Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

SMÅLANDS FRIIDROTTSFÖRBUND

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


TÄVLINGSPROGRAM 2019   Till program: 19 | 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07

Smålands Friidrottsförbunds tävlingsprogram, kompletterat med det centrala och regionala programmet samt ytterligare aktuella tävlingar. Mindre klubbtävlingar o liknande utan sanktion redovisas i separat tabell längre ner på sidan. Förkortningar längst ner på sidan.

Sanktionsansökningar ska göras i FRIDA. Manual. Ansökningsperioder för kommande års tävlingssäsong är maj för inomhus och september för utomhus. Tävlingar nedan markerade "F" finns i FRIDA (bara Smålands-arrangemang markeras).

Uppdateringar från december 2018:
12 dec
(Kraftmätningen inomhus + kval ute Ljungby, Mångkamps-SM, Lag-SM kval+final, RM vinterkast, RM 24h, RM Ultratrail, datum Terräng-DM och VSM halvmarathon), 13 dec (DM marathon), 14 dec (SM 100km, Malmö Indoor Challenge), 21 dec (Varvetmilen Västervik, datum John Bauer Trail Run), 5 jan (Stora DM-helgen, VSM kastmångkamp, datum Stora VSM), 14 jan (ÖM Terräng Veteran Ungdom/Senior, BAUHAUS-galan, datum Stora VDM o Vårloppet), 23 jan (datum Bottnarydskastet), 24 jan (datum Karlstad GP o Varbergs GP), 4 feb (Kalvinknatet/Ljungby, Örsjösjön runt), 6 feb (datum Vårcupen), 16 feb (Ungdomstävling), 23 feb (Äspöloppet), 6 mars (Sävsjö Stadslopp), 8 april (datum o arr JSM-USM mångkamp, datum o arr JNM-UNM mångkamp, datum Lag-SM-kval), 9 april (Vårcupen inställd), 16 april (Byrundan), 18 april (Kasttävlingar 10/5, 24/6 Växjö), 27 april (Mighty Marsh Run, arrangörer Götalands-serien), 9 maj (Småland100+50 ultratrail), 16 maj (Hansa Bygg Kalmar Street Majl), 13 juni (datum Grevskapsloppet), 4 juli (datum Hillerstorps Adventure Race), 18 juli (arr Götalandsserie div 1 match 2), 25 juli (Kasttävling Växjö 1+13 aug), 21 aug (Lammhult 2h, datum Castorama), 24 aug (DM 10.000m), 29 aug (Kasttävling Växjö 13 sep).

Tidigare års arrangemang som SmFIF saknar besked om inför 2019:
Sunnerboloppet.


NOV-18      FRIDA Länk till ev. hemsida Inbj Res Arrangör
24   Folkungaspelen, UT, arena inomhus   Res Linköpings GIF
             
DECEMBER          
1-2 lö-sö   SAYO Indoor, UT+, arena inomhus   Res Turebergs FK
1-2 lö-sö   Julklappsjakten, UT+, arena inomhus   Res Göteborgs KIK
9   Tomtespelen, UT+, arena inomhus   Res KA 2 IF
12 on F Luciasprintern, D, UT+, arena inomhus   Res IFK Växjö
             
JANUARI          
12-13 lö-sö   KA2-spelen, NT+, arena inomhus   Res KA 2 IF
12-13 lö-sö   Örebro Indoor Games, UT+, arena inomhus   Res KFUM Örebro
13   Ymerspelen, UT+, arena inomhus   Res IK Ymer, Borås
13   Malmö Indoor Challenge, UT+, arena inomhus Inbj Res Malmö AI
13   IVDM | Tidsprogram Inbj Res Jkpg Friidrottskrets
19-20 lö-sö F Quality Hotel Games, C, UT+, arena inne   Res IFK Växjö
25-27 fr-sö   Scandic Indoor Games, UT+, arena inomhus   Res Huddinge AIS
26   IVSM FEMKAMP   Res Nyköpings BIS
26   Norrköping Indoor Games, UT+, arena inomhus   Res Tjalve IF Norrköping
26-27 lö-sö   Pallasspelen, NT+, arena inomhus   Res IK Pallas
             
FEBRUARI          
2-3 lö-sö F Växjö Inomhuskast, C, NT+, arena inomhus   Res IFK Växjö
2-3 lö-sö   Stora IDM-IJDM-IUDM, IVDM 200+800+3000m
Inbj | Startlista | Tidsprog | PM | Ansvar/funk-lista
Res SmFIF m. hjälp i Växjö
2-3 lö-sö   ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP   Res Upsala IF
2-3 lö-sö   IDM, IJDM 19, IUDM 17,15 mångkamp   Res Inlagt ovan
4   Spåret 100 GP   Res Spårvägens FK
10   NOR-DEN/ISL-FIN-SWE   Res Bärum, Norge
16-17 lö-sö   STORA ISM   Res Tjalve IF Norrköping
23-24 lö-sö   STORA IJSM 19-22, IUSM 17   Res IFK Växjö
27-28 on-to   Ungdomstävling 15-16år, D, arena inomhus   Res IFK Växjö
             
MARS            
1-3 fr-sö   IEM     Glasgow, GBR
1-3 fr-sö   STORA IVSM   Res Malmö AI, Skånes FIF
2-3 lö-sö   RM-JRM-URM VINTERKAST   Res IF Kville
2   Sunna Open, UT+, arena inomhus   Res KA 2 IF
9-10 lö-sö   STORA IUSM 15-16   Res Västerås FK
9-10 lö-sö   EUROPACUP VINTERKAST   Res Šamorin, SVK
16   KRAFTMÄTNINGEN 17ÅR, INOMHUS   Res Tureberg FK
16-17 lö-sö   GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR | Anm-formulär Inbj Res IFK Växjö
23 F Annelundsrundan, C, asfalt-gata, 10+5+1,1km Inbj Res FK Finn
24-30 sö-lö   IVVM   Res Torun, Polen
30   VM-JVM TERRÄNG     Århus, Danmark
30-31 lö-sö F Växjömångkampen, D, UT 12-14år, inomhus   Res IFK Växjö
30-31 lö-sö   IUDM 12,13,14 mångkamp   Res Inlagt ovan
31 F Marsträffen, D, UT+, arena inomhus Inbj Res IK Hinden
             
APRIL            
6 F Tjust Trail Run, C, terräng, 15+8+3 km   Res Tjust Bike & RC
7 F Varvetmilen Växjö, C, 10 km     Växjö LK
13 F Vårcupen, C, UT, arena inomhus INSTÄLLT Inbj   Tranås AIF
13 F Skälbyloppet, C, grus.park väg, 8+4+1,9+1,1+0,6km Inbj Res Högby IF
13   VSM HALVMARATHON     IFK Skövde FIK
17 on F Dymmelloppet, D, terräng, 7,5+5+2,5+1 km   Res Oskarshamns SK
22 F Varvetmilen Jönköping, C, 10 km     IK Hakarpspojkarna
22 F Hallarydsloppet, C, bl.u-lag, 21+9,8+6+3,2+1,2km   Res Hallaryds IF
27 F Vårstafetten, C, bland u, 42195m + 34954m, 8 str. Inbj Res Målilla-Mörlunda SKI
27 F Varvetmilen Västervik, C, 10 km     Tjust Bike & RC
28   DM, JDM, UDM, VDM Terräng | PM Inbj Res Oskarshamns SK
28 F Landsjön Runt, D, asf väg-gata, 12,5+5,5+2+1 km     IK Vista
             
MAJ            
1 on F Växjöloppet, C, bland u, 21+10+4,7 km     IFK Växjö
1 on   ÖM, UÖM, VÖM Terräng     Föra AIK
4 F Junespelen, C, UT+, arena   Res IK Hakarpspojkarna
4 F Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 67/23 km, 11/6 str. Inbj Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
4 F Wärnamo Kvartsmarathon, C, bl.u, 10549m+5+1km Inbj Res Wärnamo SK
5   Vårloppet, D, terräng 10+5+1 km   Res FIK Färjestaden
8 on   Lidingöloppet on Tour, C, terräng 10km   Res IF Hallby SOK
9 to   Kalvinknatet, D, knattelopp, bland u, 1,3+0,8 km   - Ljungby FIK / Malmö AI
10 fr F Kasttävling M+K kula+diskus, D, NT, arena Inbj Res IFK Växjö
11 F Majspelen, C, UT+, arena Inbj Res Oskarshamns SK
13 F Vårruset Kalmar, C, tjejlopp, bland u, 5 km Inbj - Högby IF, FIK F-stad.
14 ti F Vårruset Växjö, C, tjejlopp, bland u, 5 km   - IFK Växjö
15 on F Vårruset Jönköping, C, tjejlopp, bland u, 5 km   - IK Hakarpspojkarna
18   Göteborgsvarvet, Halvmarathon     Göteborgs FIF
18   SM HALVMARATHON     Inlagt ovan
18 F Marknadsspelen, C, UT+, arena Inbj Res Skruvs IF
18-19 lö-sö F Ljungby Mångkamp, C, UT+, 9år - senior Inbj Res Ljungby FIK
18-19 lö-sö   DM, JDM, UDM Mångkamp   Res Inlagt ovan
21 ti F Linnéalunken, C, asf-gata, grus, 5+1,5+0,8 km   - Glasrikets RC Nybro
22 on F Njudungslunken, C, bland u, 6 km   Res OK Njudung
22 on F Herrgårdsstafetten, D, asf-väg-gata, 4,4 km, 5 str.   Res Oskarshamns SK
24 fr   Lagårdsrännet, D, terr.stig, bland, 9+5+2 km Inbj Res Skullaryds SK
25 F Scaniamilen, C, mot-spår, 10+5+2+1 km Inbj Res Oskarshamns SK
25 F England Runt, C, bland u, 10+5+1,7 km   Res Markaryds FK
25   Lag-UDM, match 1 Inbj Res Jönköp. Friidr.krets
25-26 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM STAFETT   Res Hässelby SK / Spårv.FK
27 F Kalvinknatet, C, knatte, gräs/grus, 1,4+1,0+0,6km   - Högby IF / Malmö AI
30 to   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 1 K + D1 M   Res Åhus FIK
30 to   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 2 K + D3 M södra   Res Ljungby FIK
30 to   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 3 K + D3 M norra Inbj Res IK Lerum FI
30 to F B-tex Cup, C, UT+, arena Inbj Res Villstad GIF
30 to   BAUHAUS-galan, IAAF   Res Spårvägens FK
31 fr F Eksjö Stadslopp, C, asf, 10+5+1+0,6 km Inbj Res Eksjö Södra IK
             
JUNI            
1   ASICS Stockholm Marathon   Res Hässelby SK / Spårv.FK
1   SM I MARATHON     Inlagt ovan
1   KRAFTMÄTNINGEN, KVAL   Res Ljungby FIK
1 F Skomakareloppet, D, bl.u, 9+4,5+1+0,3 km   Res Misterhults AIS
1 F Vilden X-trail, C, 10+6+2,8km, stigar/obanat/lera   Res Jönköpings OK
2   LAG-SM KVAL, grupp B   Res Tjalve IF Norrköping
2 F Hindenspelen, C, UT+ arena Inbj Res IK Hinden
2   Mighty Marsh Run, D, obanad terräng, 10+5+2,5 km Inbj Res Bredaryd SOK
4 ti F Råslättspelen, C, NT+, arena Inbj Res Jönköp. Friidr.krets
6 to   Möbelriket Trailrun, D, terräng-stig, 10+5+2+0,2 km Inbj Res OK Norrvirdarna
8-9 lö-sö   Stora DM-JDM-UDM   Res Kalmar, Högby, m.f.
8-9 lö-sö   SWE-FIN-EST MÅNGKAMP + JNM-UNM MÅNGKAMP   Res Upsala IF
13 to   SM, JSM 22, VSM 10 KM LANDSVÄG   Res Hässelby SK / Spårv.FK
15 F Habo Challenge, C, NT+, arena Inbj Res Habo FIF-04
15   Florhultsloppet, D, blandat underlag 5,7 km   Res Glasrikets RC Nybro
15 F Öland Ultra, C, 50+25 km Inbj Res Högby IF
15-16 lö-sö   Rosenbomspelen, UT+ arena   Res KA 2 IF
18 ti   Sollentuna GP   Res Hässelby SK / Spårv.FK
19 on F Vätterspelen, C, NT+, arena   Res Hovslätts IK, Habo FIF
24 F Kasttävling, D, UT+, arena Inbj Res IFK Växjö
26 on   LAG-SM   Res Malmö AI
26 on F Böda Beach Run, C, 10+5+2,5+0,5 km Inbj Res Högby IF
28-29 fr-lö   Småland 100 ultratrail, C, bl.u. stigar, 50+100 miles   Res Oskarshamns SK
28-30 fr-sö   Världsungdomsspelen, UT+ arena   Res Göteborgs FIF
29 F Kalmar Malkars 21 KM, C, 21,1+5 km, asf-gata Inbj Res Högby IF
29   DM, VDM Halvmarathon   Res Inlagt ovan
29-30 lö-sö F Bottnarydskastet, C, IT, arena Inbj Res Bottnaryds IF
             
JULI            
2 ti   Veteran-ÖM Inbj Res Högby IF
3 on   Karlstad GP   Res IF Göta Karlstad
4 to F Oskarshamns Stadslopp, C, asf-väg-gata, 6+3 km   Res Oskarshamns SK
5 fr F Böda Sandsloppet, C, 6,5+4+1,8+1 km Inbj Res Högby IF
5 fr F Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,2 km Inbj Res Gamleby OK
5-7 fr-sö   Öresundsspelen, UT+ arena   Res IFK Helsingborg
5-7 fr-sö   LAG-EM MÅNGKAMP   Res Madeira, POR
6   EUROPACUP 10.000M   Res London, GBR
6   SM 100 KM   Res Hälle IF
6   RM ULTRATRAIL   Res Genarps IF
6 F Ränneborgskampen, C, UT 11-17år, arena Inbj Res Eksjö Södra IK
6 F Grevskapsloppet, D, bl.u., 10+5+3+1 km   Res Visingsö AIS
6-7 lö-sö   Stora VDM Inbj Res Högby IF
11-14 to-sö   JUNIOR-EM 22 ÅR   Res Gefle IF
13 F Ölandsspelen, C, UT+, arena Inbj Res Högby IF
13   DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m   Res Inlagt ovan
14 F Kalmar Sommarspel, C, UT+, arena   Res Kalmar SK
14   Säsongsmångkamp 12-15 år   Res Inlagt ovan
15   Varberg GP   Res Varbergs GIF
15 F Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2+1,5 km   Res IFK Borgholm
18-21 to-sö   JUNIOR-EM 19 ÅR   Res IK Ymer, Borås
20 F Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5+0,8 km Inbj Res Högby IF
20-28 lö-sö   European Youth Olympics   Res Baku, Azerbadjan
23 ti F Löttorpsvarvet, C, 6,2+1,4+0,8 km   Res Högby IF
26-4 fr-sö   EUROPEAN MASTERS GAMES   Res Torino, ITA
27   RM 24H   Res Team Ultrasweden LK
27 F Ölandsjoggen, C, 10+4+2,5+1,5 km   Res Persnäs AIF
31 on F ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata 10+1,2+0,4 km   Res Högby IF
             
AUGUSTI          
1 to   Kasttävling, D, NT, arena Inbj Res IFK Växjö
2 fr   Hansa Bygg Kalmar Street Majl, D, asf/gata, 1 mile   Res Högby IF
3 F Sisu-spelen, C, UT+, arena Inbj Res IK Sisu, Nässjö
3 F Ölands Marathon, C, asf-väg, 42.195m, inkl ÖM-VÖM Inbj Res Högby IF
3   DM, VDM Marathon   Res Inlagt ovan
4 F Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km Inbj Res Hultanäs SoFK
9-11 fr-sö   STORA JSM 19-22, USM 17   Res Göteborg
9-11 fr-sö   STORA USM 15-16   Res Trollhättan FIK
9-11 fr-sö   LAG-EM   Res Bydgoszcz, POL
10   VSM KASTMÅNGKAMP Inbj Res Bottnaryds IF, m.f.
13 ti F Kasttävling, D, NT, arena Inbj Res IFK Växjö
13 ti F Blodomloppet Jönköping, C, asf, grus, 10+5 km   Res Hovslätts IK
16 fr   Göteborgs GP   Res Göteborgs FIF
16-18 fr-sö   STORA VSM   Res Huddinge AIS
17   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 1 K + D1 M Inbj Res Falkenbergs IK
17   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 2 K + D3 M södra Inbj Res Ljungby FIK
17   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 3 K + D3 M norra   Res Eslövs AI Friidrott
17-18 lö-sö   SM MÅNGKAMP   Res Falu IK
17-18 lö-sö   NORDISKA JUNIORLANDSKAMPEN   Res Kristiansand, NOR
18   LAG USM   Res Upsala IF
18 F WSK-spelen, C, UT+, arena Inbj Res Wärnamo SK
20 on F Smålandspelen, D, UT+, arena   Res IFK Växjö
23 fr F VP Citylopp, C, asf väg-gata, 10+5+1,7+1+0,4 km   Res OK Njudung
24 F Jönköping Marathon & Half Marathon, C Inbj Res Team Runnershigh
24   VSM FEMKAMP   Res IK Westmannia
24 F Kräftspelen, C, UT+, arena INSTÄLLT - - Villstad GIF
24-25 lö-sö   FINNKAMPEN   Res SFIF, Stockholm
24-25 lö-sö   KRAFTMÄTNINGEN, FINAL   Res Täby IS
30 fr   Sävsjö Stadslopp, D, asf/väg, 10+5+1,6+1,2 km Inbj Res IFK Sävsjö
30-1 fr-sö   FRIIDROTTS-SM   Res IF Göta, Karlstad
31   Tjejmilen   Res Hässelby SK / Spårv.FK
31 F Väckelsångsloppet, C bland u,18,4+8,9+4,5+2,3 km - - Väckelsångs IK
31 F Mullsjö x-trail ½ marathon, C   Res Mullsjö SOK
31 F Festilvalloppet, C, bland u, 21+10+5 km   Res SK Graal
31 F Blomsterloppet, D, grusväg, 11,4+5,7+1,6+0,6 km   Res Ålems OK
31 F Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 4,9 km   Res Högby IF
             
SEPTEMBER          
1   Lag-UDM, match 2 Inbj Res Ljungby FIK
1   Karlskronaspelen, UT+ arena   Res KA 2 IF
3 ti F Växjöspelen yngre, D, UT, arena   Res IFK Växjö
5 to F Stafesten för UNICEF, C, stafett 5x5 km   Res IK Hakarpspojkarna
5-15 to-sö   VEM STADIA   Res Venezia, ITA
7   Stockholm Halvmarathon   Res Spårv./Häss./Tureberg
7   Svartbäcksmåladagen, D, 1,4+0,7 km   - Glasrikets RC Nybro
7-8 lö-sö   GM 13-14 ÅR | Anmälningsforumlär (xls) Inbj Res Kalmar SK
8 F HIK-kampen, C, UT+, arena   Res Hovslätts IK
8   Visans Skeppsloppet, D, bland u. 8+2,5+1+0,5 km Inbj Res Storebro SC
9-10 må-ti   KONTINENTALCUPEN IAAF   Res Minsk, BLR
13 fr F Kasttävling, D, NT, arena Inbj Res IFK Växjö
14 F Ränneborgskastet, C, UT+, arena   Res Eksjö Södra IK
14   ÖM, UÖM 17, 15, 13, 11, 9år   Res Högby IF, FIK F-staden
14   Örsjösjön runt, D, grus/skogsstig/asfalt, 5,6 km Inbj Res Örsjö IF
14   Lammhult 2-timmars, D, mot-spår/asf, 2h + 600m Inbj Res OK Norrvirdarna
14-15 lö-sö   JSM-USM MÅNGKAMP   Res Varbergs GIF
15 F LöpRallarn, C, 15+7,5+5+2+1 km   Res IF Hallby, Bottn.IF
15   Elmeloppet, D, mot-spår, 10+5+3,8 km Inbj Res Elmhults SC
15   Lag-DM Inbj Res IK Sisu, Nässjö
20 fr F Hillerstorps Adventure Race, C, asf/grus, 10,4+5,2+1,5+0,4     Hillerstorps GoIF
21 F Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT     Kalmar SK
22 F Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 12+8+5+2,5+1+0,3 km Inbj   Södra Vi IF
22   DM lång terräng     Inlagt ovan
27-29 fr-sö   TCS Lidingöloppet     IFK Lidingö, Sthlm FIF
29 F TAIF-spelen, C, UT+, arena Inbj   Tranås AIF
29-6 sö-sö   VM     Doha, QAT
             
OKTOBER          
5   DM o VDM 10.000m Inbj   Eksjö Södra IK
5   Gummiloppet, D, asf väg gata, 8+3,7 km     Rydaholms GoIF
6 F Höglandsloppet, D, terr-stig, 10+5+2+1 km Inbj   IK Sisu, Nässjö
12 F Ekerumsloppet, C, terr-stig, 10+1,6 km Inbj   Högby IF
12-13 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG     IFK Umeå
19 F Växjö Marathon, C, asf-väg, hel+halvmara     Växjö LK
19   VSM MARATHON     Inlagt ovan
19 F John Bauer Trail Run, C, kup. terr. 18+10+4+2 km     IK Hakarpspojkarna
19 F Havslättsmarodören, D, terräng 6,5 km     Oskarshamns SK
24/8-20/10   DM Castorama Inbj Res Hemmabanor
             
NOVEMBER          
9   Jämjöhalvan, C, halvmarathon, 10+5 km     Team Blekinge LF
10   NM-JNM-VNM TERRÄNG     Heinola, FIN
30   Äspöloppet, D, 3,6km upp 14° genom tunnel     Oskarshamns SK
             
DECEMBER          
8   EM-JEM TERRÄNG     Lissabon, POR
31 ti F Sylvesterloppet Anderstorp, C, asf/väg, 10+5+1,5 km     Anderstorps OK
31 ti F Sylvesterloppet Kalmar, C, asf, 10+5+2,4+1,2+0,7km     Högby IF

Resultat från alla andra resultattävlingar och liknande inom Småland

Skicka till markus.andersson@smfif.se och lennart.julin@friidrott.se
Samt ev. övriga klubbar och distriktsförbund som haft deltagare med.

NOV-18     Arrangör
         
DECEMBER        
         
JANUARI        
         
FEBRUARI        
3 Klubbtävling Res Lekeryd-Svarttorp SK
24 Klubbtävling Res Lekeryd-Svarttorp SK
         
MARS        
2 Kretsmästerskap 8-11år Res Jkpg Friidrottskrets
24 Mini-LM 10-11 år   Jkpg Friidrottskrets
         
APRIL        
23 ti Kastmångkamp + resultattävling Res Bottnaryds IF
         
MAJ        
2 to Klubbtävling Res Wärnamo SK
2 to Kastfemkamp Res Stensjöns IF
5 Höglandsolympiaden Res IK Sisu, Nässjö
16 to Kastmångkamp Res Bottnaryds IF
25 Klubbtävling P15 diskus/slägga Res Skruvs IF
25 Personliga rekordens kväll Res Tranås AIF
         
JUNI        
1 KM Res IFK Sävsjö
5 on Kasttävling veteraner Res Lekeryd-Svarttorp SK
19 on Klubbtävling 6-12år Res Lekeryd-Svarttorp SK
26 on Klubbtävling 2000m Res IK Hakarpspojkarna
         
JULI        
1 Träningstävling Res IK Sisu, Nässjö
2 ti Kasttävling Res Lekeryd-Svarttorp SK
4 to Resultattävling vid kastläger Res Eksjö Södra IK
14 Återvändarträff Res Stensjöns IF
31 on Kastfemkamp veteraner Res Stensjöns IF
         
AUGUSTI      
20 ti Kretsmästerskap seniorer-veteraner Res Jkpg Friidrottskrets
21 on KM längd, spjut Res Lekeryd-Svarttorp SK
25 Mini-castorama Res Skruvs IF
26 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
28 on KM höjd, diskus Res Lekeryd-Svarttorp SK
30 fr Hopporama Res IK Sisu, Nässjö
         
SEPTEMBER      
2 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
4 on KM sprint Res Lekeryd-Svarttorp SK
4 on Castorama Res IFK Växjö
9 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
9 Jkpg Kretsmästerskap 10.000m Res IK Hakarpspojkarna
9 KM   Hovslätts IK
10 ti KM   Hovslätts IK
11 on KM tresteg, kula Res Lekeryd-Svarttorp SK
12 to KM   Hovslätts IK
14 Kretsmästerskap 8-17 år Res Jkpg Friidrottskrets
15 Castorama Res IFK Växjö
15 Personliga rekordens kväll Res Tranås AIF
16 KM   Hovslätts IK
17 ti KM   Hovslätts IK
19 to KM   Hovslätts IK
23 KM   Hovslätts IK
24 ti KM   Hovslätts IK
26 to KM   Hovslätts IK
         
OKTOBER      
         
NOVEMBER      
         
DECEMBER      
         

FÖRKORTNINGAR I TÄVLINGSPROGRAMMET

VM Världsmästerskap U Ungdom
EM Europamästerskap UT Ungdomstävling uteslutande avsedd för juniorer/ungdomar
NM Nordiskt mästerskap UT+ Ungdomstävling med vissa seniorgrenar
SM Svenskt mästerskap VT Veterantävling
JSM Svenskt juniormästerskap FGP Folksam Grand Prix
USM Svenskt ungdomsmästerskap V Vägtävling
VSM Svenskt veteranmästerskap T Terrängtävling
DM, JDM, UDM, VDM Distriktsmästerskap efter samma princip som ovan. (C) Centralt sanktionerad tävling
Ett "I" Före anger inomhus (D) Distriktssanktionerad tävling
LM Länsmästerskap V-T Väg- och/eller terrängtävling
KRM Kretsmästerskap M Män, Seniorer
IT Internationell tävling K Kvinnor, Seniorer
NT Nationell tävling med uteslutande seniorgrenar J Juniorer, Män och Kvinnor
NT+ Nationell seniortävling med vissa grenar också för juniorer/ungdomar och/eller veteraner P Pojkar
SEN Seniorer F Flickor