6+0,6 km     IK Akele
4   Stockholm Marathon     Hässelby, Spårv.
4   SM MARATHON     Inlagt ovan
4 F Västerviksmilen, C, asfalt 10+5+1 km     Västerviks OK
5   Stora DM, UDM, dag 1     Tjalve FI Norrköping
6   Möbelriket Trailrun, D, terräng-stig, 10+5+2+0,2 km Inbj Res OK Norrvirdarna
7 ti   KM 800m, D, arena     IK Akele
7 ti F Blodomloppet Karlskrona, C, 10+5 km     KA 2 IF, Team Blek.
8 on   Resultattävling 10.000m, D, NT, arena     Villstad GIF
9-12 to-sö   EM OCR (hinderbanelöpning)     Val di Fiemme, ITA
11 F Habo Challenge, C, NT+, arena     Habo FIF-04
11   Kraftmätningen kval Inbj   Högby IF
11-12 lö-sö   NM-JNM-UNM MÅNGKAMP     Seinäjoki, FIN
11-12 lö-sö F Rosenbomspelen, C, UT+, arena     KA 2 IF
12   SM-VSM TRAILLÖPNING, 40 km     Genarps IF
12 F Kraftmätningen kval     Linköpings GIF
12   Folksam GP Sollentuna     Turebergs FK
16 to   SM-JSM22-VSM 10 KM VÄG     Hässelby, Spårv.
16 to   KM 5000m, D, arena     IK Akele
17-19 fr-sö   Världsungdomsspelen, UT+ arena     Göteborgs FIF
18 F Öland Ultra, C, 50+25 km     Högby IF
18 F Florhultsloppet, D, bl. underlag 5,7 km     Glasrikets RC Nybro
19   Kastfemkamp, D, VT, arena Inbj   IKHP Huskvarna
20   Öppet KM 5000m, D, arena   Res Apladalens LK
21 ti   LAG-SM FINAL     Upsala IF
21 ti F ED Söderköpings Stadslopp, C, 5 km     Norrköpings LK
22 on F Vätterspelen, C, NT+, arena     Hovslätts IK, Habo FIF
22 to F Resultattävling, D, UT+, arena Inbj   UF Contact
22 to   Lag-UDM 13 år match 1 + res.tävl. P/F15, D, arena     Tjalve FI, Finspång
22 to   Resultattävling längd, kula slägga, D, UT, arena     IK Hinden
25-26 lö-sö F Bottnarydskastet, C, IT, arena Inbj   Bottnaryds IF
29 on F Böda Beach Run, C, 10+5+2,5+0,5 km     Högby IF
29-10 on-sö   VVM     Tammerfors, FIN
30 to   BAUHAUS-galan     Hässelby, Spårv.
             
JULI            
1-2 fr-lö   JSM 19 MÅNGKAMP   Res Sollentuna
1-3 fr-sö   EM TRAIL/BERGSLÖPNING     El Paso, ESP
2 F Kalmar Malkars 21 KM, C, 21,1+5 km, asf-gata   Res Högby IF
2   DM, VDM halvmarathon   Res Inlagt ovan
2-3 lö-sö   Sollentuna Combined Events Challenge   Res Sofia Jäger Stenberg
3   Folksam GP Karlstad     IF Göta Karlstad
4-7 må-to   UEM     Jerusalem, ISR
5 ti   Veteran-ÖM     Högby IF, FIK F-stad
6 on   Eksjö Kastläger, D, UT+, arena     Eksjö Södra IK
7 to   Oskarshamns stadslopp, D, asfalt, 6+3 km     Oskarshamns SK
8 fr F Tjalves friidrottskväll, C, UT+, arena     Tjalve FI Norrköping
8 fr F Böda Sandsloppet, C, 6,5+4+1,8+1 km     Högby IF
8 fr F Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,2km     Gamleby OK
8 fr   Resultattävling kast, D, arena     Bottnaryds IF
8-10 fr-sö   VEM TRAIL/BERGSLÖPNING     La Feclaz, FRA
9 F Kustmaran & Kristianopel Runt, M+½m+10+5+2,5km     Team Blekinge
11 F Västervik City Run, C, stadslopp 6 km     Västerviks IK
12 ti F Veckans grenar (öppet KM), D, UT+, arena Inbj   Oskarshamns SK
13 on F Anderstorp Running GP, C, asf.motorbana 10km     Hälle IF, Villstad GIF
13 on   SM, VSM HALVMARATHON     Inlagt ovan
14 to   Resultattävling slägga, D, UT+, arena     Linköpings GIF
15 fr F Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+2 km     IFK Borgholm
15-17 fr-sö   OCR-RM     Eskilstuna FI
15-24     VM     Eugene, OR
16-17 lö-sö   NORDISK-BALTISKA 22 ÅRS MÄSTERSKAPEN     Malmö AI
16-17 lö-sö   NORDISKA JUNIORLANDSKAMPEN 19 ÅR     Malmö AI
16-17 lö-sö F Ölandsspelen, C, UT+, arena Inbj Res Högby IF
16   DM 5000m, m.m. Res Inlagt ovan
19 ti F Löttorpsvarvet, C, 6,2+1,4+0,8 km     Högby IF
20 on   Kasttävling kula/diskus, D, NT, arena     PC Kast, Växjö
22 fr   Mörbylångadalen Upp och Ner, D, asf/grus/trail, 14km     Mörbylånga GoIF
23 F Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5+0,8 km     Högby IF
23-24 lö-sö   SM-JSM22-USM MÅNGKAMP     Västerås FK
23-24 lö-sö F Kalmar Sommarspel, C, UT+, arena Inbj   Kalmar SK
23-24 lö-sö F Säsongs Mångkampen, C, UT, arena Inbj   Kalmar SK
24-30 sö-lö   EYOF     Banská Bystrica,SVK
26 ti   Folksam GP Söderhamn     Söderhamns IF
26 ti   Kasttävling vet+sen, D, arena     IFK Linköping
27 on F ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata 10+1,2+0,4 km   Res Högby IF
27 on   DM-VDM 10 km landsväg   Res Inlagt ovan
28 to   Resultattävling tresteg, D, UT+, arena     Motala AIF
28 to   Resultattävling stav 15år-yngre, D, UT, arena     Tjalve FI Norrköping
30   Folksam GP Göteborg     Göteborgs FIF
             
AUG            
1-6 må-lö   JVM     Cali, COL
3 on F Resultattävling, D, UT+, arena     UF Contact
5 fr   Hunsnäsen runt, D, asf-grus 6,4+0,6 km Inbj   Eksjö Södra IK
5-7 fr-sö   FRIIDROTTS-SM     Tjalve FI Norrköping
6 F Ölands Marathon, C, asf-väg, inkl ÖM-VÖM     Högby IF
6 F PRB Backyard Ultra, C, asf-grus-terr, varv 6,7 km     Växjö LK
6 F Kasttävling, D, UT, arena     IFK Växjö
6 F Resultattävling kast, D, UT+, arena Inbj   UF Contact
6   Kastfemkamp veteraner, D, VT, arena Inbj   Stensjöns IF
7   Hultanäsloppet, D, 13,4+6,7+3,5+1,2 km Inbj   Hultanäs SoFK
9 ti   Resultattävling kast, D, UT+, arena     Kalmar SK
10 on F Halenloppet, D, 5 km Inbj   UF Contact
11 to F Veckans grenar 2 (öppet KM), D, UT+, arena Inbj   Oskarshamns SK
11 to   KM 3000m, D, arena     IK Akele
13   SVENSKA FRIIDROTTSCUPEN, div 1, M+K S, match 2   Res Kristianstad
13   SVENSKA FRIIDROTTSCUPEN, division 2, Ö, match 2   Res UF Contact
13 F Sisu-spelen, C, UT+, arena Inbj   IK Sisu, Nässjö
13   Öland Lighthouse Challenge, D, 100+50 miles + 50 km     Högby IF
13/8 - 17/9   Friidrottscupen match 2: Mix11     Hemmaplan
13/8 - 18/9   Stora VDM och Stora DM, UDM "komplement" Inbj Arr sökes/hemmaplan
14   SPRINT-OCR-RM     Hälle IF
14 F WSK-spelen, C, UT+, arena Inbj Res Wärnamo SK
14   Stora DM, UDM, dag 2   Res Inlagt ovan
14   Resultattävling kast +15år, D, arena     Linköpings GIF
14   VDM hemmaplan 100-st-lä-ku-dis-vik-100H, D, arena     Stensjöns IF
15   DM hemmaplan, D, arena     Linköpings GIF
15-21     EM     München, GER
16 ti F Blodomloppet Jönköping, C, asf/grus, 10+5 km     Hovslätts IK
17 on   Resultattävling kast, D, UT+, arena     Kalmar SK
18 to   Resultattävling spjut 15-19 år, D, arena     Linköpings GIF
19 fr F VP Citylopp, C, asf väg-gata, 10+5+1,7+1+0,4 km     OK Njudung
19 fr   Resultattävling 2000m, D, arena     IK Akele
20   SVENSKA FRIIDROTTSCUPEN, division 1, K N, match 2   Res IFK Umeå
20 F Kräftspelen, C, UT+, arena     Villstad GIF
20 F Jönköping Marathon & Half Marathon, C   Res Team Runnershigh
20   DM, VDM marathon   Res Inlagt ovan
20 F Jönköpingsloppet, C, NT, arena 800+1500+3000H Inbj   IKHP Huskvarna
20-21 lö-sö F Östersjöspelen, C, UT+, arena     IF Udd
21   SVENSKA FRIIDROTTSCUPEN, division 2, V, match 2   Res Lerum FI
22   Resultattävling stav, D, UT+, arena     Finspångs AIK
23 ti F Smålandspelen, D, UT+, arena     IFK Växjö
24 on F Norrköpings Stadslopp, C, 10+5 km     Tjalve FI N-köp. m.f.
25 to F Mjölbyfemman, C, 5+0,6 km     IK Akele, m.f.
26 fr F Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 4,9 km     Högby IF
26 fr   Sävsjö Stadslopp, D, asf/väg, 10+5+1,6+1,2 km     IFK Sävsjö
26-28 fr-sö   USM 15-16     Upsala IF
26-28 fr-sö   JSM-USM 17     Turebergs FK
26-28 fr-sö   STORA VSM     Kalmar SK
27   VM 100 KM     Berlin, GER
27   Kraftloppet, C, stafett 10 sträckor 2,3-9,3km     Finspångs AIK
27 F Festilvalloppet, C, bland u, 21+10+5 km     SK Graal
29   Resultattävling, D, UT+, arena     Finspångs AIK
31 on   Resultattävling diskus, D, UT, arena     Finspångs AIK
             
SEP            
3   DM, VDM 10.000m Inbj Res Linköp. GIF, IK Akele
3 F Blomsterloppet, D, grusväg, 11,4+5,7+1,6+0,6 km     Ålems OK
3 F Mullsjö x-trail ½ marathon, C     Mullsjö SOK
3   VSM MARATHON   Res Runners Society AC
3 F Grosvadskampen, C, UT+, arena     Finspångs AIK
3   Klubbtävling +13 år, D, UT, arena     Skruvs IF
3-4 lö-sö   FINNKAMPEN   Res Helsinki, FIN
3-4 lö-sö   KRAFTMÄTNINGEN 15 ÅR FINAL     IFK Göteborg
4   VDM kastmångkamp + 100m & längd Inbj Res Oskarshamns SK
4 F HIK-kampen, C, UT+, arena     Hovslätts IK
4 F Karlskronaspelen, C, UT+, arena INSTÄLLT     KA 2 IF
4   Vretaloppet, D, kup. terr.spår/stig, 15+7,5+5+2+1km Inbj   Vreta SoMK
7 on F Blodomloppet Växjö, C, bland u, 10+5 km     IFK Växjö
8 to   Kasttävling kula/diskus, D, NT, arena     PC Kast, Växjö
8 to F Mjärdevistafetten, C, 4 sträckor á 3km     IK Akele
10 F Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT+ Inbj   Kalmar SK
10 F Bysjöloppet, C, 18+11+5+1,3 km     Åtvidabergs IF
10 F Elmeloppet, C, mot-spår, 18+10+6+4+1 km     Elmhults SC
11   Lag-USM     Huddinge AIS
11   VDM hemmaplan 300H-stav-längd-disk-slä, D, arena     Stensjöns IF
11 F LöpRallarn, D, 15+7,5+5+2+1 km     IF Hallby, Bottn.IF
14 on   Resultattävling lång häck 15 år - veteran, D, arena Inbj   UF Contact
14 on F Billerud Skärblackaloppet, C, 6+1 km     OK Denseln
15 to   Klubbtävling inkl. Lag-UDM/Friidrottscup, D, arena Inbj   Eksjö Södra IK
15 to   Resultattävling stav 12-15 år, D, arena
    Tjalve FI Norrköping
17   Castorama, D, arena     Linköpings GIF
17-18 lö-sö   GM 13-14 ÅR | Östsvenska-inbjudan/info     Eslöv AI
17-18 lö-sö   EM 24H     Verona, ITA
18   VSM KASTMÅNGKAMP     Huddinge AIS
18 F Ulfveloppet, D, terr/grus, 10+5+2,5+1km Inbj Res Södra Vi IF
18   DM lång terräng, M/K 10 km Inbj Res Inlagt ovan
18 F Castorama (öppet KM), D, NT, arena     Oskarshamns SK
18   DM hemmaplan inkl. Castorama     Bottnaryds IF
19   Klubbtävling inkl. Lag-UDM/Friidrottscup, D, arena Inbj   Eksjö Södra IK
21 on   Kastmångkamp 15 år o yngre + Castorama, D, arena     Linköpings GIF
21 on   KM dag 1     IKHP Huskvarna
23 fr   Resultattävling 10.000m, D, NT, arena     Villstad GIF
24   Lag-UDM match 2: P13, F13, P/F14-17 Ljungby FIK
24   ÖM, UÖM, D, arena     Högby IF
24   Örsjösjön runt, D, grus/skogsstig/asfalt, 5,6 km     Örsjö IF
25 F TAIF-spelen, C, UT+, arena     Tranås AIF
25   Castorama + ungdomar, D, arena     IFK Växjö
26   KM dag 3     IKHP Huskvarna
28 on   KM dag 4     IKHP Huskvarna
             
OKT            
1   Castorama+Kasttävling ungd, D, arena     IF Udd
1 F Yxbacken Extreme Challenge, C, backe     Norrköpings LK
2   Resultattävling slägga sen+vet, D, arena     IKHP Huskvarna
2   Visans Skeppsloppet, D, bland u. 8+3+1+0,5 km     Storebro SC
2   Lammhult 2 timmars, D, grus/asf varv 2 km Inbj   OK Norrvirdarna
4 ti   KM terräng, D, 7,5+5+2,5 km     IK Akele
5 on   Castorama+Kasttävling vet+sen, D, arena     IFK Linköping
8 F Ekerumsloppet, C, terr-stig, 10+1,3 km     Högby IF
15 F John Bauer Trail Run, C, kup. terr. 18+10+4+2 km     IKHP Huskvarna
15 F Växjö Marathon, C, asf-väg     Växjö LK
16 F Höstmilen, C, grusväg/stig 10,6+5,2+2+1,4 km     OK Kolmården
27/8-23/10   DM Castorama Inbj Res Hemmabanor
22 F Havslättsmarodören, D, terräng 6,5 km     Oskarshamns SK
22-23 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG     Hässelby SK
             
NOV            
3-6 to-sö   TRAIL-VM     Chiang Mai, THA
5 F Jätten Bule-löpet, C, 10+5+2,4 km     IFK Österbymo
6   NM-JNM-VNM TERRÄNG     Kristiansand, NOR
12 F Jämjöhalvan, C, 21,1+10+5+0,5 km     Team Blekinge
12   Äspöloppet, D, 3,6km upp 14° genom tunnel Inbj   Oskarshamns SK
13   VM HALVMARATHON     Yangzhou, CHN
             
DEC            
11   EM-JEM TERRÄNG     Dublin, IRL
31 F Sylvesterloppet Anderstorp, C, asf/väg, 10+5+1,5 km     Anderstorps OK
31 F Sylvesterloppet Kalmar, C, asf, 10+5+1,2+0,4 km     Högby IF
31 F Sylvesterloppet Olofström, C, kvartsmara     UF Contact

FÖRKORTNINGAR I TÄVLINGSPROGRAMMET

VM Världsmästerskap U Ungdom
EM Europamästerskap UT Ungdomstävling uteslutande avsedd för juniorer/ungdomar
NM Nordiskt mästerskap UT+ Ungdomstävling med vissa seniorgrenar
SM Svenskt mästerskap VT Veterantävling
JSM Svenskt juniormästerskap FGP Folksam Grand Prix
USM Svenskt ungdomsmästerskap V Vägtävling
VSM Svenskt veteranmästerskap T Terrängtävling
DM, JDM, UDM, VDM Distriktsmästerskap efter samma princip som ovan. (C) Centralt sanktionerad tävling
Ett "I" Före anger inomhus (D) Distriktssanktionerad tävling
LM Länsmästerskap V-T Väg- och/eller terrängtävling
KRM Kretsmästerskap M Män, Seniorer
IT Internationell tävling K Kvinnor, Seniorer
NT Nationell tävling med uteslutande seniorgrenar J Juniorer, Män och Kvinnor
NT+ Nationell seniortävling med vissa grenar också för juniorer/ungdomar och/eller veteraner P Pojkar
SEN Seniorer F Flickor