Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

SMÅLANDS FRIIDROTTSFÖRBUND

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


TÄVLINGSPROGRAM 2021   Till år: 21 | 20 | 19 | 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07

Smålands Friidrottsförbunds tävlingsprogram, kompletterat med det centrala och regionala programmet samt ytterligare aktuella tävlingar. Förkortningar längst ner på sidan.

För resultatlistor hänvisas numera till www.friidrottsstatistik.se | Info resultatmall excel

Sanktionsansökningar ska för vintern 20/21 göras genom att fylla i denna nya blankett och maila till markus.andersson@smfif.se. För utomhus 2021 gäller ansökan i FRIDA.

Senast uppdaterad 2020-10-14.
Saknas i det centrala programmet: Lag-SM-kval, SM-JSM22-VSM 10km, SM 24h, Lag-USM


NOV-20      FRIDA Länk till ev. hemsida Inbj Res Arrangör
14   Vinterspelen, UT+, arena inomhus     Glanshammars IF
21-22 lö-sö   Göteborgs Adventspel, UT+, arena inomhus     Utby IK
28   Julbockspelen, UT, arena inomhus     Varbergs GIF
28   Triumfglasspelen, UT+, arena inomhus     Stocksäters IF
             
DECEMBER          
5-6 lö-sö   Julklappsjakten, UT+, arena inomhus     Göteborgs KIK
5-6 lö-sö   SAYO Indoor, UT+, arena inomhus     Turebergs FK
12-13 lö-sö F Personliga Rekordens Tävling, C, 24+12+6h, inne     Växjö LK
15 ti F Luciasprintern, D, UT+, arena inomhus     IFK Växjö
    Tomtespelen, UT+, arena inomhus     KA 2 IF
             
JANUARI          
10   Ymerspelen, UT+, arena inomhus     IK Ymer, Borås
10-17 sö-sö   IVEM     Braga, POR
  lö-sö   KA2-spelen, NT+, arena inomhus     KA 2 IF
16-17 lö-sö   Örebro Indoor Games, UT+, arena inomhus     KFUM Örebro
    IVDM | Tidsprogram     Jkpg Friidrottskrets
22-24 fr-sö F Quality Hotel Games, C, UT+, arena inne     IFK Växjö
    IVSM FEMKAMP      
30-31 lö-sö   ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP     Västerås FK
30-31 lö-sö   IDM, IJDM 19, IUDM 17,15 mångkamp     Inlagt ovan?
30-31 lö-sö   Pallasspelen, NT+, arena inomhus     IK Pallas
30-31 lö-sö   Scandic Indoor Games, UT+, arena inomhus     Huddinge AIS
             
FEBRUARI          
6-7 F Växjöspelen, C, UT+, arena inne     IFK Växjö
6-7 lö-sö   Stora IDM-IJDM-IUDM, IVDM 200+800+3000m Inlagt ovan
13-14 lö-sö F Växjö Inomhuskast, C, NT+, arena inne     IFK Växjö
14   NOR-DEN/ISL-FIN-SWE     Upsala IF
  ti   Spåret 100 GP     Spårvägens FK
    Sunna Open, UT+, arena inomhus     KA 2 IF
20-21 lö-sö   STORA ISM     Malmö AI
  fr-sö   STORA IVSM      
27-28 lö-sö   STORA IJSM 19-22, IUSM 17     Skellefteå AIK
             
MARS            
5-7 fr-sö   IEM     Torun, POL
6-7 lö-sö F Växjömångkampen, C, UT 12-14år, arena inne     IFK Växjö
6-7 lö-sö   IUDM 12,13,14 mångkamp     Inlagt ovan
12-14 fr-sö   IVNM     Hafnarfjordur, ISL
13-14 lö-sö   STORA IUSM 15-16     Göteborg
13-14 lö-sö   EUROPACUPEN KAST     Leiria, POR
19-21 fr-sö   IVM     Nanjing, CHN
20   VM TERRÄNG     Bathurst, AUS
  lö-sö   GM 13-14 ÅR | Anm-formulär      
  lö-sö   RM-JRM-URM VINTERKAST      
    KRAFTMÄTNINGEN 17ÅR, INOMHUS      
27 F Vår-cupen, C, UT, arena inomhus     Tranås AIF
    Marsträffen, D, UT+, arena inomhus     IK Hinden
             
APR            
24   RM (eller SM) TRAILLÖPNING     Aktivitus SC Gtbg
             
MAJ            
13 to F B-tex Cup, C, UT+, arena     Villstad GIF
14-30 fr-sö   WORLD MASTER GAMES     Kansai, JPN
15 F Marknadsspelen, C, UT+, arena     Skruvs IF
19 on F Vårruset Jönköping, C, tjejlopp, bland u, 5 km   - IK Hakarpspojkarna
22   Göteborgsvarvet, Halvmarathon     Göteborgs FIF
22   SM HALVMARATHON     Inlagt ovan
28-30 fr-sö   VEM BERGSLÖPNING     Val Tramontino, ITA
29 F England Runt, C, bland u, 10+5+1,7 km     Markaryds FK
29-30 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM STAFETT     Södertälje IF
             
JUNI            
5   EUROPACUPEN 10.000M     London, GBR
5   ASICS Stockholm Marathon     Hässelby SK / Spårv.FK
5   SM I MARATHON     Inlagt ovan
12 F Habo Challenge, C, NT+, arena     Habo FIF-04
12-13 lö-sö   NM-JNM-UNM MÅNGKAMP     Seinäjoki, FIN
19-20 lö-sö   LAG-EM FIRST LEAGUE      
             
JULI            
1 to   LAG-SM FINAL     IFK Halmstad
3   EM BERGSLÖPNING     Cinfaes, POR
4   SM 100KM     IFK Halmstad
8-11 to-sö   JEM 22 ÅR     Bergen, NOR
9-11 fr-sö   Världsungdomsspelen, UT+ arena     Göteborgs FIF
15-18 to-sö   JEM 19 ÅR     Tallinn, EST
24/25 lö/sö F Kalmar Sommarspel, C, UT+, arena     Kalmar SK
30-8 fr-sö   OS     Tokyo, JPN
      VSM     Göteborg
      ev. VVM     Tampere, FIN
             
AUG            
1 F Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km     Hultanäs SoFK
7-8 lö-sö   SM-JSM-USM MÅNGKAMP     Ljungby FIK
13-15 fr-sö   USM 16-17     Tjalve IF Norrköping
14/21 F Kräftspelen, C, UT+, arena     Villstad GIF
17-22 ti-sö   JVM     Nairobi, KEN
20 fr F VP Citylopp, C, asf väg-gata, 10+5+1,7+1+0,4 km     OK Njudung
20-22 fr-sö   JSM 22-19, USM 15     Linköpings GIF
26-29 to-sö   UEM     Rieti, ITA
27-29 fr-sö   FRIIDROTTS-SM     IK Ymer
             
SEP            
4 F Mullsjö x-trail ½ marathon, C     Mullsjö SOK
4-5 lö-sö   FINNKAMPEN     Stockholm/S
4-5 lö-sö   FINNKAMPEN 17 ÅR     Stockholm/S
18/19 lö/sö F Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT+     Kalmar SK
19/12 F Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 10+5+2,5+1 km     Södra Vi IF
26/25 sö/lö F TAIF-spelen, C, UT+, arena     Tranås AIF
             
OKT            
16-17 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG     Höganäs FI, IS Göta
             
NOV            
7   NM-JNM TERRÄNG     Tullinge FI, Hudd. AIS
             
DEC            
12   EM TERRÄNG     Turin, ITA
             

FÖRKORTNINGAR I TÄVLINGSPROGRAMMET

VM Världsmästerskap U Ungdom
EM Europamästerskap UT Ungdomstävling uteslutande avsedd för juniorer/ungdomar
NM Nordiskt mästerskap UT+ Ungdomstävling med vissa seniorgrenar
SM Svenskt mästerskap VT Veterantävling
JSM Svenskt juniormästerskap FGP Folksam Grand Prix
USM Svenskt ungdomsmästerskap V Vägtävling
VSM Svenskt veteranmästerskap T Terrängtävling
DM, JDM, UDM, VDM Distriktsmästerskap efter samma princip som ovan. (C) Centralt sanktionerad tävling
Ett "I" Före anger inomhus (D) Distriktssanktionerad tävling
LM Länsmästerskap V-T Väg- och/eller terrängtävling
KRM Kretsmästerskap M Män, Seniorer
IT Internationell tävling K Kvinnor, Seniorer
NT Nationell tävling med uteslutande seniorgrenar J Juniorer, Män och Kvinnor
NT+ Nationell seniortävling med vissa grenar också för juniorer/ungdomar och/eller veteraner P Pojkar
SEN Seniorer F Flickor