Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

SMÅLANDS FRIIDROTTSFÖRBUND

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


TÄVLINGSPROGRAM 2016   Till program: 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07

Smålands Friidrottsförbunds tävlingsprogram, kompletterat med det centrala och regionala programmet samt ytterligare aktuella tävlingar. Mindre klubbtävlingar o liknande utan sanktion redovisas i separat tabell efter huvudprogrammet. Förkortningar längst ner på sidan.

Sanktionsansökningar ska göras i FRIDA. Manual. Ansökningsperioder för kommande års tävlingssäsong är maj för inomhus och september för utomhus. Tävlingar nedan markerade "F" finns i FRIDA (bara Smålands-arrangemang markeras).

Uppdateringar efter Höstmötet 2015-12-05.
12 dec
(datum KA2-spelen), 14 dec (datum Marsträffen), 17 dec (datum+arr SM-milen, datum VSM kastmångkamp, Ölands Tjurrus), 22 dec (IDM viktkastning), 10 jan (datum Herrgårdsstafetten och Halvslättsmarodören), 11 jan (datum Ljungby Big Shot, Vilden X-Trail), 14 jan (datum Äspöloppet), 18 jan (arr IGM), 20 jan (datum Herrgårdsstafetten, sanktionsnivå Hillerstorp Adventure Race), 21 jan (datum Alvesta Throwing Day, datum Europacup 10.000m, arr JVM), 4 feb (LagaMilen, Växjö-tävlingar 13/2, 20/2, 5/3, 9/3), 11 feb (Kalvinknatet Ljungby), 16 feb (resultattävling Växjö), 20 feb (datum Ränneborgsspelen), 22 feb (Möbelriket Trailrun), 24 feb (arr Lag-SM-kval, arr JNM-UNM o SWE-FIN-EST mångkamp, VSM hel + halvmarathon + 10km + femkamp, VVM i Bergslöpning), 25 feb (alla/4st ÖM, arr VDM+DM mångkamp, arr Göt-serie match 1, datum DM 10.000m), 27 feb (datum Lag-UDM kval 1 norra, datum/arr VDM kastmångkamp), 11 mars (Mighty Marsh Run), 15 mars (spjuttävling 18/3), 29 mars (Cityloppet Oskarshamn), 31 mars (Kraftmätningen final, Nordic Challenge 10.000m, Folksam Challenge, Sthlm Bauhas Athletics, EM 24 timmar, VM Ultratrail), 4 apr (Tråddragarrundan), 6 apr (namn o datum Lindsdal Runt), 4 maj (fyra sommar-kasttävlingar i Växjö), 11 maj (datum LöpRallarn), 18 maj (KSK-KM i mångkamp), 20 maj (Ymerspelen), 18 juni (datum Rosenbomspelen), 23 juni (Strömsnäs Cross Xtreme), 26 juni (SM 100km), 1 juli (datum Vet-ÖM), 5 juli (Ekerumsloppet), 13 juli (arr Göt-cup 2 div2), 23 juli (Star FM Lady´s Shotput, Kebnekai Invitational), 28 juli (Karlstad GP), 2 sep (datum Kalmarspelen), 13 sep (Sollidenloppet), 26 okt (1h-löp Eksjö), ...

Rött = Ej klart/osäkert.


NOV-15      FRIDA Länk till ev. hemsida Inbj Res Arrangör
8 F Söndagstävling, D, UT, arena inomhus   Res IFK Växjö
21   Folkungaspelen, UT, arena inomhus   Res Linköpings GIF
21-22 lö-sö   Adventsspelen, UT, arena inomhus Inbj Res Utby IK
             
DECEMBER          
5-6 lö-sö   Julklappsjakten, UT+, arena inomhus Inbj Res Göteborgs KIK
12   Tomtespelen, UT+, arena inomhus Inbj Res KA 2 IF
17 to   Luciasprintern, D, UT+, arena inomhus Inbj Res IFK Växjö
             
JANUARI          
9-10 lö-sö   Örebro Indoor Games, C, UT+, arena inomhus Inbj Res KFUM Örebro
10   IVDM | Tidsprogram Inbj Res Jkpg Friidrottskrets
15-17 fr-sö   Scandic Indoor Games, C, UT+, arena inomhus Inbj Res Huddinge AIS
16-17 lö-sö   KA2-spelen, UT+, arena inomhus Inbj Res KA 2 IF
23-24 lö-sö   Best Western Games, C, UT+, arena inomhus Inbj Res IFK Växjö
30-31 lö-sö   Pallasspelen, NT+, arena inomhus Inbj Res IK Pallas
30-31 lö-sö   Norrköping Indoor Games, UT+, arena inomhus Inbj Res GoIF Tjalve
             
FEBRUARI          
6   KRAFTMÄTNINGEN 17 ÅR Inbj Res Huddinge AIS
6-7 lö-sö   Stora IDM-IJDM-IUDM, IVDM 200+800+3000m
Inbj | Startlista | Tidsprog | PM | Ansvar/funk-lista
Res SmFIF m. hjälp i Växjö
7   IVSM FEMKAMP Inbj Res Nyköpings BIS
13   NOR-DEN/ISL-FIN-SWE   Res IFK Växjö
13 F P/F13 4x200m, M/K diskus+kula, D, arena inomhus   Res IFK Växjö
16 ti   Resultattävling, D, arena inomhus Inbj Res Atleticum Växjö SK
17 to   Globen Galan, IAAF, arena inomhus   Res Hässelby SK, Spårv. FK
20 F M/K diskus, D, arena inomhus   Res IFK Växjö
20-21 lö-sö   STORA IJSM 19-22, IUSM 17   Res IFK Växjö
27-28 lö-sö   STORA ISM     Malmö AI
28   Sunnakampen, UT, arena inomhus   Res KA 2 IF
28   Mini-LM 10-11år, Jönköpings län   Res Jkpg Friidrottskrets
             
MARS            
4-6 fr-sö   STORA IVSM   Res Järvsö IF/Bollnäs
5 F P/F13-14 höjd+stav, D, arena inomhus   Res IFK Växjö
5   Halmstad Indoor, UT+, arena inomhus Inbj Res IFK Halmstad
5-6 lö-sö   STORA IUSM 15-16   Res IK Orient, Uddevalla
5-6 lö-sö   Växjö Inomhuskast, C, NT+, arena inomhus Inbj Res IFK Växjö
5   IDM viktkastning   Res Inlagt ovan
9 on F P/F12-14 60m+längd+kula, D, arena inomhus   Res IFK Växjö
12   Vårtävling, grusväg 8+3,1km   Res Solvikingarna/Göteborg
12-13 lö-sö   GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR, INOMHUS Inbj Res IK Ymer, Borås
12-13 lö-sö   ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP   Res Örgryte IS
12-13 lö-sö   IDM, IJDM 19, IUDM 17,15 mångkamp   Res Inlagt ovan
12-13 lö-sö   EUROPACUP VINTERKAST   Res Arad, ROU
17-20 to-sö   IVM   Res Portland, OR
18 fr F P19 spjut, D, arena inomhus   Res IFK Växjö
19 F Annelundsrundan, C, asfalt-gata, 10+5+1,1km Inbj Res FK Finn
19   Vårtävling, grusväg 16+32km   Res Solvikingarna/Göteborg
19-20 lö-sö   Växjömångkampen, D, UT 12-14år, inomhus Inbj Res IFK Växjö
19-20 lö-sö   IUDM 12,13,14 mångkamp   Res Inlagt ovan
26   VM HALVMARATHON   Res Cardiff, GBR
28 F Hallarydsloppet, C, bl.u-lag, 21+9,8+6+3,2+1,2km Inbj Res Hallaryds IF
29-3 ti-sö   IVEM   Res Ancona, ITA
             
APRIL            
2 F Marsträffen, D, UT+, arena inomhus   Res IK Hinden
2   Vårcupen, C, UT, arena inomhus Inbj Res Tranås AIF
10   ÖM, UÖM, VÖM Terräng Inbj Res Föra AIK
16 F Skälbyloppet, C, grus.park väg, 8+4+1,9+1,1+0,6km Inbj Res Högby IF
23 F Kastkväll, D, UT+, arena   Res IFK Växjö
23 F Vårstafetten, C, Bland u, 42195m + 34954m, 8 str. Inbj Res Målilla-Mörlunda SKI
23 F Ölands Tjurrus, D, obanat, 5+1,5 km   Res Högby IF
24   DM, JDM, UDM, VDM Terräng Inbj Res SK Graal, Markaryds FK
24   Vårloppet, D, terräng 10+5+1 km Inbj Res FIK Färjestaden
24 F Landsjön Runt, D, asf väg-gata, 12,5+6 km Inbj Res IK Vista
30 F Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 24/64 km, 6/11 str. Inbj Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
             
MAJ            
1 F Växjöloppet, C, bland u, 21+10+4,7 km   Res IFK Växjö
7 F Majspelen, C, UT+, arena Inbj Res Oskarshamns SK
7   DM o VDM 10.000m Inbj Res Inlagt ovan
7 F Junespelen, C, UT+, arena Inbj Res IK Hakarpspojkarna
7 F Friskishalvan, C, 21,1+10 km   Res Friskis & Svettis Jkpg
9 F Vår Ruset Växjö, C, tjejlopp, bland u, 5 km   - IFK Växjö
12 to F Vår Ruset Jönköping, C, tjejlopp, bland u, 5 km   - IK Hakarpspojkarna
13 fr   Lagårdsrännet, D, terr.stig, bland, 9+5+2 km Inbj Res Skullaryds SK
14 F Scaniamilen, C, mot-spår, 10+5+2+1 km Inbj Res Oskarshamns SK
14 F Wärnamo Kvartsmarathon, C, bland u, 10549m+5km Inbj Res Wärnamo SK
14   LAG-SM KVAL, grupp B   Res GoIF Tjalve
14   NORDIC CHALLENGE 10.000 M   Res Allerød, DEN
14 F B-TEX Cup, C, UT+, arena   Res Villstad GIF
14 F Alvesta Throwing Day, C, UT+ VT, arena INSTÄLLD Inbj - Alvesta FI
17 ti F Papricalunken, D, grus/stig, 1,2 km Inbj - Glasrikets RC
17 ti F Linnéalunken, C, asf-gata, grus, 5 km Inbj - Glasrikets RC
18 on   Kasttävling 1, D, UT+, arena Inbj Res IFK Växjö
20-22 fr-sö   VEM NON STADIA   Res Algarve, POR
21   Göteborgsvarvet, Halvmarathon   Res Göteborgs FIF
21   SM HALVMARATHON   Res Inlagt ovan
21 F Marknadsspelen, C, UT+, arena Inbj Res Skruvs IF
21 lö    DM o UDM stafett Inbj Res Inlagt ovan
21 F Lindsdal Runt, C, asfalt 4,2+0,9 km     Kalmar SK
25 on F Drottning Margaretaloppet, C, tjejlopp, bland u, 5 km     Kalmar SK
26 to   Kalvinknatet, D, knattelopp, bland u, 1,3+0,8km Inbj Res Ljungby FIK / Malmö AI
26-27 to-fr F KSKs öppna KM i Mångkamp K-K22-F19 Inbj Res Kalmar SK
27 fr F Eksjö Stadslopp, C, asf, 10+5+1+0,6 km Inbj Res Eksjö Södra IK
28 F England Runt, C, bland u, 10+5+1,7 km Inbj Res Markaryds FK
28 F Hindenspelen, C, UT+ arena Inbj Res IK Hinden
28   Lag-UDM, kvalomgång 1, norra Inbj Res Jönköp. Friidr.krets
28-29 lö-sö   SM-JSM-USM STAFETT Inbj Res Stadionklubbarna
29 F WSK Spelen, C, UT+, arena Inbj Res Wärnamo SK
29 F Vilden X-trail, C, 10+6+2,8km, stigar/obanat Inbj Res Jönköpings OK
30 F Kalvinknatet, C, knatte, gräs/grus, 1,5+0,9+0,6km Inbj Res Högby IF / Malmö AI
             
JUNI            
1 on F Råslättspelen, C, NT+, arena Inbj Res Jönköp. Friidr.krets
1 on F Tjejlunken, C, Tj, bland u, 6 km Inbj Res OK Njudung
1 on F Herrgårdsstafetten, D, asf-väg-gata, 5 km, 5 str. Inbj Res Oskarshamns SK
4   ASICS Stockholm Marathon   Res Hässelby SK / Spårv.FK
4   SM I MARATHON   Res Inlagt ovan
4 F Mönsterås Stadslopp, C, asfalt, 10+4+1,6+0,8km   Res Ålems OK
4 F Skomakareloppet, D, bl.u, 9+4,5+1+0,3 km   Res Misterhults AIS
4   Lag-UDM, kvalomgång 1, södra | Tidsprogram Inbj Res Högby IF m.f. i Kalmar
4-5 lö-sö   Ymerspelen, UT+, arena Inbj Res IK Ymer, Borås
5   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 1 M/K   Res Hovslätts IK, IKHP
5   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 2 M/K   Res Kalmar SK
5   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 3 M/K   Res Ljungby FIK
5   KRAFTMÄTNINGEN, KVAL Inbj Res Ljungby FIK
5   EUROPACUP 10.000M   - Mersim, TUR
6   Möbelriket Trailrun, D, terräng-stig, 10+5+2+0,2 km Inbj Res OK Norrvirdarna
10 fr F Vimmerbyloppet, C, bl.u., 10+5+2+1+0,5 km Inbj Res Vimmerby SK
11-12 lö-sö   Stora DM-JDM-UDM Inbj Res IK Sisu, Nässjö m.f.
11-12 lö-sö   EST-FIN-SWE + JNM-UNM MÅNGKAMP   Res Huddinge AIS
11-12 lö-sö   Rosenbomsspelen, UT+, arena   Res KA 2 IF
12   Mighty Marsh Run, D, obanad terräng, 10+5 km Inbj Res Bredaryd SOK
15 on   SM, JSM 22, VSM 10 KM LANDSVÄG   Res Hässelby SK / Spårv.FK
16 to   Stockholm Bauhaus Athletics, Diamond League   Res Stadionklubbarna
18 F Florhultsloppet, D, blandat underlag 5 km Inbj Res Glasrikets RC
18 F Öland Ultra, C, 50+25 km Inbj Res Högby IF
18-19 lö-sö F Bottnarydskastet, C, IT, arena Inbj Res Bottnaryds IF
18-19 lö-sö   Laxaspelen, UT+ arena Inbj Res IFK Halmstad
19 F Habo Challenge, C, UT+, arena Inbj Res Habo FIF-04
19 F LagaMilen, C, 10+6+4+1 km   Res Skillingaryds IS
21 ti   Folksam Challenge   Res IFK Umeå
22 on F Vätterspelen, C, NT+, arena   Res Hovslätts IK, Habo FIF
26   Kasttävling 2, D, UT+, arena Inbj Res IFK Växjö
28 ti   Kasttävling 3, D, UT+, arena Inbj Res IFK Växjö
28 ti   Sollentuna GP   Res Häss, Spårv, Tureberg
29 on F Böda Beach Run, C, 10+5+2,5+1 km Inbj Res Högby IF
             
JULI            
1-3 fr-sö   VNM Inbj Res Odense, DEN
1-3 fr-sö   Världsungdomsspelen, UT+ arena Inbj Res Göteborgs FIF
2   EM BERGSLÖPNING   Res Arco, ITA
2   VSM MARATHON Inbj Res Östansjö SK
2 F Kalmar Malkars 21 KM, C, halvmara, asf-gata   Res Högby IF
2   Grevskapsloppet, D, bl.u., 10+5+3+1 km Inbj Res Visingsö AIS
4   Veteran-ÖM Inbj Res Högby IF
6-10 on-sö   EM   Res Amsterdam, NED
7 to F Cityloppet, D, asf-väg-gata, 6km   Res Oskarshamns SK
8 fr F Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,5km Inbj Res Gamleby OK
8 fr F Böda Sandsloppet, D, 6,5+5,5+4+3 km Inbj Res Högby IF
8-10 fr-sö   Öresundsspelen, UT+ arena   Res IFK Helsingborg
9-10 lö-sö   Stora VDM Inbj Res Högby IF
9-10 lö-sö    DM, JDM, UDM Mångkamp Inbj Res Högby IF
10   Visans Skeppsloppet, D, bland u. 8+4+2+1 km Inbj Res Storebro SC
13 on   LAG-SM   Res Norrköping
13 on   SM 100 KM   Res Tjalve IF N-köping
14-17 to-sö   UNGDOMS-EM   Res Tblisi, GEO
15 fr F Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2+1,5 km   Res IFK Borgholm
17 F Ölandsspelen, C, UT+, arena Inbj Res Högby IF
17   DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m Inbj Res Inlagt ovan
19-24 ti-sö   JUNIOR-VM   - Bydgoszcz, POL
20 on   Kasttävling 4, D, UT+, arena Inbj Res IFK Växjö
22-24 fr-sö   STORA VSM   Res Söderhamns IF
23 F Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5 km Inbj Res Högby IF
27 on F Löttorpsvarvet, D, 6,5+1,5+0,75 km Inbj Res Högby IF
27 on   Karlstad GP   Res IF Göta Karlstad
30 F Ölandsjoggen, C, 10+4+2,5+1,5 km Inbj Res Persnäs AIF
31   Senior- o Ungdoms-ÖM Inbj Res Högby IF / FIK F-staden
             
AUGUSTI          
3 on F ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata 10+1,2+0,4 km Inbj Res Högby IF
5-7 fr-sö   STORA JSM 19-22, USM 17   Res Hässleholms AIS
5-7 fr-sö   STORA USM 15-16   Res Finish, H-holm, Pallas
6 F Ölands Marathon, C, asf-väg, 42.195m, inkl ÖM-VÖM Inbj Res Högby IF
7 F Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km   Res Hultanäs SoFK
12-21 fr-sö   OS   - Rio de Janeiro, BRA
13   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 1 M/K Inbj Res IK Hakarps, Hovslätts IK
13   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 2 M/K   Res Högby IF
13   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 3 M/K   Res ÖIS, Sävedalens AIK
13 F Ränneborgsspelen, C, UT+, arena Inbj Res Eksjö Södra IK
13   Star FM Lady´s Shotput, C, NT, arena Inbj Res Athletics 24Seven
13-14 lö-sö   NORDISKA JUNIORLANDSKAMPEN   Res Hafnarfjördur, ISL
14 F Sisu-spelen, C, UT+, arena Inbj Res IK Sisu, Nässjö
16 ti F Blodomloppet, C, asf, grus, 10+5 km   Res Hovslätts IK
16   Kebnekai Invitational, C, NT, arena Inbj Res Athletics 24, F-staden
19 fr F VP Citylopp, C, asf väg-gata, 10+5+1,7+1+0,4 km Inbj Res OK Njudung
19 fr F Ljungby Big Shot, IT, arena Inbj Res Athletics 24, Ljung.FIK
20 F Kräftspelen, C, UT+, arena   Res Villstad GIF
20   LAG-USM   Res Huddinge
20-21 lö-sö   NORDISK-BALTISKA MÄSTERSKAPEN 22 ÅR   Res Leppävaara, FIN
21   Lag-DM Inbj Res Habo FIF-04
23 ti F Smålandspelen, C, UT+, arena   Res IFK Växjö
26 fr   Sävsjö Stadslopp, D, asf/väg, 10+5+1,6+1,2 km Inbj Res IFK Sävsjö
26 fr F Hillerstorps Adventure Race, C, asf/grus, 10,4+5,2+1,5+0,4   Res Hillerstorps GoIF
26-28 fr-sö   FRIIDROTTS-SM   Res Turebergs FK
27   Lag-UDM, kvalomgång 2, norra Inbj Res IK Sisu, Nässjö, m.f.
27 F Göteborgsvarvets seedningslopp, C, 10 km   Res Växjö LK
27 F Mullsjö x-trail ½ marathon, C   Res Mullsjö SOK
27 F Festilvalloppet, D, bland u, 10+5 km Inbj Res SK Graal
27 F Blomsterloppet, D, grusväg, 11,4+5,7+1,6+0,6 km   Res Ålems OK
27 F Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 5,1 km Inbj Res Högby IF
27-28 lö-sö   VVM BERGSLÖPNING   - Susa, ITA
28 F Väckelsångsloppet, C bland u,18,4+8,9+4,5+2,3 km   Res Väckelsångs IK
28   Lag-UDM, kvalomgång 2, södra Inbj Res Ljungby FIK
28   VSM FEMKAMP   Res Säters IF
             
SEPTEMBER          
3 F H-freds hel+½ o Strandmil, C, asf/grus, M+½+10+5+1,4+0,7km Inbj Res Hultsfreds LK
3   DM, VDM Halvmarathon Inbj Res Inlagt ovan
3   VSM HALVMARATHON Inbj Res Inlagt ovan
3 F Smålandsstenarloppet, C, grusväg 14+7+1,5+0,85 km   Res OK Vivill
3 F Tranåsloppet, C, 15+10+5+2,6+1,8+1,2km   Res Tranås AIF
3   Tjejmilen   Res Hässelby SK / Spårv.FK
3   Karlskronaspelen, UT+ arena   Res KA 2 IF
3   Lag-UDM, final Inbj Res Wärnamo SK
3-4 lö-sö   FINNKAMPEN   Res Tampere, FIN
3-4 lö-sö   KRAFTMÄTNINGEN, FINAL   Res Linköpings GIF
4 F John Bauer Trail Run, C, kup. terr. 22,5+10 km   Res IK Hakarpspojkarna
10   Stockholm Halvmarathon   Res Spårv./Häss./Tureberg
10 F HIK-kampen, C, UT+, arena   Res Hovslätts IK
10   VSM KASTMÅNGKAMP Inbj Res Bottnaryds IF
10   VDM Kastmångkamp Inbj Res Inlagt ovan
10-11 lö-sö   SM-JSM-USM MÅNGKAMP   Res Falun
10-11 lö-sö   GM 13-14 ÅR | Anmälningsformulär (Excel) Inbj Res Högby IF
11 F Sunnerboloppet, C, bland u, 10+4,7+2,2 km Inbj Res FK Finn / Ljungby FIK
11   Tråddragarrundan, D, bland u, 8+5+3+1,5km Inbj Res Gnosjö FK
11 F LöpRallarn, C, 20+10+2x10 km   Res IF Hallby, Bottn.IF
17 F Mini-LM 9-11år, Kronoberg Inbj Res Alvesta FI
17 F Alvesta Veteranspel, C, VT, arena Inbj Res Alvesta FI
18 F Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT+ Inbj Res Kalmar SK
18 F Ulfveloppet, C, terrst, grusv, 12+8+5+1,3+0,3 km Inbj   Södra Vi IF
18   DM lång terräng Inbj Res Inlagt ovan
23-25 fr-sö   Lidingöloppet   Res IFK Lidingö, Sthlm FIF
24 F Musikmilen, C, 10 km   Res IFK Växjö / Växjö LK
25 F TAIF-spelen, C, UT+, arena Inbj Res Tranås AIF
             
OKTOBER          
1   Gummiloppet, D, asf väg gata, 8+3,7 km   Res Rydaholms GoIF
1   Sollidenloppet, D, asf grus-väg, 6,55 km INSTÄLLT Inbj - IFK Borgholm
8   ÖIS-loppet, D, terräng 13+5+1,5+0,4 km Inbj Res Ölmstads IS
9 F Höglandsloppet, D, terr-stig, 10+5+2+1 km Inbj Res IK Sisu, Nässjö
15 F Ekerumsloppet, D, terr-stig, 10+2 km Inbj Res Högby IF
16 F Havslättsmarodören, D, terräng 6,5 km Inbj Res Oskarshamns SK
16 F Göteborgsvarvets seedningslopp, C, 10 km   Res IK Hakarpspojkarna
22 F Växjö Marathon, C, asf-väg, 42195m   Res Växjö LK
22   DM, VDM Marathon   Res Inlagt ovan
27/8 - 23/10   DM Castorama Inbj Res Hemmabanor
22-23 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG   Res Västerås FK
22-23 lö-sö   IAU EM 24 timmar   Res Albi, FRA
23 F Strömsnäs Cross Xtreme, D, terr/motorbana 5 km Inbj Res SK Graal
26-6 on-sö   VVM   Res Perth, AUS
29   IAU VM Ultratrail   Res Geres, POR
             
NOVEMBER          
1 ti   Emtimmaslöpning på bana, D, arena Inbj Res Eksjö Södra IK
12   NM-JNM TERRÄNG     Kristiansand, NOR
12 lö    Jämjöhalvan, C, halvmarathon, 10+5 km     Team Blekinge LF
26 F Äspöloppet, D, 3,6km upp 14° genom tunnel   Res Oskarshamns SK
             
DECEMBER          
11   EM-JEM TERRÄNG     Chia, ITA
31 F Sylvesterloppet, C, asf/väg, 10+5+1,5 km Inbj   Anderstorps OK
31 F Sylvesterloppet Kalmar, C, asf, 10+5+2,4+1,2+0,7km Inbj   Högby IF

Resultat från alla andra resultattävlingar och liknande inom Småland

Skicka till markus.andersson@smfif.se, a.gronvall@telia.com och lennart.julin@friidrott.se
Samt ev. övriga klubbar och distriktsförbund som haft deltagare med.

NOV-15     Arrangör
15 KM hopp Res Lekeryd-Svarttorp SK
         
DECEMBER        
         
JANUARI        
26 ti Kretsmästerskap seniorer Res Jkpg Friidrottskrets
         
FEBRUARI        
3 on Kretsmästerskap 13-17år Res Jkpg Friidrottskrets
         
MARS        
8 ti Resultattävling inomhus Res Hovslätts IK
19 Kretsmästerskap 8-11år Res Jkpg Friidrottskrets
20 Klubbtävling längd & kula Res Lekeryd-Svarttorp SK
         
APRIL        
3 Klubbtävling 60m & höjd Res Lekeryd-Svarttorp SK
16 Höglandsmästerskapen terräng Res Eksjö Södra IK
         
MAJ        
8 HöglandsOlympiaden Res IK Sisu, Nässjö
9 Kastmångkamp Res Bottnaryds IF
12 to Resultattävling 200m Res Högby IF
17 ti Klubbtävling Res Ljungby FIK
17 ti KM Res Kalmar SK
18 on Resultattävling män slägga Res Bottnaryds IF
18 on Sisucupen del 1 Res IK Sisu, Nässjö
19 to Resultattävling 800m Res Högby IF
26 to Kasttävling veteraner Res Lekeryd-Svarttorp SK
30 Höglandsmästerskapen Res Tranås AIF
         
JUNI        
1 on Resultattävling ungdomar Res Bottnaryds IF
8 on KM kula Res Lekeryd-Svarttorp SK
13 Kastmångkamp Res Stensjöns IF
15 on Sisucupen del 2 Res IK Sisu, Nässjö
20 KM Res IFK Sävsjö
30 to Habo Summer Throw Slägga Res Habo FIF-04
         
JULI        
4-8 m-fr Friidrottsskola Res Högby IF
6 on Resultattävling flickor 6-9år Res Bottnaryds IF
26 ti Habo Summer Throw Diskus + Slägga Res Habo FIF-04
28 to KM 1500m Res Kalmar SK
29 fr Habo Summer Throw Diskus + Slägga Res Habo FIF-04
         
AUGUSTI      
2 ti Resultattävling stav Res Habo FIF-04
8 Kastmångkamp Res Stensjöns IF
10 on Kretsmästerskap seniorer o veteraner Res Jkpg Friidrottskrets
11 to Resultattävling 600+1000m Res Högby IF
17 on Sisucupen del 3 Res IK Sisu, Nässjö
18 to Resultattävling 1000m Res Högby IF
18 to Klubbtävling slägga o diskus Res Eksjö Södra IK
22 Kasttävling veteraner Res Lekeryd-Svarttorp SK
24 on KM längd + spjut Res Lekeryd-Svarttorp SK
25 to KM 60/80/100m, höjd Res Oskarshamns SK
29 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
29 Resultattävling vikt Res Lekeryd-Svarttorp SK
31 on KM sprint Res Lekeryd-Svarttorp SK
         
SEPTEMBER      
1 to KM 1500m Res Oskarshamns SK
3 Kastmångkamp Res IK Hakarpspojkarna
4 Castorama Res Ljungby FIK
5 KM Res IFK Sävsjö
6 ti KM 400m, längd, kula Res Oskarshamns SK
6 ti Castorama Res Atletics 24Seven
7 on Castorama Res Tranås AIF
7 on KM tresteg + diskus Res Lekeryd-Svarttorp SK
7 on Sisucupen del 4 Res IK Sisu, Nässjö
9 fr Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
11 KM diskus + kula Res Stensjöns IF
11 Castorama Res Villstad GIF
12 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
12 Klubbtävling löpning Res Eksjö Södra IK
13 ti KM 3000m Res Oskarshamns SK
14 on Castorama Res IFK Växjö
14 on KM slägga Res Lekeryd-Svarttorp SK
15 to Klubbtävling stav Res Eksjö Södra IK
16 fr KM höjd, stav Res IFK Sävsjö
18 Castorama Res Bottnaryds IF
21 on Castorama + KM 600m Res Lekeryd-Svarttorp SK
21 on KM diskus Res Habo FIF-04
22 to Castorama Res Högby IF
24 Kretsmästerskap kast 11-13år Res Lekeryd-Svarttorp SK
25 KM slägga Res Stensjöns IF
25 Castorama Res Bottnaryds IF
26 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
27 ti Castorama Res Bottnaryds IF
27 ti Klubbtävling Res Ljungby FIK
28 on Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
28 on Castorama Res Tranås AIF
Flera - KM Res Hovslätts IK
         
OKTOBER      
1 Jönköpings Kretsmästerskap slägga Res Bottnaryds IF
1 Castorama Res Oskarshamns SK
1 Castorama Res Wärnamo SK
2 Castorama Res Tranås AIF
2 Castorama Res Kalmar SK
3 Jönköpings Kretsmästerskap 10.000m Res IK Hakarpspojkarna
8 Castorama Res IK Sisu, Nässjö
9 Castorama Res IK Hakarpspojkarna
9 Sista Chansen inkl. Castorama Res Högby IF
9 Castorama Res Ljungby FIK
9 Resultattävling slägga Res Bottnaryds IF
9 Castorama Res Villstad GIF
15 Castorama Res IK Sisu, Nässjö
15 Castorama Res Villstad GIF
16 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
16 Castorama Res Ljungby FIK
18 ti Castorama Res Högby IF
20 to Resultatävling 400mH Res Högby IF
21 fr Castorama Res Högby IF
23 Castorama Res Bottnaryds IF
23 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
         
NOVEMBER      
         
DECEMBER      
31 Resultattävling kast Res Bottnaryds IF

FÖRKORTNINGAR I TÄVLINGSPROGRAMMET

VM Världsmästerskap U Ungdom
EM Europamästerskap UT Ungdomstävling uteslutande avsedd för juniorer/ungdomar
NM Nordiskt mästerskap UT+ Ungdomstävling med vissa seniorgrenar
SM Svenskt mästerskap VT Veterantävling
JSM Svenskt juniormästerskap FGP Folksam Grand Prix
USM Svenskt ungdomsmästerskap V Vägtävling
VSM Svenskt veteranmästerskap T Terrängtävling
DM, JDM, UDM, VDM Distriktsmästerskap efter samma princip som ovan. (C) Centralt sanktionerad tävling
Ett "I" Före anger inomhus (D) Distriktssanktionerad tävling
LM Länsmästerskap V-T Väg- och/eller terrängtävling
KRM Kretsmästerskap M Män, Seniorer
IT Internationell tävling K Kvinnor, Seniorer
NT Nationell tävling med uteslutande seniorgrenar J Juniorer, Män och Kvinnor
NT+ Nationell seniortävling med vissa grenar också för juniorer/ungdomar och/eller veteraner P Pojkar
SEN Seniorer F Flickor