Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 


NOTISARKIV 2021 Till arkivet >>

Januari
9 Kallelse årsmöte lördag 6 mars digitalt
31 ISM Mångkamp, Örebro - Marcus silver och Rasmus sexa
   
Februari
21 ISM, Malmö - Två brons och fyra deltagare i stav & häck
   
Mars
6 Digitalt årsmöte - Ulrika Pizzeghello ny ordförande
27 Svensk Friidrotts Förbundsårsmöte
   
April
5 Verksamhetsstöd för parafriidrott
11 Arrangera gärna Friidrottsskola i sommar!
13 David Nilsson månadens friidrottare oktober
14 Dags att beställa Smålands-Bästa och Kalendrar
30 Öppning för barn/ungdomstävlingar utomhus i Jkpg län
   
Maj
5 Antal beställda Smålands-Bästa & Kalendrar
20 Informationsmöten om Lag-UDM
28 Vaccinera klubben - mot doping! Webbinarium på tisdag
   
Juni
7 www.friskfriidrott.se
20 Sverige 6a i Lag-EM first league med tre Smålandsbidrag
29 Inkluderingswebben och Strategi 2025
30 Lag-SM-finalen - IFK Växjö tävlade med dubbla lag
   
Juli
4 DM halvmarathon - Mästerskapsrekord 1:06:13 av David!
5 SM 100km och RM hinderbanelöpning
10 Lag-UDM match 1 på hemmaplan
11 Junior-EM 22 år, Tallin - Fem från Småland
14 SM-JSM-VSM 10km landsväg, Anderstorp
18 DM 5000m, Högby
19 Junior-EM 19 år - Jacob tiokamps-7a, Leo diskuskval
26 SM-VSM 24 timmars, Skövde
28 Utbildningar inom Svensk Friidrott & RF SISU Småland
   
Augusti
2 Stafett-SM - Tre medaljer och ett Sm-rek av IFK Växjö
9 Mångkamps-SM + DM, Ljungby
15 DM/VDM i Marathon, Jönköping
16 USM 16-17, Norrköping - Sju guld
23 JSM 19-22 & USM 15 i Linköping och Stora VSM i Högby
30 Friidrotts-SM, Borås - Smålandsrekord av Johan Claeson!
31 DM 10.000m, Eksjö - Magnus Lövgren vinner SFK-priset
   
September
6 Finnkampen - 12 uttagna från Småland
11 SM & VSM i halvmarathon
12 Lag-USM 17år i Gävle - IFK Växjö 10a
13 Götalandsserien
13 Stora VDM i Värnamo och VSM kastmångkamp i Huddinge
19 Lag-UDM-finalen i Ljungby
20 Götalandsmästerskapen 13-14 år i Malmö
20 SM i Ultratrail 45 km - tre deltog från Småland
22 Lördagsträningarna i Telekonsult Arena startar 16 okt
   
Oktober
4 VDM kastfemkamp i Oskarshamn, Lag-DM inställt
9 Sthlm Marathon - David tog SM-brons
10 Långa Terräng-DM inlagt i Ekerumsloppet
18 Korta Terräng-DM i Värnamo
24 Terräng-SM, Höganäs
29 Långloppsresultat på friidrottsstatistik.se - instruktion
31 Höstmöte Östsvenska i Värnamo
   
November
   
   
   
December