Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

SMÅLANDS FRIIDROTTSFÖRBUND

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


TÄVLINGSPROGRAM 2017   Till program: 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07

Smålands Friidrottsförbunds tävlingsprogram, kompletterat med det centrala och regionala programmet samt ytterligare aktuella tävlingar. Mindre klubbtävlingar o liknande utan sanktion redovisas i separat tabell efter huvudprogrammet. Förkortningar längst ner på sidan.

Sanktionsansökningar ska göras i FRIDA. Manual. Ansökningsperioder för kommande års tävlingssäsong är maj för inomhus och september för utomhus. Tävlingar nedan markerade "F" finns i FRIDA (bara Smålands-arrangemang markeras).

Uppdateringar:
18 jan
(datum Kraftmätningskval och södras andra Lag-UDM-match), 27 jan (Möbelriket Trailrun), 8 feb (datum Herrgårdsstafetten), 16 feb (Lag-SM), 10 mars (SM 100km, VSM femkamp), 15 mars (datum Vilden X-trail), 17 mars (DM 10.000m, VDM kastmångkamp), 22 mars (JSM 22 tillkommer i SM-milen), 23 mars (sanktionsnivå mångkamper i Ljungby & Eksjö, arrangörer Lag-SM-kval och Götalands-serien), 24 mars (arr DM-helgen och datum Habo Challenge), 31 mars (datum Lindsdals runt), 6 april (Kraftmätningen utefinal), 10 april (Fem Växjökasttävlingar, Lidingöloppet on Tour, Entimmesloppet), 14 april (Stafett-DM), 15 april (Dymmelterrängen), 18 april (halvmarathon tillkommer i Växjö Marathon), 9 maj (arr Göt-serie match 1 div 2), 30 maj (Kasttävling 3 Växjö), 8 juni (Ränneborgsmångkampen endast lördag), 19 juni (Bauhausgalan, VDM 100-800-höjd-längd-kula), ...

Rött = Ej klart/osäkert.

Tidigare års arrangemang som SmFIF saknar besked om inför 2017:
Smålandsstenarloppet, OK Vivill
Tråddragarrundan, Gnosjö FK
Strömsnäs Cross Xtreme, SK Graal


NOV-16      FRIDA Länk till ev. hemsida Inbj Res Arrangör
19-20 lö-sö   Adventsspelen, UT, arena inomhus Inbj Res Utby IK
20   KM 11-14år, D, UT, arena inomhus   Res IFK Växjö
             
DECEMBER          
3-4 lö-sö   Julklappsjakten, UT+, arena inomhus   Res Göteborgs KIK
11   Tomtespelen, UT+, arena inomhus Inbj Res KA 2 IF
15 to F Luciasprintern, D, UT+, arena inomhus Inbj Res IFK Växjö
             
JANUARI          
8   IVDM | Tidsprogram Inbj Res Jkpg Friidrottskrets
13-15 fr-sö   Scandic Indoor Games, UT+, arena inomhus Inbj Res Huddinge AIS
14-15 lö-sö   KA2-spelen, NT+, arena inomhus Inbj Res KA 2 IF
14-15 lö-sö   Örebro Indoor Games, UT+, arena inomhus Inbj Res KFUM Örebro
21-22 lö-sö F Quality Hotel Games (fd. BWG), C, UT+, arena inne Inbj Res IFK Växjö
28-29 lö-sö   Pallasspelen, NT+, arena inomhus Inbj Res IK Pallas
28-29 lö-sö   Norrköping Indoor Games, UT+, arena inomhus Inbj Res GoIF Tjalve
             
FEBRUARI          
3-5 fr-sö   STORA IVSM Inbj Res IK Ymer, Borås
4-5 lö-sö   Stora IDM-IJDM-IUDM, IVDM 200+800+3000m
Inbj | Startlista | Tidsprog | PM | Ansvar/funk-lista
Res SmFIF m. hjälp i Växjö
11   NOR-DEN/ISL-FIN-SWE   Res Tampere, FIN
11-12 lö-sö   ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP Inbj Res IK Orient, Boh.Dal.FIF
11-12 lö-sö   IDM, IJDM 19, IUDM 17,15 mångkamp   Res Inlagt ovan
12   IVSM FEMKAMP Inbj Res Nyköping BIS
18-19 lö-sö   STORA IJSM 19-22, IUSM 17 Inbj Res Örgryte IS, Ullevi FK
25-26 lö-sö   STORA ISM Inbj Res IFK Växjö
25   Mixstafett 4x200m P/F13, D, UT, arena inomhus     Inlagt ovan
26   Sunnakampen, UT, arena inomhus   Res KA 2 IF
             
MARS            
3-5 fr-sö   IEM   Res Belgrad, SRB
3-5 fr-sö F Växjö Inomhuskast, C, NT+, arena inomhus Inbj Res IFK Växjö
4   IDM viktkastning   Res Inlagt ovan
4   Halmstad Indoor, UT+, arena inomhus Inbj Res IFK Halmstad
4-5 lö-sö   STORA IUSM 15-16   Res Upsala IF
10-12 fr-sö   IVNM Inbj Res Huddinge AIS
11-12 lö-sö   EUROPACUP KAST   Res Las Palmas, ESP
11   KRAFTMÄTNINGEN INOMHUS 17 ÅR   Res Turebergs FK
12   KRAFTMÄTNINGEN INOMHUS 17 ÅR   Res Linköpings GIF
18-19 lö-sö   GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR | Anm-formulär Inbj Res IFK Växjö
19-25 sö-lö   IVVM Inbj Res Daegu, Sydkorea
25 F Marsträffen, D, UT+, arena inomhus Inbj Res IK Hinden
25 F Vårcupen, C, UT, arena inomhus Inbj Res Tranås AIF
25 F Annelundsrundan, C, asfalt-gata, 10+5+1,1km Inbj Res FK Finn
26   VM-JVM TERRÄNG   Res Kampala, UGA
             
APRIL            
1-2 lö-sö F Växjömångkampen, D, UT 12-14år, inomhus   Res IFK Växjö
1-2 lö-sö   IUDM 12,13,14 mångkamp   Res Inlagt ovan
2   ÖM, UÖM, VÖM Terräng Inbj Res FIK Färjestaden
8 F Skälbyloppet, C, grus.park väg, 8+4+1,9+1,1+0,6km Inbj Res Högby IF
12 on   Dymmelterrängen, D, terräng   Res Oskarshamns SK
17 F Hallarydsloppet, C, bl.u-lag, 21+9,8+6+3,2+1,2km Inbj Res Hallaryds IF
21-30 fr-sö   WORLD MASTER GAMES     Auckland, NZL
22 F Vårstafetten, C, bland u, 42195m + 34954m, 8 str. Inbj Res Målilla-Mörlunda SKI
22 F Ölands Tjurrus, D, obanat, 5+1,5 km   Res Högby IF
22-23 lö-sö   WORLD RELAYS     Nassau, BAH
23   DM, JDM, UDM, VDM Terräng | Karta | Startlista Inbj Res Högby IF
29 F Kasttävling 1, D, UT+, arena Inbj Res IFK Växjö
29 F Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 67/23 km, 11/6 str. Inbj Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
30 F Landsjön Runt, D, asf väg-gata, 12,5+5,5+2+1 km Inbj Res IK Vista
30   Vårloppet, D, terräng 10+5+1 km Inbj Res FIK Färjestaden
30   VEM BERGSLÖPNING     Montcada, ESP
             
MAJ            
1 F Växjöloppet, C, bland u, 21+10+4,7 km     IFK Växjö
6 F Junespelen, C, UT+, arena Inbj Res IK Hakarpspojkarna
6 F Majspelen, C, UT+, arena Inbj Res Oskarshamns SK
6 lö    DM o UDM stafett Inbj Res Inlagt ovan
6 F Wärnamo Kvartsmarathon, C, bl.u, 10549m+5+1km Inbj Res Wärnamo SK
10 on F Vår Ruset Växjö, C, tjejlopp, bland u, 5 km Inbj - IFK Växjö
11 to F Vår Ruset Kalmar, C, tjejlopp, bland u, 5 km Inbj Res Högby IF, FIK F-stad.
12 fr   Lagårdsrännet, D, terr.stig, bland, 9+5+2 km Inbj Res Skullaryds SK
13 F B-TEX Cup, C, UT+, arena Inbj Res Villstad GIF
13 F Alvesta Throwing Day, C, UT+ VT, arena Inbj Res Alvesta FI
13 F Kasttävling 2, D, UT+, arena Inbj Res IFK Växjö
13   Scaniamilen, C, mot-spår, 10+5+2+1 km Inbj Res Oskarshamns SK
16 ti F Vår Ruset Jönköping, C, tjejlopp, bland u, 5 km Inbj - IK Hakarpspojkarna
16 ti F Linnéalunken, C, asf-gata, grus, 5+1,5+0,8 km Inbj - Glasrikets RC
18 to   Kalvinknatet, D, knattelopp, bland u, 1,3+0,8 km Inbj Res Ljungby FIK / Malmö AI
19 fr   Lag-UDM, kvalomgång 1, norra Inbj Res Jönköp. Friidr.krets
20 F Marknadsspelen, C, UT+, arena Inbj Res Skruvs IF
20   Göteborgsvarvet, Halvmarathon   Res Göteborgs FIF
20   SM HALVMARATHON   Res Inlagt ovan
20   NORDIC CHALLENGE 10.000 M   Res Köpenhamn, DEN
20 F Lindsdal Runt, C, asfalt 4,2+0,9 km Inbj   Kalmar SK
21   Lag-UDM, kvalomgång 1, södra Inbj Res Högby IF m.f. i Kalmar
25 to   LAG-SM KVAL, grupp B   Res Tjalve/Linköping
25 to   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 1 M/K Inbj Res Hovslätts IK
25 to   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 2 M/K   Res Kalmar SK
25 to   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 3 M/K   Res Kungsbacka
26 fr F Eksjö Stadslopp, C, asf, 10+5+1+0,6 km Inbj Res Eksjö Södra IK
27 F Hindenspelen, C, UT+ arena Inbj Res IK Hinden
27 F Vilden X-trail, C, 10+6+2,8km, stigar/obanat   Res Jönköpings OK
27-28 lö-sö   SM-JSM-USM STAFETT   Res Malmö AI
27-28 lö-sö F Mångkamp, C, UT+, sen-22-19-17-15-13-11år Inbj Res Ljungby FIK
27-28 lö-sö    DM, JDM, UDM Mångkamp Inbj Res Inlagt ovan
29 F Kalvinknatet, C, knatte, gräs/grus, 1,5+0,9+0,6km Inbj Res Högby IF / Malmö AI
30 ti F Råslättspelen, C, NT+, arena   Res Jönköp. Friidr.krets
31 on F Drottning Margaretaloppet, C, tjejlopp, bland u, 5 km     Kalmar SK
             
JUNI            
2 fr F Herrgårdsstafetten, D, asf-väg-gata, 4,4 km, 5 str.   Res Oskarshamns SK
3   ASICS Stockholm Marathon   Res Hässelby SK / Spårv.FK
3   SM I MARATHON   Res Inlagt ovan
3 F England Runt, C, bland u, 10+5+1,7 km Inbj Res Markaryds FK
3 F Skomakareloppet, D, bl.u, 9+4,5+1+0,3 km   Res Misterhults AIS
3-4 lö-sö   Stora DM-JDM-UDM | Tidsprogram Inbj Res Habo FIF-04 + alla
3-4 lö-sö F Habo Challenge, C, UT+, arena Inbj Res Ihop med ovan
6 ti   Möbelriket Trailrun, D, terräng-stig, 10+5+2+0,2 km Inbj Res OK Norrvirdarna
7 on F Tjejlunken, C, Tj, bland u, 6 km   Res OK Njudung
9 fr F Vimmerbyloppet, C, bl.u., 10+5+1,8+1+0,5 km Inbj Res Vimmerby SK
10   EUROPACUP 10.000M     Minsk, BLR
10-11 lö-sö   JNM-UNM MÅNGKAMP     Kuortane, FIN
11   Mighty Marsh Run, D, obanad terräng, 10+5+2,5 km Inbj   Bredaryd SOK
11 F LagaMilen, C, 10+6+4+1 km     Skillingaryds IS
14 on F Kasttävling 3, D, NT, arena Inbj Res IFK Växjö
15 to   SM, JSM 22, VSM 10 KM LANDSVÄG     Hässelby SK / Spårv.FK
17 F Öland Ultra, C, 50+25 km Inbj   Högby IF
17 F Florhultsloppet, D, blandat underlag 5 km     Glasrikets RC Nybro
18   Bauhausgalan, DL, arena   Res Stadionklubbarna
18   KRAFTMÄTNINGEN, KVAL Inbj Res Ljungby FIK
21 on F Vätterspelen, C, NT+, arena   Res Hovslätts IK, Habo FIF
24-25 lö-sö   LAG-EM     Vaasa, FIN
27 ti F Kasttävling 4, D, UT+, arena Inbj   IFK Växjö
28 on F Böda Beach Run, C, 10+5+2,5+0,5 km Inbj   Högby IF
29 to F Kasttävling 5, D, UT+, arena Inbj   IFK Växjö
30-2 fr-sö   Världsungdomsspelen, UT+ arena     Göteborgs FIF
             
JULI            
1 F Kalmar Malkars 21 KM, C, 21,1+5 km, asf-gata Inbj   Högby IF
1-2 lö-sö F Bottnarydskastet, C, IT, arena Inbj   Bottnaryds IF
1-2 lö-sö   LAG-EM MÅNGKAMP     Monzon, ESP
2   Grevskapsloppet, D, bl.u., 10+5+3+1 km Inbj   Visingsö AIS
4 ti   Veteran-ÖM Inbj   Högby IF
6 to F Oskarshamns Stadslopp, C, asf-väg-gata, 6+3 km     Oskarshamns SK
7 fr   LAG-SM     IK Ymer, Borås
7 fr F Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,5km     Gamleby OK
7 fr F Böda Sandsloppet, D, 6,5+4+1,8+1 km Inbj   Högby IF
7-9 fr-sö   Öresundsspelen, UT+ arena     IFK Helsingborg
8   SM 100 KM     SOK Knallen, Borås
8   EM BERGSLÖPNING     Kamnik, SLO
8 F Ränneborgsmångkampen, C, UT 11-17år, arena Inbj   Eksjö Södra IK
12 on F Kalmar Sommarspel, C, UT+, arena Inbj   Kalmar SK
13-16 to-sö   JUNIOR-EM 22 ÅR     Bydgoszcz, POL
15 F Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2+1,5 km Inbj   IFK Borgholm
16 F Ölandsspelen, C, UT+, arena Inbj   Högby IF
16   DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m Inbj   Inlagt ovan
19 on F Kasttävling 6, D, UT+, arena Inbj   IFK Växjö
20-23 to-sö   JUNIOR-EM 19 ÅR     Grosseto, ITA
22 F Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5+0,8 km Inbj   Högby IF
22-30 lö-sö   EUROPEAN YOUTH OLYMPICS     Györ, HUN
26 on F Löttorpsvarvet, D, 6,2+1,4+0,8 km Inbj   Högby IF
27-6 to-sö   VEM STADIA Inbj   Århus, DEN
28 fr   DM o VDM 10.000m Inbj   Eksjö Södra IK
29 F Ölandsjoggen, C, 10+4+2,5+1,5 km     Persnäs AIF
30   ÖM, UÖM 17, 15, 13, 11, 9år Inbj   Högby IF, FIK F-staden
             
AUGUSTI          
2 on F ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata 10+1,2+0,4 km Inbj   Högby IF
4-13     VM     London, GBR
5 F Sisu-spelen, C, UT+, arena Inbj   IK Sisu, Nässjö
5 F Ölands Marathon, C, asf-väg, 42.195m, inkl ÖM-VÖM Inbj   Högby IF
5   DM, VDM Marathon Inbj Inlagt ovan
6 F Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km Inbj   Hultanäs SoFK
10 to F Lidingöloppet on Tour, C, terräng 10km     IF Hallby SOK
11-13 fr-sö   STORA JSM 19-22, USM 17     Gefle IF
11-13 fr-sö   STORA USM 15-16     Falu IK
12 F Blomsterloppet, C, grusväg, 11,4+5,7+1,6+0,6 km     Ålems OK
15 ti F Blodomloppet Jönköping, C, asf, grus, 10+5 km     Hovslätts IK
18 fr F VP Citylopp, C, asf väg-gata, 10+5+1,7+1+0,4 km     OK Njudung
18-20 fr-sö   STORA VSM     KA 2 IF
19   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 1 M/K     IK Ymer Borås
19   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 2 M/K     Linköpings GIF
19   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 3 M/K     IK Lerum m.f.
19   LAG USM     Hammarby IF
19 F Kräftspelen, C, UT+, arena     Villstad GIF
19 F Jönköping Marathon, C, hel+halvmarathon Inbj   Team Runnershigh
19-20 lö-sö   NORDISKA JUNIORLANDSKAMPEN     IFK Umeå
20 F WSK-spelen, C, UT+, arena     Wärnamo SK
20-25 sö-fr   UNIVERSADEN     Taipei, TPE
22 ti F Smålandspelen, D, UT+, arena     IFK Växjö
25-27 fr-sö   FRIIDROTTS-SM     IFK Helsingborg
25 fr   Sävsjö Stadslopp, D, asf/väg, 10+5+1,6+1,2 km Inbj   IFK Sävsjö
26   VSM HALVMARATHON     Mariestads AIF
26   Lag-UDM, kvalomgång 2, norra Inbj   Tranås AIF
26 F Varvetmilen Växjö, C, 10 km     Växjö LK
26 F Festilvalloppet, C, bland u, 10+5 km     SK Graal
26 F Mullsjö x-trail ½ marathon, C     Mullsjö SOK
26 F Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 5 km Inbj   Högby IF
27 F Väckelsångsloppet, C bland u,18,4+8,9+4,5+2,3 km     Väckelsångs IK
             
SEPTEMBER          
1 fr F Hillerstorps Adventure Race, C, asf/grus, 10,4+5,2+1,5+0,4     Hillerstorps GoIF
2 F Spring Hultsfred, C, asf/grus, M+½+10+5+1,4+0,7     Hultsfreds LK
2   DM, VDM Halvmarathon     Inlagt ovan
2 F John Bauer Trail Run, C, kup. terr. 22,5+10+2 km     IK Hakarpspojkarna
2 F Tranåsloppet, C, 15+10+5+2,6+1,8+1,2km     Tranås AIF
2   Tjejmilen     Hässelby SK / Spårv.FK
2   Lag-UDM, kvalomgång 2, södra Inbj   Ljungby FIK
2   Karlskronaspelen, UT+ arena     KA 2 IF
2-3 lö-sö   FINNKAMPEN     SFIF, Stockholm
2-3 lö-sö   KRAFTMÄTNINGEN 15 ÅR, FINAL     Täby IS
9   VSM KASTFEMKAMP     Bottnaryds IF
9   VDM Kastmångkamp     Inlagt ovan
9 F HIK-kampen, C, UT+, arena     Hovslätts IK
9   Stockholm Halvmarathon     Spårv./Häss./Tureberg
9-10 lö-sö   GM 13-14 ÅR     IK Orient, Uddevalla
9-10 lö-sö   SM-JSM-USM MÅNGKAMP     Linköpings GIF
10 F Sunnerboloppet, C, bland u, 10+4,7+2,2 km     FK Finn, Ljungby FIK
10   Visans Skeppsloppet, D, bland u. 8+2+1+0,5 km     Storebro SC
10 F LöpRallarn, C, 15+6+2,5+1 km     IF Hallby, Bottn.IF
10   VEM MARATHON     Wroclaw, POL
16   VSM FEMKAMP     Ludvika FFI
16 F Mini-LM 9-11år, Kronoberg     Alvesta FI
16 F Alvesta Veteranspel, C, VT, arena     Alvesta FI
16   VDM 100-800-höjd-längd-kula     Inlagt ovan
16   Lag-DM     Högby IF
17   Lag-UDM, final     Jönköp. Friidr.krets
17 F Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 12+8+5+2,5+1+0,3 km     Södra Vi IF
17   DM lång terräng     Inlagt ovan
22-24 fr-sö   TCS Lidingöloppet     IFK Lidingö, Sthlm FIF
23 F Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT+     Kalmar SK
24 F TAIF-spelen, C, UT+, arena     Tranås AIF
             
OKTOBER          
1 F Entimmesloppet, D, arena     Eksjö Södra IK
7   Gummiloppet, D, asf väg gata, 8+3,7 km     Rydaholms GoIF
7   ÖIS-loppet, D, terräng 13+5+1,5+0,4 km     Ölmstads IS
8 F Höglandsloppet, D, terr-stig, 10+5+2+1 km     IK Sisu, Nässjö
14   VSM MARATHON     Solvikingarna
14 F Ekerumsloppet, D, terr-stig, 10+1,6 km Inbj   Högby IF
15 F Varvetmilen Jönköping, C, 10 km     IK Hakarpspojkarna
15 F Havslättsmarodören, D, terräng 6,5 km     Oskarshamns SK
21 F Växjö Marathon, C, asf-väg, hel+halvmarathon     Växjö LK
26/8 - 22/10   DM Castorama     Hemmabanor
28-29 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG     Huddinge AIS
             
NOVEMBER          
11   NM-JNM TERRÄNG     Middelfart, DEN
18 lö    Jämjöhalvan, C, halvmarathon, 10+5 km     Team Blekinge LF
25   Äspöloppet, D, 3,6km upp 14° genom tunnel     Oskarshamns SK
             
DECEMBER          
10   EM-JEM TERRÄNG     Šamorín, SVK
31 F Sylvesterloppet, C, asf/väg, 10+5+1,5 km     Anderstorps OK
31 F Sylvesterloppet Kalmar, C, asf, 10+5+2,4+1,2+0,7km Inbj   Högby IF

Resultat från alla andra resultattävlingar och liknande inom Småland

Skicka till markus.andersson@smfif.se, a.gronvall@telia.com och lennart.julin@friidrott.se
Samt ev. övriga klubbar och distriktsförbund som haft deltagare med.

NOV-16     Arrangör
20 KM höjd Res Lekeryd-Svarttorp SK
         
DECEMBER        
10 Resultattävling Jkpg Res IK Sisu, Nässjö
         
JANUARI        
17 ti Jkpg Kretsmästerskap sen o ungd 13-17år Res Jönköp. Friidr.krets
22 Resultattävling kula Res Habo FIF-04
         
FEBRUARI        
19 Resultattävling F13 Res Habo FIF-04
         
MARS        
11 Jkpg Kretsmästerskap 8-11år Res Jönköp. Friidr.krets
26 Klubbtävling Res Lekeryd-Svarttorp SK
         
APRIL        
1 Resultattävling Res IK Sisu, Nässjö
         
MAJ        
3 on WSK mini Res Wärnamo SK
7 Höglandsolympiaden Res IK Sisu, Nässjö
10 on Träningstävling Res IK Sisu, Nässjö
10 on Kastmångkamp veteraner Res Bottnaryds IF
14 Prova-på-tävling Res Kalmar SK
24 on Resultattävling kast Res Lekeryd-Svarttorp SK
30 ti Höglandsmästerskapen 7-11år Res Eksjö Södra IK
         
JUNI        
7 on Kastmångkamp veteraner Res Stensjöns IF
19 KM 5000m Res Apladalens LK
21 on KM höjd, diskus Res Lekeryd-Svarttorp SK
21 on Resultattävling 10-11år, höjd-längd-spjut Res Habo FIF-04
         
JULI        
         
AUGUSTI      
         
SEPTEMBER      
         
OKTOBER      
         
NOVEMBER      
         
DECEMBER      
         

FÖRKORTNINGAR I TÄVLINGSPROGRAMMET

VM Världsmästerskap U Ungdom
EM Europamästerskap UT Ungdomstävling uteslutande avsedd för juniorer/ungdomar
NM Nordiskt mästerskap UT+ Ungdomstävling med vissa seniorgrenar
SM Svenskt mästerskap VT Veterantävling
JSM Svenskt juniormästerskap FGP Folksam Grand Prix
USM Svenskt ungdomsmästerskap V Vägtävling
VSM Svenskt veteranmästerskap T Terrängtävling
DM, JDM, UDM, VDM Distriktsmästerskap efter samma princip som ovan. (C) Centralt sanktionerad tävling
Ett "I" Före anger inomhus (D) Distriktssanktionerad tävling
LM Länsmästerskap V-T Väg- och/eller terrängtävling
KRM Kretsmästerskap M Män, Seniorer
IT Internationell tävling K Kvinnor, Seniorer
NT Nationell tävling med uteslutande seniorgrenar J Juniorer, Män och Kvinnor
NT+ Nationell seniortävling med vissa grenar också för juniorer/ungdomar och/eller veteraner P Pojkar
SEN Seniorer F Flickor