Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

SMÅLANDS FRIIDROTTSFÖRBUND

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


TÄVLINGSPROGRAM 2020   Till program: 20 | 19 | 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07

Smålands Friidrottsförbunds tävlingsprogram, kompletterat med det centrala och regionala programmet samt ytterligare aktuella tävlingar. Mindre klubbtävlingar o liknande utan sanktion redovisas i separat tabell längre ner på sidan. Förkortningar längst ner på sidan.

Sanktionsansökningar ska nu sommaren 2020 inte göras via FRIDA utan istället genom att fylla i denna nya blankett (länk kommer måndag 8/6) och maila till markus.andersson@smfif.se

Uppdateringar efter årsskiftet 2019/2020:
3 jan (datum Kalvinknatet Ljungby), 16 jan (Växjö kasttävlingar 31/1+2/2, Tour the run - final), 21 jan (datum Svartbäcksmåladagen), 23 jan (datum Marsträffen), 30 jan (datum & arr Terräng-DM, datum VSM kastmångkamp, strukit Lidingöloppet on Tour Jkpg), 5 feb (4 ÖM-tävlingar), 20 feb (Lag-UDM match 1 datum/arr), 4 mars (Älglöpet), 5 mars (datum Elmeloppet), 11-17 mars (ett antal inställda/flyttade arr i mars-april pga Corona-viruset), 14 mars (kasttävling Växjö 21 mars), 24 mars (Växjöloppet & Annelundsrundan flyttar till sep), 25 mars (Hallarydsloppet, Skälbyloppet, Vårstafetten Kyrkstafetten och Linnéalunken inställda/flyttar), 29 mars (Terräng-DM, Kalvinknat Ljungby+Kalmar flyttar), 2 april (fler inställda & flyttade arr), 4 april (kasttävling Växjö 10+25 apr), 5 april (Dymmelloppet inställt, Herrgårdsstafett, invigningsspel/DM 5000m, Sthlm Marathon flyttar, Lag-SM-kvalet körs på hemmaplan), 6 april (Habo Challenge inställt), 7 april (Smålandspelen & Wärnamo kvartsmara ändrat datum, Blodomloppet Växjö inställt), 9 april (Hindenspelen inställt), 11 april (kasttävling Växjö 18 apr), 13 april (Vårloppet & England Runt inställda, Blodomloppet K-krona flyttar), 21 april (kasttävling Växjö 18 apr, Junespelen, Götalands-seriematch 1 inställda, SM-JSM-VSM 10km landsväg flyttar till aug och delas upp på tre arr, EM 24h), 23 april (datum DM 5000m & VDM kastmångkamp), 25 april (Terräng-ÖM, Lagårdsrännet inställt), 28 april (Byrundan inställd), 29 april (Arrangörer Göt-serie match 2, inställda: EM, Stafett-SM och Svartbäcksmåladagen), 30 april (kasttävling Växjö 9 maj), 5 maj (Vätterspelen inställt), 6 maj (Möbelriket trailrun inställt), 9 maj (Kraftmätningskval Ljungby), 14 maj (datum stafett-SM & Lag-SM & VSM femkamp, inställt: Nord-Balt 22års & Nord. Juniorlandskamp & VVM, uppskjutet: VNM, VSM 100km), 17 maj (kasttävling Eksjö), 22 maj (inställda: Lag-SM-kval, VU-spelen, Rosenbomspelen, Öresundsspelen, Skomakareloppet, Nya: Sisu-tävling 13 maj, Skruv-tävling 23 maj, Kalmartävling 30+31 maj, ändrade datum: Mångkamps-DM & Öland Ultra), 27 maj (Ljungbytävling 3 juni), 28 maj (Hovslätt-tävling 28+30 maj, Eksjö-tävlingar 28 maj+4+7 juni), 2 juni (datum Ljungby Mångkamp), ...


NOV-19      FRIDA Länk till ev. hemsida Inbj Res Arrangör
23   Folkungaspelen, UT, arena inomhus   Res Linköpings GIF
30-1 lö-sö   Julklappsjakten, UT+, arena inomhus Inbj Res Göteborgs KIK
30-1 lö-sö   SAYO Indoor, UT+, arena inomhus   Res Turebergs FK
             
DECEMBER          
7   Julbockspelen, UT, arena inomhus Inbj Res Varbergs GIF
12 to F Luciasprintern, D, UT+, arena inomhus   Res IFK Växjö
14-15 lö-sö F Personliga Rekordens Tävling, C, 24+12+6h, inne     Växjö LK
15   Tomtespelen, UT+, arena inomhus   Res KA 2 IF
             
JANUARI          
11-12 lö-sö   KA2-spelen, NT+, arena inomhus   Res KA 2 IF
11-12 lö-sö   Örebro Indoor Games, UT+, arena inomhus   Res KFUM Örebro
12   Malmö Indoor Challenge, UT+, arena inomhus   Res Malmö AI
12   Ymerspelen, UT+, arena inomhus   Res IK Ymer, Borås
12   IVDM | Tidsprogram Inbj Res Jkpg Friidrottskrets
17-19 fr-sö F Quality Hotel Games, C, UT+, arena inne   Res IFK Växjö
24-26 fr-sö   Scandic Indoor Games, UT+, arena inomhus   Res Huddinge AIS
25   IVSM FEMKAMP Inbj Res Nyköpings BIS
25-26 lö-sö   Pallasspelen, NT+, arena inomhus   Res IK Pallas
31 fr F Kasttävling, D, NT, M/K slägga ute Inbj   IFK Växjö, Kastcentrum
             
FEBRUARI          
1 F Växjö Inomhuskast, C, UT 11-19 år, arena inne   Res IFK Växjö
1-2 lö-sö   Stora IDM-IJDM-IUDM, IVDM 200+800+3000m
Inbj | Startlista | Tidsprog | PM | Ansvar/funk-lista
Res SmFIF m. hjälp i Växjö
1-2 lö-sö   ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP   Res Turebergs FK
1-2 lö-sö   IDM, IJDM 19, IUDM 17,15 mångkamp   Res Inlagt ovan
2 F Kasttävling, D, NT, M/K diskus inomhus Inbj   IFK Växjö, Kastcentrum
9   NOR-DEN/ISL-FIN-SWE   Res Helsinki, FIN
11 ti   Spåret 100 GP   Res Spårvägens FK
15   Sunna Open, UT+, arena inomhus   Res KA 2 IF
22-23 lö-sö   STORA ISM   Res IFK Växjö
28-1 fr-sö   STORA IVSM     Malmö AI
29-1 lö-sö   STORA IJSM 19-22, IUSM 17     Göteborg
             
MARS            
7-8 lö-sö   STORA IUSM 15-16     KFUM Örebro
13-15 fr-sö   IVM / UPPSKJUTET TILL 2021     Nanjing, CHN
14-15 lö-sö   GM 13-14 ÅR | Anm-formulär / INSTÄLLT Inbj   IFK Göteborg
14-15 lö-sö   RM-JRM-URM VINTERKAST / INSTÄLLT     MAI,Heleneholms IF
15   KRAFTMÄTNINGEN 17ÅR, INOMHUS / INSTÄLLT     Turebergs FK
15-21 sö-lö   IVEM / INSTÄLLT Inbj   Braga, POR
21   Kasttävling M/K diskus, D, NT, arena Inbj Res Athletics 24Seven SK
21-22 lö-sö   EUROPACUPEN KAST / INSTÄLLT     Leiria, POR
27-29 fr-sö   VEM BERGSLÖPNING / INSTÄLLT     Porto Moniz, POR
28 F Vårcupen, C, UT, arena inomhus / INSTÄLLT Inbj   Tranås AIF
28-29 lö-sö F Växjömångkampen, D, 12-14år, inne / INSTÄLLT     IFK Växjö
28-29 lö-sö   IUDM 12,13,14 mångkamp / INSTÄLLT     Inlagt ovan
29   VM HALVMARATHON / FLYTTAR TILL 17 OKT     Gdynia, POL
             
APRIL            
2-5 to-sö   VEM NON STADIA / INSTÄLLT     Funchal, POR
4 F Tjust Trail Run, C, terr, 20+10+5+2 km / FLYTTAR     Tjust Bike & RC
5 F Marsträffen, D, UT+, arena inomhus / INSTÄLLT Inbj   IK Hinden
5 F Varvetmilen Växjö, C, 10 km / INSTÄLLT     Växjö LK
5   Uddloppet, halvmara+10+3,5 km / INSTÄLLT     IF Udd
8 on F Dymmelloppet, D, terr, 7,5+5+2,5+1km / INSTÄLLT     Oskarshamns SK
10 fr   Kasttävling M/K diskus, D, NT, arena Inbj Res Athletics 24Seven SK
13 F Varvetmilen Jönköping, C, 10 km / FLYTT 19 SEP     IK Hakarpspojkarna
13 F Hallarydsloppet, C, bl.u, 21+10+6+3+1k / INSTÄLLT     Hallaryds IF
14 ti   Avloppet, D, stafett 6x1km / INSTÄLLT Inbj   Ålems OK
18   Kasttävling M/K diskus, D, NT, arena / INSTÄLLT Inbj   Athletics 24Seven SK
18 F Skälbyloppet, C, grus, 8+4+2+1+0,6k / FLYTTAR     Högby IF
19   DM, JDM, UDM, VDM Terräng / FLYTTAR TILL 4 OKT     IK Sisu Nässjö
25   Kasttävling diskus+slägga, D, UT, arena Inbj   SmFIF med PC kast
25   RM ULTRATRAIL / INSTÄLLT     Aktivitus SC
25 F Vårstafetten, C, bl.u, 42+35km, 8 str. / INSTÄLLT     Målilla-Mörlunda SKI
25 F Varvetmilen Västervik, C, 10 km / INSTÄLLT     Tjust Bike & RC
26 F Landsjön Runt, D, asf, 12,5+5,5+2+1km / FLYTTAR     IK Vista
26   Älglöpet, kuperad terräng, 10+5+0,4 km Inbj   Rydö ASK
             
MAJ            
1 F Växjöloppet, C, / FLYTTAR TILL 19 SEP     IFK Växjö
2 F Ölands Kyrkstafett, C, väg, 67/23km / INSTÄLLT     Högby IF / Öl.Idr.krets.
2 F Wärnamo Kvartsmara, C, bl.u, / FLYTT TILL 24 OKT Inbj   Wärnamo SK
3   Vårloppet, D, terräng 10+5+1 km / INSTÄLLT     FIK Färjestaden
4 F Vårruset Växjö, C, tjejlopp, bland u, 5km / INSTÄLLT     IFK Växjö
5 ti F Vårruset Jönköping, C, tjej, bl.u, 5+2,5k / INSTÄLLT Inbj   IK Hakarpspojkarna
9   Kasttävling diskus+slägga, D, UT, arena Inbj   SmFIF med PC kast
9 F Junespelen, C, UT+, arena / INSTÄLLT     IK Hakarpspojkarna
10   Terräng-ÖM / INSTÄLLT     FIK Färjestaden
11 F Vårruset Kalmar, C, tjejlopp, bland u, 5 k / INSTÄLLT     Högby IF, FIK F-stad.
13 on   Träningstävling, D, UT, arena     IK Sisu, Nässjö
13 on F Herrgårdsstafetten, D, / FLYTTAR TILL 26 AUG     Oskarshamns SK
16   Göteborgsvarvet, Halvmarathon / INSTÄLLT     Göteborgs FIF
16   SM HALVMARATHON / UPPSKJUTET     Inlagt ovan
16 F Marknadsspelen, C, UT+, arena / INSTÄLLT     Skruvs IF
16   Kasttävling diskus-spjut, D, UT, arena   Res Eksjö Södra IK
16-17 lö-sö F Ljungby Mångkamp, C, UT+, 9år - sen / 13-14 juni Inbj   Ljungby FIK
16-17 lö-sö   DM, JDM, UDM Mångkamp / FLYTTAR TILL 13-14/6     Inlagt ovan
17   Kraftmätningskval m.m. D, UT, arena Inbj Res Ljungby FIK
19 ti   Linnéalunken, C, asf/grus, 5+1,5+0,8 km / INSTÄLLT     Glasrikets RC Nybro
21 to   LAG-SM KVAL, grupp B / INSTÄLLT     Hemmaplan
21 to   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 1 / INSTÄLLT     Arr sökes
21 to   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 2 / INSTÄLLT     Arr sökes
21 to   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 3 / INSTÄLLT     Arr sökes
21 to F B-tex Cup, C, UT+, arena     Villstad GIF
22 fr   Lagårdsrännet, D, terr.stig, 9+5+2 km / INSTÄLLT     Skullaryds SK
23 - 7 juni   Lag-UDM, match 1 | PM Inbj   Hemmaplan
23   Lag-UDM + klubbtävling Inbj   Skruvs IF
24   BAUHAUS-galan, IAAF / SKJUTS UPP     Spårvägens FK
28 to   Lag-UDM + 15år, del 1 av 2, D, UT, arena   Res Eksjö Södra IK
28 to   Resultattävling kast 15-18år, D, arena     Hovslätts IK
29 fr F Eksjö Stadslopp, C, asf, 10+5+1+0,6 km / INSTÄLLT Inbj   Eksjö Södra IK
30   Stora DM-JDM-UDM / INSTÄLLT - SENARE I ÅR?     Jönköp. Friidr.krets
30   ASICS Stockholm Marathon / FLYTTAR TILL 5 SEP     Hässelby SK / Spårv.FK
30   SM I MARATHON / FLYTTAR TILL 5 SEP     Inlagt ovan
30 F England Runt, C, bland u, 10+5+1,7 km / INSTÄLLT     Markaryds FK
30 F Scaniamilen, C, mot-spår, 10+5+2+1 km / FLYTTAR     Oskarshamns SK
30   Lag-UDM + 800m, D, UT, arena     Hovslätts IK
30   Kasttävling spjut-diskus, D, UT, arena     Kalmar SK
31   Kasttävling kula-slägga, D, UT, arena     Kalmar SK
31 F Hindenspelen, C, UT+ arena / INSTÄLLT     IK Hinden
31   Lag-UDM+ klubbtävling 200m, längd, spjut, D, UT Inbj   Tranås AIF
             
JUNI            
2 ti   Blodomloppet Karlskrona, C, 10+5k / FLYTTAR 14 sep     KA 2 IF
3 on   Lag-UDM+ veckans grenar + 200m, höjd, kula,spjut     Ljungby FIK
4 to   Lag-UDM + 15år, del 2 av 2, D, UT, arena     Eksjö Södra IK
5 fr F Vimmerbyloppet, C, bl.u., 10+5+1,8+1+0,5 km     Vimmerby SK
6   EUROPACUPEN 10.000M / INSTÄLLT     London, GBR
6 F Skomakareloppet, D, bl.u, 9+4,5+1+0,3k / INSTÄLLT     Misterhults AIS
6   Möbelriket Trailrun, D, terr, 10+5+2+0,2k / INSTÄLLT Inbj   OK Norrvirdarna
7   Contactspelen, UT+, arena     UF Contact
7   Kraftmätningen 15år + 13-18år, D, UT, arena     Eksjö Södra IK
      Vilden X-trail, C, 10+6+2,8km, stigar/obanat/lera     Jönköpings OK
13 F Habo Challenge, C, NT+, arena / INSTÄLLT     Habo FIF-04
13 F Florhultsloppet, D, bl. underlag 5,7 km / VIRITUELLT     Glasrikets RC Nybro
13 F Öland Ultra, C, 50+25 km/ FLYTT 8 aug     Högby IF
13-15 lö-må F Ljungby Mångkamp, C, UT+, 9år - senior Inbj   Ljungby FIK
13-14 lö-sö   DM, JDM, UDM Mångkamp / FLYTT 1-2 aug     Inlagt ovan
13-14 lö-sö   SWE-FIN-EST MÅNGK. + JNM-UNM MÅNGK / INSTÄLLT     Seinäjoki, FIN
13-14 lö-sö   Rosenbomspelen, UT+ arena / INSTÄLLT     KA 2 IF
16 ti   Sollentuna GP / UPPSKJUTET     Hässelby SK / Spårv.FK
17 on F Vätterspelen, C, NT+, arena / INSTÄLLT     Hovslätts IK, Habo FIF
24 on F Böda Beach Run, C, 10+5+2,5+0,5 km     Högby IF
26-28 fr-sö   Öresundsspelen, UT+ arena / INSTÄLLT     IFK Helsingborg
27 F Kalmar Malkars 21 KM, C, 21,1+5 km, asf-gata     Högby IF
27   DM, VDM Halvmarathon     Inlagt ovan
27-28 lö-sö F Bottnarydskastet, C, IT, arena     Bottnaryds IF
27-28 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM STAFETT     Vallenklubbarna, Gtbg
28 F Ränneborgsmångkampen, C, UT 7-15år, arena     Eksjö Södra IK
28   SM 100 KM / VSM UPPSKJUTET     IFK Halmstad
28 F Grevskapsloppet, D, bl.u., 10+5+3+1k / VIRITUELLT     Visingsö AIS
30 ti   Veteran-ÖM     Högby IF
             
JULI            
2 to F Oskarshamns Stadslopp, C, asf-väg-gata, 6+3 km     Oskarshamns SK
3 fr F Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,2 km / INSTÄLLT     Gamleby OK
3 fr F Böda Sandsloppet, C, 6,5+4+1,8+1 km     Högby IF
3-5 fr-sö   Världsungdomsspelen, UT+ arena / INSTÄLLT     Göteborgs FIF
3-5 fr-sö   VNM / UPPSKJUTET     Lohja, FIN
4   EM BERGSLÖPNING     Cinfaes, POR
7-12 ti-sö   JUNIOR-VM 19 ÅR / UPPSKJUTET     Nairobi, KEN
8 on   Karlstad GP     IF Göta Karlstad
11 F Ölandsspelen, C, UT+, arena     Högby IF
11   Kustmaran & Kristianopel runt, M+½M+10+5+2,5+0,9 km     Team Blekinge LF
11   VSM MARATHON     Inlagt ovan
15 on F Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2+1,5 km     IFK Borgholm
16-19 to-sö   UNGDOMS-EM 17 ÅR / UPPSKJUTET TILL 2021     Rieti, ITA
18 F Kalmar Sommarspel, C, UT+, arena     Kalmar SK
18   Säsongsmångkamp 12-15 år     Inlagt ovan
18 F Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5+0,8 km     Högby IF
19   ÖM UÖM 17, 15, 13, 11, 9 år     Högby IF, FIK F-staden
20-1 må-sö   VVM / INSTÄLLT     Toronto, CAN
21 ti F Löttorpsvarvet, C, 6,2+1,4+0,8 km     Högby IF
25   RM 24H     Team Ultrasweden LK
25 F Ölands Marathon, C, asf-väg, M+15km, inkl ÖM-VÖM     Högby IF
25   Ölandsjoggen, C, 10+4+2,5+1,5 km     Persnäs AIF
29 on F ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata 10+1,2+0,4 km     Högby IF
31-9 fr-sö   OS / UPPSKJUTET TILL 2021     Tokyo, JPN
             
AUGUSTI          
1 F Sisu-spelen, C, UT+, arena     IK Sisu, Nässjö
1-2 lö-sö   SM-JSM-USM MÅNGKAMP     Ljungby FIK
1-2 lö-sö   DM, JDM, UDM Mångkamp 12år - senior     Inlagt ovan
1-2 lö-sö   NORD-BALT 22 ÅRS MÄSTERSKAPEN / INSTÄLLT     Ålborg, DEN
2 ? F Invigningsspelen, C, UT+, arena     Oskarshamns SK
2 ?   DM, JDM, UDM, VDM 5-3-2000m     Inlagt ovan
2 F Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km     Hultanäs SoFK
5 el 6 on/to   LAG-SM     IK Ymer, Borås
8   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 1     Malmö AI
8   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 2     Trollhättan FIK
8   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 3     UF Contact
8 F Öland Ultra, C, 50+25 km     Högby IF
8-9 lö-sö   NORDISKA JUNIORLANDSKAMPEN / INSTÄLLT     Söderhamns IF
9   LAG USM     Boh.-Dals FIF, IK Orient
11 ti F Blodomloppet Jönköping, C, asf, grus, 10+5 km     Hovslätts IK
14-16 fr-sö   FRIIDROTTS-SM     Upsala IF
15 F Kräftspelen, C, UT+, arena     Villstad GIF
15 F Jönköping Marathon & Half Marathon, C     Team Runnershigh
15   DM, VDM Marathon     Inlagt ovan
16 F WSK-spelen, C, UT+, arena     Wärnamo SK
18 ti F Smålandspelen, D, UT+, arena     IFK Växjö
19 on   Göteborgs GP     Göteborgs FIF
21 fr F VP Citylopp, C, asf väg-gata, 10+5+1,7+1+0,4 km     OK Njudung
21 fr F Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 4,9 km     Högby IF
21-23 fr-sö   STORA JSM 19-22, USM 17     Linköpings GIF
22   VSM 10KM LANDSVÄG     Linköpings LK
22   Sävsjö-Spelen, D, UT+, arena     IFK Sävsjö
22   Östersjöspelen, UT+, arena     IF Udd
23   VDM kastmångkamp     Oskarshamns SK
25-30 ti-sö   EM / INSTÄLLT     Paris, FRA
26 on F Herrgårdsstafetten, D, asf-väg-gata, 4,4 km, 5 str.     Oskarshamns SK
28-30 fr-sö   STORA USM 15-16     Tjalve IF Norrköping
28-30 fr-sö   STORA VSM     Turebergs FK
29   Tjejmilen     Hässelby SK / Spårv.FK
29   SM, JSM 22 10 KM LANDSVÄG, kvinnor     Inlagt ovan
29 F Festilvalloppet, C, bland u, 21+10+4,8 km     SK Graal
29 F Blomsterloppet, D, grusväg, 11,7+5,7+1,6+0,8 km Inbj   Ålems OK
29   Mullsjö x-trail ½ marathon, C     Mullsjö SOK
30   SM, JSM 22 10 KM LANDSVÄG, män     Hässelby SK / Spårv.FK
31 F Blodomloppet Växjö, C, bl. u, 10+5km / INSTÄLLT     IFK Växjö
31 F Kalvinknatet, C, knatte, gräs/grus, 1,4+1,0+0,6km     Högby IF / Malmö AI
             
SEPTEMBER          
      Lag-DM     Arr sökes
2 on F Landsjön Runt, D, asf, 12,5+5,5+2+1km     IK Vista
5   Lag-UDM, match 2     Ljungby FIK
5   ASICS Stockholm Marathon     Hässelby SK / Spårv.FK
5   SM I MARATHON     Inlagt ovan
5   Ramboll Stockholm Halvmarathon     Inlagt ovan
5   Svartbäcksmåladag, D, hinderbana ~1km / INSTÄLLT     Glasrikets RC Nybro
5-6 lö-sö   FINNKAMPEN     Tampere, FIN
6 F Ränneborgskastet, C, UT+, arena     Eksjö Södra IK
6   DM o VDM 10.000m     Eksjö Södra IK
6 F HIK-kampen, C, UT+, arena     Hovslätts IK
6   Karlskronaspelen, UT+ arena     KA 2 IF
6   Visans Skeppsloppet, D, bland u. 8+2,5+1+0,5 km     Storebro SC
?     Örsjösjön runt, D, grus/skogsstig/asfalt, 5,6 km     Örsjö IF
10 to   Kalvinknatet, D, knattelopp, bland u, 1,3+0,8 km     Ljungby FIK / Malmö AI
12   VSM HALVMARATHON     IFK Nora
12   VSM FEMKAMP     Västerås FK
12 F Annelundsrundan, C, asf-gata,10+5+1,1 km Inbj   FK Finn
12-13 lö-sö   GM 13-14 ÅR     Malmö AI
12-13 lö-sö   Stora VDM     Wärnamo SK
13 F LöpRallarn, D, 15+7,5+5+2+1 km     IF Hallby, Bottn.IF
14   Blodomloppet Karlskrona, C, asf, grus, 10+5 km     KA 2 IF
18 fr F Hillerstorps Adventure Race, C, asf/grus, 10,4+5,2+1,5+0,4     Hillerstorps GoIF
19 F Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT+     Kalmar SK
19 F Växjöloppet, C, bland u, 21+10+4,7 km     IFK Växjö
19-20 lö-sö   EM 24 TIMMAR     Verona, ITA
20   VSM KASTMÅNGKAMP     Huddinge AIS
20 F Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 10+5+2,5+1+0,3 km     Södra Vi IF
20   DM lång terräng 10 km     Inlagt ovan
26   TCS Lidingöloppet     IFK Lidingö, Sthlm FIF
27 F TAIF-spelen, C, UT+, arena     Tranås AIF
             
OKTOBER          
3   Gummiloppet, D, asf väg gata, 8+3,7 km     Rydaholms GoIF
3 F Tour the run - final, C, 3 km     Blackstad, G.OK, S:a Vi
4 F Höglandsloppet, D, terr-stig, 10+5+2+1 km     IK Sisu, Nässjö
4   DM, JDM, UDM, VDM Terräng     Inlagt ovan
10   ÖIS-loppet, D, terräng 13+5+1,5+0,4 km     Ölmstads IS
10 F Elmeloppet, D, mot-spår, 10+5+3,8 km     Elmhults SC
11 F Ekerumsloppet, C, terr-stig, 10+1,6 km     Högby IF
17   VM HALVMARATHON     Gdynia, POL
17 F Växjö Marathon, C, asf-väg, hel+halvmara     Växjö LK
17 F Havslättsmarodören, D, terräng 6,5 km     Oskarshamns SK
17 F John Bauer Trail Run, C, kup. terr. 18+10+4+2 km     IK Hakarpspojkarna
24 F Wärnamo Kvartsmarathon, C, bl.u, 10549m+5+1km Inbj   Wärnamo SK
24-25 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG     Hässelby SK
29/8-25/10   DM Castorama     Hemmabanor
             
NOVEMBER          
7   Jämjöhalvan, C, halvmarathon, 10+5 km     Team Blekinge LF
8   NM-JNM-VNM TERRÄNG     Tullinge FI, Hudd. AIS
28 F Äspöloppet, D, 3,6km upp 14° genom tunnel     Oskarshamns SK
             
DECEMBER          
13   EM-JEM TERRÄNG     Dublin, IRL
31 to F Sylvesterloppet Anderstorp, C, asf/väg, 10+5+1,5 km     Anderstorps OK
31 to F Sylvesterloppet Kalmar, C, asf, 10+5+2,4+1,2+0,7km     Högby IF
             

Resultat från alla andra resultattävlingar och liknande inom Småland

Skicka till markus.andersson@smfif.se och lennart.julin@friidrott.se
Samt ev. övriga klubbar och distriktsförbund som haft deltagare med.

NOV-19     Arrangör
         
DECEMBER        
31 ti Nyårskastet Res Villstad GIF
JANUARI        
         
FEBRUARI        
4 ti Jkpg Kretsmästerskap sen/ungd Res Jönköp. Friidr.krets
         
MARS        
15 Mini-LM 10-11år inomhus   Jönköp. Friidr.krets
APRIL        
         
MAJ        
17 Veckans grenar Res Ljungby FIK
21 to Veckans grenar Res Villstad GIF
JUNI        
1 Klubbtävling 3000+10.000m Res Högby IF
JULI        
         
         
AUGUSTI      
         
SEPTEMBER      
         
         
OKTOBER      
         
NOVEMBER      
         
DECEMBER      
         

FÖRKORTNINGAR I TÄVLINGSPROGRAMMET

VM Världsmästerskap U Ungdom
EM Europamästerskap UT Ungdomstävling uteslutande avsedd för juniorer/ungdomar
NM Nordiskt mästerskap UT+ Ungdomstävling med vissa seniorgrenar
SM Svenskt mästerskap VT Veterantävling
JSM Svenskt juniormästerskap FGP Folksam Grand Prix
USM Svenskt ungdomsmästerskap V Vägtävling
VSM Svenskt veteranmästerskap T Terrängtävling
DM, JDM, UDM, VDM Distriktsmästerskap efter samma princip som ovan. (C) Centralt sanktionerad tävling
Ett "I" Före anger inomhus (D) Distriktssanktionerad tävling
LM Länsmästerskap V-T Väg- och/eller terrängtävling
KRM Kretsmästerskap M Män, Seniorer
IT Internationell tävling K Kvinnor, Seniorer
NT Nationell tävling med uteslutande seniorgrenar J Juniorer, Män och Kvinnor
NT+ Nationell seniortävling med vissa grenar också för juniorer/ungdomar och/eller veteraner P Pojkar
SEN Seniorer F Flickor