Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

SMÅLANDS FRIIDROTTSFÖRBUND

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


TÄVLINGSPROGRAM 2015   Till program: 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07

Smålands Friidrottsförbunds tävlingsprogram, kompletterat med det centrala och regionala programmet samt ytterligare aktuella tävlingar. Mindre klubbtävlingar o liknande utan sanktion redovisas i separat tabell efter huvudprogrammet. Förkortningar längst ner på sidan.

Sanktionsansökningar ska göras i FRIDA. Manual. Ansökningsperioder för kommande års tävlingssäsong är maj för inomhus och september för utomhus. Tävlingar nedan markerade "F" finns i FRIDA (bara Smålands-arrangemang markeras).

Uppdateringar
2 jan (World Indoor Throwing), 9 jan (IVDM 800+3000m utgår), 10 jan (Vimmerbyloppet sanktionsnivå D --> C), 17 jan (Sollentuna GP, Göteborg GP, FC Uppsala, FC Göteborg, datum Ölands Kyrkstafett, datum VSM femkamp, datum VSM kastfemkamp), 20 jan (datum Tjurruset Löttorp), 27 jan (Lag-SM), 5 feb (KA2-spelen), 14 feb (datum VSM 10 km), 18 feb (Lag-UDM-kval 2), 26 feb (Arr VDM kastmångkamp), 12 mars (Ölands Ultra, datum Sollidenloppet), 14 mars (Alvesta Throwing Day), 19 mars (Herrgårdsstafetten, datum Lag-UDM kval 2 södra och VDM kastmångkamp), 21 mars (IAU VM/EM 24h, European Youth Olympics, arr Lag-SM-kval, datum Lag-SM), 22 mars (datum o arr Lag-UDM kval 1 norra+södra och DM/UDM lång stafett), 23 mars (datum VDM Kastmångkamp), 24 mars (Lindsdalsloppet, IAU VM Ultratrail), 27 mars (Kraftmätningskval Ljungby, datum Världens Barnloppet), 30 mars (datum o arr Lag-UDM kval 1 södra), 11 april (arr Göt-ser div1 M1, div1+2 M2, datum Jämjöhalvan, sanktionsnivå Världens Barnloppet, Växjö Ultramarathon, Scaniamilen), 12 april (datum DM 10.000m), 16 april (namn Salomon Trail Tour --> John Bauer Trail Run), 6 maj (Friendsloppet Oskarshamn, Smurfitloppet, Kasttävlingar 1-6), 8 maj (arr Göt-ser m1 div2), 11 maj (Tråddragarrundan), 24 maj (arr Göt-ser m1 div3), 26 maj (datum EST-FIN-SWE mångkamp, ort JNM-UNM mångkamp), 2 juni (Lag-UDM-final och Mångkamps-DM), 5 juni (Karlstad GP, F.Ch Umeå), 21 juni (Stavkväll+Kastkväll), 23 juni (datum Mini-LM), 27 juni (Hillerstorps Adventure Race), 8 juli (Universiaden), 21 juli (arr Göt-serie 2, div3), 25 juli (Alvesta Veteranspel) 2 aug (datum Ölandsjoggen, namn DN Galan etc --> Bauhaus), 11 aug (Kultävling Ljungby ), 22 aug (Kastkväll 1+2 sep Växjö, datum Karlskronaspelen), 11 sep (Ljungby-kasttävling), 14 sep (VM-EM 100km), ...

Rött = Ej klart/osäkert.


NOV-14      FRIDA Länk till ev. hemsida Inbj Res Arrangör
16 F Söndagstävling, D, UT+, arena inomhus   Res IFK Växjö
22   Folkungaspelen, UT, arena inomhus Inbj Res Linköpings GIF
             
DECEMBER          
6-7 lö-sö   Julklappsjakten, UT+, arena inomhus Inbj Res Göteborgs KIK
13-14 lö-sö   Personliga rekordens tävling, D, ultra inomhus Inbj Res Växjö AIS
14   Tomtespelen, UT+, arena inomhus Inbj Res KA 2 IF
18 to F Luciasprintern, D, arena inomhus Inbj Res IFK Växjö
             
JANUARI          
10 F Mini-LM 10-11år, Kronoberg   Res Ljungby FIK
10-11 lö-sö   Örebro Indoor Games, C, UT+, arena inomhus Inbj Res KFUM Örebro
11   IVDM | Tidsprogram Inbj Res Jkpg Friidrottskrets
17-18 lö-sö F Best Western Games, C, UT+, arena inomhus Inbj Res IFK Växjö
24-25 lö-sö   Norrköping Indoor Games, UT+, arena inomhus Inbj Res GoIF Tjalve
24-25 lö-sö   Pallasspelen, NT+, arena inomhus Inbj Res IK Pallas
31-1 lö-sö   Stora IDM-IJDM-IUDM
Inbj | Startlista | Tidsprog | PM | Ansvar/funk-lista
Res SmFIF m. hjälp i Växjö
31-1 lö-sö F Växjö Inomhuskast, C, NT+, arena inomhus Inbj Res IFK Växjö
31-1 lö-sö   KA2-spelen, UT+, arena inomhus Inbj Res KA 2 IF
             
FEBRUARI          
7   RödBlå Vinter, C, UT+, arena inomhus Inbj Res Örgryte IS
7-8 lö-sö   ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP Inbj Res G.Tjalve, IK N-köping
7-8 lö-sö   IDM, IJDM 19, IUDM 17,15 mångkamp   Res Inlagt ovan
14   NOR-DEN/ISL-FIN-SWE   Res Bærum, NOR
14-15 lö-sö F Micropower Event, C, UT+, inomhus Inbj Res IFK Växjö
19 to   XL-galan, IAAF, arena inomhus   Res Hässelby SK, Spårv. FK
21-22 lö-sö   STORA ISM Inbj Res Stockholms FIF
22   Mini-LM 10-11år, Jönköpings län Inbj Res Jkpg Friidrottskrets
25 on   Malmö Games, EAA, inomhus   Res MAI/M. Athletics Int.
28   Halmstad Indoor, UT+, arena inomhus Inbj Res IFK Halmstad
28-1 lö-sö    STORA IJSM 19-22, IUSM 17 Inbj Res Göteborgs FIF
28-1 lö-sö  F World Indoor Throwing, C, NT, arena inomhus   Res IFK Växjö
             
MARS            
1   Sunnakampen, UT, arena inomhus   Res KA 2 IF
6-8 fr-sö   IEM   Res Praha, CZE
6-8 fr-sö   IVSM Inbj Res IK Ymer/Borås
7-8 lö-sö   STORA IUSM 15-16 Inbj Res Närkealliansen, Örebro
14   Vårtävling, grusväg 8+3,1km   Res Solvikingarna/Göteborg
14-15 lö-sö   GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR, INOMHUS Inbj Res IFK Växjö
14-15 lö-sö   EUROPACUP VINTERKAST   - Leiria, POR
21 F Marsträffen, D, UT+, arena inomhus Inbj Res IK Hinden
21 F Annelundsrundan, C, asfalt-gata, 10+5+1,1km Inbj Res FK Finn
21   Vårtävling, grusväg 16+32km   Res Solvikingarna/Göteborg
23-28 må-lö   IVEM Inbj - Torun, POL
28   VM-JVM TERRÄNG   - Guiyang, CHN
28 F Vårcupen, C, UT+, arena inomhus Inbj Res Tranås AIF
28-29 lö-sö F Växjömångkampen, D, UT 12-14år, inomhus Inbj Res IFK Växjö
28-29 lö-sö   IUDM 12,13,14 mångkamp   Res Inlagt ovan
             
APRIL            
6 F Hallarydsloppet, C, bl.u-lag, 21+9,8+6+3,2+1,2km Inbj Res Hallaryds IF
11 F Vårstafetten, C, Bland u, 42195m + 34954m, 8 str. Inbj Res Målilla-Mörlunda SKI
11-12 lö-sö   IAU VM/EM 24 timmar   - Torino, ITA
18   SM-JSM22 10 km   Res SFIF i Malmö
18   VSM HALVMARATHON (inlagt i Kungsbackaloppet)   Res IF Rigor
18 F Skälbyloppet, C, grus.park väg, 8+4+1,9+1,1+0,6km Inbj Res Högby IF
25   DM, JDM, UDM, VDM Terräng | Banskiss Inbj Res OK Njudung
26   Strömsnäsbruk Trailrun - Jan-Willys minne, D, 16+8km   Res SK Graal
26   Vårloppet, D, terräng 10+5+1 km Inbj Res FIK Färjestaden
26 F Landsjön Runt, D, asf väg-gata, 12,5 km Inbj Res IK Vista
             
MAJ            
1 fr F Växjöloppet, C, bland u, 21+10+4,7 km   Res IFK Växjö
1 fr   ÖM, UÖM, VÖM Terräng Inbj Res Högby IF
2 F Friskishalvan, C, 21,1+10 km Inbj Res Friskis & Svettis Jkpg
3 F Wings For Life World Run, C, asf-väg, Kalmar-Öland   Res Red Bull (Högby IF m.f)
6 on F Vår Ruset Växjö, C, tjejlopp, bland u, 5 km   - IFK Växjö
7 to F Vår Ruset Jönköping, C, tjejlopp, bland u, 5 km   - IK Hakarpspojkarna
9   SM HALVMARATHON (inlagt i Kungsholmen Runt)   Res FK Studenterna
9 F Wärnamo Kvartsmarathon, C, bland u, 10549m+5km Inbj Res Wärnamo SK
9 F Ölands Tjurrus, D, obanat, 5+1,5 km Inbj Res Högby IF
9 F Junespelen, C, UT+, arena Inbj Res IK Hakarpspojkarna
12 ti F Kasttävling 1, D, UT+, arena Inbj Res IFK Växjö
14 to F Majspelen, C, UT+, arena Inbj Res Oskarshamns SK
14 to F B-TEX Cup, C, UT+, arena Inbj Res Villstad GIF
15 fr F Strandmilen, C, asf, grus, 10+5+1,4+0,7 km Inbj Res Hultsfreds LK
15 fr   Lagårdsrännet, D, terr.stig, bland, 9+5+2 km Inbj Res Skullaryds SK
15-17 fr-sö   VEM NON STADIA   Res Groseto, ITA
16 F Marknadsspelen, C, UT+, arena Inbj Res Skruvs IF
16 F Vilden X-trail, C, 10+6+2,8km, stigar/obanat Inbj Res Jönköpings OK
16 F Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 24/64 km, 6/11 str. Inbj Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
16   VAIS-lopp, D, ?   - Växjö AIS
16-17 lö-sö   SM-JSM-USM STAFETT Inbj Res Sthlmsallians, Soll.tuna
19 ti F Linnéalunken, C, asf-gata, grus, 5+1 km Inbj - Glasrikets RC
20 on   Herrgårdsstafetten, D, asf-väg-gata, 5 km, 5 str. Inbj Res Oskarshamns SK
22 fr   Lag-UDM, kvalomgång 1, norra Inbj Res Jkpg Friidrottskrets
23   Lag-UDM, kvalomgång 1, södra Inbj Res HIF m.f. i Kalmar
23   Göteborgsvarvet, Halvmarathon   Res Göteborgs FIF
23   NORDIC CHALLENGE 10.000m Inbj - Aarhus, DEN
23   Alvesta Throwing Day, C, UT+, arena Inbj Res Alvesta FI
24 F WSK Spelen, C, UT+, arena Inbj Res Wärnamo SK
27 on F Kasttävling 2, D, UT+, arena Inbj Res IFK Växjö
27 on F Drottning Margareta loppet, C, tjejlopp, bland u, 5 km Inbj Res Kalmar SK
28 to   Kalvinknatet, D, knattelopp, bland u, 1,3+0,8km Inbj Res Ljungby FIK / Malmö AI
29 fr F Eksjö Stadslopp, C, asf, 10+5+1+0,6 km Inbj Res Eksjö Södra IK
30   ASICS Stockholm Marathon   Res Hässelby SK / Spårv.FK
30   SM I MARATHON Inbj Res Inlagt ovan
30   LAG-SM KVAL, grupp B Inbj Res Motala AIF
30   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 1 M/K Inbj Res IK Lerum
30   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 2 M/K Inbj Res IK Ymer, Borås
30   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 3 M/K Inbj Res Hässleholms AIS
30 F England Runt, C, bland u, 10+5+1,7 km Inbj Res Markaryds FK
30 F Lindsdalsloppet, D, asfalt 4,2+0,9 km Inbj ? Kalmar SK
30 F Scaniamilen, C, mot-spår, 10+5+2+1 km Inbj Res Oskarshamns SK
30   IAU VM ULTRATRAIL   - Annecy, FRA
             
JUNI            
1 F Kalvinknatet, D, knatte, gräs/grus, 1,5+0,9+0,6km Inbj Res Högby IF / Malmö AI
2 ti F Råslättspelen, C, NT+, arena Inbj Res Jönköp. Friidr.krets
3 on F Tjejlunken, C, Tj, bland u, 6 km Inbj Res OK Njudung
5 fr F Nya Vimmerbyloppet, D, bl.u., 10+5+1 km Inbj Res Vimmerby SK
6   EUROPACUP 10.000M   Res Cagliari, ITA
6   Möbelriket Trailrun, D, terräng-stig, 10+5+2+0,25 km Inbj Res OK Norrvirdarna
6-7 lö-sö   EST-FIN-SWE MÅNGKAMP   Res Tartu, EST
6-7 lö-sö   Stora DM-JDM-UDM Inbj Res Kalmar SK
7   Folksam Challenge Inbj Res Upsala IF
12 fr   DM o VDM 10.000m Inbj Res Villstad GIF
13 F Habo Challenge, C, UT+, arena Inbj Res Habo FIF-04
13 F Mönsterås stadslopp, C, asfalt, 10+4+1,6+0,8km Inbj Res Ålems OK
13 F Böda Beachrun, C, 10+5+2+0,5 km Inbj Res Högby IF
13-14 lö-sö   JNM-UNM MÅNGKAMP   Res Tårnby, DEN
13-14 lö-sö   Rosenbomsspelen, UT+, arena Inbj Res KA 2 IF
14   KRAFTMÄTNINGEN, KVAL Inbj Res Ljungby FIK
16 ti F Kasttävling 3, D, UT+, arena Inbj Res IFK Växjö
17 on F Vätterspelen, C, NT+, arena Inbj Res Hovslätts IK, Habo FIF
20-21 lö-sö    LAG-EM   Res Tjeboksary, RUS
24 on F Stavkväll, D, NT, arena Inbj Res IFK Växjö
25 to   Sollentuna GP Inbj Res Häss, Spårv, Tureberg
27 F Kalmar Malkars 21 KM, C, halvmara, asf-gata Inbj Res Högby IF
27   VSM MARATHON (inlagt i Kustmaran)   Res Team Blekinge LF
27-28 lö-sö   Stora VDM Inbj Res Tranås AIF
27-28 lö-sö F Bottnarydskastet, C, IT, arena Inbj Res Bottnaryds IF
27-28 lö-sö   Laxaspelen, UT+ arena Inbj Res IFK Halmstad
28   Visans Skeppsloppet, D, bland u. 8+4+2+1 km Inbj Res Storebro SC
29 F Kastkväll, D, UT+, arena Inbj Res IFK Växjö
30 ti   Veteran-ÖM Inbj Res Högby IF
             
JULI            
1   LAG-SM   Res Sundsvall
2 to F Friendsloppet Oskarshamn, C, 6+3+1 km Inbj Res Oskarshamns SK
3 fr F Böda Sandsloppet, D, 6,4+4 km Inbj Res Högby IF
3 fr F Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,5km Inbj Res Gamleby OK
3-5 fr-sö   Världsungdomsspelen, UT+ arena Inbj Res Göteborgs FIF
4   Grevskapsloppet, D, bl.u., 10+5+3+1 km Inbj Res Visingsö AIS
4   VSM 10 km (inlagt i Strömstadsmilen)   Res Strömstads LK
4   EM BERGSLÖPNING   - Porto Moniz, POL
4-5 lö-sö   EUROPACUP MÅNGKAMP   Res Inowroclaw, POL
8-12 on-sö   UNIVERSIADEN   Res Gwangju/KOR
9 to F Oskarshamnsspelen, C, UT+ arena Inbj Res Oskarshamns SK
9-12 to-sö   JUNIOR-EM 22 ÅR   Res Tallinn, EST
10-12 fr-sö   Öresundsspelen, UT+ arena Inbj Res IFK Helsingborg
11 F Ölandsspelen, C, UT+, arena Inbj Res Högby IF
11   DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m   Res Inlagt ovan
15 on F Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2+1,5 km   Res IFK Borgholm
15-19 on-sö   UNGDOMS-VM 17 ÅR   - Cali, COL
16-19 to-sö   JUNIOR-EM 19 ÅR   Res Eskilstuna
18 F Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5 km Inbj Res Högby IF
19   Senior- o Ungdoms-ÖM Inbj Res Högby IF / FIK F-staden
22 on   Karlstad GP Inbj Res IF Göta, Karlstad
22 on F Löttorpsvarvet, D, 6,5+1,5+0,75 km Inbj Res Högby IF
24-26 fr-sö   STORA VSM Inbj Res Bohusläns-Dals FIF
24-26 fr-sö   HAIS-spelen   Res Hässleholms AIS
25 F Ölands Marathon, C, asf-väg, 42.195m, inkl ÖM-VÖM Inbj Res Högby IF
27 F Kasttävling 4, D, UT+, arena Inbj Res IFK Växjö
27-30 m-to   European Youth Olympics   - Tbilisi, GEO
29 on F Kasttävling 5, D, UT+, arena Inbj Res IFK Växjö
29 on F Lilla ATEA Kalmarmilen, D, asf-gata 1,2+0,4 km Inbj Res Högby IF
29 on F ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata 10 km Inbj Res Högby IF
30 to   Stockholm BAUHAUS Athletics   Res Stadionklubbarna
             
AUGUSTI          
1 F Ölandsjoggen, C, 10+4+2,5+1,5 km Inbj Res Persnäs AIF
1-2 lö-sö   BAUHAUS Youth Athletics   Res Stadionklubbarna
2   Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km Inbj Res Hultanäs SoFK
4-16 ti-sö   VVM STADIA   Res Lyon, FRA
7-9 fr-sö   FRIIDROTTS-SM   Res Söderhamns IF
8   SM-VRM 100 KM   Res Häss./Spårv./F-hof
8 F Sisu-spelen, C, UT+, arena Inbj Res IK Sisu, Nässjö
8 lö    DM o UDM lång stafett Inbj Res Inlagt ovan
9 F Ränneborgsspelen, C, UT+, arena Inbj Res Eksjö Södra IK
11 ti   Lidingöloppet on Tour, D, 10km skogsstigar   Res IF Hallby SOK
14 fr   Folksam Challenge Inbj Res IF Kville
14 fr F Kultävling, D, UT+   Res Ljungby FIK
15 F Kräftspelen, C, UT+, arena Inbj Res Villstad GIF
16   Folksam Challenge Inbj Res IFK Umeå
16   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 1 M/K Inbj Res Linköpings GIF
16   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 2 M/K Inbj Res IK Orient, Trollhättan
16   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 3 M/K Inbj Res Högby IF
18 ti F Smålandspelen, C, UT+, arena Inbj Res IFK Växjö
18 ti F Blodomloppet, C, asf, grus, 10+5 km   Res Hovslätts IK
21 fr F VP citylopp, C, asf väg-gata, 10+5+1,7+1+0,4 km Inbj Res OK Njudung
21-23 fr-sö   STORA JSM 19-22, USM 17   Res Kalmar SK
21-23 fr-sö   STORA USM 15-16   Res KA 2 IF
22 F Blomsterloppet, D, grusväg, 10+5,7+1,6+0,8 km   Res Ålems OK
22 F Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 5,95 km   Res Högby IF
22-30 lö-sö   VM   - Beijing, CHN
26 on F Kasttävling 6, D, UT+, arena Inbj Res IFK Växjö
27 to    Lag-UDM, kvalomgång 2, norra Inbj Res Eksjö Södra IK m.f.
27-30 to-sö F Öland Ultra, C, asf-väg, 27 mil, 36 str INSTÄLLT Inbj - Högby IF
28 fr   Sävsjö Stadslopp, D, asf/väg, 10+5+1,6+1,2 km   Res IFK Sävsjö
28 fr   Hillerstorps Adventure Race, D, asf/grus, 10+5+1,5+0,4 km Inbj Res Hillerstorps GoIF
29   LAG-USM   Res Hammarby IF
29 F HIK-kampen, C, UT+, arena Inbj Res Hovslätts IK
29 F Hindenspelen, C, UT+ arena Inbj Res IK Hinden
29 F Smurfitloppet, C, asf-gata, 2+1 km Inbj - Glasrikets RC
29 F Göteborgsvarvets seedningslopp, C, 10 km   Res Växjö LK
29   Festilvalloppet, D, bland u, 10+5 km   Res SK Graal
29 F Mullsjö x-trail ½ marathon, C   Res Mullsjö SOK
29-30 lö-sö   NORDISKA JUNIORLANDSKAMPEN   Res Leppävaara, FIN
30   Lag-DM   Res Tranås AIF
30   Lag-UDM, kvalomgång 2, södra Inbj Res Ljungby FIK
30   VDM Kastmångkamp Inbj Res Bottnaryds IF
30 F Väckelsångsloppet, C bland u,18,4+8,9+4,5+2,3 km   Res Väckelsångs IK
             
SEPTEMBER          
1 ti F Kastkväll 1 september, D, UT+, arena   Res IFK Växjö
2 on F Kastkväll 2 september, D, UT+, arena INSTÄLLT   - IFK Växjö
5 F Hultsfreds hel o halvmarathon, C, asf, grus-parkv. Inbj Res Hultsfreds LK
5   DM, VDM Halvmarathon Inbj Res Inlagt ovan
5 F John Bauer Trail Run, C, kup. terr. 21+10+5+1,5 km   Res IK Hakarpspojkarna
5 F Smålandsstenarloppet, C, grusväg 14+7+1,5+0,85 km Inbj Res OK Vivill
5   Tjejmilen   Res Hässelby SK / Spårv.FK
5   Göteborg GP Inbj Res Gtbg FIF
5   VSM FEMKAMP   Res Huddinge AIS
5-6 lö-sö   SM-JSM-USM MÅNGKAMP   Res Gefle IF
5-6 lö-sö   GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR, UTOMHUS
Inbjudan| Anmälningsformulär | Beställn.forumlär
  Res Lidköp.IS, Falköp.FIK
6   VSM KASTFEMKAMP   Res Huddinge AIS
6 F Tranåsloppet, C, 15+10+5+2,6+1,8+1,2km   Res Tranås AIF
6   Tråddragarrundan, D, bland u, 8+5+3+1,5km Inbj Res Gnosjö FK
12   DN Stockholm Halvmarathon   Res Spårv./Häss./Tureberg
12 F LöpRallarn, C, 20+10+2x10 km Inbj Res IF Hallby, Bottn.IF
12   IAU VM-EM 100 KM   Res Winschoten, NED
12   VVM BERGSLÖPNING   - Betws Y Coed, GBR
12-13 lö-sö   FINNKAMPEN   Res Stockholm Stadion
12-13 lö-sö   KRAFTMÄTNINGEN FINAL   Res Täby IS
13 F Sunnerboloppet, C, bland u, 10+4,7+2,2 km Inbj Res Ljungby FIK/FK Finn
13   Karlskronaspelen, UT+ arena Inbj Res KA 2 IF
19 F Mini-LM 9-11år, Kronoberg Inbj Res Alvesta FI
19 F Alvesta Veteranspel, C, vet Inbj Res Alvesta FI
19 F Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT+ Inbj Res Kalmar SK
19 F Musikmilen, C, 10 km   Res IFK Växjö / Växjö LK
19 F Världens Barnloppet, C, asf-gata 4,5 km   - Högby IF
20   Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 12+8+5+1,3+0,3 km Inbj Res Södra Vi IF
20   DM lång terräng Inbj Res Inlagt ovan
20   Lag-UDM, final Inbj Res Habo FIF-04
24 to   Kasttävling inkl Castorama, D, UT+ Inbj Res Ljungby FIK
25-27 fr-sö   Lidingöloppet   Res IFK Lidingö FI o SOK
26 F Sollidenloppet, C, asf grus-väg, 5,9 km   Res IFK Borgholm
27 F TAIF-spelen, C, NT+, arena Inbj Res Tranås AIF
             
OKTOBER          
1-10 to-lö   EUROPEAN MASTERS GAMES     Nice, FRA
3   Gummiloppet, D, asf väg gata, 8+3,7 km Inbj Res Rydaholms GoIF
3-4 lö-sö    DM, JDM, UDM Mångkamp Inbj Res Högby IF
10 F ÖIS-loppet, D, terräng 13+5+1,5+0,4 km   Res Ölmstads IS
11 F Höglandsloppet, D, terr-stig, 10+5+2+1 km Inbj Res IK Sisu, Nässjö
17 F Växjö Marathon, C, asf-väg, 42195m Inbj Res Växjö LK
17   DM, VDM Marathon   Res Inlagt ovan
17 F Havslättsmarodören, D, terräng 6,5 km Inbj Res Oskarshamns SK
18 F Göteborgsvarvets seedningslopp, C, 10 km   Res IK Hakarpspojkarna
22/8 - 18/10   DM Castorama Inbj Res Hemmabanor
24   Strömsnäs Cross Xtreme, D, terräng/motocrossbana   Res SK Graal
24-25 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG   Res Hälle IF
             
NOVEMBER          
7   NM-JNM TERRÄNG   Res Göteborg
14 lö    Jämjöhalvan, C, halvmarathon, 10km   Res Team Blekinge LF
21 F Äspöloppet, D, 3,6km upp 14° genom tunnel Inbj Res Oskarshamns SK
21   Växjö Ultramarathon, C, asg-grus-terräng 50+25km Inbj Res Pepup och Växjö AIS
             
DECEMBER          
6   Tomtebacken, D, 12+6 km Inbj Res OK Norrvirdarna
13   EM TERRÄNG     Hyères, FRA
31 to   Sylvesterloppet, D, asf/väg, 10+5+1,8 km     Anderstorps OK
31 to F Sylvesterloppet Kalmar, C, asf, 10+5+2,4+1,2+0,7km Inbj   Högby IF

Resultat från alla andra resultattävlingar och liknande inom Småland

Skicka till markus.andersson@smfif.se, a.gronvall@telia.com och lennart.julin@friidrott.se
Samt ev. övriga klubbar och distriktsförbund som haft deltagare med.

NOVEMBER     Arrangör
22 Tomtespring Res Kalmar SK
         
DECEMBER        
         
JANURUARI        
20 ti Jönköpings kretsmästerskap seniorer Res Jkpg Friidrottskrets
         
FEBRUARI        
25 on Jönköpings kretsmästerskap ungdom Res Jkpg Friidrottskrets
         
MARS        
21 Jönköpings kretsmästerskap 8-9-11år Res Jkpg Friidrottskrets
29 Klubbtävling 60m o längd Res Lekeryd-Svarttorp SK
         
APRIL        
12 Klubbtävling höjd o kula Res Lekeryd-Svarttorp SK
21 ti Resultattävling veteraner kast Res Bottnaryds IF
29 on Resultattävling ungdomar Res Bottnaryds IF
         
MAJ        
4 Resultattävling veteraner kast Res Bottnaryds IF
10 Höglandsolympiaden Res IK Sisu, Nässjö
18 Resultattävling veteraner kast Res Lekeryd-Svarttorp SK
20 on KM slägga Res Kalmar SK
20 on Sisu-cupen 1 Res IK Sisu, Nässjö
20 on Höglandsmästerskapen Res IK Sisu, Nässjö
23 Resultattävling 60m, längd, kula Res Lekeryd-Svarttorp SK
26 ti KM Res Habo FIF-04
         
JUNI        
1 Resultattävling slägga Res IK Hakarpspojkarna
8 Sisu-cupen 2 Res IK Sisu, Nässjö
8 KM Res IFK Sävsjö
8 Resultattavling kastfemkamp Res Stensjöns IF
17 on KM kula + Avslutning Friidrottskolan Res Lekeryd-Svarttorp SK
21 Resultattavling höjd Res Stensjöns IF
29-3 må-fr Friidrottsskola Res Högby IF
         
JULI        
2 to Resultattävling kula & höjd Res Habo FIF-04
14 ti Resultattävling spjut Res Habo FIF-04
15 on Kastmångkamp veteraner Res Bottnaryds IF
27 Habo Summerthrow Res Habo FIF-04
         
AUGUSTI      
5 on Habo Summerthrow Res Habo FIF-04
12 on Jönköpings kretsmästerskap sen+vet Res Jkpg Friidrottskrets
13 to Resultattävling 3000m Res Högby IF
17 Resultattavling kastfemkamp Res Stensjöns IF
19 on Jönköpings kretsmästerskap 11+13år Res Bottnaryds IF
19 on Sisu-cupen 3 Res IK Sisu, Nässjö
25 ti WSK mini Res Wärnamo SK
         
SEPTEMBER      
2 on Jönköpings kretsmästerskap 8-11år Res Jkpg Friidrottskrets
2 on Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
3 to Resultattävling 1500m + Castorama Res Högby IF
3 to KM 1500m Res Oskarshamns SK
8 ti KM dag 1 Res Hovslätts IK
9 on Sisu-cupen 4 Res IK Sisu, Nässjö
9 on KM tresteg & diskus Res Lekeryd-Svarttorp SK
10 to KM dag 2 Res Hovslätts IK
10 to Castorama Res Högby IF
12 Castorama Res Villstad GIF
14 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
14 KM diskus o slägga Res Eksjö Södra IK
15 ti KM dag 3 Res Hovslätts IK
15 ti Castorama Res IFK Växjö
16 on Castorama Res Bottnaryds IF
16 on Träningstävling ungdomar Res Bottnaryds IF
16 on KM slägga Res Lekeryd-Svarttorp SK
16 on Friidrottsskola Res Lekeryd-Svarttorp SK
17 to Castorama Res Högby IF
17 to KM sprint Res Oskarshamns SK
17 to KM dag 4 Res Hovslätts IK
22 ti KM dag 5 Res Hovslätts IK
21+23 m+o KM mångkamp 10-11år Res Habo FIF-04
22 ti KM spjut o höjd Res Habo FIF-04
23 on KM diskus Res Habo FIF-04
23 on KM 600+800m Res Lekeryd-Svarttorp SK
23 on Träningstävling ungdomar Res Bottnaryds IF
24 to KM dag 6 Res Hovslätts IK
24 to KM längd Res Oskarshamns SK
26 KM dag 7 Res Hovslätts IK
26 Castorama Res IK Hakarpspojkarna
26 Castorama Res Habo FIF-04
28 Castorama Res Bottnaryds IF
28 Castorama Res IK Sisu, Nässjö
30 on Castorama Res IK Sisu, Nässjö
30 on Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
30 on Träningstävling ungdomar Res Bottnaryds IF
         
OKTOBER      
1 to Castorama + 1500m Res Högby IF
1 to Castorama Res Ljungby FIK
2 fr Castorama Res IK Sisu, Nässjö
3 Castorama Res IFK Växjö
3 Castorama Res Villstad GIF
3 Castorama Res Tranås AIF
3 Castorama Res Oskarshamns SK
3-4 lö-sö Sista Chansen Res Högby IF
3-4 lö-sö Castorama Res Högby IF
4 Castorama Res IK Sisu, Nässjö
4 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
4 Kasttävling Res Stensjöns IF
4 Resultattävling kast / Castorama   Oskarshamns SK
4 Jkpg Kretsmästerskap 10.000m Res IK Hakarpspojkarna
5 Resultattävling Res Ljungby FIK
6 ti Castorama Res Högby IF
6 ti Castorama Res Villstad GIF
6 ti Castorama Res Bottnaryds IF
10 Castorama Res IK Hakarpspojkarna
10 Castorama + enskilda kast Res Lekeryd-Svarttorp SK
11 Castorama Res Tranås AIF
11 Castorama Res Ljungby FIK
11 Castorama Res Kalmar SK
11 Castorama Res Bottnaryds IF
16 fr Castorama Res Bottnaryds IF
17 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
18 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
18 Castorama Res IK Sisu, Nässjö
         
NOVEMBER      
         
DECEMBER      
2 on Jkpg Kretsmästerskap Terräng Res IK Hakarpspojkarna

FÖRKORTNINGAR I TÄVLINGSPROGRAMMET

VM Världsmästerskap U Ungdom
EM Europamästerskap UT Ungdomstävling uteslutande avsedd för juniorer/ungdomar
NM Nordiskt mästerskap UT+ Ungdomstävling med vissa seniorgrenar
SM Svenskt mästerskap VT Veterantävling
JSM Svenskt juniormästerskap FGP Folksam Grand Prix
USM Svenskt ungdomsmästerskap V Vägtävling
VSM Svenskt veteranmästerskap T Terrängtävling
DM, JDM, UDM, VDM Distriktsmästerskap efter samma princip som ovan. (C) Centralt sanktionerad tävling
Ett "I" Före anger inomhus (D) Distriktssanktionerad tävling
LM Länsmästerskap V-T Väg- och/eller terrängtävling
KRM Kretsmästerskap M Män, Seniorer
IT Internationell tävling K Kvinnor, Seniorer
NT Nationell tävling med uteslutande seniorgrenar J Juniorer, Män och Kvinnor
NT+ Nationell seniortävling med vissa grenar också för juniorer/ungdomar och/eller veteraner P Pojkar
SEN Seniorer F Flickor