Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

SMÅLANDS FRIIDROTTSFÖRBUND

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


TÄVLINGSPROGRAM 2018   Till program: 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07

Smålands Friidrottsförbunds tävlingsprogram, kompletterat med det centrala och regionala programmet samt ytterligare aktuella tävlingar. Mindre klubbtävlingar o liknande utan sanktion redovisas i separat tabell längre ner på sidan. Förkortningar längst ner på sidan.

Sanktionsansökningar ska göras i FRIDA. Manual. Ansökningsperioder för kommande års tävlingssäsong är maj för inomhus och september för utomhus. Tävlingar nedan markerade "F" finns i FRIDA (bara Smålands-arrangemang markeras).

Senast uppdatet 20 okt.
Lista på uppdateringar anges här med start efter Höstmötet 2017.

Tidigare års arrangemang som SmFIF saknar besked om inför 2018:
Lista på arrangemang tillkommer här senare.


NOV-17      FRIDA Länk till ev. hemsida Inbj Res Arrangör
18   Folkungaspelen, UT, arena inomhus     Linköpings GIF
19 F Söndagstävling, UT, arena inomhus     IFK Växjö
             
DECEMBER          
2-3 lö-sö   Julklappsjakten, UT+, arena inomhus     Göteborgs KIK
10   Tomtespelen, UT+, arena inomhus     KA 2 IF
14 to F Luciasprintern, D, UT+, arena inomhus     IFK Växjö
             
JANUARI          
    IVDM | Tidsprogram     Jkpg Friidrottskrets
13-14 lö-sö   KA2-spelen, NT+, arena inomhus     KA 2 IF
13-14 lö-sö   Örebro Indoor Games, UT+, arena inomhus     KFUM Örebro
20-21 lö-sö F Quality Hotel Games, C, UT+, arena inne     IFK Växjö
26-28 fr-sö   Scandic Indoor Games, UT+, arena inomhus     Huddinge AIS
27-28 lö-sö   Pallasspelen, NT+, arena inomhus     IK Pallas
             
FEBRUARI          
3   IVSM FEMKAMP     Nyköpings BIS
3-4 lö-sö F Växjö Inomhuskast, C, NT+, arena inomhus     IFK Växjö
3-4 lö-sö   Stora IDM-IJDM-IUDM, IVDM 200+800+3000m
Inbj | Startlista | Tidsprog | PM | Ansvar/funk-lista
  SmFIF m. hjälp i Växjö
10   NOR-DEN/ISL-FIN-SWE      
10-11 lö-sö   ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP     Vakant
10-11 lö-sö   IDM, IJDM 19, IUDM 17,15 mångkamp     Inlagt ovan
10-11 lö-sö   Norrköping Indoor Games, UT+, arena inomhus     GoIF Tjalve
17-18 lö-sö   STORA ISM     Gefle IF
24-25 lö-sö   STORA IJSM 19-22, IUSM 17     Upsala IF
25   Sunnakampen, UT, arena inomhus     KA 2 IF
             
MARS            
2-4 fr-sö   IVM     Birmingham, GBR
2-4 fr-sö   STORA IVSM     Västerås FK
3   Halmstad Indoor, UT+, arena inomhus     IFK Halmstad
3-4 lö-sö   STORA IUSM 15-16     IFK Växjö
10-11 lö-sö   EUROPACUP VINTERKAST     Leiria, POR
10-11 lö-sö   GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR | Anm-formulär      
17-18 lö-sö F Växjömångkampen, D, UT 12-14år, inomhus     IFK Växjö
17-18 lö-sö   IUDM 12,13,14 mångkamp     Inlagt ovan
19-24 må-lö   IVEM     Madrid, ESP
24 F Vårcupen, C, UT, arena inomhus     Tranås AIF
24   VM HALVMARATHON     Valencia, ESP
24 F Annelundsrundan, C, asfalt-gata, 10+5+1,1km     FK Finn
25 F Marsträffen, D, UT+, arena inomhus     IK Hinden
      KRAFTMÄTNINGEN INOMHUS 17 ÅR      
             
APRIL            
    ÖM, UÖM, VÖM Terräng      
2 F Hallarydsloppet, C, bl.u-lag, 21+9,8+6+3,2+1,2km     Hallaryds IF
2 F Varvetmilen Jönköping, C, 10 km     IK Hakarpspojkarna
14 F Skälbyloppet, C, grus.park väg, 8+4+1,9+1,1+0,6km     Högby IF
21 F Vårstafetten, C, bland u, 42195m + 34954m, 8 str.     Målilla-Mörlunda SKI
  on   Dymmelterrängen, D, terräng     Oskarshamns SK
28   DM, JDM, UDM, VDM Terräng     Eksjö Södra IK
29   Landsjön Runt, D, asf väg-gata, 12,5+5,5+2+1 km     IK Vista
    Kasttävling 1, D, UT+, arena     IFK Växjö
    Vårloppet, D, terräng 10+5+1 km     FIK Färjestaden
             
MAJ            
1 ti F Växjöloppet, C, bland u, 21+10+4,7 km     IFK Växjö
5 F Junespelen, C, UT+, arena     IK Hakarpspojkarna
5 F Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 67/23 km, 11/6 str.     Högby IF / Öl.Idr.krets.
5 F Wärnamo Kvartsmarathon, C, bl.u, 10549m+5+1km     Wärnamo SK
6 F Majspelen, C, UT+, arena     Oskarshamns SK
9 on F Vårruset Växjö, C, tjejlopp, bland u, 5 km     IFK Växjö
10 to F B-tex Cup, C, UT+, arena     Villstad GIF
11 fr   Lagårdsrännet, D, terr.stig, bland, 9+5+2 km     Skullaryds SK
    Kasttävling 2, D, UT+, arena     IFK Växjö
?   Scaniamilen, C, mot-spår, 10+5+2+1 km     Oskarshamns SK
14 F Vårruset Kalmar, C, tjejlopp, bland u, 5 km     Högby IF, FIK F-stad.
15 ti F Vårruset Jönköping, C, tjejlopp, bland u, 5 km     IK Hakarpspojkarna
15 ti F Linnéalunken, C, asf-gata, grus, 5+1,5+0,8 km     Glasrikets RC
? ?   Kalvinknatet, D, knattelopp, bland u, 1,3+0,8 km     Ljungby FIK / Malmö AI
  fr   Lag-UDM, kvalomgång 1, norra     Jönköp. Friidr.krets
18-20 to-sö   VEM NON STADIA     Alicante, ESP
19   Göteborgsvarvet, Halvmarathon     Göteborgs FIF
19   SM HALVMARATHON     Inlagt ovan
19   LAG-SM KVAL, grupp B      
19 F Marknadsspelen, C, UT+, arena     Skruvs IF
    NORDIC CHALLENGE 10.000 M      
    Lindsdal Runt, C, asfalt 4,2+0,9 km     Kalmar SK
    Lag-UDM, kvalomgång 1, södra     Kalmar?
  to   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 1 M/K      
  to   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 2 M/K      
  to   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 3 M/K      
25 fr F Eksjö Stadslopp, C, asf, 10+5+1+0,6 km     Eksjö Södra IK
    Vilden X-trail, C, 10+6+2,8km, stigar/obanat     Jönköpings OK
25 fr F Herrgårdsstafetten, D, asf-väg-gata, 4,4 km, 5 str.     Oskarshamns SK
26 F England Runt, C, bland u, 10+5+1,7 km     Markaryds FK
26 F Hindenspelen, C, UT+ arena     IK Hinden
26-27 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM STAFETT     Göteborgs FIF
26-27 lö-sö F Ljungby Mångkamp, C, UT+, 11år - senior     Ljungby FIK
26-27 lö-sö    DM, JDM, UDM Mångkamp     Inlagt ovan
28 F Kalvinknatet, C, knatte, gräs/grus, 1,4+1,0+0,6km     Högby IF / Malmö AI
29 ti F Råslättspelen, C, NT+, arena     Jönköp. Friidr.krets
30 on F Tjejlunken, C, Tj, bland u, 6 km     OK Njudung
30 on F Drottning Margaretaloppet, C, tjejlopp, bland u, 5 km     Kalmar SK
      DM o UDM stafett      
             
JUNI            
2   ASICS Stockholm Marathon     Hässelby SK / Spårv.FK
2   SM I MARATHON     Inlagt ovan
2 F Skomakareloppet, D, bl.u, 9+4,5+1+0,3 km     Misterhults AIS
2-3 lö-sö   Stora DM-JDM-UDM     Wärnamo SK
  ti   Möbelriket Trailrun, D, terräng-stig, 10+5+2+0,2 km     OK Norrvirdarna
8 fr F Vimmerbyloppet, C, bl.u., 10+5+1,8+1+0,5 km     Vimmerby SK
    EUROPACUP 10.000M      
9   KRAFTMÄTNINGEN, KVAL     Ljungby FIK
9 F Habo Challenge, C, NT+, arena     Habo FIF-04
9-10 lö-sö   JNM-UNM MÅNGKAMP     Norge
10 F Sävsjö-spelen, C, UT+, arena     IFK Sävsjö
10   Bauhausgalan, DL, arena     Stadionklubbarna
    Mighty Marsh Run, D, obanad terräng, 10+5+2,5 km     Bredaryd SOK
? ?   LagaMilen, C, 10+6+4+1 km     Skillingaryds IS
14 to   SM, JSM 22, VSM 10 KM LANDSVÄG     Hässelby SK / Spårv.FK
16 F Öland Ultra, C, 50+25 km     Högby IF
16 F Florhultsloppet, D, blandat underlag 5,7 km     Glasrikets RC Nybro
16-17 lö-sö   SWE-FIN-EST MÅNGKAMP     Estland
16-17 lö-sö   Stora VDM     Tranås AIF
20 on F Vätterspelen, C, NT+, arena     Hovslätts IK, Habo FIF
27 on F Böda Beach Run, C, 10+5+2,5+0,5 km     Högby IF
28 to   Sollentuna GP     Hässelby SK / Spårv.FK
29-1 fr-sö   Världsungdomsspelen, UT+ arena     Göteborgs FIF
30 F Kalmar Malkars 21 KM, C, 21,1+5 km, asf-gata     Högby IF
30   VSM HALVMARATHON     Inlagt ovan
30-1 lö-sö F Bottnarydskastet, C, IT, arena     Bottnaryds IF
             
JULI            
1   EM BERGSLÖPNING     Skopje, MKD
1 F Grevskapsloppet, D, bl.u., 10+5+3+1 km     Visingsö AIS
  ti   Veteran-ÖM     Högby IF
5 to   Oskarshamns Stadslopp, C, asf-väg-gata, 6+3 km     Oskarshamns SK
5-8 to-sö   UNGDOMS-EM     Gyor, HUN
6 fr   LAG-SM     IFK Helsingborg
6 fr F Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,2 km     Gamleby OK
6 fr F Böda Sandsloppet, C, 6,5+4+1,8+1 km     Högby IF
6-8 fr-sö   VNM     IK Ymer, Borås
6-8 fr-sö   Öresundsspelen, UT+ arena     IFK Helsingborg
    SM 100 KM      
7 F Ränneborgskampen, C, UT 11-17år, arena     Eksjö Södra IK
8 F Ölandsspelen, C, UT+, arena     Högby IF
      DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m      
10-15 ti-sö   JUNIOR-VM     Tampere, FIN
11 on   Kalmar Sommarspel, C, UT+, arena     Kalmar SK
15 F Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2+1,5 km     IFK Borgholm
  on   Kasttävling 6, D, UT+, arena     IFK Växjö
21 F Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5+0,8 km     Högby IF
24 ti F Löttorpsvarvet, C, 6,2+1,4+0,8 km     Högby IF
25 on   Karlstad GP     IF Göta Karlstad
  to-sö   VEM STADIA      
      DM o VDM 10.000m      
28 F Ölandsjoggen, C, 10+4+2,5+1,5 km     Persnäs AIF
    ÖM, UÖM 17, 15, 13, 11, 9år     Högby IF, FIK F-staden
             
AUGUSTI          
1 on F ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata 10+1,2+0,4 km     Högby IF
4 F Ölands Marathon, C, asf-väg, 42.195m, inkl ÖM-VÖM     Högby IF
      DM, VDM Marathon      
5 F Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km     Hultanäs SoFK
? ?   Lidingöloppet on Tour, C, terräng 10km     IF Hallby SOK
3-5 fr-sö   STORA JSM 19-22, USM 17     Huddinge AIS
3-5 fr-sö   STORA USM 15-16     Hammarby IF
7-12 ti-sö   EM     Berlin, GER
10-12 fr-sö   STORA VSM     Högby IF
11 F Sisu-spelen, C, UT+, arena     IK Sisu, Nässjö
11 F Blomsterloppet, D, grusväg, 11,4+5,7+1,6+0,6 km     Ålems OK
11-12 lö-sö   NORDISKA JUNIORLANDSKAMPEN     Danmark
11-12 lö-sö   NORD-BALTISKA 22ÅRS-MÄSTERSKAPEN     Gefle IF
14 ti F Blodomloppet Jönköping, C, asf, grus, 10+5 km     Hovslätts IK
17 fr F VP Citylopp, C, asf väg-gata, 10+5+1,7+1+0,4 km     OK Njudung
    GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 1 M/K      
    GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 2 M/K      
    GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 3 M/K      
18   Göteborgs GP     Göteborgs FIF
18 F Kräftspelen, C, UT+, arena     Villstad GIF
18 F Jönköping Marathon & Half Marathon, C     Team Runnershigh
19   LAG USM     Malmö AI
19 F WSK-spelen, C, UT+, arena     Wärnamo SK
21 ti F Smålandspelen, D, UT+, arena     IFK Växjö
24-26 fr-sö   FRIIDROTTS-SM     Eskilstuna, R-Rek, Ärla
25   VSM FEMKAMP     Katrineholms SK
? ?   Sävsjö Stadslopp, D, asf/väg, 10+5+1,6+1,2 km     IFK Sävsjö
    Lag-UDM, kvalomgång 2, norra      
25 F Festilvalloppet, C, bland u, 10+5 km     SK Graal
25 F Mullsjö x-trail ½ marathon, C     Mullsjö SOK
25 F Väckelsångsloppet, C bland u,18,4+8,9+4,5+2,3 km     Väckelsångs IK
25 F Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 4,9 km     Högby IF
31 fr F Hillerstorps Adventure Race, C, asf/grus, 10,4+5,2+1,5+0,4     Hillerstorps GoIF
31-1 fr-lö   FINNKAMPEN     Tampere, FIN
             
SEPTEMBER          
1 F Spring Hultsfred, C, asf/grus, M+½+10+5 km     Hultsfreds LK
1   DM, VDM Halvmarathon     Inlagt ovan
1 F John Bauer Trail Run, C, kup. terr. 22,5+10+2 km     IK Hakarpspojkarna
1   Tjejmilen     Hässelby SK / Spårv.FK
    Lag-UDM, kvalomgång 2, södra     Ljungby FIK
    Karlskronaspelen, UT+ arena     KA 2 IF
2 F Ränneborgskastet, C, UT+, arena     Eksjö Södra IK
4-16 ti-sö   VVM STADIA     Malaga, ESP
  lö-sö   KRAFTMÄTNINGEN 15 ÅR, FINAL      
8 F HIK-kampen, C, UT+, arena     Hovslätts IK
8   Svartbäcksmåladagen, D, back-, trail-, löp/cyk-lopp     Glasrikets RC Nybro
8-9 lö-sö   KONTINENTALCUPEN IAAF     Ostrava, CZE
8-9 lö-sö   SM-JSM-USM MÅNGKAMP     IK Orient, Bohus IF
8-9 lö-sö   GM 13-14 ÅR      
9 F Sunnerboloppet, C, bland u, 10+4,7+2,2 km     FK Finn, Ljungby FIK
9   Visans Skeppsloppet, D, bland u. 8+2,5+1+0,5 km     Storebro SC
5-16 on-sö   VVM STADIA     Malaga, ESP
15 F Mini-LM 9-11år, Kronoberg     Alvesta FI
15 F Alvesta Veteranspel, C, VT, arena     Alvesta FI
15   Stockholm Halvmarathon     Spårv./Häss./Tureberg
15/16 lö/sö   Varvetmilen Växjö, C, 10 km     Växjö LK
    VSM KASTFEMKAMP     Bottnaryds IF
    VDM Kastmångkamp      
      Lag-DM      
      Lag-UDM, final      
16 F Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 12+8+5+2,5+1+0,3 km     Södra Vi IF
16   DM lång terräng     Inlagt ovan
16 F LöpRallarn, C, 15+7,5+5+2+1 km     IF Hallby, Bottn.IF
22   Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT     Kalmar SK
28-30 fr-sö   TCS Lidingöloppet     IFK Lidingö, Sthlm FIF
30 F TAIF-spelen, C, UT+, arena     Tranås AIF
             
OKTOBER          
1   Gummiloppet, D, asf väg gata, 8+3,7 km     Rydaholms GoIF
    ÖIS-loppet, D, terräng 13+5+1,5+0,4 km     Ölmstads IS
7 F Höglandsloppet, D, terr-stig, 10+5+2+1 km     IK Sisu, Nässjö
13   VSM MARATHON     Jalles TC
13 F Ekerumsloppet, D, terr-stig, 10+1,6 km     Högby IF
14 F Havslättsmarodören, D, terräng 6,5 km     Oskarshamns SK
20 F Växjö Marathon, C, asf-väg     Växjö LK
SFIF-period   DM Castorama     Hemmabanor
27-28 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG     Högby IF
             
NOVEMBER          
  NM-JNM TERRÄNG     ISL
  lö    Jämjöhalvan, C, halvmarathon, 10+5 km     Team Blekinge LF
17 F Äspöloppet, D, 3,6km upp 14° genom tunnel     Oskarshamns SK
             
DECEMBER          
9   EM-JEM TERRÄNG     Tilburg, NED
31 F Sylvesterloppet Anderstorp, C, asf/väg, 10+5+1,5 km     Anderstorps OK
31 F Sylvesterloppet Kalmar, C, asf, 10+5+2,4+1,2+0,7km     Högby IF

Resultat från alla andra resultattävlingar och liknande inom Småland

Skicka till markus.andersson@smfif.se, a.gronvall@telia.com och lennart.julin@friidrott.se
Samt ev. övriga klubbar och distriktsförbund som haft deltagare med.

NOV-17     Arrangör
         
DECEMBER        
         
JANUARI        
         
FEBRUARI        
         
MARS        
         
APRIL        
         
MAJ        
         
JUNI        
         
JULI        
         
AUGUSTI      
         
SEPTEMBER      
         
OKTOBER      
         
NOVEMBER      
         
DECEMBER      
         

FÖRKORTNINGAR I TÄVLINGSPROGRAMMET

VM Världsmästerskap U Ungdom
EM Europamästerskap UT Ungdomstävling uteslutande avsedd för juniorer/ungdomar
NM Nordiskt mästerskap UT+ Ungdomstävling med vissa seniorgrenar
SM Svenskt mästerskap VT Veterantävling
JSM Svenskt juniormästerskap FGP Folksam Grand Prix
USM Svenskt ungdomsmästerskap V Vägtävling
VSM Svenskt veteranmästerskap T Terrängtävling
DM, JDM, UDM, VDM Distriktsmästerskap efter samma princip som ovan. (C) Centralt sanktionerad tävling
Ett "I" Före anger inomhus (D) Distriktssanktionerad tävling
LM Länsmästerskap V-T Väg- och/eller terrängtävling
KRM Kretsmästerskap M Män, Seniorer
IT Internationell tävling K Kvinnor, Seniorer
NT Nationell tävling med uteslutande seniorgrenar J Juniorer, Män och Kvinnor
NT+ Nationell seniortävling med vissa grenar också för juniorer/ungdomar och/eller veteraner P Pojkar
SEN Seniorer F Flickor