Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

SMÅLANDS FRIIDROTTSFÖRBUND

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


TÄVLINGSPROGRAM 2018   Till program: 19 | 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07

Smålands Friidrottsförbunds tävlingsprogram, kompletterat med det centrala och regionala programmet samt ytterligare aktuella tävlingar. Mindre klubbtävlingar o liknande utan sanktion redovisas i separat tabell längre ner på sidan. Förkortningar längst ner på sidan.

Sanktionsansökningar ska göras i FRIDA. Manual. Ansökningsperioder för kommande års tävlingssäsong är maj för inomhus och september för utomhus. Tävlingar nedan markerade "F" finns i FRIDA (bara Smålands-arrangemang markeras).

Uppdateringar efter Höstmötet 2017:
25 okt (datum VDM), 29 okt (arr Lag-DM, datum Götalandsserien, arr & datum GM inne+ute), 31 okt (DM marathon), 10 nov (Vårloppet), 29 nov (Tjust Trail Run, Lidingöloppet on Tour Jkpg, Vilden X-trail, Bellmanstafetten Jkpg, Rosenbomspelen, Karlskronaspelen), 12 dec (Ymerspelen, Europacup 10k, RM 24h, datum Nordenkampen & Lag-SM kval grupp B), 16 dec (Jämjöhalvan, datum Scaniamilen, namn Stafesten för UNICEF), 26 dec (RM-VRM Ultratrail, Kraftmätningen final, Lindsdal runt, datum O-hamns stadslopp 5-->6 juli), 4 jan (datum O-hamns stadslopp 6-->5 juli), 6 jan (Ljungby Big Shot, datum LagaMilen), 29 jan (Möbelriket Trailrun, ÖM senior & ungdom, veteran, terräng), 15 feb (datum Bottnarydskastet), 26 feb (datum DM 10.000m), 13 mars (SM 100km, Kraftmätningen inomhus 17år, Dymmelloppet), 16 mars (Entimmesloppet Eksjö), 22 mars (arr Lag-UDM kval 1 södra), 27 mars (arr Lag-UDM-final, datum Dymmelloppet), 30 mars (Entimmesloppet Eksjö inställt, Älglöpet), 4 april (IAU VM 100km, IAU EM 24h, VVM bergslöpning, VRM 100km, VSM kastmångkamp, datum RM 24h, Arr Lag-SM-kval, Göt-serie match 1 div 2+3norr+3söd och match 2 div 1+2+3söd, datum Kalvinknatet Ljungby), 10 april (datum Havslättsmarodören och Äspöloppet), 14 april (Kasttävling 1 Växjö), 15 april (Örsjösjön runt), 16 april (datum Kräftspelen), 30 april (Kasttävling 2-3 Växjö), 1 maj (Sävsjöspelen inställt), 6 maj (Dr. Margaretaloppet inställt), 11 maj (Göt-serie div 1: match 1 inställd, match 2 ändrat datum), 13 maj (Vimmerbyloppet inställt), 15 juni (VXO Halvmaraton, datum Sävsjö stadslopp), 27 juni (Växjö-kasttävling 4, Smålandsspelen för de yngre), 30 juni (Växjö-kasttävling 5), 23 juli (Alvesta vetaranspel o Mini-LM inställt, Kalmar-mångkamp) 1 aug (datum o arr Göt-serie div 3 norra), 4 aug (Kasttävling Värnamo), 17 aug (Sunnerboloppet inställt), 29 aug (X-traLoppet, datum Äspöloppet), , 19 sep (Entimmesloppet), ...

Tidigare års arrangemang som SmFIF saknar besked om inför 2018:
Nordic Challenge 10k, Mighty Marsh Run, ÖIS-loppet.


NOV-17      FRIDA Länk till ev. hemsida Inbj Res Arrangör
18   Folkungaspelen, UT, arena inomhus   Res Linköpings GIF
19 F Söndagstävling (kördes som intern klubbtävling)     IFK Växjö
             
DECEMBER          
2-3 lö-sö   Julklappsjakten, UT+, arena inomhus Inbj Res Göteborgs KIK
10   Tomtespelen, UT+, arena inomhus   Res KA 2 IF
14 to F Luciasprintern, D, UT+, arena inomhus   Res IFK Växjö
             
JANUARI          
13-14 lö-sö   KA2-spelen, NT+, arena inomhus   Res KA 2 IF
13-14 lö-sö   Örebro Indoor Games, UT+, arena inomhus   Res KFUM Örebro
14   IVDM | Tidsprogram Inbj Res Jkpg Friidrottskrets
14   Ymerspelen, UT+, arena inomhus Inbj Res IK Ymer, Borås
20-21 lö-sö F Quality Hotel Games, C, UT+, arena inne   Res IFK Växjö
26-28 fr-sö   Scandic Indoor Games, UT+, arena inomhus   Res Huddinge AIS
27-28 lö-sö   Pallasspelen, NT+, arena inomhus   Res IK Pallas
             
FEBRUARI          
3   IVSM FEMKAMP   Res Nyköpings BIS
3   RM-JRM-URM VINTERKAST   Res IFK Växjö
3-4 lö-sö F Växjö Inomhuskast, C, NT+, arena inomhus   Res IFK Växjö
3-4 lö-sö   Stora IDM-IJDM-IUDM, IVDM 200+800+3000m
Inbj | Startlista | Tidsprog | PM | Ansvar/funk-lista
Res SmFIF m. hjälp i Växjö
11   NOR-DEN/ISL-FIN-SWE   Res Upsala IF
10-11 lö-sö   ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP   Res Tjalve IF Norrköping
10-11 lö-sö   IDM, IJDM 19, IUDM 17,15 mångkamp   Res Inlagt ovan
10-11 lö-sö   Norrköping Indoor Games, UT+, arena inomhus   Res Tjalve IF Norrköping
17-18 lö-sö   STORA ISM   Res Gefle IF
24-25 lö-sö   STORA IJSM 19-22, IUSM 17   Res Upsala IF
25   Sunna Open, UT, arena inomhus   Res KA 2 IF
             
MARS            
2-4 fr-sö   IVM     Birmingham, GBR
2-4 fr-sö   STORA IVSM   Res Västerås FK
3-4 lö-sö   STORA IUSM 15-16   Res IFK Växjö
10-11 lö-sö   EUROPACUP VINTERKAST     Leiria, POR
10-11 lö-sö   GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR | Anm-formulär Inbj Res Varbergs GIF
11   KRAFTMÄTNINGEN 17 ÅR, INOMHUS   Res Tureberg FK
17-18 lö-sö F Växjömångkampen, D, UT 12-14år, inomhus   Res IFK Växjö
17-18 lö-sö   IUDM 12,13,14 mångkamp   Res Inlagt ovan
19-24 må-lö   IVEM     Madrid, ESP
24 F Vårcupen, C, UT, arena inomhus Inbj Res Tranås AIF
24   VM HALVMARATHON     Valencia, ESP
24 F Annelundsrundan, C, asfalt-gata, 10+5+1,1km Inbj   FK Finn
25 F Marsträffen, D, UT+, arena inomhus Inbj Res IK Hinden
             
APRIL            
2 F Hallarydsloppet, C, bl.u-lag, 21+9,8+6+3,2+1,2km Inbj Res Hallaryds IF
2 F Varvetmilen Jönköping, C, 10 km     IK Hakarpspojkarna
7 F Entimmesloppet, D, arena INSTÄLLT Inbj   Eksjö Södra IK
14 F Skälbyloppet, C, grus.park väg, 8+4+1,9+1,1+0,6km Inbj Res Högby IF
18 on   Dymmelloppet, D, terräng, 7,5+5+2,5+1 km Inbj Res Oskarshamns SK
21 F Vårstafetten, C, bland u, 42195m + 34954m, 8 str. Inbj Res Målilla-Mörlunda SKI
21 F Tjust Trail Run, C, terräng, 15+8+3 km Inbj Res Tjust Bike & RC
22   ÖM, UÖM, VÖM Terräng Inbj Res Högby IF
22   Älglöpet, 10+5+1+0,4 km, kuperat Inbj Res Rydö ASK
28 F Kasttävling 1, D, NT+, arena Inbj Res IFK Växjö
28   DM, JDM, UDM, VDM Terräng Inbj Res Eksjö Södra IK
29 F Landsjön Runt, D, asf väg-gata, 12,5+5,5+2+1 km Inbj Res IK Vista
29   Vårloppet, D, terräng 10+5+1 km   Res FIK Färjestaden
             
MAJ            
1 ti F Växjöloppet, C, bland u, 21+10+4,7 km     IFK Växjö
5 F Junespelen, C, UT+, arena   Res IK Hakarpspojkarna
5 F Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 67/23 km, 11/6 str. Inbj Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
5 F Wärnamo Kvartsmarathon, C, bl.u, 10549m+5+1km Inbj Res Wärnamo SK
6 F Majspelen, C, UT+, arena Inbj Res Oskarshamns SK
8 ti F Lidingöloppet on Tour, C, terräng 10km     IF Hallby SOK
9 on F Vårruset Växjö, C, tjejlopp, bland u, 5 km     IFK Växjö
10 to F B-tex Cup, C, UT+, arena Inbj Res Villstad GIF
11 fr   Lagårdsrännet, D, terr.stig, bland, 9+5+2 km Inbj   Skullaryds SK
12 F Kasttävling 2, D, NT+, arena Inbj Res IFK Växjö
12 F Scaniamilen, C, mot-spår, 10+5+2+1 km Inbj Res Oskarshamns SK
14 F Vårruset Kalmar, C, tjejlopp, bland u, 5 km Inbj   Högby IF, FIK F-stad.
15 ti F Vårruset Jönköping, C, tjejlopp, bland u, 5 km     IK Hakarpspojkarna
15 ti F Linnéalunken, C, asf-gata, grus, 5+1,5+0,8 km Inbj - Glasrikets RC
17 to   Kalvinknatet, D, knattelopp, bland u, 1,3+0,8 km     Ljungby FIK / Malmö AI
18 fr   Lag-UDM, kvalomgång 1, norra Inbj Res Jönköp. Friidr.krets
18-20 to-sö   VEM NON STADIA Inbj   Alicante, ESP
19   Göteborgsvarvet, Halvmarathon     Göteborgs FIF
19   SM HALVMARATHON   Res Inlagt ovan
19   EUROPACUP 10.000M   Res London, GBR
19 F Marknadsspelen, C, UT+, arena Inbj Res Skruvs IF
19 F Lindsdal Runt, D, asfalt 4,2+0,9 km     Kalmar SK
20   Lag-UDM, kvalomgång 1, södra Inbj Res Skruvs IF, IK Hinden
25 fr F Eksjö Stadslopp, C, asf, 10+5+1+0,6 km Inbj Res Eksjö Södra IK
25 fr F Herrgårdsstafetten, D, asf-väg-gata, 4,4 km, 5 str. Inbj Res Oskarshamns SK
26 F England Runt, C, bland u, 10+5+1,7 km   Res Markaryds FK
26 F Vilden X-trail, C, 10+6+2,8km, stigar/obanat/lera   Res Jönköpings OK
26 F Hindenspelen, C, UT+ arena Inbj Res IK Hinden
26-27 lö-sö   IAU EM 24 timmar   - Timisoara, ROU
26-27 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM STAFETT   Res Göteborgs FIF
26-27 lö-sö F Ljungby Mångkamp, C, UT+, 11år - senior Inbj Res Ljungby FIK
26-27 lö-sö    DM, JDM, UDM Mångkamp Inbj Res Inlagt ovan
28 F Kalvinknatet, C, knatte, gräs/grus, 1,4+1,0+0,6km Inbj Res Högby IF / Malmö AI
29 ti F Råslättspelen, C, NT+, arena Inbj Res Jönköp. Friidr.krets
30 on F Tjejlunken, C, Tj, bland u, 6 km   Res OK Njudung
30 on F Drottning Margaretaloppet, C, tjejlopp, bland u, 5 km   - Kalmar SK
             
JUNI            
2   ASICS Stockholm Marathon   Res Hässelby SK / Spårv.FK
2   SM I MARATHON   Res Inlagt ovan
2 F Skomakareloppet, D, bl.u, 9+4,5+1+0,3 km   Res Misterhults AIS
2   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 1 M/K Inställd Inbj   Arr sökes
2   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 2 K Inbj Res Habo FIF-04
2   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 3 M/K norra Inbj Res IF Rigor, Kungsbacka
2   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 3 M/K södra Inbj Res UF Contact, Olofström
2   VVM BERGSLÖPNING   - Zelezniki, SLO
2-3 lö-sö   Stora DM-JDM-UDM Inbj Res Wärnamo SK
3   RM-VRM ULTRATRAIL   Res Sundsvalls OK
6 on   LAG-SM KVAL, grupp B   Res Tjalve IF Norrköping
6 on   Möbelriket Trailrun, D, terräng-stig, 10+5+2+0,2 km Inbj Res OK Norrvirdarna
8 fr F Vimmerbyloppet, C, bl.u., 10+5+1,8+1+0,5 km INSTÄLLT Vimmerby SK
9   KRAFTMÄTNINGEN, KVAL Inbj Res Ljungby FIK
9 F Habo Challenge, C, NT+, arena Inbj Res Habo FIF-04
9-10 lö-sö   JNM-UNM MÅNGKAMP   Res Jessheim, NOR
9-10 lö-sö   Stora VDM Inbj Res Tranås AIF
10 F Sävsjö-spelen, C, UT+, arena INSTÄLLT, banor för sent klara IFK Sävsjö
10   Bauhausgalan, DL, arena   Res Stadionklubbarna
14 to   SM, JSM 22, VSM 10 KM LANDSVÄG   Res Hässelby SK / Spårv.FK
16   Rosenbomspelen, UT+ arena   Res KA 2 IF
16 F Öland Ultra, C, 50+25 km Inbj Res Högby IF
16 F Florhultsloppet, D, blandat underlag 5,7 km   Res Glasrikets RC Nybro
16-17 lö-sö   SWE-FIN-EST MÅNGKAMP   - Pärnu, EST
16-17 lö-sö F Bottnarydskastet, C, IT, arena Inbj Res Bottnaryds IF
17 F LagaMilen, C, 10+6+4+1 km     Skillingaryds IS
20 on F Vätterspelen, C, NT+, arena Inbj Res Hovslätts IK, Habo FIF
25 F Kasttävling 3, D, NT+, arena Inbj Res IFK Växjö
27 on F Böda Beach Run, C, 10+5+2,5+0,5 km Inbj Res Högby IF
28 to   Sollentuna GP   Res Hässelby SK / Spårv.FK
29-1 fr-sö   Världsungdomsspelen, UT+ arena   Res Göteborgs FIF
30 F Kalmar Malkars 21 KM, C, 21,1+5 km, asf-gata Inbj Res Högby IF
30   VSM HALVMARATHON   Res Inlagt ovan
             
JULI            
1   EM BERGSLÖPNING   Res Skopje, MKD
1 F Grevskapsloppet, D, bl.u., 10+5+3+1 km   Res Visingsö AIS
3 ti   Veteran-ÖM Inbj Res Högby IF
5 to   SM-VRM 100 KM   Res Runners Society AC
5 to F Oskarshamns Stadslopp, C, asf-väg-gata, 6+3 km   Res Oskarshamns SK
5-8 to-sö   UNGDOMS-EM   Res Gyor, HUN
6 fr   LAG-SM   Res IFK Helsingborg
6 fr F Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,2 km   Res Gamleby OK
6 fr F Böda Sandsloppet, C, 6,5+4+1,8+1 km Inbj Res Högby IF
6-8 fr-sö   VNM   Res IK Ymer, Borås
6-8 fr-sö   Öresundsspelen, UT+ arena   Res IFK Helsingborg
7 F Ränneborgsmångkampen, C, UT 11-17år, arena Inbj Res Eksjö Södra IK
8 F Ölandsspelen, C, UT+, arena Inbj Res Högby IF
8   DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m Inbj Res Inlagt ovan
10-15 ti-sö   JUNIOR-VM   Res Tampere, FIN
11 on F Kalmar Sommarspel, C, UT+, arena Inbj Res Kalmar SK
11 on F Kasttävling 4, D, NT, arena Inbj Res IFK Växjö
15 F Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2+1,5 km   Res IFK Borgholm
18 on F Kasttävling 5, D, NT+, arena Inbj Res IFK Växjö
21 F Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5+0,8 km Inbj Res Högby IF
24 ti F Löttorpsvarvet, C, 6,2+1,4+0,8 km Inbj Res Högby IF
25 on   Karlstad GP   Res IF Göta Karlstad
27-28 fr-lö   RM 24h   Res Team Ultrasweden LK
28 F Ölandsjoggen, C, 10+4+2,5+1,5 km   Res Persnäs AIF
29   ÖM, UÖM 17, 15, 13, 11, 9år Inbj Res Högby IF, FIK F-staden
             
AUGUSTI          
1 on F ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata 10+1,2+0,4 km Inbj Res Högby IF
4 F Ölands Marathon, C, asf-väg, 42.195m, inkl ÖM-VÖM Inbj Res Högby IF
4   DM, VDM Marathon Inbj Res Inlagt ovan
5 F Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km Inbj Res Hultanäs SoFK
3-5 fr-sö   STORA JSM 19-22, USM 17   Res Huddinge AIS
3-5 fr-sö   STORA USM 15-16   Res Hammarby IF
7-12 ti-sö   EM   Res Berlin, GER
10-12 fr-sö   STORA VSM Inbj Res Högby IF
11 F Sisu-spelen, C, UT+, arena Inbj Res IK Sisu, Nässjö
11 F Blomsterloppet, D, grusväg, 11,4+5,7+1,6+0,6 km   Res Ålems OK
11-12 lö-sö   NORDISKA JUNIORLANDSKAMPEN   Res Hvidovre, DEN
11-12 lö-sö   NORD-BALTISKA 22ÅRS-MÄSTERSKAPEN   Res Gefle IF
12 F Kräftspelen, C, UT+, arena   Res Villstad GIF
14 ti F Blodomloppet Jönköping, C, asf, grus, 10+5 km   Res Hovslätts IK
17 fr F Ljungby Big Shot, IT, arena   Res Ljungby FIK, 24Seven
17 fr F VP Citylopp, C, asf väg-gata, 10+5+1,7+1+0,4 km   Res OK Njudung
18   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 2 K Inbj Res Habo FIF-04
18   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 3 M/K södra Inbj Res IF Udd, Karlshamn
18   Göteborgs GP   Res Göteborgs FIF
18 F Jönköping Marathon & Half Marathon, C   Res Team Runnershigh
19   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 1 M/K Inbj Res IK Lerum FI
19   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 3 M/K norra Inbj Res Oskarshamns SK
19   LAG USM   Res Malmö AI
19 F WSK-spelen, C, UT+, arena Inbj Res Wärnamo SK
21 ti F Smålandspelen, D, UT+, arena   Res IFK Växjö
24-26 fr-sö   FRIIDROTTS-SM   Res Eskilstuna, R-Rek, Ärla
25   VSM FEMKAMP   Res Katrineholms SK
25   VSM KASTMÅNGKAMP Inbj Res Bottnaryds IF
25   VDM kastmångkamp Inbj Res Inlagt ovan
25   Lag-UDM, kvalomgång 2, norra Inbj Res Habo/Jkpg-kretsen
25   Lag-UDM, kvalomgång 2, södra Inbj Res Ljungby FIK
25 F Festilvalloppet, C, bland u, 10+5 km Inbj Res SK Graal
25 F Mullsjö x-trail ½ marathon, C   Res Mullsjö SOK
25 F Väckelsångsloppet, C bland u,18,4+8,9+4,5+2,3 km   Res Väckelsångs IK
25 F Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 4,9 km Inbj Res Högby IF
28 ti F Smålandspelen för de yngre, D, UT, arena   Res IFK Växjö
31 fr F Hillerstorps Adventure Race, C, asf/grus, 10,4+5,2+1,5+0,4   Res Hillerstorps GoIF
31 fr   Sävsjö Stadslopp, D, asf/väg, 10+5+1,6+1,2 km Inbj Res IFK Sävsjö
31-1 fr-lö   FINNKAMPEN     Tampere, FIN
             
SEPTEMBER          
1 F Spring Hultsfred, C, asf/grus, M+½+10+5 km Inbj Res Hultsfreds LK
1   DM, VDM Halvmarathon   Res Inlagt ovan
1 F John Bauer Trail Run, C, kup. terr. 22,5+10+2 km   Res IK Hakarpspojkarna
1   Tjejmilen     Hässelby SK / Spårv.FK
1   Säsongsmångkamp, D, UT, arena Inbj Res Kalmar SK
1   Karlskronaspelen, UT+ arena   Res KA 2 IF
1-2 lö-sö   KRAFTMÄTNINGEN, FINAL   Res Linköpings GIF
2 F Ränneborgskastet, C, UT+, arena Inbj Res Eksjö Södra IK
4 ti F Stafesten för UNICEF, C, stafett 5x5 km   Res IK Hakarpspojkarna
4-16 ti-sö   VVM STADIA     Malaga, ESP
8 F HIK-kampen, C, UT+, arena Inbj Res Hovslätts IK
8   Svartbäcksmåladagen, D, 5+1,4+0,7 km + back/trail   Res Glasrikets RC Nybro
8   IAU VM 100 KM   - Sveti Martin Muri, CRO
8-9 lö-sö   KONTINENTALCUPEN IAAF   - Ostrava, CZE
8-9 lö-sö   SM-JSM-USM MÅNGKAMP   Res IK Orient, Bohus IF
9   Lag-UDM final | Funktionärer | Tidsprog | PM Inbj Res SmFIF m. hjälp i Sävsjö
9 F Sunnerboloppet, C, bland u, 10+4,7+2,2 km INSTÄLLT   - FK Finn, Ljungby FIK
9   Visans Skeppsloppet, D, bland u. 8+2,5+1+0,5 km Inbj Res Storebro SC
13 to   Kasttävling, D, arena Inbj Res Wärnamo SK
13 to   X-traLoppet, D, bland u, 10+4,5+1,7 km Inbj Res SK Graal
15 F Mini-LM 9-11år, Kronoberg INSTÄLLT - - Alvesta FI
15 F Alvesta Veteranspel, C, VT, arena INSTÄLLT - - Alvesta FI
15   Stockholm Halvmarathon     Spårv./Häss./Tureberg
15 F Varvetmilen Växjö, C, 10 km   Res Växjö LK
15 F VXO Halvmaraton, C, 21,1 km   Res Växjö LK
15   Örsjösjön runt, D, grus/skogsstig/asfalt, 5,6 km Inbj Res Örsjö IF
15   Lag-DM Inbj Res IK Sisu, Nässjö
15-16 lö-sö   GM 13-14 ÅR Inbj Res Eslövs AI
16 F Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 12+8+5+2,5+1+0,3 km Inbj Res Södra Vi IF
16   DM lång terräng   Res Inlagt ovan
16 F LöpRallarn, C, 15+7,5+5+2+1 km   Res IF Hallby, Bottn.IF
22   DM o VDM 10.000m Inbj Res Jkpg Friidrottskrets
22 F Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT   Res Kalmar SK
28-30 fr-sö   TCS Lidingöloppet     IFK Lidingö, Sthlm FIF
30 F TAIF-spelen, C, UT+, arena | Anm / PM / Tidsprog Inbj Res Tranås AIF
             
OKTOBER          
6   Gummiloppet, D, asf väg gata, 8+3,7 km Inbj Res Rydaholms GoIF
7 F Höglandsloppet, D, terr-stig, 10+5+2+1 km Inbj Res IK Sisu, Nässjö
13   VSM MARATHON Inbj Res Jalles TC
13 F Ekerumsloppet, D, terr-stig, 10+1,6 km Inbj Res Högby IF
14 F Entimmesloppet, D, arena Inbj Res Eksjö Södra IK
20 F Växjö Marathon, C, asf-väg     Växjö LK
20 F Havslättsmarodören, D, terräng 6,5 km     Oskarshamns SK
25/8-21/10   DM Castorama Inbj Res Hemmabanor
27-28 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG Inbj   Högby IF
             
NOVEMBER          
10   NM-JNM TERRÄNG     ISL
11 F Äspöloppet, D, 3,6km upp 14° genom tunnel     Oskarshamns SK
17 lö    Jämjöhalvan, C, halvmarathon, 10+5 km     Team Blekinge LF
             
DECEMBER          
9   EM-JEM TERRÄNG     Tilburg, NED
31 F Sylvesterloppet Anderstorp, C, asf/väg, 10+5+1,5 km     Anderstorps OK
31 F Sylvesterloppet Kalmar, C, asf, 10+5+2,4+1,2+0,7km     Högby IF

Resultat från alla andra resultattävlingar och liknande inom Småland

Skicka till markus.andersson@smfif.se och lennart.julin@friidrott.se
Samt ev. övriga klubbar och distriktsförbund som haft deltagare med.

NOV-17     Arrangör
19 KM 11-14år inomhus Res IFK Växjö
         
DECEMBER        
         
JANUARI        
16 ti Kretsmästerskap senior-ungdom Res Jkpg Friidrottskrets
         
FEBRUARI        
         
MARS        
17 Mini-LM 10-11 år inomhus Res Jkpg Friidrottskrets
         
APRIL        
         
MAJ        
2 on Kastfemkamp veteraner Res Stensjöns IF
6 Höglandsolympiaden Res IK Sisu, Nässjö
16 on Kasttävling veteraner Res Lekeryd-Svarttorp SK
17 to Resultattävling / KM 300m Res Oskarshamns SK
20 Resultattävling stav Res Stensjöns IF
22 ti Resultattävling Res Ljungby FIK
23 on Träningstävling Res IK Sisu, Nässjö
         
JUNI        
5 ti Kastfemkamp veteraner Res Stensjöns IF
10 KM Res IFK Sävsjö
11 KM födda 06-07, höjd, längd, spjut Res Habo FIF-04
11 Klubbtävling födda 08-09 Res Habo FIF-04
         
JULI        
13 fr Träningstävling Res IK Sisu, Nässjö
14 Klubbtävling Res Stensjöns IF
31 ti Kretsmästerskap senior-veteran Res Jkpg Friidrottskrets
         
AUGUSTI      
1 on Kastmångkamp veteraner Res Stensjöns IF
15 on Träningstävling Res IK Sisu, Nässjö
15 on Kasttävling veteraner Res Lekeryd-Svarttorp SK
19 KM 800m Res SK Graal
27 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
29 on KM längd, spjut Res Lekeryd-Svarttorp SK
         
SEPTEMBER      
2 Kretsmästerskap 8-17 år Res Jkpg Friidrottskrets
3 Klubbmästerskap Res IFK Sävsjö
3 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
5 on KM höjd, diskus Res Lekeryd-Svarttorp SK
8 Castorama Res IFK Växjö
10 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
10 KM   Hovslätts IK
11 ti KM   Hovslätts IK
12 on KM sprint Res Lekeryd-Svarttorp SK
13 to KM   Hovslätts IK
12 on Träningstävling Res IK Sisu, Nässjö
17 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
17 KM   Hovslätts IK
18 ti KM   Hovslätts IK
19 on KM tresteg, kula Res Lekeryd-Svarttorp SK
20 to KM   Hovslätts IK
23 Kretsmästerskap kast 11 o 13år | Inbj Res Bottnaryds IF, LSSK
23 Castorama Res Ljungby FIK
23 Castorama Res Oskarshamns SK
23 Castorama Res IK Sisu, Nässjö
23 Kastfemkamp Res Stensjöns IF
24 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
24 KM   Hovslätts IK
25 ti KM   Hovslätts IK
25 ti Castorama Res Ljungby FIK
26 on KM löpning, slägga Res Lekeryd-Svarttorp SK
27 to KM   Hovslätts IK
27 to Castorama Res Högby IF
27 to Castorama Res Bottnaryds IF
28 fr Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
29 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
29 Castorama Res IK Hakarpspojkarna
29 Hinderlopp | Inbjudan   Habo FIF-04
30 Castorama Res Ljungby FIK
30 Castorama Res Bottnaryds IF
         
OKTOBER      
2 ti Castorama Res Ljungby FIK
4 to Castorama Res Högby IF
4 to Castorama + resultattävling Res Lekeryd-Svarttorp SK
6 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
6 Castorama Res IK Hakarpspojkarna
6 Mini-castorama Res Skruvs IF
6 Castorama m.m. Res Bottnaryds IF
6 Castorama m.m. Res Villstad GIF
7 Castorama + slägga   Villstad GIF, WSK
7 Castorama + sprint Res Högby IF
7 Castorama Res Ljungby FIK
9 ti Castorama Res Högby IF
10 on Castorama Res Ljungby FIK
13 Klubbtävling Res Skruvs IF
13 KM femkamp Res Oskarshamns SK
13 Castorama Res Tranås AIF
14 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
14 Castorama Res Ljungby FIK
14 Castorama Res Wärnamo SK
14 Castorama Res IK Sisu, Nässjö
14 Castorama Res Eksjö Södra IK
18 to Castorama + 600m Res Högby IF
21 Castorama Res Villstad GIF
         
NOVEMBER      
         
DECEMBER      
         

FÖRKORTNINGAR I TÄVLINGSPROGRAMMET

VM Världsmästerskap U Ungdom
EM Europamästerskap UT Ungdomstävling uteslutande avsedd för juniorer/ungdomar
NM Nordiskt mästerskap UT+ Ungdomstävling med vissa seniorgrenar
SM Svenskt mästerskap VT Veterantävling
JSM Svenskt juniormästerskap FGP Folksam Grand Prix
USM Svenskt ungdomsmästerskap V Vägtävling
VSM Svenskt veteranmästerskap T Terrängtävling
DM, JDM, UDM, VDM Distriktsmästerskap efter samma princip som ovan. (C) Centralt sanktionerad tävling
Ett "I" Före anger inomhus (D) Distriktssanktionerad tävling
LM Länsmästerskap V-T Väg- och/eller terrängtävling
KRM Kretsmästerskap M Män, Seniorer
IT Internationell tävling K Kvinnor, Seniorer
NT Nationell tävling med uteslutande seniorgrenar J Juniorer, Män och Kvinnor
NT+ Nationell seniortävling med vissa grenar också för juniorer/ungdomar och/eller veteraner P Pojkar
SEN Seniorer F Flickor